çor-L.07 » Çorum - Osmancık Kırkdilim Geçidi Aç

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17468
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

çor-L.07 » Çorum - Osmancık Kırkdilim Ge

Mesaj gönderen Esat » 06 Ağu Cmt, 2011 11:09

http://www.haber7.com/haber/20110806/Ki ... -bitti.php

Ülkemizde pek çok noktada bu şekilde yollar mevcut, umarım hepsi bir şekilde yeniden projelendirilerek güvenli ve konforlu yolculuk yapılabilir hale getirilir. Her ne kadar bu tip projelerde geçmişte (hatta yakın geçmişte) uyduruk çok iş yapıldığını görmüş olsakta bu sefer bir ümit diyorum, umarım doğru bir çözüm üretilmiştir, hayırlı olsun.
Çorum-Laçin-Osmancık yolu üzerinde bulunan ve coğrafi yapısından dolayı çok müdahale edilememiş olan geçişte ulaşım, uzun yıllarca düşük standartlı bir yolla sağlanmış.

Sinop'tan başlayıp Boyabat, Kargı, Osmancık, Çorum, Yozgat, Kayseri, Niğde üzerinden Akdeniz'e ulaşan Kuzey-Güney aksının önemli bir parçasını oluşturan yolun yapımı için pek çok kere proje oluşturulmuş ancak uygun proje bulunamamış.

Proje çalışmaları 3 yıl süren ve 205 metre yüksekliğindeki yarmalara iş makinelerinin 3 ayda çıkabildiği yol, zorlu çalışmanın ardından nihayet tamamlandı.

30 milyon lira maliyetle yapılan yol Çorum'u, Türkiye'nin ana yol sisteminin bel kemiği olan ve ''TETEK'' güzergahı olarak adlandırılan yola bağlıyor.

İstanbul'a ulaşımı 76 kilometre kısaltan ve batıdaki diğer şehirlere ulaşımı kolaylaştıran yol aynı zamanda Çorum'u alternatif olarak Karadeniz'e, Sinop'u ise güneye bağlıyor.

Kırkdilim Geçişi, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle, yarın ulaşıma açılacak.

Cevapla

“Karayolu Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön