esk-T.04 » Eskişehir Tramvayı "EsTram"

Engin Y
Seyyah

Re: esk-T.04 » Eskişehir Tramvayı "EsTram"

Mesaj gönderen Engin Y » 19 Şub Çrş, 2020 13:05

Opera-Otogar arası ve Opera'nın kuzey tarafındaki çalışmalar tahminen bir ay sonra tamamlanınca, yeni hatlar kurulacak..
O zaman da bu çalışmanın günceli yapılırsa, tadından yenmez gerçekten :)
Uğur yazdı:
19 Şub Çrş, 2020 12:29
Eskişehir'le ilgili uzun zaman önce gördüğüm çok hoşuma giden bir çalışmayı paylaşmak istiyorum. Tabii ben harita alanında profesyonel değilim ama :D

Resim

https://forum.affinity.serif.com/index. ... ansit-map/

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 21 May Prş, 2020 15:08

Estram'ın sayfasında daha önce görmediğim bir haritayı aşağıda sizlerle paylaşmak istedim..

Şu anda deneme seferi yapılan ve bir aksilik olmazsa bir iki ay içinde açılacak olan üç hat var..
Tüm bu uzatmalar için umarım yeterli sayıda yeni araç temin edilmiştir..

1. Opera-Otogar arasındaki boşluğu kapatacak ve merkezde bir halka oluşturacak olan, Opera - Şeker Fabrikası - Otogar hattı..

Bence bu halka sayesinde, özellikle pik saatlerde, Otogar - Çarşı - Opera - Otogar veya tersi yönde ring yapan hatlarla özellikle Çarşı-Belediye bölgesinde iş saatlerinde yaşanan yoğunluklar biraz olsun azaltılabilir..

2. Opera'dan kuzeye doğru uzanan ve karayolunun kenarındaki Kumlubel'de sonlanan Kumlubel hattı..

Eskiden Opera ile Yıldız arasında tek hat vardı, bu iki durak arasında kestirme bir hat da inşa edildi..
Yani Mamure'nin karşı durağı, diğer cadde üzerinde yer alacak..

3. Şehir Hastanesi'nden güneydoğuya doğru uzanan 75. Yıl Mahallesi (Sultandere) hattı..

Sultandere, Eskişehir OSB'ye de uzak sayılmaz; bu sayede o bölgede çalışanlar için de bir alternatif oluşturabilir..

Kaynak: http://www2.estram.com.tr/Images/G%C3%9CZERGAH-2020.jpg
Resim

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 12 Haz Cum, 2020 13:13

Otogar önündeki bağlantı çalışmaları nedeniyle Otogar-SSK ve Otogar-OGÜ seferleri yapılamayacak, Şehir Hastanesi-SSK ve Şehir Hastanesi-OGÜ hatları devreye alınacak: http://www.eskisehir.bel.tr/icerik_dvm. ... menu_id=25
Otogar önünde gerçekleştirilecek tramvay hattı bağlantı çalışmaları nedeniyle 13 Haziran 2020 Cumartesi itibariyle tramvay işletim sistemimizde geçici süreyle değişiklikler olacaktır. Bu kapsamda Otogar-SSK ve Otogar-Osmangazi Üniversitesi hatlarında seferler durdurulacak olup, vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için çalışmalar tamamlanıncaya kadar Şehir Hastanesi-SSK ve Şehir Hastanesi-Osmangazi Üniversitesi hatları işletime devam edecektir. Çalışmaların devam ettiği sürede yalnızca Otogar-Borsa ve Yunuskent durakları kullanılmayacaktır.

Yolcu taşımacılığı yapılan tüm hatlarımızda aynı tarih itibariyle seferler pandemi süreci öncesinde olduğu gibi gece saatlerine uzatılmıştır.

Otogara ulaşmak isteyen vatandaşlarımız Odunpazarı duraklarından başta Siyah 14 ve Siyah 9 olmak üzere Siyah 18, Siyah 29, Siyah 48 ve Siyah 63 numaralı otobüslerimizi kullanabilirler.

Otogar önünde gerçekleştirilecek çalışmalar sırasında Sivrihisar 2 Caddesi’ni kullanacak sürücülerimizin trafik işaret ve işaretçilerine uyması rica olunur.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 22 Ağu Cmt, 2020 14:35

Otogar ve Opera duraklarındaki makas çalışmaları tamamlanmış ve seferler Pazartesi gününden itibaren başlıyormuş: https://www.eskisehir.bel.tr/icerik_dvm ... menu_id=24
Kent içi ulaşımda her gün binlerce kişinin tercih ettiği ESTRAM, çalışmaların tamamlandığı Otogar ve Opera hattında 24 Ağustos itibariyle seferlerin yeniden başlayacağını duyurdu. Kış tarifesine de aynı tarih itibariyle geçileceğini belirten ESTRAM yetkilileri, Otogar-SSK, Osmangazi Üniversitesi-SSK ve Şehir Hastanesi-Opera hatlarında seferlerin 8 dakikaya düşeceğini ifade ettiler.

Kent içi ulaşıma büyük bir yatırım yaparak tramvay ağını Kumlubel ve 75. Yıl Mahallesi'ne kadar uzatan Büyükşehir Belediyesi, çalışma yapılan Otogar bağlantı hattında çalışmaların tamamlandığını ve Opera hattının da artık işletime başlayacağını duyurdu. 24 Ağustos tarihi itibariyle eski işletim sistemine tekrar geçileceğini belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, aynı tarih itibariyle kış tarifesinin de başlayacağını ve sefer sayılarının da arttırılacağını ifade ettiler.

Otogar-SSK, Osmangazi Üniversitesi-SSK, Otogar-Osmangazi Üniversitesi, Şehir Hastanesi-Opera ana hatlarında ve Osmangazi Üniversitesi-Çankaya, SSK-Çamlıca ve SSK-Batıkent ring hattında işletimin gerçekleşeceğini belirten yetkililer, yeni yapılan hatlarda da çalışmaların sona gelindiğini ve en kısa sürede bu hatların da işletime başlayacağını ifade ettiler.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Ağu Cmt, 2020 17:35

Yerinde sadece bir kez hızlı inceleme şansım oldu, orada oturanların şikayetleri var toplu ulaşım ile ilgili, bana göre harita üzerinden bakınca Türkiyedeki en güzel şehir :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Ağu Pzr, 2020 11:25

Eskiden hat numaraları vardı, sonra kalkmıştı, şu anki hâlini tam bilmiyorum. Ama sanki bazı uzatmalarıyla hafif salata oldu gibi yankılar gelmişti kulağıma. Aslında en »ağ« olan ağımız :-)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Ağu Pzt, 2020 14:42

alabay yazdı:
23 Ağu Pzr, 2020 11:25
Eskiden hat numaraları vardı, sonra kalkmıştı, şu anki hâlini tam bilmiyorum. Ama sanki bazı uzatmalarıyla hafif salata oldu gibi yankılar gelmişti kulağıma. Aslında en »ağ« olan ağımız :-)
Numaralar hâlâ kullanılıyor, aşağıda görebileceğiniz üzere..

Resim
Kaynak: http://www2.estram.com.tr/Cntnt/2091

Yeni döşenen hatlarda henüz işletmeye geçilmemiş; sadece Otogar ve Opera duraklarındaki makas çalışmaları tamamlandığı için bu durakları ilgilendiren hatlar yeniden işletmeye açılmış..

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 25 Ağu Sal, 2020 07:52

Bir ara hatlar sırf renk kodlarıyla işletilmemiş miydi?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Ağu Sal, 2020 08:06

alabay yazdı:
25 Ağu Sal, 2020 07:52
Bir ara hatlar sırf renk kodlarıyla işletilmemiş miydi?
hiç hatırlamıyorum böyle bir şey. Diğer taraftan burada daha önemlisi numaralar neden ardışık değil? Neden 13? Bir sistematik var mı, var ise nasıl işliyor? Bunları daha çok merak ettim
tram.gü.plan.durak.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Ağu Sal, 2020 12:16

Esat yazdı:
25 Ağu Sal, 2020 08:06
hiç hatırlamıyorum böyle bir şey. Diğer taraftan burada daha önemlisi numaralar neden ardışık değil? Neden 13? Bir sistematik var mı, var ise nasıl işliyor? Bunları daha çok merak ettim
Abi,

Hat numaralarının listesi aşağıdaki gibi, aslında kısmen de olsa bir ardışıklık söz konusu..

1. Otogar - SSK
2. Opera - OGÜ (artık bu hat yok)
3. OGÜ - SSK
4. Otogar - OGÜ
5. Otogar - Opera (artık bu hat yok)
6. Opera - Emek (bu hat Şehir Hastanesi'ne uzatılınca, nedense numarası 13 yapıldı)
7. OGÜ - Çankaya
8. SSK - Batıkent
9. SSK - Çamlıca
13. Opera - Şehir Hastanesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Ağu Sal, 2020 16:00

2 ve 5 numarayı ileride yeniden işletebiliriz diye rezerv bırakmış olabilirler bunu anladım ama 6 nın 13 olmasını anlayamadım? Gerçi Emek denilen yeri göremedim, belki bu da rezerv olarak bırakılmıştır. Aynı şekilde 9'dan sonrası için 10-11 ve 12 numaralı hatlar projelendirilmiş ve ihale aşamasında falansa güzergahı değişen hatta 13 demiş olabilirler. Cidden merak ettim mantığı :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 27 Ağu Prş, 2020 11:47

O renk kodlamalı sistemini bir kaç sene evvel nette görmüştüm. Estram’da idi diye hatırlıyorum.

Bir hattın bir kaç sene için »batmasını« buradan da tanıyorum. Bazen geri geliyorlar, bazen »tarihî« bir hattın ismi kalıyor ve geri gelmiyor (eski hat 5 diye meselâ).

“Eskişehir Tramvay Hatları” sayfasına dön