ist-T.06 » İstanbul Tramvay Hatları Projesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Oca Cmt, 2009 18:17

alabay yazdı:Biz T4'ün orta vadeli M4'e dönüşmesini düşünmemiş miydik? Sanki bu artık pek konu değilmiş gibi.

B. Alabay
Şu anki güncel ismi T4 tür, ne zaman M4 e dönüştürürlerse bizde dönüştürürüz, önerimde 4 ün T ya da M olmasının fonksiyonel bir handikapı yoktur, zaten araçlar tramvay hattı oluklu rayında kullanılabilmektedir, sadece Cevizlibağ peron boylarının uzatılması ve güney yönde istimlak gerektirmektedir.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 03 Mar Sal, 2009 21:20

Bu akşam CNNTurk'te SP İstanbul Adayı Mehmet Bekaroğlu vardı. Rakiplerini eleştirirken Kadir Topbaş Metrobüs, Kılıçdaroğlu Metro yapacam diyor dedi. Ben ise TRAMVAYCIYIM dedi. Çünkü metro çok aşırı pahalı ve uzun zama alan bir iş. Geri dönüşü çok zaman alıyor külüm zarar dedi. metrobüs içinse raylı sistem değil diyerek eleştirdi.

Esat'ın dikkatine !

Bu arada tramvy hattı ile ilgili yeni bir önerim var. Zeytinburnu-Bağcılar Tramvay Hattı KALE ALIŞVERİŞ MERKEZİ'nin oradan sonra bir kol açılıp Güngören Stadının oraya devam ederek ÇİNÇİN DERESİ güzergahını takip ederek ÜÇYÜZLÜ ve Birlik Mahallesinin oradan E-6'ya doğru uzatılmasıdır. E-6'yı geçip TEKSTİLKENT'e ulaşmasıdır. BÖLGE EĞİM AÇISINDAN TRAMVAY HATTI YAPMAYA ÇOK UYGUN.
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Mar Çrş, 2009 00:27

Evet Bekaroğlu' nun bu söylemine bende tanık oldum, hatta geçen gün gazetelerde okuduğum bazı sözler ve Kılıçdaroğlu' nun bugün ettiği bir iki söz bizim söylemlerimize çok benziyordu, benzer şeyleri düşünenler olduğunu görmek güzel her ne kadar bu işlerden anlamıyor olsalarda :) Her ne ise işin siyaset tarafı başka olay.

Ama bence bir başkan metrocu tramvaycı olmamalı, kentin ihtiyacı ön planda olmalı, tercihler sadece önceliklerin değişmesi olmalı, yani belki bir iki hat bir kaç sene sonra yapılır falan filan ama projeler ortak devam etmeli, şimdi mesela Bekaroğlu seçilse ne yapacak metro projelerini rafa kaldırıp her yere tramvay yapıp sorunları çözebilecek mi? Tabii ki hayır, o yaptığım belden aşağı benzetmeyi tekrar yapmak istemiyorum, İstanbul' un toplu taşımada ağırlıklı ihtiyacı tabii ki metrodur, ama metro tek başına çözüm değildir, bir insan sadece arter damarlar ile yaşayabilir mi? O arterleri dağıtan küçük çözümler olmadan hayat devam edebilir mi? İşte olay budur.

Bahsettiğin öneriye gelince aynısını biraz daha kısa olarak daha önce bende önermiştim, hat kesinlikle ama kesinlikle Güngören durağının olduğu bölgeden ikiye ayrılabilir ve ayrılmalıdır, çünkü buradan sonra zaten istimlakler yapıldı ve yol genişletildi, bırakın stadın altındaki caddeyi üstündeki cadde dahi Serinyayla semtine kadar tramvay yapmaya müsait, benim önerim o zamanlar Çinçin metro istasyonu ile birleşmesi idi ama otobüs hatları doğru düzenlenir ve minibüslerde buradan temizlenir ise ve tabii birazda istimlak ile rahatlıkla Birlik Mahallesine hatta oralarda açılan o yeni ve geniş caddeler üzerinden senin dediğin gibi Tekstil Kente ulaşabilir, temiz yatırım, hızlı, çevreci, bla bla bla bla :) :)

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 08 Mar Pzr, 2009 16:18

Çinçin deresinin başladıı nokta Tekstilkent'in arkasındaki askeri alan. Dolayısıyla eğim açısından sorun olmaz. Tramvay Teksitlkent'in ağzına kadar gelir. Ama İBB farklı düşünüyor sanırım. Bazı bölgeleri minibüsçülere ayırmış gibi. Bkz. Esenler ve Bağcılar Minibüs Mahalleleri. Esat o bölgeyi çok iyi bilir. Acayip yolcu potansiyeli var. Tramvay yapmamak çok yazık.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Mar Pzr, 2009 19:01

Mehmet Kasım yazdı:Çinçin deresinin başladıı nokta Tekstilkent'in arkasındaki askeri alan. Dolayısıyla eğim açısından sorun olmaz. Tramvay Teksitlkent'in ağzına kadar gelir. Ama İBB farklı düşünüyor sanırım. Bazı bölgeleri minibüsçülere ayırmış gibi. Bkz. Esenler ve Bağcılar Minibüs Mahalleleri. Esat o bölgeyi çok iyi bilir. Acayip yolcu potansiyeli var. Tramvay yapmamak çok yazık.
Evet kesinlikle haklısın, benim bozulduğum nokta şu bu potansiyelin metro ile çözülmesi mümkün değil, bunu anlatamıyoruz, örn. Esenler metro önünden akşamları ve sabahlarıda ters istikametten Tabya' ya ulaşmak zulüm, ölüm, kahır başka ne diyeyim siz anlayın artık, hele o minibüsçülerin tavırları hareketleri lanet olsun altına o arabayı koyana. Şimdi M3 bitince ne olacak? Sinek avlayamaları gerekir, neden ben olsam Bağcılar ya da Çinçin istasyonundan Tabya' ya olan 5-10 dk yürüme mesafesini göze alır metro ile devam ederim minibüse ya da otobüse aktarma yapmam.

Aynı şekilde Bakırköy-Başakşehir metrosuda Camlıkahve üzerinden gelen minibüsleri bozacak, ama bu bozma bir yere kadar, minibüs yolcusu hop inmek ister ve haklıdırda, en iyi ihtimal 800 mesafeli metro istasyonları yolcuyu dağıtmaz, zaten metronun amacı da bu değildir, halbuki İncirli' den gelen Haznedar, Bağcılar, Yüzyıl güzergahlı bir tramvay aynı şekilde Tavukçu Deresi tramvayının yolcu potansiyeli tartışılamaz. Mehmet' in sözünü ettiği Çinçin deresi üzerinden çalışacak bir Zeytinburnu-Tekstil Kent tramvayı bunlar hem o metro hatlarının yolcusu için iyi bir dağılım aracı hemde o bölgenin değişmesi için bir fırsattır. Ama en bariz örnek Tavukçu Deresi tramvayı iptal yerine E5 ten kaldırılan minibüsler verildi :) Hakeza Yüzyıl tramvayı, bahaneler hazır, yerim dar oynayamıyorum.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 19 Nis Pzr, 2009 15:18

Dere yollarının elverişli eğimli vadisi kullanılarak tramvay hatları düşünülebilir. 3 adet tramvay güzergahı. Bakırköy'den başlıyorlar ve 3 kola ayrılıyorlar.

Soldan sağa;

Hat-1: Bakırköy-Zeytinburnu (Merter)-Kale Center-Stadyum-Üçyüzlü-E6-Turgutreis-Tekstilkent Altı

Hat-2: Bakırköy-Ataköy-E5-Tavukçu Deresi-Kocasinan-Papaz Köprüsü-Çiftlik-E6 Fatih Mah-Matbaacılar Sitesi-Milliyet-Oto Center

Hat-3. Bakırköy-Ataköy-Ayamama Deresi-E5 Çobançeşme-Basın Ekspres Yolu Orta Refüj-İkitelli Köprüsü-OSB
Resim

Kullanıcı avatarı
gokhan aslan
Aylık Paso

Mesaj gönderen gokhan aslan » 20 Nis Pzt, 2009 09:43

bağcılar-güngören-bahçelievler-esenler-bakırköy aralarındaki otobüs seferleri niye kaldırılmaz, tramvay ve hafif metro seçenekleri varken. bu bölgeler yer zemin bakımından tramvaya en uygun bölgeler kar ise kar yolcu ise yolcu 7 gün 24 saat iş yerleri fabrikalar sportif alanlar faal durumda minibusler zaten yetersiz kalıyor mesela güngören-bağcılar tramvay hattı üzerinde güngören bağcılar minibüs ve otobüs hatları hala tam dolulukta hayatlarına devam ediyorlar

birde

silivriye metro projeleri ortalarda dolaşıyor bence suan yogunlugun giderek arttıgı bir bolge olan beylikdüzü de metroya ek aktarmalı tramvay seçenekleri de değerlendirilmelidir beylikdüzünde metrobus bu yuku kaldırmaz bence

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Nis Pzt, 2009 10:06

O bölgelerden otobüslerin tamamen kaldırılması imkansız, ama minibüsler azaltılabilir, bir de bir üstteki mesajda gördüğün gibi tramvay yapmaya en müsait alanlar o dere yatakları, bunun dışındaki pek çok noktada tramvayın doğu-batı istikametli işlemesi çok zor, bunun için özel sistemler tasarlanması gerekir ki, normal tramvaya dahi hayır diyen bir İstanbul' da dişli sistemler ile tırmanan özel tramvay hatları inşaasına hiç ihtimal vermiyorum. :)

Ama en azından Bakırköy-Veliefendi-Zeytinburnu üzerinden ya da Bakırköy-İncirli üzerinden hatlar çıkartılabilir, yine Esenler-Atışalanı, Bağcılar-Yüzyıl istikametinde yani Güney-Kuzey istikametinde pek çok tramvay hattı planlanabilir, ama ne hikmetse bizim yapıcılarımız o yol dar, burası yamuk a takılmış durumdalar.

Otobüsler ile demin bahsettiğim doğu-batı koridoru dağıtımını sağlamalıdır ve tabii minibüssüz bir İstanbul' da.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 20 Nis Pzt, 2009 11:37

İstanbul'da tramvay olması için şu andaki yönetimin vizyonunun değişmesi gerekiyor. Metro yapacağız diyerek uzun vadeli planalr yapıp günü kaçırıyorlar. Halbu ki metro da lazım tramvayda. Biri olmadan öbürü olmaz.

Biraz siyaset olacak ama yönetim değişikliği lazım.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 26 Nis Pzr, 2009 12:14

Kuzey Haliç Tramvay Önerisi; Cendere Yollarından....

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Nis Pzr, 2009 12:36

Bu konu ile ilgili iyi bir çalışma yapmıştım ama bugün vaktim yok yarında İstanbul dayım. Orada fırsat bulursam tamamlar yayınlarım, Cendere' den ileriye gitmesi güzel fikir. İBB' nin eski Göktürk demiryolunu yeniden yapma fikri vardı ama o dar raylı bir hat, fakat her iki hatta birlikte işleyebilir, ya da Haliç çevresine dar ray hat yapılır, bir önemi yok :) destekliyorum ama biraz farklı önerilerim olacak.

Harita mesaja sonradan eklenmiştir.

Evet geçtiğimiz haftalarda şu çizimi yapmıştım ama bir türlü yayınlama fırsatım olmamıştı, Mehmet' in önerisi ile birleştiriyorum. Bu şekilde Eminönü-Halıcıoğlu(RMK), Eminönü-Cendere, Halıcıoğlu(RMK)-Cendere olmak üzere 3 tramvay hattı çalıştırılabilir. Bu tramvay hattının dar hat olmasına taraftarım yani 1000mm lik ray ile çalışmalı, bu sayede yolların darlığı sorunu bir nebze aşılmış olacaktır (Bu sorun büyük oranda Haliç' in güneyinde mevcut.) Gerçi araç başına 40 cm den toplam 80 cm kar edilmiş oluyor ama 1 metre de az değil yarım şerit :)

Resim

Bir de ben başlangıç noktası olarak Sirkeci garın önünü düşünmüştüm, ama Eminönü istasyonundan sonra Unkapanı istikametine geçiş biraz problemli olacağı için, Yeni Camii den Unkapanı istikametinde kalan otobüs duraklarının olduğu bölge daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 29 Nis Çrş, 2009 08:06

Eminönü-Haliç Projesi cadde ortasından gitmeyecek sanırım. Cadde ile Haliç arasındaki yeşil alandan geçecek. Haliç Metro Geçişi Projesi resimelrinden öyle anlaşılıyordu. O yüzden yer sıkıntısı olmaz sanırım.

Feshane ile Sütlüce arasına köprü monte ettiler. Şu Balat'taki köprüyü. Bu köprü bana tramvay konusunda ilham verdi. Üstüden tramvay yapılabilir. Yada tramvay geçecek bir köprü yapılabilir. Halıcıoğlu önerisi de güzel de şöyle de olabilir mi?

Eminönü-Feshane-Alibeyköy

Eminönü-Feshane-Sütlüce-Kağıthane (Cendere'ye doğru)

İstanbul engebeli olduğuiçin bu dere yataklarını, vadileri kullanmak lazım. Yoksa doğu-batı aksına tramvay yapmak zor.

Resim

“Tramvay Önerileri” sayfasına dön