kon-T.02 » Konya Tramvayı 60 Adet Araç İhalesi

mustafaguler
Müdavim

kon-T.02 » Konya Tramvayı 60 Adet Araç İhales

Mesaj gönderen mustafaguler » 12 Tem Prş, 2012 19:43

İyi de Konya Çin'den yeni tramvay almayacak mıydı? Alınacaksa neden masraf edilip klima takılıyor?

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 12 Tem Prş, 2012 19:50

Ben 60 araç var diye biliyorum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Tem Prş, 2012 21:09

mustafaguler yazdı:İyi de Konya Çin'den yeni tramvay almayacak mıydı? Alınacaksa neden masraf edilip klima takılıyor?
Ortada yapılmış bir ihale varmı Mustafa? Ben iyi takip edemedim, belki bir yerlerde okumuş duyulmuştur, yanlız duyum dışında elle tutulur bilgi olarak soruyorum. Eğer ihale yapıldı ise herhalukârda araç teslimatı 1 yıldan önce olmuyor. Elinizde ihale olduğuna ya da herhangi bir şekilde böyle bir araç alımı olduğuna dair bilgi varsa paylaşan olursa iyi olur, kaç adetmiş, hangi firmaymış hangi modelmiş. Belki Konya yeni hatlarda planlıyordur ve klima takarak eldeki setlerini bir süre daha kullanmayı planlıyordur, diğer türlü klima yatırımı ölü masraf olur.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 12 Tem Prş, 2012 21:31

İsmini hatırlamadığım bir Konya şirketi aracılığı ile Çin'in CNR firması ile görüşme yapıyorlardı. Belediye 25 metre yarıçaplı bir tramvay istiyordu CNR firması 19 metre yarıçapı olan 38 metre uzunluğunda LRV tipi tramvay önermiş. Okuduğum ve aklımda kalan bu. Temmuz ayında anlaşma sağlanırsa önümüzdeki yıl Haziran ayı içinde ilk parti teslimatı planlanıyordu. Son durum nedir bilmiyorum açıkçası.

Konu burası değil ama Konya BB metrobüs projesi hazırlıyordu hatta onun için ihaleye çıkacaktı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Tem Prş, 2012 21:37

Hımm kaç adet araç acaba, yani kamu hizmeti ama maliyet büyüklüğü nedeni ile KİK kapsamından çıkmıyor diye biliyorum, yani bir şekilde ihale yapılması gerekmezmiydi? Enteresan, neyse detayı bilmediğimiz için buna itibar eder isek yine de yanılmıyoruz, 1 yıldan önce teslimat öngörülmüyor, büyük bir parti almayacaklarına göre en iyi ihtimal 2013 sonunda yeni araç filosu ellerinde olacak demektir.

Sonuçta Anadolu kentleri bir şekilde kendilerini geliştirecekler ve her zaman söylediğim şey şu, önlerinde örnekler var. İstanbul, Ankara, İzmir dedim hep, ama bu kentlerden ancak yanlışlar örnek alınabilir :) olsun o da bir çözüm bunların yaptığı yanlışları yapmadan ilerlesinler bu anlamda belki Konya kenti gerçeğinde metrobüs iyi bir çözüm olabilir, o kadar geniş caddeleri varmı bilemiyorum. Bir de şöyle bir durum var niye metrobüs? Adam gibi bir otobüs şebekesi kurup bunu tramvay ile desteklemek daha mı zor? Maliyet mi? Olabilir, zaten hep maliyet yüzünden Anadolu kentlerini suçlayamıyorum :) Ama dediğim gibi bir Eskişehir örneği vardı, bence artık bir Bursa örneği de var, bunlarıda göz önüne alsalar belki daha da iyi bir çözüm ortaya çıkartabilirler.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Eyl Pzr, 2012 17:36

Konya'ya tramvay alımı ile ilgili bir süredir haberler var ve en sonunda Belediye beyanatı ile de doğrulandı. Eski araçlara klima takma işinde başarısız olan belediye 60 adet yeni araç alımı için ihaleye çıkacağını duyurmuş. Malum klima takma süreci oldukça uzamıştı, ilk aracı geçenlerde sefere verdiler ama yolcular memnun kalmamış, bir takım sorunlar yaşandığı da yazıyordu sanırım ilk seferde arıza falan vermiş. Daha önce de yazmıştım eski araçlarda klima ilavesi biraz sıkıntılı bir iş, ya karoseri değiştireceksiniz ki astarı yüzünden pahalı ya da araç içinde alanda feragat edeceksiniz, neyse konu yeni araç alımı Belediye Başkanı Ekim ayı içerisinde 60 adet yeni araç alımı için ihaleye çıkacağız demiş, teknik bir detay göremedim haberde. Yani 60 adet her biri çeker araç mı, yoksa önde çeker arkada vagon olarak 2 li setmi bilmiyorum.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mahalle Meclisi toplantısında, 60 adet son model tramvay müjdesi verdi.

Akyürek, mahalle sakinlerinin taleplerini dile getirdiği programda yeni tramvay alımıyla ilgili müjde verdi. Akyürek, 60 adet son model, modern tramvay alımı için 17 Ekim’de ihaleye çıkılacağını belirtti.

Dünyanın önemli firmalarının bu yatırımla ilgilendiğine vurgulayan Akyürek, sözlerine şöyle devam etti:

“İlk yeni taşıtlarımız gelecek yıl tramvay hattında yürümeye başlamış olacak. Şehrimizde bu yıl içinde yatırım ihalesini yaptığımız ve yapacak olduğumuz yatırımlarla birlikte 1 milyar liralık bir rakama ulaşıyoruz.”
http://www.rayhaber.com/akyurekten-kony ... y-mujdesi/

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

kon-T.02 » Konya Tramvayı 60 Adet Araç İhales

Mesaj gönderen Esat » 17 Eki Çrş, 2012 15:16

Yapıldı, yapılacak, iptal edildi derken ihale gerçekleştirildi ve firmaların verdikleri fiyatlar açıklandı. Açıkçası şartnameyi okumuş değilim ama innotrans ta kulak misafiri olan konuşmalarda Konya'nın ihaleyi bazı firmalara göre düzenlediği iddiası vardı, aynı iddia Samsun içinde vardı burada da ismi geçen firma ihaleye katılanlar arasında tabii kulaktan duyma iddialar için gerçeklik iddiasında bulunmuyorum. İhalede en düşük fiyatı Çek Skoda firması vermiş, iki alternatif ile ihaleye katılan firma toplam 60 araç, 58 kalem yedek parça ve 1 deray ekipmanı için 98 milyon 700 bin ve 104 milyon 700 binlik fiyatlar vermiş, bu hali ile ihaleyi sadece araç için sayarsak en düşük fiyat bir araç için 1.645.000 € yapıyor ki çok iyi rakam, ha araç kalitesi ya da başka etkenler? Bilemiyorum da sadece gözle gördüğüm bana göre İpek Böceği aracı görüntü olarak, yolcu kullanımı olarak ve iç malzeme kalitesi olarak Skoda ve Pesa nın fuarda sunduğu araçlardan üstündü ve fiyat olarakta herhalde bu rakamdan çok daha yüksek çıkmayacaktır seri üretimde ama o iş geçti tabii şimdi ortalığı bulandırmayayım :) tek anlamadığım Bombardier bu ihaleye niye girdi, kaldı ki nerede ise İstanbul'a 5 yıl önce verdiği fiyatı vermiş.

Tabi Konya'da araçlar büyük ihtimal ile tek taraftan makinist kabinli olacak, duraklar hep sağ tarafta ve armut bölgesinden dönüş yaparak tur atıyorlar galiba? Görmek nasip olmadı ki. Eğer tek taraftan kabinli ve kapılı ise bu fiyatı düşüren ciddi bir etken.
Konya B.B 60 Adet Tramvay Aracı, 58 Kalem Yedek Parçası ve 1 Adet Deray Ekipmanı Mal Alım İhalesi saat 11:00 de Konya Büyük Şehir Belediyesinde yapıldı. 60 Adet Tramvay Aracı 58 Kalem Yedek Parçası ve 1 Adet Deray Ekipmanı alımı ile ilgili ihale kesin sonuçları aşağıda:

1) SCODA (Çek) : 98.700.000 EUR / 104.700.000 EUR (iki alternatif)
2) PESA (Polonya): 109 Milyon EUR
3) CNR (Çin): 110.294.788 EUR
4) CAF (İspanyol): 113.931.807 EUR
5) Astra (Romanya): 121.740.488 EUR
6) Bombardier (Almanya): 160.315.533 EUR

İhale sonucu % 70 fiyat %30 fiyat dışında teknik unsurlar olarak değerledirilecek. Bu unsurlar ise şöyle:
a) Teslim süresi
b) Aracın eni
c) Aracın boyu
d) Dingil basıncı
http://networkedblogs.com/DzJ9v

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 17 Eki Çrş, 2012 17:02

Fiyat çok iyi çinlilerin kazanamadığına sevindim, skoda korelidende çindende ehvendir. Hayırlısı Olsun,

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Eki Çrş, 2012 17:09

Mehmet keleş yazdı:Fiyat çok iyi çinlilerin kazanamadığına sevindim, skoda korelidende çindende ehvendir. Hayırlısı Olsun,
Muhakkak iyidir, en azından uzun yıllardır bu işi yapıyorlar, rakipleri karşısında büyüyemiş olmaları normal bunu abes bulmuyorum açıkçası ama mesela Pesa firmasını ben ilk defa innotrans ta duydum ve gördüm, araç üretmiş ve satmışlar, orada ortak bir dostumuz ile İpek Böceği ne göz gezdirirken "bugün bir firmanın en zor işi ilk aracı satmak, çünkü alıcılar daha önce üretim yapmış olma şartı getirerek çok rahatlık ile kendisini işletmede kanıtlamamış bir aracı eleyebilirler" mukabilinden bir kaç kelam etti, gayet haklı buldum. Sen daha iyi bilirsin Mehmet bir araç her ne kadar testleri geçip seri üretim aşamasına gelse de işletmeci gözünde aslolan satın alınan o aracın olmasa bile firmanın başka araçlarının işletmede kendini kanıtlamış olması göz önündedir hehalde.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 17 Eki Çrş, 2012 17:37

Škoda tramvaylarını Prag’tan bilirim, orada binmiştim, şahsen gayet hoşuma gitmişlerdi. Buralarda bir yerlerde videoları da olmalı, veya bizim Yuhtüp kanalında. Çekmiştim çünkü.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Eki Çrş, 2012 17:39

Bakalım en iyi fiyatı veren Skoda ama sonuç açıklamak için bir de %30 luk teknik şart falan koymuşlar, bu durumda bir eleme olabilir mi acaba? Bunu göreceğiz belediye resmi bir sonuç açıklasın da.

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 18 Eki Prş, 2012 06:59

Bu hafta konyada idim. İnşallah ihaleyi koreliler veya çinliler kazanamaz dedim. Hak verdiler. Bence bu teknik yeterliliK şartını bu ihtimale göre koymuşlardır Kendilerini arayıp skodanın iyi imalatçı olduğunu söyleyeceğim. Ayrıca skoda hyundai rotemin skodadan ne kadar büyük oranda destek aldığını söyleyecem. Hyundai duymasın...
En son Mehmet keles tarafından 18 Eki Prş, 2012 08:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kilitli

“Araç Alım İhaleleri” sayfasına dön