tkn-D.18 » RailWorks M1 Hattı Harita Tasarımı [Oyun/Simulasyon]

oglcan
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen oglcan » 11 May Çrş, 2011 17:12

Sami Bey,
Finalde yani çalışmanızı tamamladığınızda bunu bir program haline dönüştürüp yayınlayacak mısınız?Bu arada çalışmalarınızı takip ediyorum ve çok güzel bulduğumu da söyleyeyim dedim :lol: :lol:

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

İstanbul Metro ve Railworks

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 11 May Çrş, 2011 21:36

Esat Bey...Son yazınıza cevep olarak...Beğendiğiniz şeyler için teşekkür ederim..Aslında çok daha uzun olacak bir yazı yazacaktım..Vazgeçtim..Dediğiniz gibi gerçek bire bir metresine denk olacak biçimde yapmak Railworks'da mümkün değil..Yani yapılacak hat uzunluğunu Editör de uygulamak imkansız gibi..Railworks'un belki de eksik ve yanlış tarafıdır...Ama,bunu çok büyütülecek mesele olarak görmüyorum.Kaldı ki Railwork oyun seçeneklerinde uzun olmayan bazı hatlar var..Kısa olduğu için o oyunlar doyurucu olmuyor..Başlamamla birlikte kısa sürede oyun bitiyor...Ben de istedim ki,İstanbul GerçekMetrosu diyelim 25 dakika gerçekleşiyorsa,Benim oyunum olsun 45-55 dakika yada 1,5 saat..olsun... :wink: Efendim illaki kısaltalım... deniyorsa, Hattın iki ucundan başlıyarak,eşit şekilde Hat mesafesini kısaltırım...tabiki bu durunda hattın orjinale olan benzerliği bozulur vada oyun süresi kısalır..Viyadük,köprü,dağ, tepe,çukur bölge,otoyol hattın üzerinden veya altından geçecek bunlar benim için mesele değildir...Benim için zor olan hattı kurmak ve Yerin altında Metroya uygun istasyon duraklarını kurmaktır..Aslında sizin Aksaray Metrosuna uygun istasyon seçenekleri, Raiworks'daki istasyon seçenekleri ile uyumlu olmayacak gibi...Tabi bu durumda ,Railworks'da hangi istasyon uygun ise , o istasyon kurulacaktır..İsteyen beğensin istemeyen beğenmesin...ben en iyi ve uygun olanı yaparım..benden bu kadar derim...daha iyisini yapacak olan varsa buyursun..görelim..Başka bir konuda Tüneller..aslında tünellerde tren sürmek bana göre değil..sıkıcı geliyor..beğennen vardır,bir şey diyemem..Tünelde Railworks Dış Mekana çıkmaya müsaade etmez ..oyundayken..Editördeyken istediğiniz yeri dolaşırsınız...Bu durum da Tünelin üstünün çevre düzenlemesini en iyi biçimde yapsanız bile oyundayken tünel üzerinde yapılanları kesinlikle göremezsiniz..Yapan varsa buyursun denesin...görsün...göremez...!!!.. :( Hatta Railworks Dış Mekandan tren sürüşün de dahi kamera,ne daha ileri,ne daha geri,yada sağa - soladaha fazla gitmeye izin verir..Railworks dış kamera görüşünün dışına çıkartmaz..tabiki oyundayken...Yazıyı az yazcaktım,kendimi kaptırdım yine...Hız meselesine gelince: Elktrikli Lokomotiflerin hızı çok yüksek..Dizel Modellerin hızı normal hızdadır..Belki bu da Railworks'un hatalarından biridir...Fakat bu da çok abartılacak hata olarak görülmemelidir..Finalde,yayınlayıp, yanınlamama kosuna gelince..Bitsin bakalım ondan sonra karar veririm...Görüşmek üzere hoşça kalın... :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 May Çrş, 2011 22:42

Önce bir konuyu düzelteyim siz zaten mesajınızda hemzemin geçitlerin deneme olduğunu belirtmişsiniz, ben hata olarak yazmıştım kusura bakmayın.

İkincisi istasyonların konumlarını size şimdilik buradan Google Map haritalarından link olarak vereceğim, ilk etapta resimlerini de koyarım ama linkler üzerinden bakarsanız daha iyi olur, istediğiniz gibi yakınlaşıp uzaklaşabilirsiniz çünkü.

Düşünceme gelince, Railworkste rayları metre olarak koyabiliyorsunuz, ekranın altında ray yerleştirirken kaç metre ray döşediğinizi gösteriyor, ben bu şekilde metraja uygun yapılabileceğini düşünüyorum, uygun olmayacak tek nokta kurp dediğimiz virajların yarı çapları olacaktır, ama onda da gerçeğe en yakını tutturabiliriz diye düşünüyorum, çok detayını yapamamamız normal sonuçta oyunun editörü üzerinden yapıyorsunuz, programın asıl kodlarından değil. O zaman gerçek süreyi aşağı yukarı tutturacağımıza inanıyorum.

Araçlara gelince, elektrikli trenler tabii ki hızlı ama doğru ray tipini seçersek bu hızı ayarlıyabiliyoruz, rayları döşerken sağda çıkan menüde o rayda yapılabilecek minimum ve maksimum hızlar giriliyor, işte deray hadisesini oluşturan bu. Dediğim gibi maks. 80 km. hız vermek uygundur. Zaten sinyalizasyon ve beykınlarıda yerleştirince kimse 80 km/s i geçemez. Kaldı ki hattın çoğu yerinde buna izin de verilmez.

Oyunun kısalığına gelince, belki 30 dk. tren sürerek tek yönde hattı bitirmek kısa gelebilir, ama Esenler depodan çıkışla Aksaray' da baş durak yapıp Havalimanı yapan bir senaryo yaparsanız süre 45 dk. ya çıkar. Ya da hatta bir arıza meydana geldiği için bekleme yapılan bir senaryo, ya da hatta çalışma yaptırarak tek ray üzerinde ters yön işletmesi? Bunların hepsi mümkün ama en son iş. Eğer depo sahası ile birlikte bu hattı inşa edebilirsek, arkasından M3 hattını da entegre edebiliriz, o zaman bu harita üzeriden bir ya da bir kaç değil, pek çok senaryo çıkar ve oynamamın keyfine doyum olmaz.

Tek handikap İstanbul metro araçlarını koyamamak olacak ama onu da sineye çekeceğiz. Böyle bir işe kalkışmış olmanız bile takdire şayan, keşke bu iş üzerinde 2 yıl önce tanışsaydık ta, bol vaktimle geçen o sürede çalışsaydık eminim ki, çoktan başka hat haritalarına geçmiştik ve belkide yapmıştık.

Benim editörde tek anlamadığım düz boş bir alanda ray hattı kurarken sonradan zemini bozunca raylar havada ya da yer altında kalıyor, bunu önlemek için sol menüde mıknatıslı butonlar var onları kullandım ama olmadı, sanırım bunu yapmanın bir sırası var ama çözemedim, o zaman zemini yükselltikçe raylarda yükselecek olması lazım. Bakalım,

Son olarak, istasyon tiplerini size hala yazmadım biliyorum belki haritalar faydalı olur, bilmiyorum, onları birazdan en azından link olarak size atacağım, şimdilik bu kadar.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 May Çrş, 2011 23:07

Aksaray İstasyonu - tünel İstasyonu, orta peron tipi
Emniyet-Fatih İstasyonu - tünel İstasyonu, yan peron tipi
Topkapı-Ulubatlı İstasyonu - Yer altı istasyonu, yan peron tipi
Bayrampaşa-Maltepe İstasyonu - yüzey istasyonu, orta peron tipi
Sağmalcılar İstasyonu - yüzey istasyonu, orta peron tipi
Kartaltepe-Kocatepe İstasyonu - yüzey istasyonu, orta peron tipi
Otogar İstasyonu yüzey istasyonu, kapalı gar tipi, 3 yol iki peron
Esenler İstasyonu - eskisi yüzey istasyonu, tek peron - yenisi yüzey istasyonu iki yol yan peron
Terazidere İstasyonu - yüzey istasyonu, yan peron tipi
Davutpaşa-YTÜ İstasyonu - viyadük istasyon, yan peron tipi
Merter İstasyonu - viyadük istasyonu, yan peron tipi
Zeytinburnu İstasyonu - yüzey istasyonu, yan peron tipi
Bakırköy-İncirli İstasyonu - yüzey istasyonu kapalı gar, yan peron tipi
Bahçelievler İstasyonu - tünel istasyonu, yan peron tipi
Ataköy-Şirinevler İstasyonu - yüzey istasyonu, yan peron tipi
Yenibosna İstasyonu - yüzey istasyonu, orta peron tipi
DTM-İstanbul Fuar Merkezi İstasyonu - viyadük istasyonu, orta peron tipi
Atatürk Havalimanı İstasyonu - tünel istasyonu, orta peron tipi

TAbii şimdi haklı olarak, yer altı istasyonlarını nasıl göreyim diyeceksiniz, vallahi bir cevabım yok :)

Orta Peron Tipi, hatların peronun iki yanından geçtiği, genişliği 7-9 arası peronlar,

Yan Peron Tipi, hatların ortadan geçtiği peronların iki yanda kaldığı, 5 metrelik peronlar,

umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Aksaray istasyonu

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 12 May Prş, 2011 06:16

İnternetten Aksaray Metro istasyon Resimleri indirdim biraz fikrim oldu..Dediğiz gibi orta Peron tipi İstasyon olduğunu gördüm...Bunu baz alarak Editördeki malzemelere göre dizayn ettim..Tabiki ilave varsa yaparım. hoş olmayan varsa Kaldırırım...Şimdilik İki Ekran Görüntüsü gönderiyorm..Hat meselesi uzunlunluğu belki kısaltırız..Ama Aksaray İstasyonu için epey uğraştım..Sizin en son yazıyı gönderdiğinizden haberim olmadı..İstasyonu zaten bitirmiş ve kurmuştum...görüşürüz...

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 12 May Prş, 2011 06:19

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

İstanbul Aksaray Metrosu

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 12 May Prş, 2011 06:46

Esat Bey...Daha sonra daha detaylı yazarım..Şimdilik Şöyle düşünmekteyim.Yaptığım Hattın Sefer süresinin uzun oluşu sanırım sizi biraz rahatsız etti..Gelin şöyle yapalım...Boş Editörde bu hattı kendi istediğiniz süreye uygun olarak rayları göre haritayı oluşturun...Bittiğinde bana gönderin diğer taraflarını ben yapayım...Belki ben hattı uygun biçinde yapamadım galiba...Şimdilik benim hattımı askıya alıp sizin yapacağınız harita üzerine kuralım derim..Deneyin istediğiniz gibi ve istediğiniz süreye göre ayarlayın..bence bu durunda yapılacak en doğru şey bu olsa gerek..heber vermenizi bekleyeceğim..İnşallah umduğunuz gibi yaparsınız ben de bu zahmetten biraz rahatlamiş olurum..Belli mi olur el elden üstündür sizin bunu en iyi şekilde yapacağınızı tahmin ediyor ve inanıyorum..Saygılar..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 May Prş, 2011 11:16

Öneriniz üzerine biraz göz attım, ilk 3 istasyonu yerlerine koydum raylarını da döşedim, şunu belirteyim sözlerim eleştiri değil yapılan çalışmanın aslına en uygun halde olması amacını taşıyordu, sonuçta bu bir simulasyon ve oradaki hatların hepsi gerçek demiryolu hatları sizlerde biliyorsunuz. Bu yüzden M1 hattındaki işletme hızının nerede ise 3 katı bir hızda ama buna rağmen iki katından uzun bir sürede kat edilmesi doğal olarak biraz gerçeğe aykırı kalıyor, bu sebepten dolayı süre konusunu eleştirdim, yoksa isteyen istediği gibi haritalar üretebilir, şekli benzedikten sonra ismine de M1 M2 ne istersek diyebiliriz :) Kaldı ki, hiçbir zaman bir başkasının yaptığından daha iyisini yapacağımı iddia etmem, bu konuda ise asla öyle bir iddiam yok çünkü siz bu konuyu açana kadar ben bu oyunun editörüne tıklamadım bile :)

Konuya gelirsek dün gece ve şimdi biraz baktımda Railworks ün editörü aslında pek çok kısıt içeriyor ya da ben hala nasıl numerik olarak metraj ve açı gireceğimi bulamadım, bu hali ile oyun sadece çok hassas mouse ayarları ile 3D tasarımcılara hitap ediyor, teknik olmaktan bir hayli uzak, çünkü rayı döşüyorsunuz ama peronu ona tam uygun koyamıyorsunuz, peron boyu tam 110 m. bunu tutturamıyorsunuz, en önemlisi rayları ucundan tutarak eğemiyorsunuz, ben bir türlü Bend seçeneğini göremedim belki de vardır, dediğim gibi bir takım kısıtlar konulmuş, ha Add-On üreticileri nasıl yapıyor, muhtemelen oyunun SDK denilen dosyalarına sahipler ya da gerçekten bu işe kafayı sarmışlar :) ben beceremiyorum. Gözünü seveyim Eisenbahn Exe Pro nun, kurp çapından, açılara, uzunluklara kadar her şeyi el ile düzenleyebiliyorsunuz, ama tabii ki o zaten birebir hatları üretmek amacı ile oluşturulmuş bir program bu ise oyun amaçlı simulasyon haritaları üretmenizi sağlayan bir yardımcı. Neyse editöre bu kadar çamur attıktan sonra şunu söyleyeyim, benim yapmaya çalışacağım haritada pek aslına uygun olmayacaktır tabii ki, hafta sonu tamamlayabileceğimi umuyorum, çok kötü bir şey çıkmaz umarım.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

İstanbul Aksaray Metrosu ve Yorum

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 12 May Prş, 2011 13:38

Esat Bey...Yazınızı okudum..Sizin yazdığınızı eleştiri olarak görmemiştim..Kaldı ki eleştirilere de açık olan biriyim..Elbette yanlış olan ne varsa eleştirirsiniz bundan doğal ne olabilir ki. Diyelim,oyun herkesin beyenisine sunuldu,kimbilir başka eleştirilerde olacaktır..belkide haksız ağır eleştiriler de olacaktır..Bu eleştirilere verilecek cevabımız olursa veririrz,cevap veremez isek haklısınız deriz..Benim demek istediğim şu,..Railworks editörde oradaki metre verileri gerçeği yansıtmıyor,yada ben keşif edemedim..Siz belki bulursunuz,zira bu hesaplama konularını iyi biliyorsunuz anladığım kadarıyla..hatta pusulayı da çok iyi kullanıyorsunuz..Pusula çözümünü hallettim ama metre hesap işini Editör uygulamada çözemedim..Eğer bu hattı tümüyle yaparsanız bunu çözersiniz diye düşünmüştüm.Kaldıki oyun yapmak çocuk oyuncağı değil çok ciddi bir proje..Bunun için halkın huzuruna çıkartılacaksa en ciddi ve güzel olanı yapmalıyız..Lütfen bana alınmayın..Ben ömrüm boyunca yıkıcı değil yapıcı olmuşumdur..Eğer sizi kırdıysam kusurumu bakmayın..Şu konuyuda belirmek isterim : İstanbul Aksaray Oyun Metrosu İsmi ve uygulama menüsünü üzerinde tasarımı şöyle düşündüm..:İsim :" RAİLWORKS EDİTÖR 1" hemen altında "İSTANBUL METROSU" bunun altında "AKSARAY-HAVALİMANI ROTASI" Tanıtım yazısını böyle düşünmekteyim.Oyun seçenekleri Tercihleri şöyle : Oyun Altı Seçenekli : 1-Aksaray-Havalimanı...2-Aksaray-Esenler Depo...3-Esenler Havalimanı...4-Esenler-Aksaray....5-Havalimanı-Esenler Depo....6-Havalimanı-Aksaray.....Tabiki bu saçenekler azaltılır yada çoğaltılır...Görevli oyun olarak Komut Programı vasıtasıyla...Metro Aksaray-Esenler Depoya gidecekse bütün makas ve ışıklar bu komut programı ile bu hat üzerinde Metroya otomatik açılacak..Eğer kişi makasları kendisi açıp Esenler Depoya girmeden Havalimanı Hattına Metroya makas açarsa diğer makaslar otomtik açılmayacak ve gidemiyecek..Komut Programı Her Seçenek için ayrı,ayrı verilecek..Tabi birde karşısından otomatik gelen Metroları da Programa göre hazılamak gerekecek..Karşıdan gelen Metrolar Oyuna farklı ve hoş hava katacaktır...Bu benim hesaplarım..Bu konuda görüşlerinize ihtiyacım olacak..Çünkü Bu bölgeyi yani İstanbul'u daha iyi bilrsiniz..Ben gözümle görmediğim yer için hiçbir iddiada bulunamam...Ayrıca bana gönderdiğiniz bilgiler çok yaralı oluyor bunu da böyle bilin vebilgiler için teşekkürler ediyorum...Bu oyun Menü ve Oyun Seçenekleri Türkçe olarak göreceksiniz..Görüşmek üzere hoşça kalın...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 May Prş, 2011 23:27

Metrajdaki sorun belkide metrik sistemden kaynaklanıyor olabilir, yani oyun metrik sistemi kullanmıyor olabilir, feet falan kullanıyorsa yandık :) o zaman ortaya gerçekten abartılı bir uzunluk çıkar ve o zamanda sizin dediğiniz gibi bir işletme süresi çıkabilir, bunu nette biraz araştırmak lazım.

Rotalar ve senaryolar üzerine en son kafa yoralım derim, çünkü işin o kısmı da gerçekten ayrı bir iş, tabii öncesinde apayrı bir zorlukta olan sinyalizasyon yer alacak, bakalım ortaya ne çıkacak, sonucu bende merak ediyorum, hattı hafta sonu bitirmeye çalışacağım, sonra çevreyi yapalım derim, yani yandaki binalar, yollar, köprüler falan filan, yükseltiler, çukurlar, harita üzerinde hattın gerçekçiliğini gösterecek olanlar bunlar. Ama burada daha önce bahsettiğim bir sorun var ben hattı dümdüz bir zeminde yapıyorum, ve zemini değiştirdikçe raylar inip kalkmıyor, sonradan bu işlemi yapmakta gerçekten çok sıkıntılı fakat İstanbul gibi tepeli bir kent için de gerekli, bu konuda ne yapabileceğimizi gerçekten bilemiyorum, burada siz ustalığınızı konuşturarak yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

İstanbul Metro Raiworks Editör Harita

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 13 May Cum, 2011 04:12

Aksaray istasyonu Tünel orta peron tip demişsin..bunu anlayamamışım..sonradan anladım ki" Orta Peron" her iki yanda peron olmayıp, sadace ortada tek ortak peron demekmiş..benim yaptığım ise ortada yine peron var ama,her iki yanda da peron kurmuşum..ondan kolay ne var yanları kaldırdım mı iş tamam...orta peronun da enini 7-8-9 metre yaptım mı tamam demektir..Railworks editörde 7 yada 9 metrelik peron var..9 metre geniş dersen 7 metreliği yaparım..yanılmıyorsam 7,6 metrelikte olacaktı...yaptığım Aksaray metrosunun asıl göremediğim yeri bir duvardan diğer duvara olan eni ve boyu ne kadar bunu bilemedim...Şimdi yandaki peronları kaldırdığım da özellikle eni küçülecek..bunun gerçek eni ve boyu nedir..ayrıca buranın mimari yapısı nasıldır..malesef internetten dahi bü görüntüleri göremedim..istasyonların hepsi için geçerli bu..benim için zor bir mesele..gözümle görmüş olsaydım,kafamda görüntüsü yer ederdi..bunu nasıl başaracağım bilmiyorum..bir kaç açıdan her istasyonun resimleri olsaydı,istasyonları gerçeğe yakın yapardım..görmediğim,bilmediğim bir yeri yapmak hayali resim yapmak gibi birşey...Neyse gereken görülecek ve yapılacaktır...Şimdilik iki harita arasındaki farkı görmen için gönderiyorum... Büyük olan harita önceki,Küçük olan Harita En son yaptığımdır..Görüşlerini bekliyorum..Selamlar..

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 13 May Cum, 2011 04:56

Resim
Resim

“Sitede Yürütülen Projeler” sayfasına dön