esk-T.04 » Eskişehir Tramvayı "EsTram"

Engin Y
Seyyah

Re: esk-T.04 » Eskişehir Tramvayı "EsTram"

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Şub Cum, 2021 13:01

Uğur yazdı:
26 Şub Cum, 2021 12:47
Kısa süre içinde Otogar'ı Opera'ya bağlayıp sonrasında Kumlubel mahallesine devam edecek yeni hat gelecek gibi. Bakalım o kaç numara olacak.
Abi,
Elde yeterli tramvay var mı yeni bir hat için?
Uzatma projeleri tamamlandı, ama yeni tramvay araçları alınamadığı için hizmete alınamıyorlar diye okumuştum bir haber sitesinde sanki..

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 26 Şub Cum, 2021 13:40

Benim bildiğim de sürekli ondan gecikiyor. Bu sene ihaleye çıkacak galiba belediye. Ama hatlar bu gelecek araçlardan önce açılır diye düşünüyorum çünkü bir tramvay en aşağı 18 ayda teslim ediliyor. Ama test sürüşleri de var yeni hatlarda

http://www2.estram.com.tr/Harita#tramva ... ,3028,3029

Şu haritada mavi hatlardan araçlar geçiyor bazen.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Şub Cum, 2021 17:17

Bu arada, o mavi hatların minik bir parçası (Opera-Yıldız arası) açıldı abi, onu da bu haritaya tıklayınca hatırlamış oldum..
Eskiden tek hattı orası, şimdi çift hat oldu, paralel sokaktan..
Mamure durağı, mavi hatlardan ilk açılan oldu :)

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 10 Mar Çrş, 2021 19:06

45 km sanırım Türkiye'nin en uzun tramvay ağı, belki Kayseri geçiyordur.

Resim
Büyükşehir Belediyesi, büyük bir hızla yapımını tamamladığı ve hizmete sunduğu Emek-Şehir Hastanesi tramvay hattının ardından bu hattın devamı niteliğinde olan 75. Yıl-Sultandere-OGÜ hattını da 12 Mart Cuma günü saat 12.00’de hizmete başlatıyor. Şehir Hastanesi hattını 2019 yılında açtıklarını ve geçen sürede kur farklarındaki artış ile araya pandemi sürecinin girmesiyle bu hattı açmakta geciktiklerini ifade eden Başkan Büyükerşen, yaklaşık 20 bin kişiye hizmet verecek hattın işletime başlamasıyla tramvay hat uzunluğunun 45 kilometreye çıkacağını belirtti.
Opera-Kumlubel hattını da en kısa sürede açacağız ve sonra tramvayı şehrin kuzeyine götürmek istiyoruz

Diğer yandan Opera-Kumlubel hattında çalışmaların hızla devam ettiğini ve son eksiklerin tamamlanarak bu hattın da en kısa sürede hizmete başlayacağını belirten Başkan Büyükerşen, Eskişehir Teknik Üniversite başta olmak üzere kuzey mahallelere de tramvayı götürmek istediklerini ifade etti. Büyükerşen “Kumlubel hattımızda da çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Eksiklerin tamamlanmasıyla birlikte bu hattımızı da açacağız ve tramvay hattı uzunluğumuz 55 kilometreye çıkacak. Bu hattı da hizmetinize sunduktan sonra, tramvayı şehrin kuzeyinde kalan mahallelerimize götüreceğiz. Önceki adıyla 2 Eylül Kampüsü, yeni adıyla Eskişehir Teknik Üniversitesi Kampüsü’ne ve kuzey mahallelerimize de tramvayı mutlaka götüreceğiz. O hatlarla ilgili gereken fizibilite ve proje çalışmaları devam ediyor. İmkânlarımız ölçüsünde bu hatlara da bir an önce başlamak istiyoruz” dedi.
https://www.eskisehir.bel.tr/icerik_dvm ... menu_id=24
En son Uğur tarafından 10 Mar Çrş, 2021 20:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Mar Çrş, 2021 19:50

Ağa sadece benzemeyen, ağ olan tek sistem bence. Çok ciddî bir şebeke. Her hat için binbir gece araç veya sistem getirlmemiş, başından sonuna kadar kabiliyetli bir şebeke olarak tasarlanmış. Bir iki sakatlık var gibi, ama onlar da olur; bana göre o »ring« yolları pek verimli işletilemez. Asıl önemli olan, yeteri araca sahip olmak.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 10 Mar Çrş, 2021 19:56

OGÜ-Sultandere hattı faaliyete geçince, OGÜ-Otogar hattını Çarşı-Opera üzerinden çalışacak şekilde yeniden düzenlerler mi ki?

Hat numarası da 12 olacak galiba, belediyenin sayfasındaki fotoğrafta sanki öyle yazıyor..

Resim

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 11 Mar Prş, 2021 10:19

Araçların hepsi tek yönlü araçlar olduğu için o "loop"lar şart. Muhtemelen bu sene ihalesine çıkılacak araçlar da böyle alınacak.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Mar Prş, 2021 14:57

Tek yönlü olsalar da, küçük bir loop mümkün. Beni rahatsız eden, bazı durumlarda kişinin A’dan B’ye gidebilmesi, ama B’den A’ya gidememesi. Bunu başka şekilde de çözmek mümkün. Tek yönlü araç için küçük bir dönüş loopu yapılır, o problem değil. Ama hattın işleyişi, dizaynı, o önemli.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 11 Mar Prş, 2021 20:09

Doğru söylüyorsunuz. Keza istanbul'daki tramvaydan inince ters yöne gitme serbestliği de yok. Aktarma ücreti ödemek zorunda bırakıyor sistem.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Mar Prş, 2021 20:53

Bu aktarma sistemleri benim için hepsi, tümü anlayışsız. Almanya, Fransa, İsviçre, Belçika, Lüksemburg, Çekya ve İngiltere’deki kent ulaşım sistemlerinden tanımıyorum. Genelde ya bir zaman süresi olur, ya da bir yöne bağlılık. Sanırım, ne kadar özel trafiği azaltma baskısı olursa, sistemler o kadar modern olur. Las Vegas farklı tabiî ki, ama orası Marşal Plânistan.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Mar Prş, 2021 21:02

Derken şuradan da kısa bir not düşeyim: Bölgede yeni bir bilet sistemi düşünülüyor, ne zaman tatbikata geçer, bilmiyorum. Ama A’dan B’ye hava mesafesi (!) hesplanacakmış. Bilhassa Karaorman gibi acaip dağlık yerlerde bu önemli, havadan birbirinden üç kilometre uzak yerler karayoldan on, oniki kilometreye vurabilir, çünkü yollar virajlı. Ama – ve işte bu çok sempatik – kimse biletleriyle toplam ayda bir aylık karttan fazla ödemeyecekmiş. Aylık kart fiyatını şu an bilmiyorum (ben başka kart kullanıyorum), 56–64 € arası bir şey. Başka kart derken: Bazı işverenler kartın % 60 ile % 75 arası bedelini ödüyor meselâ. Ve otomobili park etmek saatte 2,50 € olursa, bu yöntemle bir çok kişiyi toplu taşıma çekmek mümkün. Böyle ileri bakışlı vizyonlar gerek bence.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Mar Cum, 2021 06:34

Uğur yazdı:
11 Mar Prş, 2021 20:09
Doğru söylüyorsunuz. Keza istanbul'daki tramvaydan inince ters yöne gitme serbestliği de yok. Aktarma ücreti ödemek zorunda bırakıyor sistem.
çünkü ödediğiniz ücret "tek yön seyahat bedeli" dir :) ha orta peron bir yerde iner geri dönersiniz buna engel bir durum yok

“Eskişehir Tramvay Hatları” sayfasına dön