ist-L.02 » 3.Köprü ve Kuzey Otoyolu İhale Süreçleri

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 28 Haz Pzr, 2009 18:46

Yanlış.

Denize düşen yılana sarılır.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Tem Cum, 2009 09:39

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, İstanbul Boğazı'na yapılması planlanan 3. köprünün 2x3 şerit karayolu, 1 gidiş 1 geliş de demiryolu olarak yapılmasının öngörüldüğünü söyledi.

''Projenin yapım süresinin 5 yıl olmasını planlıyoruz. Otoyol, İstanbul sınırları içinde 2x4 şerit, İstanbul dışında Gebze-Adapazarı ve Hadımköy-Kınalı arasında ise 2x3 şerit olarak yapılacak. İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprünün ise 2x3 şerit karayolu, 1 gidiş 1 geliş de demiryolu olarak inşa edilmesi öngörülüyor. Köprü yapılmasının planlandığı güzergaha yakın yerlerde zaten demiryolu ağı bulunuyor. Ayrıca 3. köprüdeki demiryolunun Marmaray'a da bağlanması hedefleniyor.''
Tabi şimdi her şey yine muamma her şey yine çorba. Köprünün yapılacağı yere yakın demiryolu hatları var diyor? Acaba M2 yimi kast ediyor yoksa şu İBB nin Halkalı Şeker projesinimi?

Marmaray' a bağlanacak diyor, tamam sorun değil güzel de olur, o zaman zaten hat Marmaray' ın bir parçası olsun, çünkü dün ya da önceki gün İBB bile Marmaray' ı banliyö olarak tanımladı, sanırım bazı yanlışları düzeltiyoruz. Marmaray banliyödür ama sadece şık bir ismi var ve insanları cezbediyor diye tutturduk metro bu metro :) böyle İstanbul' da banliyö hatlarıda yaygınlaşmış olur.

Yanlız ben köprü geçişinde acaba çift enerjili yaparlarmı diye merak ediyorum yani hem 3.ray hemde havai hat, çünkü normal elektrikli lokolarda buradan geçirilebilir.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1 ... 2009/07/10

İSMAİLÇELİK
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen İSMAİLÇELİK » 21 Tem Sal, 2009 09:01

Yanlış bir iş ama tutturdular bir kere.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 21 Tem Sal, 2009 13:01

Aslında uzun zamandır, 3. köprüyü 1. köprünün yanına yapmayı plânlıyorlardı. Neden bundan vazgeçildi? Bence en mantıklısı o olurdu. Yolları da kısmen çiftkatlı/üstkat/tünel ile hâllederlerdi.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Eyl Sal, 2009 11:35

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Semih Tezcan'ın verdiği demeç
Tezcan, üçüncü köprünün neden bir kısır döngüye yol açacağını da şöyle anlattı: “İstanbul’da araç sahipliğinin yıllık artış oranı yüzde 16’dır. Köprü geçiş ihtiyacındaki artış oranını muhafazakâr bir tahminle yılda yüzde 7 olarak kabul edelim. Köprülerden geçiş sayısı 2000 yılında 130 milyon olduğuna göre, 20 yıl sonra 2020 yılında geçiş ihtiyacı, yılda yüzde 7 artış hızıyla, yaklaşık 530 milyon olacaktır. Bir köprünün yıllık araç geçiş kapasitesi 65 milyondur. Dolayısıyla 2020 yılında bize 8 köprü gerekir. Kısaca, her iki yılda yeni bir köprü gerekiyor.”

En gerçekçi, en etkili ve en kesin çözümün Boğazray Tüpgeçit Projesi olduğunu savunan Tezcan bu konuda da şunları söyledi: “Çünkü Boğazray Tüpgeçit Projesi’nin üçüncü köprüye nazaran birbirinden cazip, 14 önemli üstünlüğü var. Bu geçit, Söğütlüçeşme-4. Levent arasında İstanbul Boğazı’nın, yani denizin altındaki karadan tünel kazılarak gerçekleştirilecek bir raylı sistem olacak. Boğazray tüpgeçit inşa edilirse, günde 1.5 milyon yolcu taşıyacak. Belki daha 40 yıl yeni bir köprüye ihtiyaç duyulmayacak.”
Evet işin uzmanının teknik açıklaması, aslında bunu görmek için uzman olmaya gerek yok ama bir şekilde birinin bunu teknik ve bilimsel olarakta izah etmesi gerekiyordu, sağolasın Hocam diyorum. Tabi bizim sorunumuz aslında köprü ya tüp değil ki. Bizim sorunumuz demokrasinin ne olduğu. Vatandaşa verilmiş yegane demokratik hak seçimden seçime oy verip sonra susması, ki oy vermek bile zorunlu yani o bile demokratik değil :) ondan sonra mazbatayı alan "ben oldum" mu diyor ne oluyor bir şey var o koltuklarda, hiç oturmadığım için çözemiyorum bir türlü. Vatandaş hiçbir şey bilmez, istemez, anlamaz diye bir düşünce tarzı var ülkemizde. Oy verdikten sonra demokratik haklarımızı kullanarak yaptırım uygulayamıyoruz maalesef, ha birileri eline pankart alıp tabii ki bu işe karşı olduğunun gösterisini yapıyor ama benim bahsettiğim şey o değil. Kaç tane İstanbul'lu var aramızda? Kaçı bu şehre sahip çıkmak istiyor, köprü gerekli mi? Yapın, yapın ama bunu oldu bittiler ile, yaptım oldular ile, ya da sanki gerçekten bunun dışında başka seçenek yokmuş gibi önümüze sunmayın, biz başka yalaklardan da su içtik, onun için farkı ayırt edebiliyoruz, bir laf vardı "Demokrasi kurt ile kuzunun aynı kaptan yemek yemesidir" diye (ya da benzer bir şey) vallaha bizde kurtlar ile aynı sofradan yiyoruz ama bize bir şey kalmıyor :)

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 01 Eyl Sal, 2009 15:12

3.Köprünün kesinlikle şart olduğunu düşünüyorum, ama geçirilen güzergaha aynı şeyi söyleyemeyeceğim, avrupa yakasında pek hissedilmiyor ama anadolu yakasında TEM ve 2.köprü zaten şehrin iç bölgelerine çok uzak, 3.köprü daha da uzak olacak, bu insanlara kulağını arkadan göstermekten çteye gitmez, 3. köprü daha kuzeye yapılmamalı, bence mantıklı olan 2.köprü ve TEM'in hemen yanından yapılmasıydı, özellikle anadolu yakasında neredeyse hiç problem çıkmazdı, avrupa yakasında da bir süre askeri araziyle beraber gideceğinden çok zorlamazdı.

3.köprüye ihtiyaç yok diyenlere katılmıyorum, marmaray+ karayolu tüp geçidi ve 3. köprü hizmette olduğunda, uzun yıllar yeni bir sisteme ihtiyaç olmayacak, ihtiyaç ortaya çıktığında da ilk gündeme gelen boğazdan geçen metro olacak...

ahmettekin
Aylık Paso

Mesaj gönderen ahmettekin » 02 Eyl Çrş, 2009 21:37

Transit diye kandırmaya devam etseler de bu köprü sonunda şehiriçi ulaşım için kullanılacak, tabi bu hemen yapılmaz, ilk önce köprü ayakları etrafındaki yerleşim birimlerinin köprüden yararlanamıyor olması adil değildir denir, sırf onlar için de bir çıkış verilir, sonra 2 km ötede bir çıkış verilir ki orası da dolmuştur, bunun ucu bucağı yok, yol yapılıp yapılaşma olmayan bir yer gösterin bana çekip gideyim İstanbul'dan.

Ben köprünün ikisinin arasında olma ihtimaline de karşıyım, trafiği azaltacak diyenleri de anlamıyorum, trafiği azaltmak mı istiyorsun, beş katına çıkar köprü geçiş ücretini, trafik azalır, gelir de sabit kalır ama olmaz değil mi, insanlar nasıl ulaşacak karşı yakaya? O halde köprüye harcayacağın parayla toplu taşımanı geliştir, bir tünel daha yap. O da yapılacak, planlarda var demeyin, önceliğe alalım o halde, ikinci tüneli yapalım ve bakalım işe yarıyor mu, eğer insanlar hala bir saat boyunca karşı yakaya geçmeyi bekliyorlarsa yapın köprüyü fakat şunu unutmayın, kaç köprü kaç tünel yapılırsa yapılsın hepsi kendi trafiğini yaratacaktır, metrobüsü tercih edenlerin de arabaları var ama tercih etmiyorlar, bir köprü daha inşa etmek bunlara bırak sen metrobüsü, otobüsü demektir.

İSMAİLÇELİK
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen İSMAİLÇELİK » 24 Eyl Prş, 2009 15:31

Demiryoluda tuzla buz oldu bitti.Buyrun buradan yakın.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Nis Prş, 2010 12:29

3. Köprü ile ilgili güzergah konusunda son nokta konulmuş, bugün Ulaştırma Bakanı güzergahı açıklamış :

http://www.haber7.com/haber/20100429/3- ... ikladi.php
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul'un batı sınırında, Kınalı mevkisinde TEM Otoyolu Kavşağı'ndan başlamakta, kömür ocakları mevkisini kat etmekte, İstanbul Boğazı'nı ise 1275 metre ana açıklığı olan bir asma köprü ile geçmektedir'' dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3. Boğaz Köprüsü geçişinin de dahil olduğu Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Garipçe ve Poyraz mevkisi arasında olduğunu bildirdi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3. Boğaz Köprüsü de dahil Kuzey Marmara Otoyolunun maliyetinin kamulaştırma bedelleri de dahil olmak üzere 6 milyar dolar civarında olacağını bildirdi.

Boğaz köprüsünün mevkileri Garipçe-Poyrazköy mevkiindedir.Projenin yaklaşık kamulaştırma bedeli ile birlikte 6 milyar dolardır. Kamulaştırma bedeli 1-1,5 milyar dolar civarındadır. Toplam güzergahın yüzde 75'i kamu arazilerinden geçmektedir. Bugün itibariyle süreç resmen başlamıştır. Raylı sistem öngörülmemektedir. Köprüde şerit sayısı 2x4 şeklinde olacak.
Eh beklediğimden farklı bir sonuç çıkmadı, yani raylı sistem yok denilmiş. Hayırlı olsun diyelim, tabi bir yanlışın içinde ne kadar hayır olabilir bilmiyorum ama, daha önce 2. köprü yapılırken kamyon otobüs trafiği bu köprüye yönlendirildi ve çözüm bu denildi, ama o yol güzergahında yerleşim engellenmedi dolayısı ile oldu 2. köprü 1. köprü :) şimdi yine aynı terane kamyon trafiğini kuzeye atmak. Akıllara zarar, daha çok akaryakıt harcansın diye herşey yapılıyor bu ülkede, uzatın yolu hatta Rusya' dan dolaştırın. Kimse demiyormu bu adamlara, yük trafiği gerekiyor ise girmesin, İstanbul' u geçecek yükler için Marmara denizinde bir gemi trafiği kurulsun, ya da Hadımköy de Halkalı da bu TIRLAR trenlere binsin bu tren köprüden geçsin. Yani bence kamyonların ötelene ötelene nerede ise denizden geçecek olmaları ile benim önerim arasında ki saçmalık farkı yok denecek kadar azdır, :) yani benim önerim eğer saçma ise diğeri bundan daha az saçma değil.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Nis Prş, 2010 14:30

Feci!

Daha fazla söylemeye gerek yok.

İlginç, daha iki gün evvel RSS proğramım bana rayturk.net'ten şu bilgiyi aktarmıştı:
3. Köprüde raylı sistem neredeyse kesin gibi
3’üncü Boğaz Köprüsü güzergâhı belirlendi İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Üçüncü köprü projesi tamamlandı. Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım bey ile düzenleyeceğimiz toplantıda Bakanımız, güzergâhı açıklayacak” dedi. İDO’nun “Seyir Gemileri” adıyla başlattığı uygulama kapsamında hazırlanan 3 gemiden biri olan Hasköy’ün hizmete alınması töreninde konuşan Topbaş’ın verdiği bilgiye göre Üsküdar-Haliç hattında çalışacak gemi [...]
Kaynak: http://www.rayturk.net/?p=7475
Ne yazık ki kaynak belli değildi.

Ben de, acaba cidden akıllandılar mı diye düşündüm. Bunu şimdi okumak artık hayal kırıklığı mı, yoksa uyanma mı doğurdu bizde ... bilmem ki.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 29 Nis Prş, 2010 16:04

Bu köprü o kadar kuzeye yapılıyor ki, yapıldıktan sonra uzun yıllar geçeceğimi sanmıyorum. Öyle ki özellikle anadolu yakasında yerleşim merkezleri hep güneyde olduğu için 2.köprü bile uzak kalıyor, 3.köprü 2.köprüden kuş uçusu 15 km kuzeyde...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Nis Prş, 2010 16:55

Hakan yazdı:Bu köprü o kadar kuzeye yapılıyor ki, yapıldıktan sonra uzun yıllar geçeceğimi sanmıyorum. Öyle ki özellikle anadolu yakasında yerleşim merkezleri hep güneyde olduğu için 2.köprü bile uzak kalıyor, 3.köprü 2.köprüden kuş uçusu 15 km kuzeyde...
Aynen katılıyorum, ve bu köprü ile birlikte yapılacak yolun etrafına yerleşimin engelleneceğine de inanmıyorum. 1996 yılında Tuzla' da çalışıyordum ve her gün Topkapı' dan Tuzla' ya gidip gelirdik, yanında çalıştığım kişi yol uzun diyerek 2. köprüden değil o rezalet trafikli 1. köprüden gitmeyi tercih ederdi :) halbuki sadece 10 km kadar fazla bir yol yapılıyordu ve trafik en azından akıyordu ama tercih işte, bu hali ile 3. köprü de 2. köprünün ilk zamanları gibi sadece kamyon ve TIR trafiğine hizmet edecek, sonra o yolun etrafı dolacak İstanbul oralara büyüyecek, bir gün biri çıkacak bize 4. köprü lazım diyecek, sonra başka biri de bu 4 ncünün güzergahını açıklarken, bu köprüye demiryolunu ön görmüyoruz diyecek :):)

Kilitli

“Karayolu Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön