brs-M.04:02 » M2 Üniversite-Kestel Metro Hattı

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim
Mesajlar: 919
Kayıt: 08 Tem Pzr, 2012 10:44

Re: brs-M.04:02 » M2 Üniversite-Kestel Metro Hattı

Mesaj gönderen Kamil16 » 12 Ara Sal, 2017 20:11

Bursaray rekor kırdı.
Bursaspor-Fenerbahçe maçının oynandığı geçtiğimiz Cuma günü 293 bin 846 yolcu taşıyarak yeni bir rekora imza attı. 

http://www.olay.com.tr/bursaray-rekor-kirdi-133192h.htm

Engin Y
Seyyah
Mesajlar: 3525
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: brs-M.04:02 » M2 Üniversite-Kestel Metro Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 11 Kas Çrş, 2020 15:49

mustafaguler yazdı:
27 Nis Prş, 2017 13:49
Daha önce konuştuğumuz Acemler ile Nilüfer arasında kalan bölgeye yeni bir istasyon için net adımlar atılmış. Sur Yapı ile BBB arasında protokol imzalanmış. İstasyonun adı "Sur Yapı Marka Avm" olacak. Maliyeti 4 milyon ve yapım süresi 4 ay.
Bundan yaklaşık üç yıl önce, Nilüfer Carrefour AVM yakınındaki bir müşterimizi ziyaret ettiğimizde, toplantı odasından dışarıya bakarken bu inşaatı görmüştüm..

Az önce telefonda konuştuk, laf arasında ofisin manzarası falan derken aklıma geldi, sordum durumunu, inşaat hâlâ tamamlanamamış :shock:

Yapımına başlarken dört ay dediğimiz durak inşaatı neredeyse dört yıldır devam eder mi ya? Daha ne zaman biteceği de belli değil üstelik!

Pes vallahi..

Engin Y
Seyyah
Mesajlar: 3525
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: brs-M.04:02 » M2 Üniversite-Kestel Metro Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 30 Eyl Prş, 2021 12:05

mustafaguler yazdı:
13 Eki Cum, 2017 09:34
Acemler istasyonu ile Nilüfer istasyonu arasına yapılacak olan Sur Yapı Marka AVM istasyonu inşaatı için çok sayıda teklif gelmiş. İhaleyi kazananın haftaya belirlenmesi bekleniyor. Sur Yapı bu istasyon için BBB'ye dört milyon lira tutarında şartlı bağış yapmış. İstasyon yapımının dört ay sürmesi planlanıyor.
Engin Y yazdı:
19 Eki Prş, 2017 09:33
Dün Bursa'daydım ve tam da Carrefour AVM'nin yanındaki binadaydı toplantımız..

Yeni yapılacak durak, Sur Yapı AVM'den ziyade Carrefour'a yarar, çünkü Carrefour'a daha yakın olacak ve Sur Yapı AVM biraz arkada kalıyor.. Elbette ki Sur Yapı'nın konutları da var, onlar için çok faydalı olacaktır..

Halk arasındaki adı, "Carrefour Durağı" olabilir zamanla :)
İki gün önce yine Bursa'ya gittik..
İnşaat devam ediyor, ama bayağı ilerlemiş gibi geldi bana..

Beşinci yılına girdi galiba bu durak inşaatı, Bursa Büyükşehir Belediyesi'ni gayretli çalışmaları için tebrik ederim..

Engin Y
Seyyah
Mesajlar: 3525
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: brs-M.04:02 » M2 Üniversite-Kestel Metro Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Eki Sal, 2021 15:34

Odunluk durağı tamamlanmış ve kullanıma açılmış: https://www.haberturk.com/bursa-haberle ... uk-yatirim
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut raylı sistemde bekleme süresini 2 dakikaya indiren ve kapasiteyi yüzde 66 oranında artıran ”Bursaray sinyalizasyon sistemi revizyonu” tamamlandı. Yaklaşık 140 milyon TL harcanan proje ile Bursalılar 2 dakikaya inen bekleme süresi ile işlerine ve ailelerine daha hızlı ulaşabilecek.

Bursa kent içi ulaşım sisteminin ana omurgasını oluşturan Bursaray’ın daha verimli kullanılabilmesi maksadıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Sinyalizasyon Optimizasyonu başarıyla tamamlandı. Üniversite Arabayatağı arasındaki 23 kilometrelik hattı kapsayan çalışmanın ilk fazı 10 Ekim 2020’de, ikinci fazı 21 Mart 2021’de ve son fazı da 21 Ağustos 2021’de tamamlandı. Pandemi koşullarında ulaşımın daha seri sağlanması amacıyla sistem yeni eğitim dönemiyle birlikte devreye alındı.

Toplu ulaşımın aksamaması amacıyla normal işletimin durduğu gece 12.00 ile sabah 06.00 saatleri arasında sürdürülen çalışmalara yaklaşık 140 milyon TL harcandı. Yapılan çalışma ile daha önce Üniversite Nilüfer arası 6 dakika ve NilüferArabayatağı arası azamî 3,5 dakika sefer sıklığını destekleyen sinyalizasyon sistemi, Üniversite-Arabayatağı arasında 2 dakika sefer sıklığını destekleyecek şekilde tasarlandı. Her bir batı seferlerinin önüne ek seferler konulabildi. Yeni sinyalizasyon ve makaslar sayesinde yoğun saatlerde sadece Küçüksanayi Demirtaşpaşa arasında çalışan 3 nolu yeni bir hat oluşturuldu. Herhangi bir araç alımı yapılmadan kapasite arttırıldı. Sistem devreye alınmadan önce, 07:30 09:00 saatleri arasında, Acemler’den üniversite istikametine ancak 15 sefer yapılabilirken, sistem devreye alındıktan sonra, 07:30 09:00 saatleri arasında, ek seferler ile Küçük Sanayi Demirtaşpaşa arasında işletilen hat 3 ile Acemler'den Üniversite istikametine, 23 sefer yapılmaya başlandı. Sefer sayısı yeni araç alınması halinde 30’a kadar çıkabilecek. Mevcut durumdaki kapasite, sadece Acemlerden üniversite istikametine yüzde 53 oranında artmış oldu. Yeni alınacak araçların devreye alınmasıyla bütün hat için toplam kapasite artışı yaklaşık yüzde 66’ya ulaşacak.

Raylı sistem de büyüyor
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, raylı sistemde bekleme sürelerini azaltıp, kapasiteyi artıran projenin tanıtımını düzenlendiği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Bursaray Şehreküstü İstasyonu’ndaki toplantıya katılmak için Acemler Bursaspor İstasyonu’ndan metroya binen Başkan Aktaş, bir ara vatman koltuğuna geçerek, aracı sürdü. Şehreküstü İstasyonu’nda düzenlenen tanıtım toplantısına Başkan Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekilleri Atilla Ödünç ve Ahmet Kılıç, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ve AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan da katıldı. Törende katılan Başkan Aktaş, raylı sistemin yapımına 1998 yalında başladığını ve 2002 yılında Organize Sanayi Şehreküstü, Küçük Sanayi Şehreküstü hatları ile hizmete açıldığını hatırlattı. O yıllarda 2 milyon 200 bin olan Bursa nüfusunun bugün 3 milyonu aştığını dile getiren Başkan Aktaş, “Kent içi trafiği rahatlatmak amacıyla 23 yıl önce temeli atılan Bursaray, şehrimizin gelişimine paralel olarak büyüyor. Yeni hatlar eklemekle beraber, mevcut hatların da en verimli şekilde kullanılması için çalışıyoruz. Yaklaşık 140 milyon TL harcadığımız sinyalizasyon optimizasyonu da bu çalışmalardan biri. Sadece birkaç kilometre yeni hat maliyetine biz bütün hattı revize etmiş olduk. Çalışmalar gece devam etti ve hamdolsun hiçbir iş kazası olmadan çalışma tamamlandı. Artık yoğunluğa da gerek yok çünkü 2 dakika sonra yenisi gelecek” diye konuştu.

Yeni hedef T2 ve Görükle hattı
Raylı sistemde bekleme sürelerini 2 dakikaya indiren çalışmanın hayırlı olmasını dileyen Başkan Aktaş, inşaatı devam eden T2 hattı ve Üniversite Hattı’nın Görükle’ye kadar uzatılması projelerine de değindi. T2 hattının önümüzdeki yıl ortasına kadar bitirileceğini dile getiren Başkan Aktaş, sinyalizasyon ekibinin hazırlanması ve monte edilecek malzemelerinin üretilmesi çalışmalarının yurtdışında devam ettiğini kaydetti. Üniversite Görükle Hattı’na da önümüzdeki yıl muhakkak başlayacaklarını ifade eden Başkan Aktaş, “Üzerine basa basa söylüyorum Çünkü şehrin batısına doğru şehir büyüyor, oraya doğru bu hattı uzatmamız lazım” dedi. Başkan Aktaş, Acemler ve Nilüfer istasyonları arasına projelendirilen Odunluk İstasyonu’nun da tamamlandığını, yeni istasyondan yolcu alınmaya başlandığını da sözlerine ekledi.

Engin Y
Seyyah
Mesajlar: 3525
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: brs-M.04:02 » M2 Üniversite-Kestel Metro Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 17 Kas Çrş, 2021 14:26

Odunluk durağının açılışı için resmî tören de 4 Kasım'da yapılmış: https://www.bursa.bel.tr/haber/bursaray ... ildi-30747
04 KASIM 2021

BASIN BÜLTENİ

Bursaray Odunluk İstasyonu hizmete açıldı

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2300 metre ile iki istasyon arasındaki mesafenin en uzun olduğu Acemler Bursaspor ve Nilüfer istasyonları arasına yaptırdığı Bursaray’ın Odunluk İstasyonu hizmete açıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bir haftalık deneme süresinde Odunluk İstasyonu’nu 35 bin kişinin kullandığını söyledi.

Bursa’da ulaşım sorununun ortadan kaldırılması amacıyla yol genişletme ve yeni yollar, toplu ulaşımı teşvik, raylı sistem sinyalizasyon optimizasyonu gibi çalışmaları hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, mevcut raylı sistem hattına yeni bir istasyon daha ilave etti. Özellikle yeni stadyum, oteller, hastane, alışveriş merkezleri, kafeteryalar ile yaya hareketliliğinin yoğun olduğu bölgedeki ihtiyacı karşılamak amacıyla Acemler Bursaspor ve Nilüfer istasyonları arasına Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yeni bir istasyon yapıldı. İstasyon binaları modern dış görüntüsüyle bölgeye ayrı bir değer katarken, Odunluk İstasyonu’nun açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ve AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ufuk Ay ile çok sayıda davetli katıldı.

1 haftada 35 bin yolcu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yeni stadyum, oteller, hastane, alışveriş merkezleri, kafeteryalar ile bölgedeki yaya hareketliliğinin yoğun olduğuna dikkat çekerek, bölgeye kolay ulaşım için yeni istasyonun önemli bir ihtiyaç olduğunu hatırlattı. İstasyon binalarının sponsor desteğiyle yapılacağını ancak sponsor olacak firmanın işlerini bahane ederek sponsorluktan çekildiğini dile getiren Başkan Aktaş, yaklaşık 30 milyona mal olan tesisin Büyükşehir kaynaklarıyla yapıldığını açıkladı. Yeni istasyonun 1 haftadır kullanımda olduğunu ve bu süre içinde 35 bin kişinin Odunluk İstasyonunu kullandığını dile getiren Başkan Aktaş, mimari anlamda Bursaray’ın en estetik istasyonunun bölgeye kazandırıldığını da sözlerine ekledi.

2022 ihale ve yatırım yılı

Özellikle toplu taşımanın yaygınlaştırılması amacıyla göreve geldikleri ilk günden beri önemli çalışmaları hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Aktaş, “Merkez ve ilçelerde 773 yeni aracı filomuza dahil ettik. Yani 4 araçtan üçünü yeniledik. Şuan da 5,4 yaş ortalaması ile Avrupa’nın en genç ulaşım filolarından birine sahibiz. Bunun yanında yaklaşık 140 milyonluk yatırımla hayata geçirdiğimiz sinyalizasyon optimizasyonunu tamamlayıp devreye aldık. Böylelikle 280 bin olan taşıma kapasitemizi 460 bine çıkardık. Artık öyle istasyona göre 6 dakika, 4 dakika beklemek yok. 2 dakikada bir yeni vagon dizisi geliyor. T2 hattında çalışmalar hızla devam ediyor. İmalatlar yurtdışında devam ettiği için görülmüyor ancak onu da önümüzdeki yılın ilk 6 aylık döneminde bitinmiş olacağız. Bakanlık tarafından yapılacak Emek Şehir Hastanesi ihalesi iptal oldu. İkinci kez Danıştay’da ancak onu da en geç 2023’ün ikinci yarısında bitirmeyi hedefliyoruz. Acemler bölgesiyle ilgili yaptıklarımız var, devam eden çalışmalarımız var. Finansmanımız hazır, ekiplerimiz hazır ve 2022 çok daha yoğun ihalelerle ve yapım işleriyle geçecek” diye konuştu.

Başkan Aktaş, toplu ulaşımda pandemi öncesi rakamlara hala ulaşılamadığını hatırlatarak, pandemi öncesi 950 binlerde olan taşıma kapasitesinin yeni yeni 750 binleri görmeye başladığını da sözlerine ekledi.

Cevapla

“Bursa Metro Hatları - BursaRay” sayfasına dön