eu-RS.09 » Avrupa'da Raylı Sistem Uygulamaları

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Eki Prş, 2012 11:28

Milano kendisi kent olarak 1,5 milyonluk nüfusa sahip, ama İtalya’da ve İsviçre’de (!) o kadar etrafı var ki, bayağı büyük sayılabilir. Ben hep kapısının önüne kadar gittim (Lugano, Locarno, Bissone falan), ama aman arabayla sakın gitme dedi herkes, o yüzden gitmedik :-)

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Milano Kenti

Mesaj gönderen Kamil16 » 11 Eki Prş, 2012 21:13

Merkezde, gökdelen tarzı yapılşama olmadğından şehir geniş alana yayılmış. Metropol olarak çok geniş. İlk gittiğimizde araba ile şehir merkezine gitmek gafletinde bulunduk. Trafik ışığından, yoğunluktan, park yeri sorunu dahil büyük zaman kaybı.

Artık arabayı uygun yere park edip, merkeze Metro ile gitmeyi tercih ediyoruz. Şehir Merkezi, ilgi alanınıza göre min.2 günde gezilebilir. 8)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: Milano Kenti

Mesaj gönderen Esat » 11 Eki Prş, 2012 21:20

Kamil16 yazdı:Merkezde, gökdelen tarzı yapılşama olmadğından şehir geniş alana yayılmış. Metropol olarak çok geniş. İlk gittiğimizde araba ile şehir merkezine gitmek gafletinde bulunduk. Trafik ışığından, yoğunluktan, park yeri sorunu dahil büyük zaman kaybı.

Artık arabayı uygun yere park edip, merkeze Metro ile gitmeyi tercih ediyoruz. Şehir Merkezi, ilgi alanınıza göre min.2 günde gezilebilir. 8)
Teşekkürler, listeye alıyorum :) bakalım ne zaman sıra gelir.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Balkanlarda Tren Turu & ÜSKÜP (SKOPJE)

Mesaj gönderen Kamil16 » 25 Eki Prş, 2012 10:53

Balkanlarda Tren Yolları :
Resim

Dostluk / Filia Treni ile Selanik oradanda her sabah Belgrad'a kalkan Tren ile Balkan Turu yapılabiliyordu. 8)

Üsküp : Balkanlarda bizim için çok özel bir yer. Kültür mirasımız, emanetlerimiz, bizim insanlarımız orada :?

Üsküp eski Tren Garı, 1963 depreminde hasarlanınca hiç onarılmadan o hali ile Deprem anısı olarak saklanmış. Yeni Gar yapılmış. Şimdi müze olarak hizmet veriyor.

Resim

Yeni Üsküp Tren Garı :
Resim

Üsküp'e gitmek için sayısız nedenlerden birisi : Üsküp'te Varna Nehiri üzerinde, Mimar Sinan'ın Fatih Sultan Mehmet Köprüsü:

Resim

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 25 Eki Prş, 2012 11:17

Varna Nehiri üzerindeki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü, bir önceki mesajda Google Earth'ta yanlış işaretlemişim.

Doğrusu aşağıdaki gibidir.

Resim

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Münih Raylı Ulaşım Sistemi

Mesaj gönderen Kamil16 » 30 Nis Sal, 2013 21:58

Münih Raylı Ulaşım Sistemi...

Cadde Tramvayları, U Bahn (Metro) sistemleri (6 Ana Hat) ve S Bahn (Banliyö Trenleri - 8 Ana Hat) ile bir raylı sistem cenneti diyebilirsiniz...
Resim

Hauptbahnhof Metro İstasyonu :
Resim

Yeni Metro Trenleri :
Resim

Münchner Freiheit Metro İstasyonu:
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 30 Nis Sal, 2013 22:06

Münih Raylı Ulaşım Sistemi...

Cadde Tramvayları :
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 Nis Sal, 2013 22:59

He, bak Esat, çift renkli U7 ve U8 bahsettiğim hibrit pik saat hatları. Berlin’de eskiden U12 gibi, o da yeşil/kırmızı idi. Bizde bu renk kodlamaları da bir türlü yok (isim de yok, hat da yok, sistem de yok, ama yokun en EN böyyügüh var :lol: )

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Mesaj gönderen Kamil16 » 01 May Çrş, 2013 07:05

Münih Flughafen (Havalimanı) - Münih Hauptbahnhof arasında S8 ve S1 çalışıyor.
İki farklı yönden Münih Merkezine ulaşabiliyorsunuz. Süre 40-50 dak. arasında ve 10,40 Euro
Mükemmel German sistemi. 8) :)

Resim
Resim
Resim
Resim

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 03 May Cum, 2013 16:30

Geçtiğimiz hafta Münih'teydim. Gerçekten çok güzel bir ulaşım ağı var. Gördüğüm kadarıyla ulaşımda ana yükü metro hatları değil banliyö hatları taşıyor. U ve S bahn trenlerine dikkat etmedim ama tramvaylar gece boyunca çalışıyor. Sadece tramvay hat numarasının başına N kodu koyuyorlar. Gündüz çalışan 19 numaralı hat gece N19 oluyor. Buna ne gerek var , yine 19 olarak çalışsa ne fark eder bilmiyorum.

Havalimanına gelince, merkezden S1 ve S8 hatları havalimanına ulaşıyor. Ulaşım süresi yaklaşık 50 - 55dk. Havalimanından şehre giderken ve şehirden geri dönerken Bursa havalimanının şehre olan uzaklığının sadece bir bahane olduğunu iyice anladım.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 May Cum, 2013 16:46

btgn yazdı:Geçtiğimiz hafta Münih'teydim. Gerçekten çok güzel bir ulaşım ağı var. Gördüğüm kadarıyla ulaşımda ana yükü metro hatları değil banliyö hatları taşıyor. U ve S bahn trenlerine dikkat etmedim ama tramvaylar gece boyunca çalışıyor. Sadece tramvay hat numarasının başına N kodu koyuyorlar. Gündüz çalışan 19 numaralı hat gece N19 oluyor. Buna ne gerek var , yine 19 olarak çalışsa ne fark eder bilmiyorum.

Havalimanına gelince, merkezden S1 ve S8 hatları havalimanına ulaşıyor. Ulaşım süresi yaklaşık 50 - 55dk. Havalimanından şehre giderken ve şehirden geri dönerken Bursa havalimanının şehre olan uzaklığının sadece bir bahane olduğunu iyice anladım.
N konusunu Başar daha iyi bilir ama benim fikrime göre tarife ayırt edilebilmesi için olabilir. Ha diyeceksin ya gece işte :) adamlar gece yarısından sonrasını ayırt edemiyor mu edemiyor olabilirler :P Sizler fazlası ile Alman sistemlerini görmüş arkadaşlarsınız bilmiyorum ne düşünüyorsunuz ama ben şöyle düşünüyorum, her şeyi aptallara göre tasarlıyorlar, sakın yanlış anlamayın ha size falan demiyorum adamların yaptığı işler hep böyle ama o sistemi bir aptalda kullanabilsin diye düşünüp yapıyorlar, o yüzden hani adam gece bekleyip bekleyip tramvay gelmeyince sonra "niye geç geldin lan" dediğin görevli de "görmüyon mu la N harfini, gece seferi bu 15 dk. da bir gelir" deme hakkına sahip olsun, yani "al gülüm ver gülüm alamaz ya da veremezsen mahkemede görüşürüz gülüm" diyorlar -bence-

Havalimanı uzaklığı konusunda Bursa için bir şey diyemem ama İstanbul'da gayet şehrin içinde limanlarımız var, misal Viyana havalimanı başka bir eyalette, (geçmişte değildi ama şimdi öyle) 20 km. mesafede bulunuyor, benim oturduğum yere çok yakın ama kentin geri kalan kısmına bayağı uzak ha 30 dk. varıyorsun İstanbul'da fatihteki evimden 30 dk. da ancak yol müsaitse ve özel araç ile varırım.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 03 May Cum, 2013 23:41

Genelde bir hat ile bağlı olduğu N hattı ille de aynı güzergâhı kullanmıyor. Kullanabilir, ama kullanmak zorunda değil. İşbu sistem. Gece hatları hep N, takviye hatları hep E.

“Ülke ve Şehirler, Gezi İzlenimleri” sayfasına dön