ist-F.05:02 » F5 İTÜ-İstinye Füniküler Hattı [İhale Süreci]

Kullanıcı avatarı
yakupfurkan24
Aylık Paso

ist-F.05:02 » F5 İTÜ-İstinye Füniküler Hattı [İhale Süreci]

Mesaj gönderen yakupfurkan24 » 09 Ağu Pzt, 2021 01:35

İTÜ - İstinye Füniküler Hattı İnşaat, Elektromekanik ve Araç Alım İşi

Bu füniküler hattının ihalesi bu ayın 11'inde gerçekleştiriliyor. Hat üzerinde üç adet istasyon var, sırasıyla İTÜ-Ayazağa, Reşitpaşa, İstinye. Hattın İTÜ-Ayazağa istasyonu diğer füniküler hatlarından da aşina olduğumuz üzere çift kenar platform olarak M2 metro istasyonunun çaprazına inşa edilecek. M2 Yenikapı - Hacıosman metro hattıyla ve yakın gelecekte yapılacak olan İTÜ - Kağıthane metro hattıyla da entegre durumda olacak. Aynı zamanda adından da anlaşılacağı üzere İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak kampüsüne de hizmet verecek. Diğer bir istasyon olan Reşitpaşa istasyonundan İstinye-Park alışveriş merkezine altgeçit ile direkt bağlantı sağlanacak. İstasyon ENKA ile Borsa İstanbul arazileri arasında belirlenen bölüme inşa edilecek ve orta ada platformdan oluşacak. Hatta hizmet verecek iki adet araç bu istasyonda karşılaşacak. Son olarak İstinye istasyonu ise sahil tarafındaki meslek lisesinin çaprazına çift kenar platform olacak şekilde inşa edilecek. Ayrıca bu noktadan eski İstinye Tersane şimdiki arabalı vapur iskelesi bölgesine yaya bağlantı tüneli inşa edilecek. Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek ikiden fazla istasyonu olan bu füniküler projesi kısacası İstinye ve çevresini metroya entegre hale getirerek ulaşım ve trafik sorunlarını bir nebze olsa da çözmeye yardımcı olacak.

Hattın kuşbakışı genel güzergahı
Resim

İTÜ-Ayazağa istasyonu (Kırmızı Alan)
Resim

Reşitpaşa İstasyonu (Gri Alan)
Resim

İstinye İstasyonu (Gri Alan)
Hattın devamı gibi gözüken sağ taraftaki tünel Arabalı Vapur iskelesi bağlantı tüneli
Resim

Hattın ihale bilgileri
https://www.ibb.istanbul/ihaleler/18502 ... t-elektrom

İhale dökümanlarını da EKAP'dan ulaşabilirsiniz.

NOT: Hattın daha inşaat faaliyetlerinin başlamamış olmasından dolayı yeni bir başlık açmadım ama eğer başlık açılma durumu olursa mesajımı yeni başlığa da taşıyabilirsiniz bilgilendirme maksadıyla. :D

yakupfurkan24

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-F.01 » İstanbul’daki Füniküler Projeleri

Mesaj gönderen Esat » 09 Ağu Pzt, 2021 06:45

Çok teşekkürler, çok güzel ve değerli bilgiler, açıkçası hattın ihale aşamasında olduğunu dahi bilmiyorum :) kaynaklarımda bilgi akışında sorun var demek ki :D
İhale aşamasında başlığı açıp taşıyacağım.

Kullanıcı avatarı
yakupfurkan24
Aylık Paso

Re: ist-F.05:02 » F5 İTÜ-İstinye Füniküler Hattı İhale Aşaması

Mesaj gönderen yakupfurkan24 » 12 Ağu Prş, 2021 00:23

https://ibb.istanbul/arsiv/38078/3-ista ... u-bogaz-il
3 İSTASYONLU EŞSİZ FÜNİKÜLER METROYU BOĞAZ İLE BULUŞTURACAK

İBB, Türkiye’de ilk kez inşa edilecek, 3 istasyonlu eşsiz bir füniküler hattı için ihale sürecini başlattı. Metroyu deniz yolu ile buluşturacak İTÜ – İstinye Füniküler Hattı ihalesine 22 firma teklif verdi. Hattın 780 gün gibi kısa bir sürede hizmete açılması hedefleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye’de ilk kez uygulanacak, dünyada ise nadir görülen istasyonlu füniküler hattı için ihaleye çıktı. İBB Raylı Sistem Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Raylı Sistemler Müdürlüğü’nün “İTÜ – İstinye Füniküler Hattı İnşaat, Elektromekanik ve Araç Alım İşi” ihalesi, İBB Bakırköy ek hizmet binasında gerçekleştirildi.

4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 20. Maddesi çerçevesinde tüm isteyenlerin katılabildiği “Belli İstekliler Arasında İhale Usulü” ile yapılan ihaleye, 22 firma başvurdu. Canlı yayınlanan ihalede önce, İBB İhale Komisyonu tarafından katılımcıların ihale komisyonuna sunduğu dosyalar açılarak ön yeterliliklerine bakıldı. Sunulan belgelerin mevzuata uygunluğunun incelendiği ilk aşamada, 21 firmanın teklif sunduğu belirlendi. Komisyonun yapacağı değerlendirmenin ardından, 35 gün sonra ihalede fiyat tekliflerinin alınacağı ikinci aşamaya geçilecek ve kazanan konsorsiyum belirlenecek. Daha sonra, 780 gün olarak belirlenen inşaat aşamasına geçilecek.

Türkiye’nin ilk 3 istasyonlu füniküleri olacak İTÜ – İstinye Füniküler Hattı 2 bin 650 metre uzunluğunda olacak. Yenikapı – Hacıosman Metrosu ile entegre olacak raylı sistem, maksimum yüzde 12 eğimle inşa edilecek ve tamamlandığında saatte tek yönde 3.000 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. Fünikülerin İTÜ ve İstinye istasyonlarının uzunluğu ise 80 metre olacak. Orta kısmında bulunacak Reşitpaşa İstasyonunun uzunluğu ise 150 metre olacak.

Metroyu İstinye’de sahil yolu ve Boğaz ile buluşturacak raylı sistem, Şehir Hatları iskelesine bağlanacak. Deniz yolu ile desteklenecek sistem, İstanbul’da Asya ve Avrupa kıtası arasındaki mevcut köprülerin ve tüp geçitlerin yükünü hafifletecek. Proje, özellikle Sarıyer ve Beykoz ilçelerinin yolcu ve trafik yükünü alacak.

Resim
https://www.youtube.com/watch?v=fftevtaBle8

yakupfurkan24

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Ağu Cum, 2021 06:43

Bu füniküler hatlarının boğaz sahiline erişim için çok faydalı olacağını düşünüyorum, büyük bir yolcu potansiyeli olmayacaktır fakat en azından boğaz kıyısına erişimde İstanbullular için bir fırsat eşitliği sağlayacaktır. Aslında maliyet ve sonrasında işletme maliyetini kurtarma anlamında önceliği tartışılır ama ben bu gözle bakmıyorum bu projelere, oldukça yerinde bir hamle

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 13 Ağu Cum, 2021 17:37

Reşitpaşa'da İstinye Park da var, her ne kadar AVM'nin hitap ettiği kitle ile toplu taşımanın hitap ettiği kitle ülkemizde ne yazık ki farklı olsa da orada çalışanlar için güzel bir kolaylık da yaratacaktır.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Ağu Cum, 2021 21:17

Edil Arda yazdı:
13 Ağu Cum, 2021 17:37
Reşitpaşa'da İstinye Park da var, her ne kadar AVM'nin hitap ettiği kitle ile toplu taşımanın hitap ettiği kitle ülkemizde ne yazık ki farklı olsa da orada çalışanlar için güzel bir kolaylık da yaratacaktır.
Evet çalışanlar için oldukça faydalı, mesela Seyrantepe-Vadistanbul füniküleri de hem avm de çalışanlar hem de seyrantepe civarından avm ye gidecekler için iyi bir ulaşım imkanı oldu gibi, gerçi yolculuk sayıları hakkında bir fikrim yok ama sabah akşam istasyonda gözlemim bu yönde

Engin Y
Seyyah

Re: ist-F.05:02 » F5 İTÜ-İstinye Füniküler Hattı [İhale Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 13 Oca Prş, 2022 16:10

yakupfurkan24 yazdı:
12 Ağu Prş, 2021 00:23
4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 20. Maddesi çerçevesinde tüm isteyenlerin katılabildiği “Belli İstekliler Arasında İhale Usulü” ile yapılan ihaleye, 22 firma başvurdu. Canlı yayınlanan ihalede önce, İBB İhale Komisyonu tarafından katılımcıların ihale komisyonuna sunduğu dosyalar açılarak ön yeterliliklerine bakıldı. Sunulan belgelerin mevzuata uygunluğunun incelendiği ilk aşamada, 21 firmanın teklif sunduğu belirlendi. Komisyonun yapacağı değerlendirmenin ardından, 35 gün sonra ihalede fiyat tekliflerinin alınacağı ikinci aşamaya geçilecek ve kazanan konsorsiyum belirlenecek. Daha sonra, 780 gün olarak belirlenen inşaat aşamasına geçilecek.
EKAP'ı kurcalarken, aşağıdaki ilana rastladım..

Anladığım kadarıyla, 11 Ağustos 2021'deki ön yeterlilik ihalesi sonrasında, asıl ihale 21 Ocak 2022'de gerçekleştirilecek..

Hiçbir yerde buna ilişkin habere rastlamadığım için de şaşırdım, ama ihalenin tarihini sisteme yanlış girmemişlerdir diye düşünüyorum..

funikuler.PNG
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Oca Cum, 2022 11:51

Altı şirket ihaleye katılmış: http://www.twitter.com/istanbulbld/stat ... 2587576324

İBB'nin belirlediği yaklaşık maliyet: 935.556.747 TL

Yapı Merkezi: 3.690.956.052 TL
Gülermak: teşekkür
Makyol: 3.990.546.859 TL
Dentaş-Gürbağ-Ohitan: teşekkür
İçtaş: 3.950.845.632 TL
Nurol: teşekkür

Bakalım bu tekliflerle ve bu yaklaşık maliyetle, bu ihale nasıl sonuçlanacak..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Oca Cum, 2022 15:02

Evet, canlı izledim ben de hatta acaba yaklaşık maliyeti yanlış mı duydum dedim, sonuç açıklansın bakalım ne çıkacak. Bu hat 2024 öncesinde tamamlanması planlanan hatlardan birisi

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 08 Şub Sal, 2022 10:29

İhalenin akıbetini merak edip ekap.kik.gov.tr'ye baktım ve ne yazık ki "İhale İptal Edilmiş" ibaresiyle karşılaştım :(
İhale Kayıt No 2021/391124
İhale Adı İTÜ - İstinye Füniküler Hattı İnşaat, Elektromekanik ve Araç Alım İşi
İhale Durumu İhale İptal Edilmiş
İptal Nedeni Diğer - İhale komisyonunca Kamu İhale Genel Tebliği Madde “16.3.1 Yaklaşık maliyetin üzerindeki teklifler” (c) bendi uyarınca; piyasa rayiç fiyatlarının çok üzerinde olan 3 istekli teklifinin, planlanan bütçe ödenekleri ve kamu yararı birlikte değerlendirildiğinde kabul edilebilir nitelikte olmadığı tespit edilmiştir. Bu gerekçelerle; Kamu İhale Kanununun 39. maddesi gereği ihale komisyonu tarafından ihalenin iptal edilmesine karar verilmiştir.
İptal Tarihi 02.02.2022

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Şub Çrş, 2022 06:22

hayırlı olsun, bu şekilde verilmesi başkaca sorunlara sebep olurdu, maliyetlerin yeniden hesaplanarak yeniden ihaleye çıkılması söz konusu olur mu bilemem, bakalım.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 09 Şub Çrş, 2022 07:21

Abi, bence otursunlar, teklif veren şirketlerle ayrı ayrı toplansınlar..
Muhtemelen, belediyenin birim maliyetleri çok düşük, şirketlerin birim maliyet olarak ne hesapladığını kalem kalem öğrensinler..
Sonra da yeniden gerçekçi bir maliyet hesabı yapsınlar ve tekrar ihaleye çıksınlar..

Yine de en az bir yıl kaybedildi, yazık oldu :(

“Halatlı Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön