ant-T.04:03 » T3 Varsak-Müze Tramvay Hattı

Engin Y
Seyyah

ant-T.04:03 » T3 Varsak-Müze Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 29 Haz Cmt, 2019 19:11

Antalya’da bir süredir inşaatı devam eden Varsak-Otogar Tramvay Hattı, 31 Mart’taki yerel seçimlerden bir hafta önce seferlere başlamış, ancak 1 Nisan günü yeniden seferlere kapatılmış, Temmuz sonunda yeniden seferlere başlaması bekleniyormuş..

Kısa bir süreliğine de olsa faaliyet göstermiş olduğu için şimdiden işletme başlığını açıyorum, müsaadenizle..

Haber: https://www.haberturk.com/antalya-haber ... i-sistemde
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek 3. Aşama Raylı Sistem Hattı’nda devam eden çalışmaları yerinde inceledi. 31 Mart seçimleri öncesinde açılan Varsak-Otogar güzergahındaki seferlerin seçimlerin ardından yüklenici firma tarafından teknik testlerin yapılması amacıyla durdurulduğunu vurgulayan Başkan Böcek, “Temmuz ayı sonu itibariyle 3. Aşama Raylı Sistem Otogar’dan Varsak’a kadar açılmış olacak” dedi.
Göreve geldiği günden bu yana 3. Aşama Raylı Sistem hattı ile ilgili süreci yakından takip eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhitin Böcek, Başkan Danışmanı ve Sözcüsü Dr. Öğretim Üyesi Cem Oğuz ve Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Hülya Atalay ile birlikte incelemelerde bulundu. Raylı Sistem İnşaat alanında çalışan işçilerle selamlaşan Başkan Böcek, inşaatın tünel bölümünü de gezdi.

Başkan Böcek, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden bir süre önce hizmete açılan ancak 1 Nisan 2019 tarihinde yüklenici firma tarafından teknik eksiklerin tespit edilebilmesi amacıyla seferleri durdurulan 3. Etap Raylı Sistemin VarsakOtogar hattı arasında yolcu taşımaya başlayabilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Sistem teknik testlerden geçiyor
Trafik ve yolcu güvenliği açısından sistemin teknik anlamda 28 testten geçmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Böcek, “28 test can ve mal güvenliği açısından son derece önemliydi. Ben mazbatamı almadan önce burası yüklenici firma tarafından durdurulmuştu. Biz de arkadaşlarımızla birlikte hemen toplantılarımızı yaptık ve sürece hız verdik” dedi.

Böcek, Temmuz ayı sonu itibariyle 3. Aşama Raylı Sistem Hattı’nın Otogar’dan Varsak’a kadar olan bölümünün açılmış olacağını belirterek, “Bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Allah kaza bela vermeden hayırlısıyla sevgili Kepezli hemşehrilerimizin hizmetine Temmuz ayı sonunda inşallah açmış olacağız. O zamana kadar da 28 test tamamlanmış olacak” diye konuştu.

Otogar üniversite arasında çalışmalar sürüyor
3. Aşama Raylı Sistem Hattı’nın Varsak’tan Zerdalilik’e kadar olan toplam uzunluğunun 24,4 kilometre olduğunu ifade eden Başkan Böcek, hattın geri kalanı için de çalışmaların devam ettiğini söyledi. Böcek, “Otogarı geçince tünelin çalışmaları devam edecek. Akdeniz Üniversitemizden ve Meltem’den nostalji tramvayı hattına ulaşıp toplamı 24,4 kilometre olan çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

1 Nisan 2019 tarihi itibariyle Varsak-Otogar arasında yapımı tamamlanan hatta sistemi durduran yüklenici firma, araçdurak ve güzergah gabarisi uyum testleri, elektrik altyapısı kataner sistemdezeksman ve trafo bağlantısı testleri ile sistem seyir süresigüzergah üzeri kavşak sinyalizasyon süreleri tespiti testlerini tamamladı. Yüklenici firma, durak isimlendirme, bilet sistemi ve engelli yönlendirmelerine yönelik çalışmalarına da devam ediyor. Bahse konu işlerin yapımının Temmuz ayı sonunda tamamlanmış olması hedefleniyor. Bunun ardından Varsak-Otogar arasındaki 11 kilometrelik hattın geçici kabulü, Büyükşehir Belediyesi meclisine sunumu ve belirlenen sözleşmesi şartlar altında Ulaşım A.Ş.’ye devri gerçekleştirilecek.

Otogar kavşağı geçiş tüneli yapılıyor
Öte Yandan, toplam uzunluğu 24,4 km olan 3. Etap Raylı Sistem Hattı’nın Sakarya BulvarıDumlupınar Bulvarı arasında yer alan Otogar Bölgesi yapılarında ve Varsak depo sahası faaliyetleri de devam ediyor. Otogar Kavşağı geçişini sağlayacak olan yerin 24 metre altındaki bin 300 metre uzunluğunda olan tünelin çalışmaları ise sürüyor. Tünel çalışmalarına ek olarak VarsakOtogar Hattı’nın devamı olan Akdeniz Üniversitesi yönündeki çalışmalara da başlandı.

Engin Y
Seyyah

Re: ant-T.04:03 » Varsak-Otogar Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 30 Tem Sal, 2019 21:36

Varsak-Otogar Hattı Ağustos ayında yolcu taşıyacak: https://www.haberturk.com/antalya-haber ... -tasiyacak
Antalya Büyükşehir Belediyesi, 3. Etap Raylı Sistem Varsak-Otogar Hattında kum torbalı deneme sürüşleri başladı. Güvenlik testlerinin tamamlanmasının ardından yolculu seferlere başlanacak.

Testleri tamamlanmadan açılışı yapılan ve daha sonra seferleri durdurulan 3. Etap Raylı Sistem Varsak-Otogar hattında eksiklerin giderilmesine yönelik test çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Güvenlik testleri kapsamında tramvay yolcu taşımaya başlamadan önce kum torbaları ile deneme sürüşlerine başlandı. Testlerin başarıyla sonuçlanmasının ardından tramvayın, Ağustos ayında yolcu taşımaya başlaması hedefleniyor.

Kum torbalı deneme
Kamu menfaati doğrultusunda hizmet verebilmesi için yapılması gereken testler bitirilmeden yolcu taşımaya başlayan 3. Etap Raylı Sistem Varsak-Otogar Hattında, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in talimatıyla başlayan 28 ayrı test büyük ölçüde tamamlandı. Bu kapsamda prototip testi, üretim testi, montaj sonrası testler, kabul testleri, sistem testleri, entegrasyon ve arayüz çalışma testleri ve güvenlik testleri başarıyla gerçekleştirildi. Son olarak güvenlik testleri kapsamında tramvay vagonlarına 20 ton kum torbaları yüklenerek, enerji iletim hattı, tramvay ve rayların uyumu test edildi.

Ağustos ayında yolcu taşınacak
29 Temmuz itibariyle ”deneme işletmesi” kapsamında çalıştırılmaya başlanan Varsak-Otogar hattında olması gereken işletme performansı sağlanana kadar deneme sürüşleri aralıksız devam edecek. Tramvayın test sürüşlerinin ardından Ağustos’ta yolcu taşımaya başlaması planlanıyor.

Engin Y
Seyyah

Re: ant-T.04:03 » Varsak-Atatürk Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 22 Ağu Prş, 2019 13:02

Hattın adını Varsak-Otogar zannediyordum, çıkan tüm haberler de bu yönde idi..
Aşağıdaki Antray haritasına göre hattın adı Varsak-Atatürk olduğu ve Otogar yönüne doğru otobüsle aktarma sağlandığı için başlığı da bu doğrultuda değiştiriyorum..

Resim

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Kas Prş, 2019 09:34

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 3. Etap için 15 adet tramvay aracı satın alıyor: http://antalya.bel.tr/ihale-ilanlari
İhale Tarihi: 16.12.2019
İhale Saati: 14:00

TRAMVAY ARACI SATIN ALINACAKTIR
ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM PLANLAMA VE RAYLI SİSTEM DAİRESİ BAŞKANLIĞI

ANTALYA 3 AŞAMA TRAMVAY ARAÇ ALIMI VE İŞLETMEYE ALMA alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
İhale Kayıt Numarası : 2019/580936
1-İdarenin
a) Adresi : ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YÜKSEK ALAN MAH. A.MENDERES BULV. NO:20 07310 MURATPAŞA/ANTALYA
b) Telefon ve faks numarası : 2423218488 - 2422495475
c) Elektronik Posta Adresi : nurettintonguc@gmail.com
ç) İhale dokümanının görülebileceği internet adresi (varsa) : https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/

2-İhale konusu malın
a) Niteliği, türü ve miktarı :
15 Adet Tramvay Aracı, Yedek Parça, Eğitim, 3 Yıllık Bakım-Onarım İşlerinin Yapılması, Özel Ekipmanlarının temini, (3. Aşama Raylı Sistem Hattında sorunsuz işletiminin sağlanması) işi olup,
Ayrıntılı bilgiye EKAP’ta yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari şartnameden ulaşılabilir.
b) Teslim yeri : Antalya şehir merkezi sınırları içerisinde İdarece uygun görülen depo bölgesi
c) Teslim tarihi : Yüklenici Sözleşme tarihinden itibaren 15 gün içinde Sözleşme Madde 16.3.1 ve 16.3.2 doğrultusunda İş programı yaparak İdarenin Onayına sunacaktır. Bu iş programı Madde 16.3.2 doğrultusunda teknik şartname baz alınarak aracın; genel tasarım, detay proje, tüm üretim, montaj, test ve teslim süreçleri ile sözleşmeye uygun nakit akış programını da içerecektir. İşin toplam süresi (İşin başlama tutanağından itibaren işin tamamının geçici kabulünün yapılacağı tarihe kadar olan süre) 24 aydır. Bu süre kapsamında sözleşme konusu tüm iş kalemleri tamamlanıp işin tamamının geçici kabulü yapılacaktır. TESLİM PROGRAMI: İşe başlama tarihinden itibaren ilk iki araç 14. ayda Tasarımı bitmiş, Montajı yapılmış ve fabrika testleri bitmiş şekilde Antalya Depo Sahasına indirilmiş olacak ve kalan araçlar da aynı şartlarla aşağıdaki programa göre teslim edilecektir; 14. ayda 2 araç 15. ayda 2 araç 16. ayda 2 araç 17. ayda 3 araç 18. ayda 3 araç 19. ayda 3 araç İlk iki aracın teslim süresi hariç olmak üzere, diğer araçların teslim süreleri yüklenicinin üretim planına bağlı olarak İdarenin onayı alınmak kaydı ile yeniden düzenlenebilir. Yukarıda belirtilen Teslim Programına uygun olarak, Tasarım, Tip testleri, İmalat aşamaları, FAT testleri, nakliye, işletmeye alma testleri, yolcusuz/ yolculu deneme işletme sertifikasyonu, yedek parça teslimatı, özel alet, eğitim, dokümanların hazırlanması ve tamamlanmasını, içeren İş programını, işe başlama tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde düzenlenecek ve İdare’ye onaylatacaktır. Tasarım Dokümanlarının hazırlanması ve tamamlanması araçların İmalatı başlamadan bitirilmelidir. Eğitim, Bakım/Onarım, İşletme Kılavuzları, Resimli Parça Katalogları Geçici Kabul öncesi tamamlanmalıdır. Yedek parça ve özel aletler Geçici kabul öncesine kadar Depo sahasına getirilmiş olmalıdır. Yedek Parçalar ve özel ekipmanlar araç teslimat programına paralel olarak “peyder pey” Antalya Depo sahasına sevk edilip, teslimatı yapılacak ve Geçici Kabul öncesine kadar Yedek Parçaların ve Özel Ekipmanların tamamı teslim edilmiş olacaktır. Yedek Parçalar ve özel ekipmanların Geçici Kabul öncesinde teslimatlarının gerçekleşmemesi halinde teslim edilmeyen kısım için Sözleşme Madde 34.2 göre gecikme cezası uygulanacaktır.

3- İhalenin
a) Yapılacağı yer : Antalya Büyükşehir Belediyesi 4.Kat İhale Salonu Yüksekalan Mah. A.Menderes Blv. No: 20 07310 - Muratpaşa / ANTALYA
b) Tarihi ve saati : 16.12.2019 - 14:00

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Kas Prş, 2019 09:37

3. Etap Raylı Sistem Projesi’nde katlı kavşak çalışması başlıyor: http://antalya.bel.tr/haberler/3-etap-r ... i-basliyor
Antalya ulaşımına büyük katlı sağlayacak olan 3. Etap Raylı Sistem Projesinde Dumlupınar Bulvarı ile Meltem Bulvarı kesişim kavşağında katlı kavşak çalışmaları yarın başlıyor. Çalışma kapsamında sürücülerin ulaşımda sıkıntı yaşamaması için alternatif güzergahlar kullanılacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada 3. Etap Raylı Sistem çalışmaları kapsamında Dumlupınar Bulvarı ile Meltem Bulvarı kesişimi kavşağında katlı kavşak çalışmaları başlıyor. 20 Kasım Çarşamba günü başlayacak çalışmalar nedeniyle sürücülerin ulaşımda sıkıntı yaşamaması için yeni düzenleme yapıldı.
Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 22 Ağu Cmt, 2020 13:44

Antalya ulaşım bilgilerini yüzeysel bir aramayla tam bulamadım. Şu sayfa https://www.antalya-ulasim.com/antray.html resmî değil galiba? Güncel hele hiç değil. Yazık. Hele turizm açısından. Bu sene pek turistik olmasa da.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Ağu Cmt, 2020 17:34

Birilerinin iyi niyetli çalışmasına benziyor o site, diğer taraftan Antray'ın bir web sitesi vardı ama sadece tramvaylar ile ilgiliydi hatırladığım kadarı ile

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 22 Ağu Cmt, 2020 18:10

Esat yazdı:
22 Ağu Cmt, 2020 17:34
Birilerinin iyi niyetli çalışmasına benziyor o site, diğer taraftan Antray'ın bir web sitesi vardı ama sadece tramvaylar ile ilgiliydi hatırladığım kadarı ile
Şu site var abi: https://www.antalyaulasim.com.tr/Hizmetlerimiz/Antray

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Ağu Pzr, 2020 11:23

Bende Antobüs kısmı çalışmıyor. Antalya toplu taşımı ile ilgili hiçbir doğru dürüst işleyen bilgilendirme sayfası bulamadım, hayret.

Engin Y
Seyyah

Re: ant-T.04:03 » T3 Varsak-Müze Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Eki Pzt, 2021 14:56

Hattın Atatürk-Müze arasındaki kesimi hizmete açılmış; hayırlı, uğurlu olsun..
Başlığı da bu doğrultuda güncelledim..

Sefer tarifesi: https://www.antalyaulasim.com.tr/Conten ... arMuze.pdf

Antray'ın yeni hat şeması: https://www.antalyaulasim.com.tr/Conten ... ta2021.jpg

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Eki Pzt, 2021 17:45

güzel yani bir entegrasyon söz konusu artık doğru anlıyorum değil mi? Sitedeki haritaları da güncelleyeyim yine bir ara :)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Eki Sal, 2021 09:05

Şu haritaya bakınca, T1'in Otogar durağı ile T3'ün Batıgar durağı arasında en fazla 300 metrelik bir mesafe var gibi, ancak burada raylar da çok karışık: https://www.openstreetmap.org/#map=17/36.92209/30.66830

Eğer Openstreet'teki rayları yanlış yorumlamıyorsam, sanki Müze-Fatih seferi yapmak da mümkün gibi anlıyorum..

“Antalya Tramvay Hatları” sayfasına dön