tr-HT.03:03 » Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi [İnşaat Süreci]

Engin Y
Seyyah

Re: tr-HT.03:03 » Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Nis Sal, 2023 18:33

Ben de az önce bir haber gördüm, sanırım yarın açılış yapılacakmış; ancak bu haberi ne UAB, ne de TCDD sayfalarından doğrulatabildiğim için buraya kaynak olarak vermiyorum abi; ama hayırlı ve uğurlu olsun :)

Sivas'tan Divriği'ye ve Divriği'den Erzincan'a toplam beş saat gibi bir sürede giden bölgesel trenler var: https://www.tcddtasimacilik.gov.tr/tr/bolgesel_trenler

İnşallah İstanbul-Ankara-Sivas seferleri ile Sivas-Erzincan seferlerini aktarmalı yapmayı akıl edebilirler veya böyle bir girişimde bulunmaya üşenmezler diyelim :) :idea:

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Nis Sal, 2023 18:48

Şimdi tekrar aratınca, Sivas yerel basınında şöyle bir haber gördüm: https://www.buyuksivas.com/ulastirma-ba ... gidiyoruz/
Ulaştırma Bakanı’ndan Sivas Paylaşımı! Gidiyoruz!

Bakan Karaismailoğlu yarın açılacak Ankara-Sivas hızlı tren hattı ile ilgili bugün Ankara’da bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Hattın özellikleri ve sürecini anlatan Bakan Adil Karaismailoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda: “Hazırız! Yarın Hızlı Trenle Sivas’a gidiyoruz!” ifadelerine yer verdi.
Ne UAB sayfasında ne de TCDD sayfasında, ne sefer sayısı ne de ücretlerle ilgili herhangi bir paylaşım gördüm; her şey yarınki açılış sırasında netleşecek galiba, birisi tören sırasında açıklama yapmadan önce kimse açıklamaya cesaret edemiyor :)

Neyse, hayırlı olsun bakalım, bütün gizemleri (!) çözecek bir açılış olacak yarın :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Nis Sal, 2023 20:18

Engin Y yazdı:
25 Nis Sal, 2023 18:33
Ben de az önce bir haber gördüm, sanırım yarın açılış yapılacakmış; ancak bu haberi ne UAB, ne de TCDD sayfalarından doğrulatabildiğim için buraya kaynak olarak vermiyorum abi; ama hayırlı ve uğurlu olsun :)

Sivas'tan Divriği'ye ve Divriği'den Erzincan'a toplam beş saat gibi bir sürede giden bölgesel trenler var: https://www.tcddtasimacilik.gov.tr/tr/bolgesel_trenler

İnşallah İstanbul-Ankara-Sivas seferleri ile Sivas-Erzincan seferlerini aktarmalı yapmayı akıl edebilirler veya böyle bir girişimde bulunmaya üşenmezler diyelim :) :idea:
bu bölgesel trenleri falan araştırıp güzelce haritalara işlemek istiyorum, bugün gördüm bir de Samsun-Sivas bölgesel treni başlıyormuş seferlere

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Nis Çrş, 2023 13:15

Hattımız ile Ankara-Sivas arasındaki mesafeyi 603 kilometreden 405 kilometreye düşürdük. 12 saat olan seyahat süresini 2 saate, Ankara-Yozgat arasını 1 saate indirdik: https://www.tcddtasimacilik.gov.tr/tr/h ... /detay/198
Karaismailoğlu, Ankara-Yozgat-Sivas Hızlı Tren Hattının açılışını gerçekleştirerek, Türkiye'nin gözbebeği projelerinden birini daha başarıyla tamamlamanın gururunu yaşayacaklarını söyleyerek, "Ülkemiz adına çok büyük ve önemli bir projeyi daha hayalden gerçeğe dönüştürdük. Son 21 yılda hayata geçirdiğimiz bütün projeleri, bütün sektörlerde olduğu gibi ulaştırma alanında da ülkemizin ve milletimizin çıkarları doğrultusunda hizmete alıyoruz" dedi.

Demir yollarında adeta bir seferberlik ilan ederek yeni bir dönem başlattıklarını ifade eden Karaismailoğlu, demiryolu uzunluğunu Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı'nın tamamlanması ile 13 bin 896 kilometreye, hızlı tren hat uzunluğunu ise yarın itibarı ile 2 bin 228 kilometreye yükselteceklerini söyledi.

“Hattımız ile Ankara-Sivas arasındaki mesafeyi 603 kilometreden 405 kilometreye düşürdük. 12 saat olan seyahat süresini 2 saate, Ankara-Yozgat arasını 1 saate indirdik.”

Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattında; Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyon olduğunun bilgisini veren Karaismailoğlu, "Proje ile Kırıkkale, Yozgat ve Sivas illerimizi de hızlı tren konforu ile tanıştıracağız. Hattımız ile Ankara-Sivas arasındaki mesafeyi 603 kilometreden 405 kilometreye düşürdük. 12 saat olan seyahat süresini 2 saate, Ankara-Yozgat arasını 1 saate indirdik. Projemizle Kırıkkale, Yozgat ve Sivas illerimizin de Ankara merkezli hızlı tren ağına bağlanması ile bu illerimizde yaşayan yaklaşık 1,4 milyon vatandaşımızı hızlı trenle seyahat etme imkanına kavuşturuyoruz. Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı, İstanbul dahil olmak üzere Konya, Eskişehir gibi illerimizden gelecek birçok yolcumuza ev sahipliği yapacak. Böylece, Ankara-Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-Karaman ve Ankara-Sivas hızlı tren güzergahında yer alan 11 ilimize doğrudan, bu illerimize komşu 9 ilimize de dolaylı olmak üzere toplam 20 ilimizdeki ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 50’sine hızlı tren hizmeti sunacağız" diye konuştu.

“Hızlı tren hattında ilk defa yerli ray kullanarak toplam bin 676 kilometre ray serimi yaptık.”

405 kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’nda 66 kilometre uzunluğunda 49 tünel, 27,2 kilometre uzunluğunda 49 viyadüğü başarıyla tamamlayarak hizmete aldıklarını anlatan Karaismailoğlu, "Hattımızın ilklerinden ve enlerinden de bahsedecek olursak; projenin en uzun tüneli 5 bin 125 metre ile Akdağmadeni bölgesinde, en uzun demiryolu viyadüğünü 2 bin 220 metre ile Çerikli-Kırıkkale’de inşa ettik. Türkiye’nin en yüksek ayağa sahip demiryolu viyadüğünü 89 metre yükseklik ile Elmadağ’da inşa ettik. Hızlı tren hattında ilk defa yerli ray kullanarak toplam bin 676 kilometre ray serimi yaptık. 138 kilometre beton yol ile tünellerde ilk balastsız yol yani beton yol uygulaması gerçekleştirdik. Proje kapsamında; Sivas’ta yerli ve milli buz önleme ve buz çözme tesisi yaptık. Türkiye’nin dört bir köşesine aynı anda kazandırdığımız dev eserlerimiz; milletimizin hızlı, güvenli ve konforlu ulaşımına hizmet ettiği gibi; ‘Türkiye Yüzyılı’nın üzerinde yükseleceği büyük ve güçlü Türkiye’nin altyapısını da sağlamaktadır. Ülkemizin geleceğini aydınlatmaya en hızlı biçimde ve doğru adımlarla devam edeceğiz. Başladığımız projeleri planlamamıza uygun biçimde birer birer milletimizin hizmetine sunacağız. Yarın, Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’nı açıyoruz" dedi.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Nis Çrş, 2023 18:21

Hattın açılışı gerçekleştirildi: https://www.haberturk.com/ankara-sivas- ... -3586323/2

Böylece, bir inşaat başlığını daha kapatmanın vakti geldi, hayırlı olsun :)

Kilitli

“Hızlı Tren Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön