tkn-İU.46 » Yolculuk Planlama Uygulaması

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Eki Prş, 2008 16:22

Hah işte bende onu diyecektim alttaki pencerelerin açık kapalı durumu ile oynayabilirmiyiz? RATP de nasıldı kapanıyordu diye biliyorum başka bir hatta ya da istasyona tıklanınca?

Mac i boşver o zaman :D zaten tanıdığımız sadece 1 kişi kullanıyor :D :D ha ha demek ki mac i çok sallamıyor küçççüçük adobe yazıgg.

1000 kere söyledim wiki ne benim için ne de bütün dünya için geçerli bir kaynak değildir, hele ki böyle göreceli konularda sallamışım wikiyi, hiç enterese etmez - nin küçük olduğunu kim söylüyor?? yine sen matematik deme, sen 20 yıl daha yaşa görürsün o matematik teorilerin ne olacak?

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Eki Prş, 2008 16:29

Sana Viki'yi, oradan devam etmen için gösterdim, orada ilginç bir şey yazmıyor zaten.

Adobe'nin Apple platformu ile biraz zorlandığını biliyoruz, ama unutma, Adobe Apple mi, değil mi? :-) O tam belli değil ya ... Mac OS X Adobe tekniğiyle işleyen bir şey. Yani. Ama Mac'i boşver deme sakın, çünki Türkiye'de boşuna Linux hevesi yok.

B. Alabay

selim
Abonman

Mesaj gönderen selim » 23 Eki Prş, 2008 16:47

Mac'te de sorun varsa kötü o zaman. ama araştırıcam.

RATP'da pencereler açık kalıyordu. hatta son incelenen istasyonun bilgileri kalıyordu. biz de onu referans aldık ya.
ama istiyorsanız onların açık/kapalı durumlarıyla ve işleyişleriyle oynayıp farklı bir hale getirebiliriz. yani istasyon seçilince bilgileri hemen oralara yüklenir veya açık olan pencereye yüklenir. Karar sizin

selim
Abonman

Mesaj gönderen selim » 23 Eki Prş, 2008 16:49

sizin Mac OS kaç bitlik?
64 bitlik versiyonda sorun olmadığını yazmışlar. 32bit'te sorun varmış

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Eki Prş, 2008 16:52

Şu RATP adresini bir verin bana.
Ben tabiîki Berlin ekolündenim ...

<
> Küçük Berlin "lekeleri" harita açıyor. Ama o herhâlde veritabanlı aplet, bilmem. Apple problem yapmıyor.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Eki Prş, 2008 16:52

DÜZEN YAPABİLMAM GEREEEEEK!

Pardon, ... http://www.fahrinfo-berlin.de/Fahrinfo/ ... en?ld=0.1&

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Eki Prş, 2008 16:54

illa açılıp kapanma hareketi olması gerekmez diye düşünüyorum ama başka bir istasyon ya da hat seçildiğinde onun bilgileri içine gelmedi derim benim görüşüm bu yönde

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Eki Prş, 2008 17:39

:) Bu verdiğin linkle bizim uygulamamızın bağlantısı? :) hehehehehehehe bundan çok var piyasada biz az olanı yapalım :D ikincisi bunun için veritabanı gerekiyor falan filan ne bileyim selim baksın ama bence iş bu saatten sonra oraya dönmez derim.

Tabii bir de işin şu boyutu var bu gösterdiğin uygulama kimin? BVG. BVG kimin devletin ya da belediyenin yani bir Belediye İktisadi Teşekkülü, bunlar devletin her türlü nimetinden faydalanıyor sen hiç İBB den bir harita istedin mi Başar? Bu datalar İstanbulda ancak İBB de var, yani sayısal kent haritası, koordinatlara göre mahalle sokak isimlerine göre arama yapabileceğin ve o aramalara göre toplu taşımayı ilişkilendirebileceğin ha onlar yapıyorlarmı yapamazlar en azından şimdilik yapamazlar çünkü kafa büyük ama beyin küççük, versinler parayı selime yapar diycem ama yine olmaz çünkü bu işler ekip işi, yani dünyanın en iyi yazılımcısı olsa da tek başına yapamaz, bizim maddi beklentimiz ne bu işten ya da olası getirisi? iki yazılımın arasında işi ticarete dökersen bu hali ile çok büyük maddi fark var zaten, bizimkini bak iki kişi ile yapıyorsun zor oluyor ama bir şekilde yapılıyor diğerini ben iki kişinin yaptığını sanmıyorum maaşı 1800 euro dan aşağı olmayan en 7-8 kişi vardır o işte ya da bilmem kaç bin öroya yaptırılmıştır, yani bence çok fazla basit düşünüyorsun onlar yapmış bizimde olsun, ya da bizde bunu yapabilirmiyiz gibi herhalde? Yapabilirmiyiz gerekli data olursa alasını yaparız, İstanbul bunların hayalini kuramazken ben Selim TFL in uygulamasını göstermiştim ve kısa sürede bir benzerini yapmıştı ama data yoksa destek veren yoksa niye uğraşıyorsun hobi oluyor sadece :) :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Eki Prş, 2008 17:56

Yok, ben hiç basit düşünmüyorum, sen tamamen haklısın, ve ben de bunları biliyorum.
Yine de "göz önü" gerek. Verdiğimi kullanabilmek için belki Berlin'i biraz tanımak gerek, olabilir, onu ben şimdi denemedim, ama işin ilginç tarafı, "bizim" haritaya kadar varıyor.
Ama tamamen haklısın, böyle bir şey doğru dürüt bir tim yapar sadece.
Öte yandan BVG, Berliner Verkehrsbetriebe Eigenbetrieb (!) von Berlin demek. Yani hükümet değil, Berlin. Özel ile devlet arası bir olay.

Neyse, hep ilerisini de düşünmek gerek.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Eki Prş, 2008 18:29

Zaten bahsettim Belediye İktisadi Teşekkülü de senin dediğinin türkçesi oluyor Başar :) o uygulamayı bana örnek gösteriyorsun diye öyle konuştum, ki öyle yaptı isen bu çok ayıp bence, ben onların ıncığını cıncığını hemde sadece Berlinini değil az çok ne yazdığını çözebildiğim pek çok ülkeninkini kurcaladım ve özellikle Avrupadakiler birbirinin nerede ise aynı mantığı kullanıyorlar, Nereden Nereye? Sorusuna cevap veren uygulamalar bunlar ama temeli var, yani şehre ait adam gibi sayısal haritalar var ve bunlar devlet sırrı değil.

Buradada yaz Angeligasse 116, gideceğim yer Verkehrsamt 1090 diye sana bütün alternatifleri verdiği yetmiyor bir de utanmadan evinden nereye yürüyeceğini bir haritaya çizip onu sana pdf olarak veriyor hani çok aptalsan bas printerdan diye :) şimdi sidik yarışıda bir yere kadar benim tek derdim bu yoksa tabii ki İstanbul un da keşke böyle bir yazılımı olsa.

Bizim yazılımımızda aslında içerik olarak zenginleştirilip geliştirilebilir bunun çeşitli yöntemleri var ama Türkiye de kimseye güvenemezsiniz, kaldı ki ben site üyelerine bile güvenmiyorum be :D

selim
Abonman

Mesaj gönderen selim » 23 Eki Prş, 2008 18:56

yav bu olay mac ve linux'te cidden problem.

ya onları tamamen göz ardı edicez yada bu iş şimdilik flash ilen olmayacak farklı birşey düşünücez:)

berlin linklerini pek anlamadım ama biraz inceledim, adamlar flash yerine javascript ile yapmışlar. o da bir seçenek tabi ama biraz eski kaldı artık. her ne kadar mac ve linux sorunları olsa da flash şu an etkileşimli zengin içerik konusunda lider konumda.

bence bizim şu an yapmamız gereken, sistemin temel niteliklerini belirlemek bir için plan oluşturup uygulamayı modüllere bölme. ondan sonra bahsettiğiniz veriler nereden istiyorsanız gelir. şu an bizim veriler xml'den alınıp Flash içerisinde işleniyor. verileri arka planda serverdan işlenmiş şekilde de alabiliriz(AJAX gibi), bir veritabanından mesela.

Fakat bu uygulama şu an için biraz plansız ve programsız gibi. o yüzden daha işin başında iken Esat'a foruma demosunu koymasını söylemiştim.
yarın vaktim olursa bir akış diagramı hazırlayıp yükliycem, onun üzerinden geliştirmeleri/iyileştirmeleri yapıp tamamladıktan sonra uygulamaya geçmek daha doğru bence.
veya siz de kafanızdaki planı yazıp çizip yükleyin inceleyelim.
En kötü ihtimalle bunu temelden yeniden yazarız ama doğru şekilde yazmış oluruz.

Berlinciler o işi 1 ayda yapmış ise biz bunu 6 ayda yaparız. yeterki siz ihtiyaçları doğru ve tam belirleyin.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Eki Prş, 2008 19:28

Öncelikli amaç hatları bir harita üzerinde göstermek ve bunu gösterirkende görsellikten faydalanabildiğimiz kadar faydalanmaktı açıkçası, amaç sadece bilgi vermekse zaten bunu site yapıyor, üye girsin üşenmesin o hattın en başında hattın ne olduğu yazıyor, ha bir ara elimiz değerse tam bir bilgilendirme sayfasıda yaparız ama arkadaşlar kusura bakmayın Selim i dışında tutarak söylüyorum tek başına bu kadar oluyor, üye girsin hattın forumundan bilgilerine baksın, en başından beri harita harita dediniz bu nedemektir harita üzerinde interaktif bir uygulama demektir, yoksa howhow gibi koy php nin içine linklerle indeksi olsun bitsin vay be adam php yi konuşturmuş mu diyecekler :) çok zor değil ya forum sistemini iyi öğrenmiş ve kategorilendirmeyi yapabiliyorsun doğru modlarıda sitene kurmuşsan istediğin haltı yersin.

Ama gerek Berlin, gerekse Viyana, ya da Paris in interaktif olmayan sayfalarında amaç istasyon ya da hat bilgisi vermek değil Nereden Nereye nin cevabını vermektir, biz böyle bir şey istiyorsak bize lazım olan hatların tam süreleridir? Varmı? yok olurmu, sanmıyorum ben kalkıp İstanbul' a gelip onu mu ölçecem şimdi :) sonuçta sitenin gireni çıkanı soranı çok ama maalesef hepsi iki kelam etme özürlü olduğu için çalıştıracak kimse bulamıyoruz, milletin boş adamı çok resim çekilecek diyor 50 kişi ben yaparım diye atlıyor onun için böyle konuştum yoksa dediğim gibi Selim bunu işinin arasında baksa bile havada karada yapar ki diğer kısmı ile ilgili de hatırlarsan ben sana php bir örnek göstermiştim selim o dosyalar bende duruyor ama biliyorsun içinde bir takım kodlar var üreticiye mesaj gidiyor :) ayıp olur Faik' e ama konuşalım ok derse ya da ben bakayım ne var orda çözerim diyorsan siz bilirsiniz.

Bence Selim dediği gibi bir şema yapsın onun üstünden konuşalım. Diğer taraftan uygulamayı erkenden koymama sebebimizi biliyon olm çalmasınlar haritayı diye tereddüt ettim ya :)

“Sitede Yürütülen Projeler” sayfasına dön