hat-TF.02:01 » Antakya Habibi Neccar Teleferik İnşaatı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17210
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

hat-TF.02:01 » Antakya Habibi Neccar Teleferik İnş

Mesaj gönderen Esat » 21 Tem Cmt, 2012 10:45

Antakya'da bir süredir kesintilere uğrayarak devam eden bir teleferik inşaatı varmış, bugün tesadüfen haberini görünce enteresan geldi. Belediye başlamış olduğu inşaatı bitirme konusunda oldukça istekli fakat bölgenin çok gerilere giden tarihi nedeni ilede inşaatta durmalar yaşanmış.

Antakya Belediyesi kentin turistik potansiyelinden faydalanmak amacı ile giriştiği bu projede bana göre daha çok yol almak zorunda. Kent merkezindeki Uzunçarşıdan Habibi Neccar dağına çıkacak olan teleferik tabii ki güzel bir kent panoraması sunması açısından hoş olur ama genellikle bu tip teleferiklerde çıktığınız uçta da bazı şeyler olması lazım, hiçbir şey olmayan yerlerde en azından kar ya da yemyeşil dağlar buralarda gezi yolları falan oluyor. Antakya'daki durum nedir bilmiyorum bu açıdan yorum yapmayayım ama yukarıda dinlenme ya da vakit geçirme anlamında şimdilik bir şey yok haberden anladığım kadarı ile, umarım daha ilgi çekici bir takım geliştirmeler ile birlikte teleferik projeside beklendiği gibi tamamlanarak hayata geçer. Her ne kadar binmesini sevmesemde teleferiklere karşı ilgim var, uzaktan :)

http://networkedblogs.com/A7hOe
Antakya’da Habib-i Neccar Dağı ile Uzunçarşı arasına kurulacak olan teleferik, yıl sonuna kadar hizmete girecek. Bin 100 metre uzunluğundaki teleferik ile şehir havadan görülebilecek. Teleferik ile dağın zirvesine çıkacak olan ziyaretçiler, buralardaki seyir teraslarını da kullanma imkanı bulacak. Antakya’nın tarihi evlerinin üzerindeki güzergahı takip edecek olan teleferik saatte ortalama bin 200 kişi taşıyabilecek.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, dağda bulunan bazı tarihi kalıntılar sebebiyle Anıtlar Kurulu’ndan karar beklendiğini, kuruldan engel çıkmaması durumunda yıl sonuna kadar teleferiğin çalışmaya başlayacağını söyledi. Teleferiğin, tarihi doku içinde Uzun Çarşı’nın başlangıç bölümüne ineceğini anlatan Başkan Savaş, “Amacımız, orada insanları yürüyerek gezdirmek ve esnafa biraz katkı sağlamak.” dedi. Teleferiğin uzunluğunun bin 100 metre olacağını kaydeden Savaş, “6,5 dakikada çıkacak, 6,5 dakikada inecek. Yani seyahatin toplamı 13 dakika olacak. Ama yukarıda güzel kafeteryalar, çocuk oyun grupları, lokantalar yaparsak, oraya çıkan misafirlerimiz biraz eğlenme, biraz para harcama fırsatı bulmuş olacak.” diye konuştu.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17210
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 16 Eyl Pzr, 2012 17:30

Habere göre alt istasyonun inşaatına başlanmış, çalışmalarda Anıtlar Kurulu denetiminde sürdürülüyormuş, malum daha önce çeşitli tarihi eser ve kalıntılar nedeni ile çekinceler var denilmişti, haberde alt istasyonun inşaasından sonra hattın direk, kablo ve gondol montajı gibi işlerine geçileceği yazıyor, bakalım hayırlısı.
Antakya Belediyesi Basın Müdürülüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, teleferiğin başlangıç noktası olan 5 ayağın denk düştüğü alt istasyon bölümünde, kazı çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğü ifade edildi.

Anıtlar Yüksek Kurulu ve Müze Müdürlüğü ile işbirliği içinde yerde yürütülen çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte, teleferik hattı ve kabinlerin monte çalışmalarına geçileceği kaydedildi.

Açıklamada, yıl sonuna doğru tamamlanması beklenen teleferik hattının yaklaşık bin 150 metre uzunluğunda yapılacağı ve saatte toplam bin 200 kişinin taşınacağı bildirildi.
http://networkedblogs.com/CdBU4

Kullanıcı avatarı
kemal
Hareket Amiri
Mesajlar: 1397
Kayıt: 24 Eyl Pzt, 2007 09:41

Mesaj gönderen kemal » 09 Ağu Cum, 2013 22:43

Resim
Üst istasyon mekanizmaları tamam gibi.
Yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapmış ve halen her medeniyetten izler taşıyan Hatay Antakya Belediyesinin yaptığı bir proje ile Teleferiğe kavuşuyor.Kenti Habib-i Neccar dağı ile kavuşturma kapsamında yapılan projeye göre vatandaşlar ve turistler tarihi uzun çarşının bittiği yerden Habib-i Neccar dağına Teleferik ile çıkabilecek.Gidiş-Dönüş 13 dk sürecek olan teleferik yolculuğunda insanlar Tarihi yerleşim yerlerinin bulunduğu Doğu Antakya'yı yukardan izlemenin keyfini çıkaracak. Teleferiğin hareket başlangıç yeri olarak belirlenen yerde kazıların başlaması ile ortaya Helenistik dönem, Roma ve Bizans dönemine ait tarihi bir yapılar çıktı.Tarihi yapının çıkmasıyla birlikte müze müdürlüğü kazıların durdurulmasını istedi ve proje değişti. Müzeler müdürlüğünden çıkacak karara göre teleferik başlangıç yeri iki katlı bir binadan oluşacak.Alt katı müze olarak kalacak olan yapının üst katı teleferik başlangıç yeri olarak kalacak.Teleferiğe gelenlerin alt katı görebilmesi için de arada cam bölme olacak.Böylece teleferiğe gelenler kentin tarihi bir zenginliğine daha şahit olacak.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş; "Antakya'yı Habib-i Neccar dağıyla buluşturmak, Antakya'yı panoramik bir şekilde seyrettirmek için toplamda Bin 150 Metrelik bir teleferik yaptık. Teleferiğin alttaki ilk basamağı ilk istasyonu bizim Uzun Çarşı'nın yüz metre üstünde hemen Şıh Ali Camisinin yanında Koca Hasanoğlu parkı var, bu parkın içinde ilk istasyonu yapıyoruz. İlk istasyondan zirveye kadar da yaklaşık 6 Buçuk dakikalık seyahatte zirveye ulaşacağız. 6 Buçuk dakikalık seyahatte zirveden aşağıya ineceğiz. Ve bu gördüğünüz buradaki zirvede de çocuklarımızın oynayacağı, hafif böyle atıştırmalık yemeklerin olacağı, çay kahvenin rahat rahat meşrubatların içilebileceği restoranlar yapacağız. Burada önemli olan tarihi dokuyla insanlarımızı buluşturmak. Oradaki esnafımıza biraz katkı sağlamak. Bizim buradan insanlarımız veya gelen misafirlerimiz indiğinde, Uzun Çarşı ve etrafındaki ticaret merkezlerimizi oradaki esnafımızı gezsin, bizim tarihi dokumuzu dolaşsın ondan sonra Antakya'dan ayrılsın istiyoruz gelen misafirlerimiz. Bu nedenle de ilk istasyonumuzu Uzun Çarşı'ya yakın yaptık. Uzun Çarşı'ya tarihi dokunun içerisine yaptığınız istasyonda bazı komplikasyonlar çıkıyor bunlar en önemli komplikasyon tabi ki ıı zaafiyet gibi, komplikasyon gibi görünse de bence Antakya'nın Hatay'ın ve Türkiye'nin kazancı.Çünkü ilk istasyonda Helenistik Döneme ait, Roma Dönemine ait, Bizans dönemine ait birçok tarihi eser çıktı ve biz bunu anıtlar kurulu, müzeler genel müdürlüğü buradaki bizim müze müdürlüğümüzle birlikte kazılarını yaptık, yaklaşık elli kişiyle, üç tane arkeologla birlikte, müze müdürlüğümüzle birlikte kazılarını yaptık. Çıkan eserleri de topladık.Şuanda ilk istasyonun tabanına yaklaşık 14 veya 16 kazık çakacağız. 30 metre kazar yer altına ineceğiz.Önce çelik borularla içine en yüksek kıvamda beton döküp ilk katı müze, ikinci katı istasyon yapacağız. Müze ile istasyon arasında, istasyonun tabanında cam olacak kalın bir cam. aşağıdaki hem müzeyi seyredebileceğiz, hem de müzeyi dışarıdan gelip görebileceğiz. Yani bir taşla iki kuş vuracağı, hem müzeden faydalanacak insanlarımız gelen misafirlerimiz, hem de Antakya'yı panoramik seyredecek. Panoramik bir şekilde seyrettikten sonra da uzun çarşı ve etrafındaki esnafımızdan faydalanıp esnafımıza da ekonomik, esnafımıza da ekonomik katkı sağlayıp misafirlerimiz Antakya'dan öyle gidecekler."-Müze istasyonun yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Kullanıcı avatarı
kemal
Hareket Amiri
Mesajlar: 1397
Kayıt: 24 Eyl Pzt, 2007 09:41

Mesaj gönderen kemal » 24 Nis Prş, 2014 15:25

Antakya Belediyesi tarafından yapımı devam eden Habib-i Neccar dağı ile İplik Pazarı Uzun Çarşı arasına kurulacak olan Teleferik halatlarının gerileceği son direğin de monte edildiği belirtildi.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Teleferiğin hizmete girmesiyle birlikte şehrin havadan kuşbakışı izlenebileceği, kentin sosyal yaşamına büyük katkı sağlayacağı, yerli ve yabancı turistlerin Antakya’ya olan ilgilerinin daha da artacağı, böylelikle esnafın kazanç ekonomisine de katkı da bulunulacağı ifade edildi.

Bölgede yeniden düzenlenen ışıklandırılmış yürüyüş yolları, özellikle yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekânları arasındaki yerini alması bekleniyor. Bu projeyle bütünlük içinde olacak ve kent turizmine çok büyük ölçüde katkı sağlayacak ‘Teleferik Projesi” ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “İplik Pazarı mevkiinden Habib-i Neccar Dağı tepesine kadar uzanan ‘Teleferik Projesi’ kent turizmimiz açısından önemli dönüm noktalarından biri olacak. Bölgede bulunan tarihi kalıntılar sebebiyle projenin yapımında gecikmeler yaşansa da Anıtlar Kurulu ve Müze’nin uzman ekipleriyle işbirliği içinde yürüttüğümüz çalışmalar aralıksız sürüyor. Teleferiğin son direği de dikildi. Teleferik Habib-i Neccar Dağı’nın zirve kısmından İplik Pazarı’na uzanan ilk etapta kuş uçusu 1100 metre uzunluğunda olacak ve saatte ortalama 1200 insanı taşıyabilecek
Resim

Resim

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2393
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Nis Prş, 2014 15:53

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Teleferiğin hizmete girmesiyle birlikte şehrin havadan kuşbakışı izlenebileceği, kentin sosyal yaş!------! büyük katkı sağlayacağı, yerli ve yabancı turistlerin Antakya’ya olan ilgilerinin daha da artacağı, böylelikle esnafın kazanç ekonomisine de katkı da bulunulacağı ifade edildi.
Konuyla çok ilgisiz, ama şu !------! kısmı beni dağıttı. Birkaç gün kendime gelemeyebilirim :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17210
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 24 Nis Prş, 2014 16:16

!------! :D eski terbiyeli günlerimden kalma :P

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2393
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Nis Prş, 2014 16:50

Bu arada, eski Antakya Belediye Başkanı bu projeyi başlatmış ve son seçimde de Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiş. Tabii bu proje başlatıldığında, Hatay'da büyükşehir belediyesi yoktu. Şimdi büyükşehir belediyesi kurulduğuna göre, bu tarz ulaşım altyapısına ilişkin projelerin Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınması gerekmez mi? Sonuçta, Kadıköy ve Beşiktaş belediyelerinin ilçe sakinlerini ilçe içinde midibüsle taşımalarına UKOME karşı çıkmıştı, gerekçesi de ulaşımın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin işi olmasıydı. Burada da aynı durum söz konusu değil midir?
Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada
Çok özür dilerim, haberde daha sonra yeniden Lütfü Savaş'ın adından bahsedilmiş. Geçen dönem Antakya Belediye Başkanı, bu dönem Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olan kişi kendisi. Sanırım bu dediğim devralma olayı gerçekleşmiş.
Bu projeyle bütünlük içinde olacak ve kent turizmine çok büyük ölçüde katkı sağlayacak ‘Teleferik Projesi” ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Lütfü Savaş

Kullanıcı avatarı
kemal
Hareket Amiri
Mesajlar: 1397
Kayıt: 24 Eyl Pzt, 2007 09:41

Mesaj gönderen kemal » 15 Tem Sal, 2014 21:32

Resim

Cevapla

“Halatlı Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön