ant-D.06 » Antalya için acilen demiryolu

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Eki Pzt, 2009 16:41

Abi yapılanlara bir şey demiyorum da verdiğim örnekler o artıların yanında kıyas dahi kabul etmez. Biz daha geride değiliz ama hala misket oynuyoruz anlatabiliyormuyum? Yani evet onlar bilmem kaç yıl önce yapmış, tamam ama bugüne bakalım. Bizim hiçbir eksiğimiz yok, bence fazlamız var ama hala incik boncuk işler ile uğraşıyoruz, gerçekten mühendislik harikası bir işimiz yok. Marmaray deme o bize ait bir proje değil ki? İçinde bizim insanımızın çalışıyor olması teknolojisini bize mal edemez, ama işte söylemek istediğim bu biz ancak övünüyoruz, biz yaptık, bizim. Ben bundan ötesini bekliyorum artık, yap sen kendini övme elalem seni övsün, parasını verip yaptırdığın için değil, bu teknolojiyi ürettiğin için.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 19 Eki Pzt, 2009 16:55

yapılması gereken normal mühendislik işlerini yapalımda abi, harikası eksik kalsın. türk mühendislerinnide gerçekleştirdiği bir sürü projeler var. bu millet türk arabası da yaptı zamanında, türk uçağı da, türk treni de. herşeyi yaptık yapmadık değil ama hep baltalandı. gelişmemiz engellendi. kendi yağımızla kavrulmamız engellendi. hep oltadaki balık olmamız istendi.

yapamadığımız işlerde hep siyasi istikrarsızlıktan ve çekememezlikten, parasızlıktan, hesapsızlıktan, falan oldu. birinin başladığı projeyi öbürü zul saydı devam etmedi. işler hep yarım kaldı.

marmaray bize ait proje değil diyebilirsin doğru. ama osmanlı bunu 100 sene önce düşünmüş. o zaman elin oğluna da olsa yaptırabilseydik bugün kendimiz yapabilirdik. ama ben yinede şu an tüplerde çalışan gama nurol gibi şirketlerin çok şey öğrendiğini düşünüyorum. fırsat verilse yapacaklardır. mesela onlara haliçte mini tüp geçit işini versen yaparlar pekala.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Eki Pzt, 2009 17:16

Abi işte ortada buluşamayız seninle, ben çok kolaylıkla başkalarına hayranlık duyan bir budala olarak adlandırılarak ve küçük düşürülebilirim, bunu zerre kadar umursamıyorum, aslında beklediğim şey harika da değil zaten, ama beni asla Türk mühendislerine emanet etmeyiniz sadece o kadar diyorum. Bu bir genelleme olarak ele alındığında çok kötü bir eleştiri olarak görülebilir, ben şahsen harika mühendisler tanıyorum, işini çok iyi yapan, kendini çok iyi geliştiren, işini seven öğrenen ve dalına bir şeyler katan ama sayıları o kadar az ki.

Bak hala bana nerelerden örnek veriyorsun, Osmanlı düşünmüş, miş li geçmiş zaman. Araba yaptık, di li geçmiş zaman. Yaptığın arabaya benzin alamadın ve alsaydın da devamını getiremeyecektin aynen yapılan uçağın üretiminin devam etmemesi gibi, bunlar başka konular, bu konuda seninle çok fazla ortak noktada buluşabiliriz, seni anlar ve katılırım buna eminim. Ama bahsettiğim şey başka, ben daha yakın tarihten bahsediyorum, kötü öğretim sisteminden, kötü iş sisteminden ve maalesef iş disiplini olmadan yetiştirilen neslimizin bunu toplumsal bir karakter gibi benimsemesinden bahsediyorum.

Yahu o tünellerin kralını açarız madem, neden Karadeniz dağlarında hala deniz kenarına uyduruk yol yapıp onu da yağmura kurban veriyoruz? Bu mu mühendislik bu mu proje? İşte orada başka şeyler devreye giriyor, devletlü buyuruyor, burdan yapın, alt kademe bu kadar param var diyor, müteahhit o paraya bu köfte diyor, eee işi yapan adam ne yapsın, maaş veren adam ne derse onu yapıyor, yani o projede benim şu az dediğim adamlardan olsa bile o da sisteme kurban gidiyor. Ben Türkiye'nin parası olmadığına da inanmıyorum, biz günlük yaşıyoruz sorun bu, amannnnn 5 sene sonra kim öle kim kala, özür dilemeye zaten gerek yok.

Hep derim Japon olsaydık vallahi de billahi de intihar etmekten memlekete yönetici dayanmazdı.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 20 Eki Sal, 2009 11:28

Esat yazdı:Abi işte ortada buluşamayız seninle, ben çok kolaylıkla başkalarına hayranlık duyan bir budala olarak adlandırılarak ve küçük düşürülebilirim, bunu zerre kadar umursamıyorum, aslında beklediğim şey harika da değil zaten, ama beni asla Türk mühendislerine emanet etmeyiniz sadece o kadar diyorum. Bu bir genelleme olarak ele alındığında çok kötü bir eleştiri olarak görülebilir, ben şahsen harika mühendisler tanıyorum, işini çok iyi yapan, kendini çok iyi geliştiren, işini seven öğrenen ve dalına bir şeyler katan ama sayıları o kadar az ki.
az olsun öz olsun :) unutma ki teknikte ileri olan ülkelerde de bu vardır. işini iyi yapan kötü yapan. bu maalesef eğitim sistemi ile ilgili bir konu.
Esat yazdı:Bak hala bana nerelerden örnek veriyorsun, Osmanlı düşünmüş, miş li geçmiş zaman.
geçmiş iyi anlaşılmadan gelecek tayin edilemez ki. yakın zamandan örnek verelim o zaman. GAP'ı planladık ve yaptık. Yüzlerce baraj yaptık. Aşağıdaki ülkeler ağzımıza bakıyor su diye.

Esat yazdı:Araba yaptık, di li geçmiş zaman. Yaptığın arabaya benzin alamadın ve alsaydın da devamını getiremeyecektin
benzin alamamak değil ki, eskişehirden trene bindirirken patlama falan olmasın diye arabaya bilinçli olarak benzin koymamışlar. ankara'ya gelince de hemen acele edip cumhurbaşkanını bindirmek için yola koyulmuş mobil ekipler. o hengamede fırsat olmamış. arabayı yapan mühendisin ne suçu var bunda.

alsayın da devam ettiremeyecektin ne demek? fırsat verdin mi devam etmesine? 120 günde araba yapmış adam. fırsat verseydin kim bilir neler yapılacaktı? nedir bu kompleks nedir bu güvensizlik. kendi insanımıza neden böyle güvenmiyorz. önyargılı biçimde zaten devam ettiremeyecektin diyoruz. gelecek yaşanmadan bilinemez ki?? o gün o araba yapılmasaydı bugün sanayi ne halde olurdu? bir dönüm noktasıdır o araba. beyinlerdeki önyargının yıkılmasıdır. ve bunu başaran bizim insanımızdır. "devrimci" yaptın beni.

Esat yazdı:aynen yapılan uçağın üretiminin devam etmemesi gibi, bunlar başka konular,
meselenin özü burda abi. uçakta yaptık. dünya savaşı sırasında büyük siparişler aldık. hollandalıalrdan 120 adet. ama ingilizler geldi, bizimkilere sizden traktör alalım dediler. burayı traktör fabrikasına çevirin. bizimkilerde kandı. sonra o büyük sipariş ingilizlere kaydı. sonra traktörden bahseden ingiliz firma ortalıkta görünmedi. meğer diğer firmaya danışmanlık yapıyormuş. ŞİMDİ BUNDA BENİM UÇAK MÜHENDİSİMİN NE SUÇU VAR? adam yapmış. Nuri Demirağ'ı rahmetle anıyorum. Başarmış. Ama ondan sonrakiler satılmışsa bu adamın ne günahı var.

Esat yazdı:bu konuda seninle çok fazla ortak noktada buluşabiliriz, seni anlar ve katılırım buna eminim. Ama bahsettiğim şey başka, ben daha yakın tarihten bahsediyorum, kötü öğretim sisteminden, kötü iş sisteminden ve maalesef iş disiplini olmadan yetiştirilen neslimizin bunu toplumsal bir karakter gibi benimsemesinden bahsediyorum.

tamam bunlar zaten ana sorunlarımız. kötü eğitim sistemi bile denilemez aslında. denilmesi için ortada "sistem" olması lazım. öyle bir şey bende göremiyorum zaten. ama bu kaliteli mühendisleri gölgelememeli.
Esat yazdı:Yahu o tünellerin kralını açarız madem, neden Karadeniz dağlarında hala deniz kenarına uyduruk yol yapıp onu da yağmura kurban veriyoruz? Bu mu mühendislik bu mu proje? İşte orada başka şeyler devreye giriyor, devletlü buyuruyor, burdan yapın, alt kademe bu kadar param var diyor, müteahhit o paraya bu köfte diyor, eee işi yapan adam ne yapsın, maaş veren adam ne derse onu yapıyor, yani o projede benim şu az dediğim adamlardan olsa bile o da sisteme kurban gidiyor.
Karadeniz sahil yolu akılcı bir mantıkla içeriden yapılmak sitenseydi mühendis bunun projesini yapamayacakmıydı? Neye karar verirsen adam onu çizer. Bunda mühendisin suçu yok ki. Yap demişler yamış. Suç siyasi iradede. Mesut Yılmaz ve onun müteahhitlerinde. Şimdi aynı adamalr AKP'li oldu zaten.

Mişli geçmiş zaman diyoruz. yakın zamandan örnekler verelim:

a-Türkiyede otobüs üretiliyor mu?

b-Türkiyede tren üretiliyor mu?

c-Türkiyede gemi üretiliyor mu?

d-Türkiyede kamyon üretiliyor mu?

evet üretiliyor. peki kim yapıyor bunun projesini.

İNSANIMIZA HAKSIZLIK ETMEYİN.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 22 Eki Prş, 2009 09:12

Hepsi lisansli be!
Almanya hangi Türk malını lisans ile üretiyor? Veya Amerika? Veya herhangi bir yer? Kendimizi uyutmayalım! Bizde bir hata var, daha tam çıkaramadım, ama o çözülse, herşey olur. Bakalım.

Başar

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Eki Prş, 2009 09:17

Bende ona değinecektim ama Mehmet in anlamaya niyeti yok, baksana yine hemen kompleksi yapıştırmış bana, bunu açıkça hakaret kabul ediyorum bunu da söyleyeyim, ama maalesef beni anlayacak aydınlanmayı henüz yaşamadığı için mazurda görüyorum, canın sağolsun Mehmet.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 22 Eki Prş, 2009 09:30

Esat yazdı:Bende ona değinecektim ama Mehmet in anlamaya niyeti yok, baksana yine hemen kompleksi yapıştırmış bana, bunu açıkça hakaret kabul ediyorum bunu da söyleyeyim, ama maalesef beni anlayacak aydınlanmayı henüz yaşamadığı için mazurda görüyorum, canın sağolsun Mehmet.
hakaret değil kardeş. hakaret diye alındıysan özür dilerim ama.

biz aydınlanamadık , karanlıktayız, gericiyiz biz. hep geri gitmek isteriz.

hiç bir şeyden anlamayız.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Eki Prş, 2009 09:50

:) Bak demek ki sende alınabiliyormuşsun :D, yok canım en azından zifiri karanlıkta değilsin, sadece verdiğim örneklerin sana ters bir ortamdan olması seni kızdırıyor bence, copy-paste ve google mühendisliğini terk eden Türkiye gerçekten büyük işler başarabilir yoksa 250km lik hızlı trene de eyvallah der, Avrupa'nın yarısı kadar ülke olup maalesef bir bölgesi kadar büyük olmayan ülkeler ile aynı km de demiryoluna sahip olmakla da hayıflanır, aslında sorunun kaynağını hepimiz bilip dile getiriyoruz da ne yapalım onlara bulaşamıyoruz mühendislere saldırıyoruz.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 22 Eki Prş, 2009 14:05

Arkadaşlar, kırmayın birbirinizi! Mehmet, Esat ile ben bizi/sizi karalamak için böyle acı lâf atmıyoruz! Türkiye'yi seviyoruz yahu! Hâli bizi üzüyor. İkimiz de elbet senden başka bir bakış açısından görüyoruz olayları. Türkiye geri. Evet. Bunu kabul etmeli. Kabullendikten sonra, sebeplerini arayıp, düzeltelim. Yav Mehmet, Burdur Gar'da sohbet ettiğim demiryolcular da Esat ile benimle hemfikir olurlar, onlar da işin içinde. Üzme canını, kırılma, sana sen gerisin, gericisin diyen zok, hepimiz biraz farklıyız, ama elele bir hedef için bir izden gidiyoruz. Birbirlerimizi kıskanmaya veya acı lâfa hiç ama hiç gerek yok!

Sağlıcakla kalın,
Başar

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 23 Eki Cum, 2009 07:48

abi biz yapamayız, edemeyiz, beceremeyiz laflarına fitim. neden yapamayalım? neden beceremeyelim. lisanslı üretiliyor eyvallah. ama üretebilme becerisi bizde yok mu? var. istersek yapamazmıyız yapabiliriz.

bizden adam olmaz felsefesine isyan ediyorum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Eki Cum, 2009 15:56

İsyan etmeyip he desen de olmaz zaten, a açıdan iyi ve doğru. Ama bizden adam olamaz lâfını şöyle fokuslayalım: Bizden BU ŞEKİLDE adam ol(a)maz. Lisanslı üretim nedir? Ezberedir. Yani? Ezbere eğitim sistemi işte. Ama gereken ne? Yapabilirlik. O da ne? Yaratıcılık, ezbere değil. Fark bu. Anımsamak, tümleşmek, kamu algısı, kişisel algı, hem de küresel algı. Kültür ne demek? Yunanca ve ekmek (dikmek anlamında) demek. Ekeceksen, hep başkasının tohumunu ekme. Bak, bu yanlış anlaşılmasın. Ben "milliyetçi" falan değilim, herkese aynı saygım var. Ama GERKSİZ yere taviz vermenin benim için anlamı sıfır. Buna şimdi burada Alman kafası dyorlar. İyi güzel de, demiryolu, otobüsü Alman yapıyorsa (Japon da yapıyor) ... horoz gibi Alman kafası diye bağırmak mı daha kârlı, kendi kafaya bir denetim geçirmek mi? Yanih!

Başar

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Eki Cum, 2009 18:10

Miraç yazdı:abi biz yapamayız, edemeyiz, beceremeyiz laflarına fitim. neden yapamayalım? neden beceremeyelim. lisanslı üretiliyor eyvallah. ama üretebilme becerisi bizde yok mu? var. istersek yapamazmıyız yapabiliriz.

bizden adam olmaz felsefesine isyan ediyorum.
Abi değil işte, benim anlatış tarzımda sorun var sanırım, bu konuyu yüzyüze konuşacağız :) o zaman beni anlayacaksın, ben asla bizden adam olmaz demiyorum, öyle olsa bizler olmazdık yahu.

“Demiryolu Önerileri” sayfasına dön