tr-TS.09 » 2009 Aylık Gündem

Mehmet Kasım
Seyyah

tr-TS.09 » 2009 Aylık Gündem

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 14 Şub Prş, 2008 09:06

2008 yılındaki hareketlilikten sonra 2009 yılında metroda olabilecek muhtemel gelişmeler.

1-Maslak-Hacıosman Metrosunun test aşamasına gelmesi

2-Kadıköy-Kozyatağı Metrosunun elektromekanik işlerinin tamamlanma aşamasına gelmesi

3-Kirazlı-Başakşehir Metrosunun elektromekanik işlerine başlanması

4-Kozyatağı-Kartal Metrosunun tünel kazı işlemlerine başlanması

5-Marmaray Projesi Yenikapı-Sirkeci arası kazılarının tamamlanması (2008'de başlarsa)

6-Gebze-Halkalı Banliyö tenlerinin metroya çevrilmesi için inşaatın fiilen başlaması ve trenlerin iptali.

7-Kirazlı-Bakırköy Metrosu'nun kaba inşaatına başlanması (Başakşehir'den Kirazlı'ya doğru devam eden kazı makineleri Kirazlı'dan sonra Bakırköy'e devam eder diye düşünüyorum)

8-Şişhane-Yenikapı Metrosunun köprü hariç elektromekanik işlerinin tamamlanması.

9- Haliç Metro Köprüsünün inşaatının belli bir seviyeye gelmesi (2008'de başlarsa)

10-İhale kararı bekleyen metro projelerinden ikisinin inşaatına başlanması (Beşiktaş-Şişli, Beylikdüzü-İncirli (?), Yenikapı-İncirli)

11-Tüp Geçitten ilk insan geçişi olacak şekilde tamamlanması.

12-Zeytinburnu-Cevizlibağ arası tramvay hattının yeraltına alınma işinin başlaması.(?)

13-Marmaray Kazlıçeşme-Yenikapı arasının tünel kazılarının biterek elektromekanik işlere başlanması.

14-Marmaray Ayrılıkçeşme-Üsküdar arasının elektromekanik işlerinin tamamlanması

15-Marmaray kapsamındaki tüm arkeolojik kazıların tamamlanaması.

16-Etüdleri yapılan metrolardan bazılarının etüdlerinin tamamlanaması (Bunlar: Bağcılar-Halkalı, Kartal-Havaalanı, Hacıosman-Çayırbaşı, Üsküdar-Beykoz, Beşiktaş-Sarıyer, Beşiktaş-Kabataş-Şişhane, Havaalanı-Olimpiyatköy, Seyrantepe-Kazlıçeşme, Ümraniye-Bostancı, Alibeyköy-Tekstilkent )

Resim
En son Mehmet Kasım tarafından 14 Şub Prş, 2008 10:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Şub Prş, 2008 10:11

12-Zeytinburnu-Cevizlibağ arası tramvay hattının hafif metroya çevrilmesi işinin başlaması.(?)
Ben bu ifadenin kullanılmasını uygun görmüyorum, öncelikle hafif metro diye bir halt yok, hafif raylı sistem var ve tramvay da Aksaray-Havalimanı da hafif raylı sistem, yer altına alarak araç dizi sayısını 4 lü yapamayacağınız, otomatik sinyalizasyonu olmayan, kurp değerleri bu kadar düşük bir sistem hafif metro denilemez, bu ifadenin tramvay hattının bir bölümünün yer altına alınması şeklinde değiştirilmesi daha doğrudur, hadi yönetenlerin araştıracak vakti yok danışmanlarda uykudan kalkıp araştıramıyor bari biz bu yanlışa düşmeyelim, yer altına girme ile tramvay metro olmuyor :)

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 14 Şub Prş, 2008 10:19

Peki yer altına alınınca yine Zeytinburnu-Kabataş olarak mı devam edecek. Çünkü tramvayın CEVİZLİBAĞ'da sonlanacağını söylemişti bir yetkili.

Neyse diğer maddeler nasıl?

Yanlış tahmin var mı?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Şub Prş, 2008 10:33

:) Yetkililer yetkililer yetkililer, okumadık eşşek gibi bir yetkili olamadık şu memlekete, Cevizlibağ' da kesince Topkapı başdurağı nerede olacak? sistem kaçlı dizi ile işletilecek, yoldan nasıl izole edilecek? nereden yer altına girecek? Bir şey diyeyimmi bunu ne söyleyen ne isteyen ne de projesini yapan bilmiyordur, böyle buyurdu devletlü, yok bir şeyi de çok merak ettim, kıçımızı yırtıyoruz bir ikinci hatta Ambarlar istikametinden yapılsın Bağcılar tramvayı buradan geçip Topkapıya ulaşsın Topkapıda diğer iki tramvayla entegre olsun diye yani zaten tam işlevini yerine getiremeyen Bağcılar tramvayı ne olacak o zaman? Neyse ya bana ne ne yaparlarsa yapsınlar.

Tahminlerin ve olasılıkların güzel inşallah yüzde 75 ini tutarsa çok büyük bir adım atılmış olur, tramvay ile ilgili söylediklerim sana değil sonuçta sende şu yetkililerin söylediklerini aktarıyorsun büyüklerimiz daha iyi bilir (bu memleket büyüklerimiz daha iyi bilir mantığı yüzünden batıyor ya neyse)

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 14 Şub Prş, 2008 10:49

Tahminler güzel de açılış yok hiç yaa. 2009 boş geçecek hizmete açılış yönünden. Metrobüsle avunalım.

Zeytinburnu Tramvayı'nın yeraltına alınması muamma doğru. Ama Beylikdüzü Metrosu İncirli'ye gelip Merter'e ayrı hattan devam ederek Zetinburnu Tramvayı'nın yeraltı bölümümü kullanarak Cevizlibağ'da sonlanabilir diye içimde hisler var.

Beylikdüzü-Cevizlibağ LRT Hattı yani.

İncirli-Merter-Z.Burnu-Seyitnizam-Merkezefendi-Cevizlibağ güzergahı ile. Çünkü tramvayı o bölgeden iptal edecekler trafiği aksattığı için ama halkı da raysız bırakmak istemediklerinden ortaya karışık bir şeyler çıkacak.

Diğer husus; Seyrantepe-Kazlıçeşme projesi de buralardan bir yerlerden geçecek.

Bu 3 hattı birlikte düşünmek lazım derim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Şub Prş, 2008 11:06

Umarım böyle bir hata yapmazlar!! O bölgede bir Merkezefendi durağı kaldırılamadı senin dediğin gibi bir metro hattı ile araya ancak bir durak atarsın peki oradaki ihtiyacı nasıl karşılayacaksın? minibüsleri salarak mı? Çok anlamsız, Beylikdüzü metrosu yine Cevizlibağa gitsin ama bu tramvay hattını yok ederek değil, bizden başka kim tramvay hattını söker bu amaçla anlamıyorum, kalsın kardeşim çalışsın işte sende metro istasyonunu getir dibine yap, senin bahsettiğin kazlıçeşme hattı gelsin Akşemsettin istasyonunda birleşsin ya da Seyitnizamda bir engel yok ki? Beylikdüzünü de getir orada birleştir kocama alan ama yok olmaz, kiptal oraya evleri dikiyor bunu diktirirken kiptaşa diyemedilermi sen şunun altına iki katlı bir metro istasyonu yap biz buradan metroyu geçiririz bu kadar mı zor? At gözlüğü bile değil bunların ki,

Zeytinburnu kentsel dönüşümünde nerede ise yarısı yıkılacak daha çok tramvay hattı yapılarak hiç otobüs ve minibüs girmeyen bir kent kuracaklarını mevcut tramvayı heba ediyorlar, pek çok ülkede aynı güzergahta hem tram hem metro gidiyor çünkü amaçları farklı bunu bir türlü kimseye anlatamıyoruz tramvay dediğiniz şey dolmuşçuluktur, metro uzun mesafe taşır ama maalesef nato nato. Bunlar şov hareketleri Zeytinburnu belediye başkanı benimde metrom var demek için yer altına aldırtıyor ama ekmek kapısı demirciler sitesini kaldırtmıyor, İBB daha çok metro hattım var demek için her tramvay hattının 3-5 km sini yer altına alıyor benim metrom var diyor, bende merak sardım bu işe model trenler alıp evde kurup oynuycam, çın çın herhalde böyle oluyor çünkü bu işler ne bileyim kafam almıyor da. Tramvay hattı yer altına alınmalımıdır, bu bölümde evet ama adına metro demek insanları aptal yerine koymaktır, ama senin dediğin gibi yer altına alıcam burayıda sistemin 20 yıl sonrasını düşünerek 6 lı diziye göre yeniden yapıcam ok yapın görelim bakalım, nasıl olsa yıkılacak bina çok yapılır 6 dizilik istasyon Zeytinburnu-Seyitnizam-Cevizlibağ dan başka da istasyon olmaz ama olursa da bu işin kitabına uymamak, teamülleri kendine uydurmak ben yaptım oldu demekten başka bir şey olmaz.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 14 Şub Prş, 2008 11:23

Tramvayın yeraltna alınması meselesi bana da karışık geliyor. Bir iki yer de tıkanıyorsa kara araçlarını düzenle. Kara araçlarını kavşakla mavşakla haletmeye çalış.

Tramvay hattı ANA KONU dur kara trafiği TALİ konudur.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 14 Şub Prş, 2008 12:33

Başlığımızı haritasız bırakmayalım.2009 yılında metro sistemimiz bu şekilde (Esat, tramvay nerde yaa dediğini duyar gibiyim:))

Onlar içimizde:)

Resim

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 21 Nis Pzt, 2008 09:20

http://www.arkitera.com.tr/h27625-buyuk ... tirdi.html

Alıntı:

2009’da yapılacak yerel seçimler öncesinde 60 kilometre daha bitirerek raylı sistemleri 126 kilometreye ulaştıracaklarını kaydetti.

BU 60 KM METRO HANGİLERİ ACABA?

Otogar-Kirazlı:5.5
Levent-Hacıosman:8
Taksim-Şişhane:1.5
Edirnekapı-Topkapı:2.5
Kadıköy-Kozyatağı:8
--------------------------------
Toplam 25.5 yapıyor.

Şişhane-Yenikapı'yı eklesek (imkansız ama) 29 Km eder.
Hadi Başakşehiri de ekleyelim 44 km eder.

Geri kalan 14 km lik hat nerede?????

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Nis Pzt, 2008 10:55

Valla ben bu konularda artık hiçbir şey söyleyemiyorum, :) İBB den bilgi edinme istesek bu rakamı toplarlar ama eminim ki içinde çelişen noktaları buluruz :) Bu konuda bu tip ciddi açıklama hataları yapıldığını düşünüyorum basınmı değiştiriyor İBB mi dikkat etmiyor ama oluyor. Senin yazdıkların dışında ben bitecek bir hat bilmiyorum, Marmaray da bitmiyor o tarihte (ki Belediyenin işi değil) Acaba temeli atılması planlanan Üsküdar-Ümraniyemi kast ediliyor??

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 21 Nis Pzt, 2008 11:05

2009 Yerel seçim öncesi açılacak deniyor. Aklımı zorluyorum ama hat bulamıyorum. Acaba Sultançiftliği hattını da mı ekliyor. Ama o da olmaz.

Şişhane-Yenikapı'yı bile eklesek 60 km etmiyor. Ki imkansıza yakın bir iş.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Nis Pzt, 2008 11:09

Hımm bak şimdi oldu sanırım doğru söylüyorsun senin eklediklerin artı Sultançiftliği hattını ekliyorler gerçi orası şu hali ile 14 km değil ama sanırım hesap bu :)

Kilitli

“Projeler, İhaleler, İnşaatlar Genel Konular” sayfasına dön