tkn-D.18 » RailWorks M1 Hattı Harita Tasarımı [Oyun/Simulasyon]

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 04 May Çrş, 2011 08:47

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 04 May Çrş, 2011 17:21

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 May Çrş, 2011 20:33

Öncelikle tebrik ederim, en azından ortaya bir hat çıkmış, ben henüz editörde bir türlü görüntüyü uzaklaştırarak doğru düzgün görmeyi bile beceremedim :( sizin yapmak istediğiniz İstanbul temalı bir mod için boğaz görüntüsü iyi fakat o su kanalı çok dar onu genişletme imkanı bulunabilirse olabilir.

Diğer taraftan Aksaray hattını önermemin sebebi, hem hattın ilk metro hattı hemde tünel ve viyadük kesimleride bulunan bir yüzey hattı olması idi, böylece çevreyi de benzeterek daha gerçekçi bir hat yapılmış olabilirdi, diğer taraftan editörde gördüğüm kadarı ile istasyonları, araçları ve tabelaları özelleştirme imkanı yok, bu hali ile oldukça kısıtlı bir durum, ama yine de sizin yaptığınız çalışmaya bakarak denemeye değer bir çalışma diyorum, eğer Aksaray-Havalimanı hattını güzergah olarak çizebilirsek sonra çevreyi düzenleriz, ben size istasyon tipleri, tünel ve viyadük boyları yüzey hat boylarını verebilirim.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Yazınıza Cevap

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 05 May Prş, 2011 00:54

Merhaba Esat Bey...En son yazınızı dikkatle okudum.Görüntüler ile ilk yorumunuzun olumlu olmasından memnunum..teşekkür ederim.Elebetteki hatalarım olacaktır..Ama sizde takdir edersiniz belki bu iş ekip işi..tek başına bunun altından kalkılır fakat yinede zordur..Hele özellikle çevre düzeni bir hayli zor..benim için kolay tarafı Ray hattını,viyadükleri ve köprü ve de tünelleri yapmaktır..bunda hiç zorlanmam..İstasyonları yapmak da zor değil..zor olan taraf çevre düzenlenmesi..Su kanalı gibi görüneni, deniz görünümü yapmak şu an için imkansız..yanya birleştirmeyi denedim ortaya garip birşey çıktı..Editör de en geniş su unsuru bu...Ama, sorun değil orayı kapatıp altına binalar,evler, sitelerle düzenleriz...Ya da tümüyle kapatırız...Asılında bundan vazgeçip yeniden Editörde sıfırdan Aksaray hattı ile başlayarak gideriz...dediğiniz gibi önce hattı yapıp, çevreyi daha sonra kurarız..Eğer isterseniz çevre düzenlesinde bana katkıda bulunursunuz..bunun için gereken uygulamalarda yardımcı olurum..bir iki saatte çevreye ,daha fazlasını yaparsınız da, 30-40 tane bina döşeseniz bile çok faydası olur..Hattı kurmayı bana bırakın..hiç sorun değil uzunluğu da zor olmaz..dediğiniz gibi,İstasyon Tipleri,Tünel ve Viyadük boy ve boyutları ve hatta, Metro Geçiş Işıkları varmı varsa nerlerde var.Yani Sinyalizasyon..Ayrıca makas değiştirme nerelerde var..Tünellere kaç yerde giriyor..ne kadar mesafede yüzey hattı var bilmemde fayda olacak.Bilgilendirmenizi bekliyorum. Editörde bir türlü hareket edemediğiniz anlaşılıyor..Onu da Railworks uygulamaları başlığı ile detaylı olarak anlatırım.Saygılarımla..

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 05 May Prş, 2011 01:42

Resim

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 05 May Prş, 2011 04:07

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

İstanbul Metro oyun Haritası

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 05 May Prş, 2011 21:26

Esat Bey...Dün gece internetten Aksaray-Havalimanı Metro Haritasını inceledim.Railworks Editör ile boş arazide orjinal haritaya bakarak çift yönlü rayları kurdum.Railworks Editörde Demiryolunun kurulması esnasında kendiliğinden otomatik haritası oluşur.Yani raylara vereceğiniz şekle göre Haritada o çıkar..ve yeni oyun haritası oluşur..Biliyorum ki el ile iyi harita çizerim,ama rayları kullanarak harita çizmekte zorlandım.yine orjinal haritaya epey benzedi gibi.. Harita ekran görüntüsünü gönderiyorum.Ancak haritada gördüğünüz istasyon adlarının bir kısmını yazdım.istasyon Türkçe isimleri editörde yazamıyoruz..şimdilik..Editörde oluşan haritada ( Portal 1 Aksaray-Portal 2 Emniyet Fatih-Portal 3 Ulubatlı Topkapı-Portal 4 Bayrampaşa gibi devam edecek.İki Harita gönderiyorum..Birisi editör orjinal hali,diğeri Paintte Yazılan harita...Yorumunuzu ve cevabınızı bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 05 May Prş, 2011 21:32

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Haritaya Cevep Hakkında

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 06 May Cum, 2011 21:10

Esat Bey..Gönderdiğim Harita oluşumu görüntüsü hakkında yorumunuzu bekliyordum...Ne varki cevabızını göndermediniz...Olsun cevap yazmak zorunda değilsiniz..Canınız sağ olsun yeterki...Yinede şunu açıklamam da fayda var..Railworks oyunda şunu yaparsınız,hattınızı ve çeşitli tren modellerini değiştirirsiniz gibi açıklamalar okudum..İyi de nasıl yapıldığını az da olsa kimse anlatmıyor yada anlatamıyor..İşte bu durumu fark ederek . Railworks Editörde öğrendiklerimi anlatabilirmiyim acaba dedim.Şimdi ise daha da fazlası için yaptıklarımı ve yapacaklarımı görsel boyutu ile görsünler istedim..Belki daha da fazla faydalı olurum diye. Benim amacım , oyunu yapıp kazanç sağlarım düşüncesi ile yola çıkmadım. Oyun yapmak yani mükkemmel oyun yapmak Ekip işi ve çok zaman isteyen bir iş..eğer Railworks Editör ile ben bu kadarını yapıyorsam bir Ekip benden daha fazlasını ve mükemmelini yapar.Bunun yanında Editörde her yöreye veya bölgöye göre malzeme de yok.Hal böyle iken misal yaptığım İstanbul Metro Oyun Denemesini bu imkanlarla tıp,tıp İstanbul olmuş dedirtmek imkansızdır...Saygılarımla...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 May Cum, 2011 21:18

Sami Bey haritayı tabii ki gördüm fakat biraz yoğunluğum nedeni ile uzun uzun yazamadım, kısacada geçiştirmek istemedim, bu gece biraz bir şeyler yazacağım, ayrıca editör ipuçlarınız için çok teşekkür ederim :) en azından artık doğru düzgün haritayı izometrik bir şekilde görebiliyorum, bu çok iyi oldu.

Diğer taraftan ben bu konudaki forumları ya da siteleri pek kurcalamadım, özelleştirilebiliyor diyerek anlatmamaları tabii ki bencilliklerinden olsa gerek, genelde bu işlerde insanlar böyle triplere giriyorlar, sizin açıkça yaptığınız paylaşımlarınız en azından benim için çok güzel, ben hat ile ilgili detayları size ulaştırmaya çalışacağım, yaklaşık metreler olacaktır ama en azından tünel viyadük kesimlerini güzelce geçmiş oluruz, vaktim kısıtlı kusuruma bakmayın.

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Yazınıza Cevap ve Asıl Oyun Kopyası

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 07 May Cmt, 2011 03:21

Elbette ki kusurunuza bakmam..Allah yeter ki sıhhat versin ,daha çok haberleşiriz...ayrıca cevabınız için teşşekkürler...Hat ile detaylı bilgelere belki internetten bulabilirim,..nereden bulunacağını hususunda bilginiz var ise belki daha iyi olabilir..yine de sizin bilgilendirmenize ihtiyacım olacak..Railworks'u detaylı anlatmamaları bence gizlediklerinden dolayı değil de bilmediklerinden olduğunu tahmin ediyorum..Ne olursa olsun beni ilgilendirmez,bildiklerimi paylaşmaktan ben mutluluk duyarım..Bu Dünyada insanoğlu gelip geçer,baki kalan yaptıklarıdır....Atasözü gibi oldu,belkide Atasözüdür..varsada haberim yok.. :wink: Railworks'a gelelim..bu oyunun Editörü hemen çözülecek kadar kolay değil..Türkçe olsaydı belki..Railworks Ana oyun kopyası nasıl alınır...size bunu anlatacağım zira çok işinize yarayacak.Oyunu açalım.Karşınıza çıkan ilk menüden Editör'e tıklayın.Karşınıza üç bölümden oluşan menü gelecek..Sol üst köşede "Select a Route"listesinden bir Bölge seçip tıklayın.Mesela "Hagen to Siegen" yazını altına mavi bant oluşur..Ortadaki Optionsu geçin..Sağda menü var..listeden "Clone Route"ye tıklıyoruz.Ortaya bir yazılar gelir..Enter the Name... diye başlayan..ortada yine mavi bant üzerinde "Copy of Hagen to Siegen" yazar..isterseniz yazıyı delete tuşu ile silip ok ile sildiğiniz yere tek tıklayın istediğiniz ismi yazın..Hemen altında "Clone Route" butonuna tıklayın,işlem tamam..Bekleyin..işlemi bitirdiğinde,soldaki "Selec a Route" lstesinden "Copy of Hagen to Siegen"veya verdiğiniz ismi bulun ve tıklayın..Tekrar sağ üst köşeden bu sefer en üstte olan "Edit Route"ye tıklayın ve Bekleyin...İşte size ana oyun kopyası..herşeyi ile hazır bir mekan..Ama bunun içinde kurulu Trenler aramayın..yoktur çünki..Neden yok..Editör diye buna deniyor işte..Trenleri kur da çalıştır bakalım..Editör Menülerinde hepsi var...Buyrun Editör sofrasına...yemek içmek serbest..Herşeyi kaldırabilir vede yeniden kurarsınız...Devam edecek...

Kullanıcı avatarı
Sami Samioğlu
Aylık Paso

Railworks Video görüntüsü

Mesaj gönderen Sami Samioğlu » 07 May Cmt, 2011 04:01

Esat Bey..Sitenize Fotoğraf göndermeyi becerdim..ama bu yeterli değil gibi..Editörde hazırladıklarımın Video görüntüsünü göndermeyi düşünüyorum..Fotoğrafı oyun içindeyken "Secreenshot Foto" ile çekebiliyoruz, çekilen fotoğrafları da Belgelerim-Resimlerim içine atıyor..Önceki Railworks sürümlerinde fotoğraf çek seçeneği ya yoktu yada ben bulamadım.Bu en son sürüm Railwrorks 2'de var ve çok kolay...Ama ne varki "Video Çek" seçeneği olsaydı harika olurdu diyorum..Gerçi Editör Menü listesinde Video Kamera diye bir seçenek koymuşlar ama bunu çözemedim hala..eğer bu Video kamera ise ve bunu çalıştırabilirsek çok iyi olacak..Sizden ricam eğer vakit bulduğunuz da bunu araştırıp çözebilirseniz çok memnun olurum...Saygılarımla...

“Sitede Yürütülen Projeler” sayfasına dön