ist-MB.03:02 » Avcılar-Beylikdüzü Metrobüs İnşaa Süreci

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 May Sal, 2011 15:45

Seçim öncesi vaatleri ciddiye alan birisi değilimdir, açıkçası bana göre çoğu meydanın gazını almak ya da hararetini arttırmak için söylenen sözlerdir, her ne kadar bu düşüncede olsamda Sn. Başbakan' ın bu gün Beylikdüzü mitinginde dile getirdiği bir ifadeyi alıntılamak gerek, bölgeye gitmesi için inşaat çalışmalarına başlanan metrobüs hattının 29 Ekim' e hazır olacağını belirtmişler. Daha önce bir arkadaş sanırım uzun bir süre demişti bende bir önceki hatların yapım süresini hatırlamıyorum ama burada bu tünel ve meydan düzenlemeleri nedeni ile iş uzuyor galiba diye düşünmüştüm, yaklaşık 5 aylık bir süre var bu süre zarfında rahatlıkla ve tam olarak biteceğini düşünüyorum, hadi bakalım müjde büyük yerden alttakiler mecbur sıkacak işi şimdi :P
Beylikdüzü'ne metrobüs hattı 29 Ekim'de hazır oalcak. İki bayramı birlikte kutlayacağız.
http://www.haber7.com/haber/20110503/Er ... -CANLI.php

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Tem Prş, 2011 20:25

http://www.haber7.com/haber/20110714/Me ... ilacak.php

Metrobüsün yeni etabının açılışına aylar kaldı. Bugün çıkan haberde İBB Başkanı Kadir Topbaş açılışın 29 Ekim' de yapılacağını belirtmiş. 3 aydan daha uzun bir süre var, bir sorun yaşanmadan açılacağını düşünüyorum, zaten şimdiden böyle kesin bir tarih verilmesinin ardındaki sebepte bu olsa gerek, sanırım çok daha önce hatta işler bitecektir.
Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun ve Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ile birlikte Beylikdüzü’nde bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Topbaş, metrobüsün dünya çapında örnek teşkil eden bir hizmet olduğunu söyledi. Yapılan çalışmaları yerinde görmek ve incelemek amacıyla geldiğini ifade eden Topbaş, 15 Mart 2011 tarihinde temeli atılan Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattının 29 Ekim’e yetişeceğini ve bölge halkının iki bayramı birden yaşayacağını söyledi.

Başkan Topbaş, “Metrobüs İstanbul’a adeta çağ atlatmıştır. Avcılar-Beylikdüzü çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Çalışmaların yüzde 30’u tamamlandı. Yeni hatta 150 metrelik bölüm yer altına alınıyor ve bu bölgede vatandaşlar karşıdan karşıya geçebilecek. Böylece E- 5 ve metrobüs hattının üzerinde bir kent meydanı da kazanmış oluyoruz” dedi.
Ayrıca bu kesimin açılması ile birlikte araç sayısında arttırımda olacağı haber metni içerisinde geçiyor.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 14 Tem Prş, 2011 22:26

Ben bundan önce dikkat etmemişim, ben yerlatına alınma dendiğinde bayağı ciddi bir meydan bekliyordum. Sadece 150 metrelik bir kesimde yapılacakmış yer altına alınma işi. Şimdi o kadarda ciddiye almıyorum artık, öyle ki Ak Parti'nin belediyecilik anlayışına sahip olan küçük şehirlerimizde bile artık böyle kavşaklar falan çoğaldı, yani anadolu şehirlerimizde bile sıradan hale gelen bir uygulamayı Beylikdüzü'ne de yapıyorlar hayırlı olsun ne diyelim...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Tem Prş, 2011 22:33

Aynı hayal kırıklığını yaşıyoruz desem :) Bilmiyorum benmi fazla abartıyorum, ya da beklentim çokmu yüksek İstanbuldan?

Meydanlar başlığımız var hatırlarsan orada kısaca şu devasa denilen Çağlayan Meydanına da değinmiştim hani şu yenisine, granit döşenmiş güneş altında cayır cayır yanan bir yer olmuş gibi göründü bana, tamam her köşesini gezmedim araba ile geçerken bir göz attım ama Kent Meydanı denildiği zaman illa ki toplantı ve gösteri kanununa muhalefet edilmeden bağırışılacak yerler mi yapmak gerekiyor?

Beylikdüzü içinde şunu söyleyebilirim, haberde de belirtilen böyle küçük çamlık alanlar, ağaçlıklar var ama bir kent meydanında söz ettiğimizde gerçekten büyük, nefes aldıran bir yer olması gerekmezmi, 150 metrelik bir alanda metrobüsü yer altına alıp üstüne meydan yapmak!! Eminim demeyeyim ama herhalde orası da güneşlenmek için ideal bir yer olacaktır, bana Esenler Belediyesinin otoyol bağlantı yolu üzerini kapatıp gezi ve park alanı yapma projesi bundan daha cazip göründü.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 14 Tem Prş, 2011 22:53

Gerçi belediyede haklı, şehir merkezinde bile meydan yokken kim ne yapsın taaaaaa Beylikdüzü'nde Esenyurt'ta meydanı diyorlar herhalde. Yine de Taksim meydanı ile ilgili yapılan sunumu ben beğendim, eski Topçu kışlasını hakikaten meydana güzel entegre edip işlevsel halde kullandırabilirlerse çok güzel bir meydan ortaya çıkabilir, metro giriş yerlerini de değiştireceklermiş zaten.

Neyse E-5'in üzerinde çok büyük bir meydan olsa ne kadar güzel olurdu diye düşünüyorum, çok da hoş olmazdı belkide. Böyle sonradan kondurma ilçelerde ben o sıcaklığı alamıyorum, nüfuslarına bakınca hakikaten çok insan yaşıyor ama boş duruyor her yer. Siteler kendini şehirden izole ediyor. Bu Beylikdüzü için böyle, misal Kurtköy için böyle Ataşehir için böyle. Tamam bir bağdat caddesi beklemiyorum ama Alemdağ caddesi sıcaklığı bile yok, hatta ne yalan söyleyeyim Sultanbeyli'nin trafiğe kapalı caddeleri bile daha sıcak daha samimi. O trafiğe kapalı cadde daha meydan gibi...

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Tem Cum, 2011 14:00

Bu tipik bir satelit kent problemi. Bizde ahır yaparcasına insanları küçük dairelere ve odalara tıkıyorlar. Batı dersek, Fransız usûlü, boşuna banne lieu banliyö kelimesinin kökü değil. Halbuki çok daha mantıklı, sosyolojik düşünülmüş ve güzel (!) bir şekilde kentleşme olsa. Ama yok işte. Sonra İstanbul'u ikiye böl :evil:

Alemdağ, Samandıra ve Kurtköy'ü 1982'den hatırlıyorum. Sonuncusu aslında tarlaydı, 133 mü neydi, küçük boy (midibüs deriz bugün) Magirüs falan işlerdi, Pendik ve Kartal'dan. Haa, Pendik'te sinemada Rambo İlk Kan'ı seyretmiştim, haha, o günü hatırlıyorum yahu … 16 ile gezdim, sonra öyle devam. Alemdağ eskiden 11A, ötekisi de 11B idi. Ama … bütün bunlar “organik” şekilde gelişti, ha gecekondumsu, ha köyümsü. O yüzden bugün sosyal bir altyapısı var!

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Tem Cum, 2011 16:51

alabay yazdı:Bizde ahır yaparcasına insanları küçük dairelere ve odalara tıkıyorlar.
Almanya yı kast ediyorsun dimi? Hani şu büyük evde yaşamak kavramını Türklerden öğrenen milletlerden olan Almanlar, Avusturyalılarda aynı. Sosyal kentleşme adı altında tuvaleti bile olmayan kümes evlerde yaşayan, insanları yaşatan Türkiye ya da İstanbul değildi. Türkiye' de imkanı olan herkes büyük ev alır, kimse kimseyi bir yere tıkmıyor.
alabay yazdı:Alemdağ, Samandıra ve Kurtköy'ü 1982'den hatırlıyorum. Sonuncusu aslında tarlaydı, 133 mü neydi, küçük boy (midibüs deriz bugün) Magirüs falan işlerdi
Geçmişe mazi,
alabay yazdı:Alemdağ eskiden 11A, ötekisi de 11B idi. Ama … bütün bunlar organik şekilde gelişti, ha gecekondumsu, ha köyümsü. O yüzden bugün sosyal bir altyapısı var!
Ne diyorsun yahu? Neyin yapısı ne, kim ne otobüsü, :) meydan diyoruz, meydan gibi meydan, semt meydanı değil, ilçe meydanı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Eki Cmt, 2011 15:58

29 Ekim olarak öngörülen açılış tarihinde sarma var gibi, Beylikdüzü belediye başkanının beyanatı

http://www.rayturk.net/?p=30202
Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun şöyle konuşuyor:
“Normalde ihalenin bitiş tarihi Aralık sonu. Fakat sayın büyükşehir belediye başkanımız temel atma aşamasında 29 Ekim’e yetişmesi konusunda ısrarlı talepte bulundu. Fakat takdir edersiniz ki bir taraftan varolan trafiği devam ettireceksiniz, diğer taratan da bu imalatı gerçekleştireceksiniz. bazı kamulaştırma problemleri yaşandı. Bu itibarla şunu ifade edeyim, maksimum en kötü ihtimalle Aralık sonu itibariyle biz Beylikdüzü’nde vatandaşlarımızın metrobüsü kullanacağını planlıyoruz”

Bölge metrobüs inşaatı tamamlandığında çevre yolunun üzerinde büyük bir meydana da kavuşacak. Beylikdüzü’nün Büyükşehir durağında trafik alttan işleyecek ve Beylikdüzü ile Esenyurt ilçelerine ait iki yaka E-5 karayolunun üzerindeki bu meydanla birleşecek..Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, “Şu anda bulunduğumuz bu alanda yaklaşık 150 metre boy 64 metre en, yaklaşık 10 bin metrekarelik alan adeta bir meydan gibi kullanılacak. Birçok farklı etkinlik yapılabilecek. Bakın şu anda trafik bizi ayırıyor. Ama bu proje bittiğinde bu üst taraf kapanacak. Trafik kesinlikle Beylikdüzü’nün iki yakasını ayıramayacak diyorum” dedi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Kas Pzt, 2011 10:51

Dün Zaman gazetesinde yer alan bir haberde 2 ay sonra açılacak diye bir ifade geçmiş, bu Başkan ile yapılan bir görüşmeden ayıklanmış bir tarih olabilir, yani geniş ifade ile bir kaç ay içerisinde denilmişse gazeteciler bunu 2 ay sonra şeklinde yazmış olabilirler, ya da off the record olan ama el altından verilmesi gereken bilgi olarak yayınlamış olabilirler :):) ne saçmalıyorsam ben.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?habern ... metrobuste
İki ay sonra Söğütlüçeşme'den Beylikdüzü'ne kadar uzanacak olan metrobüs hattında günlük 850 bin kişi seyahat ediyor.
Yani Ocak ortası mı diyeceğiz artık bilemiyorum, ya da okullar ne zaman semestr tatiline giriyor, o zaman açılacak olabilir.

langur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen langur » 22 Kas Sal, 2011 00:53

İnşaat şu aşamada ne durumda bilgi verebilecek olan var mı acaba?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Kas Sal, 2011 00:59

Orada oturan bir arkadaş vardı bize resim sözü de verdi ama o şimdi Asker :D gelene kadar da hat açılacak zaten. Benim gazetelerdeki okuyucu yorumlarından anladığım kadarı ile şu anda Beylikdüzü rampasında devam eden bir inşaat çalışması var ve bayağıda sıkıntılı bir durum ortaya çıkarmış, özellikle çıkış istikametinde araçların Tatilya önündeki yan yola verildiği söyleniyor, bu güzergahı bilenler zaten akşamları hele ki Cuma akşamları ne kadar sıkıntılı olduğunu bilirler. Özellikle kış aylarında kar yağışı ile birlikte bu sıkıntı katlanır, şimdi umarım kar yağmaz diyeceğim o da iyi değil, kar yağması doğal denge, ama yağdığı zamanda İstanbul'u öttürüyor :)

Dediğim gibi maalesef gözümle görmedim, görsel bir kaynakta yakalayamadım, belki bazı sitelerde vardır ama bende onları takip etmiyorum, yanlız yorumlardan yukarıda anlattığım gibi, trafik ve araç sürücüleri için sıkıntılı bir durum varmış. Bunu inşaat açısından yorumlar isek, eğer sadece Beylikdüzü rampasındaki bu çalışmaya kalmış bir iş var ise, bence çok fazla bir şey kalmamış demektir, meydan çalışması ne durumda bunu öğrenmek lazım, birbiri ile bağlantılı bir iş olduğu için muhtemelen paralel ilerliyordur.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Kas Sal, 2011 11:56

Dünkü mesajdan sonra bugün biraz merak ettim ve İBB kameralarından bölgeye baktım, resimler bayağı küçük o yüzden printscreen yapmadım ama görünen o ki, öyle bahsedildiği yolun darmadağın olduğu, alt üst bir şey yok, belki yan yollarda olabilir bir şey diyemem ama ana yol her zaman olduğu kadar kötü :) daha fazla değil :D yanlız sabah akşam saatlerinde yoğunluk etkiliyor olabilir. İnşaata gelince, Avcılar kesiminde bir inşaat çalışması yok gibi, Beylikdüzü tarafında yol yapımı bitmiş gibi görünüyor, buna Haramidere rampasıda dahil, hatta bazı noktalarda üst geçitler inşa edilmiş, peron yerleri belirli ve yapılıyor fakat Avcılar' a doğru yaklaştıkça bitmiş kesim yok. Hatta Ambarlı' dan sonra ekskavatörler halen yolun ortasında şerit açmak için kazı yapıyorlar, yani devam eden bir hafriyat çalışması görünüyor. Avcılar' da ise dediğim gibi mevcut metrobüs durağının orada bir çalışma yok, bağlantı nasıl sağlanacak onu bilemediğim için yorumlayamıyorum.

Kilitli

“Lastik Tekerlekli Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön