ist-MB.06 » Metrobüs Duraklarına Erişim ve Tahliye Sorunları

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 17 Ağu Sal, 2010 08:28

Orası öyle bir anında boşalır ki, herkes şaşar. Koskoca bürokrasinin ve belediyenin yapamadığını Tanrı ve Tabiat yapar :evil:
Can kaybı istenmiyorsa, ona göre yerleşim plânları düzenmelidir, ama bizde yok. Gerisini Esat seziyordur.

Şimdi durak isimleri gösteriliyor mu? Ben geçen sene gördüğümde, Hollanda araçlarında Almanca (!!!) "Wagen hält" (duracak) diye yazıyordu, çoook matraktı. Yani, Hollandacı bir Alman dili, evet, ama işte "Alamnca" değil.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Ağu Sal, 2010 10:11

Sesli anons varmıydı dikkat etmedim Haziran ayında orada iken, sanırım bir ses vardı ama :D elektronikleri takmamışlardı sanırım daha sonra hayata geçmiş bir proje.

Diğer taraftan Nasreddin Hoca olayım, ikinizde haklısınız. :D Başar, sen en kötü senaryoya göre doğrusun evet ama diğer taraftan İsmail Bey de ülkemizin dinamiğine göre doğruyu dile getiriyor. Avcılar' büyük bir ilçe, büyük kısmında sorun var. O kadar binayı yıkmak sorun değil, o kadar insanı boşaltmak, onlara yeni yerleşim yerleri vermek sorun. Bu konuda pek çok senaryo var, ama insanları göçer gibi "hadi oraya git, ben sana ev yapıcam burda, sonra geri gel" böyle bir şey yok ya, tamam hayat kıymetli, kimsenin canı yanmasın istiyoruz, ne kadar çabuk tedbir o kadar iyi. Hepsine eyvallah. Fakat böylesi bir sistem ne kadar doğru? Bugün Avcılar' da E-5 in kuzeyinde dahi arazi kalmadı ki, hadi yakına yapalım insanları geçici taşıyalım. Kimse yerini yurdunu bırakmak istemiyor Başar, öleceksin diyorsun, olsun diyor. Abartmıyorum bu gerçek, bu zihniyet ülkemizin her yanında var. Bana da sorsan kurulu düzenimi bozup, oraya taşın buraya taşın yapmak istemem. Ama bunun yapılması gerekiyor, Zeytinburnu' nda böyle bir çalışma yapıldı, bana göre çok ama çok büyük eksikler ile yapıldı ama yapıldı, benzer bir şey burada da olabilir ve olmalı, fakat pek çok etken nedeni ile bu zamana yayılmak zorunda kalıyor.

İSMAİLÇELİK
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen İSMAİLÇELİK » 18 Ağu Çrş, 2010 14:17

Mercedesler'de 2 adet ekran var ,anonsun yanısıra gelinen yer yanıp sönerek büyük yazıyor.Anonstaki kadını çokmu aradılar ama merak ediyorum,sanki Türkçe öğrenen yabancı gibi seslendirmiş.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Ağu Çrş, 2010 14:58

Merak ettim şimdi. Bunun kaydını bir yapabilir miydin?

İSMAİLÇELİK
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen İSMAİLÇELİK » 19 Ağu Prş, 2010 09:01

Yaparsam yüklerim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Ağu Prş, 2010 09:57

İSMAİLÇELİK yazdı:Mercedesler'de 2 adet ekran var ,anonsun yanısıra gelinen yer yanıp sönerek büyük yazıyor.Anonstaki kadını çokmu aradılar ama merak ediyorum,sanki Türkçe öğrenen yabancı gibi seslendirmiş.
Dediğim gibi benim aklımda yarım yamalakta olsa bir anons olduğu kalmış, Haziran' da binmiştim 2 sefer ama pek duyulan anlaşılan bir şey değildi galiba? O tarihlerde anons sistemi yüklenmişmiydi yoksa yanlışmı hatırlıyorum eminde olamadım bir türlü.

hasancicek37
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen hasancicek37 » 19 Ağu Prş, 2010 12:24

Ben de tasdik etme amaçlı söyleyim.Araçlarda anons sistemi var yalnız dün metrobüse bindiğimde anons yapılmıyordu.Ayrıca araçta abimin dediği gibi 2 tane dört taraflı LED ekranlar var.Üzerinde İstanbul resimleri,gidilen-geçilen beşer durak,saat ve hattın kodu var.Metroda bile olmayan bir sistem desem yanılmış olmam. :D

İSMAİLÇELİK
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen İSMAİLÇELİK » 20 Ağu Cum, 2010 09:26

Haziranda bazı araçlarda vardı.O ara 2 hafta yoktum İstanbul'da ya haziran sonu yada temmuzda oturdu bu sistem.(Anons)

Ekranları iki haftadır faal görüyorum,ama aradaçalışmayanlar var anons dahil.

Kullanıcı avatarı
58olgu90
Abonman

metrobüs anonsu

Mesaj gönderen 58olgu90 » 26 Ağu Prş, 2010 19:51

metrobüsdeki olan anons bir Bilgisayar sesi. Voice programlarla yapmislar. hangi program oldugunu bilmiyorum. o anonslar su an 34 hat numarada bulunuyor.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 27 Ağu Cum, 2010 08:41

Nasıl şimdi? Sentezleyici mi yoksa kayıt fragmanlarını ekleyen bir bilgisayar mı? Sentezleyici olamaz yahu :lol: Fragmanlı sistem Freiburg'ta da var, tonlama/vurgulama bazen zor oluyor, ne bileyim, gelecek durak Eşoltsştrağse diye başlıyor, sonra aktarma otobüs hatlarını sayıyor, son hattı elbet "ve" ile bağlamak zorunda, yani en son numarada vurgulama düşmeli. Bazen hat değişiklikleri olunca, ton yüksekte kalıyor, satır kopmuş gibi bir hâl oluyor. Acaba o sistemi mi kastediyorsun?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Cum, 2010 11:20

Onu bende anlayamıyorum ya, Computer Stimme deniliyor galiba, iyide sonuçta onuda okuyan bir insan değil mi? Herhalde siz uzun metinlerin bir arada okunmasını kast ediyorsunuz. Viyana anons sisteminde de o sorun bazı noktalarda var. Uzun anonsları normalde bir kere okumuş okuyan kişi, fakat aktarma yapılacak nokta isimleri hep tek okunmuş ve aynı vurgu ile, bu okuyan kişinin başarısı bence. Fakat araya başka bir durak ismi ya da aktarma numarası girdiğinde bahsettiğiniz sorun yaşanıyor, seste hafif bir kopma ve ton farkı olduğu hissediliyor. Şimdi benim anlamadığım şu, sonuçta birleştirme de olsa bir insan bunu birleştirip araçlara yüklüyor, yani bilgisayar ya da program otomatik yapmıyor ki??? valla kafam almadı bu konuyu.

Biz İstanbul' daki anons sistemini yaparkende, tek tek istasyon isimlerini okutmuştuk, aktarma metinleri ya da diğer uyarı metinleri hep bir kerede okunmuş tüm metinlerdi. Fakat araçlar yüklenirken hali ile birleştirmeler oldu, ama bu birleştirmeler farklı cümlelerin birleştirilmesi gibi olduğu için hiç vurgu sorunu olduğunu hatırlamıyorum. Ha tek düze diyebilirsiniz o başka :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 27 Ağu Cum, 2010 14:04

İnsanın okumuş olduğu şeyleri de bilgisayar ton olarak başka türlü vurgulayabilir. Ayrıca çok üstün kaliteli hakiki sentezlenmiş sesler de var. Yani insanın okumadığı. Ama böyle sistemlerde kullanılıyor mu? Bilmiyorum. Bu üniversitelerde informatik bölümünde işlenen, bayağı kendisine has bir konu.
Çok külüstür deneysel bir örneği şurada:
http://www.atip.de/proser_online.html

“Metrobüs & Troleybüs Genel Konular” sayfasına dön