yyn-TS.23 » Kitaplar - Süreli Yayınlar

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu
Mesajlar: 124
Kayıt: 28 Oca Cum, 2011 18:38

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 01 Şub Çrş, 2012 22:25

Osmanlı imparatorluğunda yenileşme ve Buhar Makineleri
Elif S. Genç
DOĞU KİTABEVİ

Yeni Batı toplum düzeninin temeli endüstri veya teknolojiye ve bu bağlamda buhar makinesine dayandırılmaktadır. Bu durumda Türkiye’de de buhar makinesinin ilk kullanılışının yenileşme akımı içinde önemli bir yeri olması kaçınılmazdır. Bu çalışmada buhar makinesinin ve endüstrileşme sürecinin Batı’da ve Türkiye’de aynı özellik ve koşulları taşıyıp taşımadığı sorgulanmakta ve aradaki farklılıkların kaynakları ele alınmaktadır. XIX. yüzyılda Batı’da ortaya çıkan endüstrileşme ve buhar makinesinin kullanımı Batı’nın belli bir dönemindeki konumunu ve koşullarını tanıtmaktadır. Söz konusu koşulları paylaşmadıkça endüstrinin ve buhar makinelerinin Türkiye’de yararlılığı ve işlerliği tartışmalıdır. Osmanlı’da endüstrileşme Batı ile askeri ve siyasi işbirliğinin belirlediği alanlarla sınırlanmıştır. Endüstri ilişkileri ile Doğu’nun soyulması, sömürülmesi amaçlanmamıştır. Bu nedenle Osmanlı toplumunun geleneksel kimliği ve yapısı değişmemiştir. Osmanlı devletinde endüstri ilişkileri ve buhar makinelerinin endüstride kullanılması dünya egemenlik siyasetinin bir aracıdır. Osmanlı’nın tasfiyesinden sonra yeni Türkiye devletinin Batı ile ilişkileri sınırlandığında kendisini tarım ilişkileri ile tanımlaması bu nedenledir. Yeni Türkiye devletinin tarım ilişkileri ile tanımlanması dünya siyasetinden vazgeçtiğimizin bir kanıtı olmuştur.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17986
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 02 Şub Prş, 2012 00:09

Sağolasın Mehmet, son kitap bana ilginç geldi. O dönemdeki gelişimi bayağı merak ediyorum, ışık tutabilecek bir kitap gibi göründü bana.

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu
Mesajlar: 124
Kayıt: 28 Oca Cum, 2011 18:38

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 02 Şub Prş, 2012 17:46

Esat yazdı:Sağolasın Mehmet, son kitap bana ilginç geldi. O dönemdeki gelişimi bayağı merak ediyorum, ışık tutabilecek bir kitap gibi göründü bana.
Bence de. Bu tür konulara ait kitap kıtlığı var. iyi denk geldi vallaa. okuyunca paylaşırım...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17986
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 03 Şub Cum, 2012 23:36

Mehmet bizi kitaba doyurdun bende bir kitap vereyim bari :) gerçi bendeki kitaplar genellikle almanca ve çok fazlada değil ama elimden geldikçe paylaşayım.

Bu kitabı bugün aldım, henüz tam olarak inceleyemedim ama kısaca bir göz attım. İçinde Türkiye' de dahil Avrupa ülkelerinin ünlü lokomotifleri tanıtılmış ülkemizden de 4 adet buharlı lokonun bilgileri var. Avrupa ülkeleri dışında Amerika, Asya, Afrika ve Avustralyadan da bir iki lokodan bahsediyor. Demiryolu meraklıları için oldukça güzel bir başucu eseri diyebilirim.

Resim

Oldukçada hesaplı bir fiyat ile satılıyor, cep kitabı kadar küçük değil, 290 sayfalık kitabın baskısı gayet kaliteli ve sadece 5€ ya aldım benim için hesaplı fiyat :) fırsatım oldukça resimelerini ve bilgileri paylaşmaya çalışırım.

Cevapla

“Yayınlar [Bülten - Kitap - Araştırma ve Tezler vb.]” sayfasına dön