ist-T.03:05 » T5 Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı [İnşaat Süreci]

Engin Y
Seyyah

Re: ist-T.03:05 » T5 Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Kas Prş, 2020 21:00

Esat yazdı:
26 Kas Prş, 2020 18:19
Sizlere bir sorum var, bu hattın Alibeyköy bölgesini iyi bilen var mı aranızda? Eyüpten itibaren istasyon isimleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Varmı bölgeyi bilen, bu isim yanlış diyen, doğrusu şudur çünkü şu sebepten diyen?
Abi,

Silahtarağa ve Üniversite duraklarının yerlerini gözümde canlandıramadım, ama en az birisinin (muhtemelen Üniversite durağının) adını Santral İstanbul yapabilirlerdi..

O bölgeye yolum düştüğünde bakacağım bu iki durağın konumuna..

Alibeyköy’e gelince..
Alibeyköy Merkez: Mısır heykelinin yakınında, semtin de tam olarak merkezinde..
Alibeyköy Metro: Alibeyköy Stadı tarafında, M7’nin Alibeyköy durağının dibinde..
Alibeyköy Otogarı: Cep otogarının hemen yanı başında..

Yani bence üç durak da çok güzel adlandırılmış..

Eğer Alibeyköy Merkez yerine sadece Alibeyköy deselerdi, T5’ten M7’ye geçecek birisi yanlışlıkla Alibeyköy durağında inebilirdi; ama birini Merkez ve diğerini Metro olarak adlandırarak bir farkındalık yaratmışlar..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Kas Prş, 2020 21:03

Uğur yazdı:
26 Kas Prş, 2020 15:07
Yok abi sen haklısın ben sadece mevcut durumu açıkladım. Yoksa ben de senin gibi Kabataş'tan gelen tramvayın sağa dönünce Alibeyköy'e sola dönünce Bağcılara gidecek durumda olmasını isterdim.
Ah keşke ya!

Keşke Galata Köprüsü çıkışındaki araç alt yolunu yeniden bir elden geçirseler ve Karaköy’den Eminönü’ne gelen tramvay yolu ikiye ayrılabilse, MUH - TE - ŞEM olur..

Hattın sadece bu kesiminde, hem yukarıda katener olur, hem de rayların ortasına geceleri sefer yokken üçüncü ray döşenir..
Böylece, hem T1’in tramvayları hem de T5’in travmayları rahatça çalışır bu kesimde..

Çok mu şey istiyoruz ya?

Yapılması gereken: Aşağıdaki fotoğrafta İBB yazan yerde araçlar için trafik lambası olacak..

Köprüden geçen tramvay da sağa dönerek, Ragıp Gümüşpala Caddesi’nin sağından (oradaki yayalara ait yerlerin bir kısmı tramvaya verilecek) devam edecek ve Eminönü Durak yazan yer de Eminönü durağı olacak zaten..

687A0B15-BD15-4E53-A20B-FE626B065B75.jpeg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Kas Cum, 2020 06:32

Engin Y yazdı:
26 Kas Prş, 2020 21:00
Esat yazdı:
26 Kas Prş, 2020 18:19
Sizlere bir sorum var, bu hattın Alibeyköy bölgesini iyi bilen var mı aranızda? Eyüpten itibaren istasyon isimleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Varmı bölgeyi bilen, bu isim yanlış diyen, doğrusu şudur çünkü şu sebepten diyen?
Abi,

Silahtarağa ve Üniversite duraklarının yerlerini gözümde canlandıramadım, ama en az birisinin (muhtemelen Üniversite durağının) adını Santral İstanbul yapabilirlerdi..

O bölgeye yolum düştüğünde bakacağım bu iki durağın konumuna..

Alibeyköy’e gelince..
Alibeyköy Merkez: Mısır heykelinin yakınında, semtin de tam olarak merkezinde..
Alibeyköy Metro: Alibeyköy Stadı tarafında, M7’nin Alibeyköy durağının dibinde..
Alibeyköy Otogarı: Cep otogarının hemen yanı başında..

Yani bence üç durak da çok güzel adlandırılmış..

Eğer Alibeyköy Merkez yerine sadece Alibeyköy deselerdi, T5’ten M7’ye geçecek birisi yanlışlıkla Alibeyköy durağında inebilirdi; ama birini Merkez ve diğerini Metro olarak adlandırarak bir farkındalık yaratmışlar..
Çok güzel Engin, teşekkürler. Başka öneriler var ise onları da alalım :) bir elin nesi var iki elin sesi var :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Kas Cum, 2020 08:58

alabay yazdı:
26 Kas Prş, 2020 18:20
Yani, farz etsek de, acaip fazla paramız var, dünyanın lider icatçı milletiz, o yüzden deneyse şekilde bu hattı başlamışız da, geri kalan şebekeyi de bu hâlde sokacağız … iyi güzel. Ama burada federal devlet yardımlarıyla yapılabilen tramvay hatlarında acab neden bu yoldan gidilmiyor?! Ki, (meselâ) Freiburg’ta tramvay şebeke büyütmesi son senelerde acaipti. Berlin’de de harıl harıl tramvay şebekesi büyütmeleri var. Yani, isteseler, böyle bir şey yapabilirlerdi. Kaldı ki, katener burada (da?) hiç sevilmez. Yani, yanılabilirim de, ama bu işte biraz karnım ağırıyor. Hele hele alttan verilen enerji teknikleri hakkında okuduklarımdan sonra … bilmem yani.
:) diyecek bir sözüm yok, şahsi görüşümü de çok açık açık yazamam açıkçası ama genel olarak sana katılıyorum. Altta verilen enerji konusunda sistemin bir güvenlik sorunu olduğunu düşünmüyorum açıkçası, uzun zamandır kendisini ispatlamış bir sistem.
alabay yazdı:
26 Kas Prş, 2020 18:21
Üniversite … şahane bir isim. Gazete … gibi. Alsında Gaste gibi Üniverste yapsaymışlar
Evet, çünkü bu şehirde bir tane üniversite var :) herkes bilir orada olduğunu :D
Engin Y yazdı:
26 Kas Prş, 2020 21:03
Yapılması gereken: Aşağıdaki fotoğrafta İBB yazan yerde araçlar için trafik lambası olacak..

Köprüden geçen tramvay da sağa dönerek, Ragıp Gümüşpala Caddesi’nin sağından (oradaki yayalara ait yerlerin bir kısmı tramvaya verilecek) devam edecek ve Eminönü Durak yazan yer de Eminönü durağı olacak zaten..
Buna ayrıca dönüş yapıcam inşallah.

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 27 Kas Cum, 2020 15:31

Bence de Alibeyköy ile başlayan üç durak ismi fiziki olarak tam doğru koordinatlar. Silahtarağa durağı Migros'un ve kapalı halk pazarı alanının önündeki düz alanda park tarafında olacaktır. Üniversite dedikleri durak Fildamı köprüsü ile İGDAŞ merkez bina arasında park içinde olacaktır ki buranın adının Santral İstanbul olması daha doğrudur, Engin e katılıyorum...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Kas Cmt, 2020 17:50

Özgür Türkler yazdı:
27 Kas Cum, 2020 15:31
Bence de Alibeyköy ile başlayan üç durak ismi fiziki olarak tam doğru koordinatlar. Silahtarağa durağı Migros'un ve kapalı halk pazarı alanının önündeki düz alanda park tarafında olacaktır. Üniversite dedikleri durak Fildamı köprüsü ile İGDAŞ merkez bina arasında park içinde olacaktır ki buranın adının Santral İstanbul olması daha doğrudur, Engin e katılıyorum...
Güzel bilgiler, teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Ara Prş, 2020 15:30

WhatsApp Image 2020-12-03 at 14.26.55.jpeg
WhatsApp Image 2020-12-03 at 14.26.56.jpeg
WhatsApp Image 2020-12-03 at 16.12.55.jpeg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 03 Ara Prş, 2020 18:50

Son resimde araçların katenerleri görülüyor. Buna göre hem üçüncü ray, hem de katener var bu araçlarda!

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 03 Ara Prş, 2020 19:32

vay canına bu belki de diğer hatla Eminönü'nde daha muntazam bir bağ kurulmasını sağlayabilir

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Ara Cum, 2020 06:44

kemal yazdı:
03 Ara Prş, 2020 18:50
Son resimde araçların katenerleri görülüyor. Buna göre hem üçüncü ray, hem de katener var bu araçlarda!
vay arkadaş yakalamışsınız :) desene kocaman pantografı nasıl yakalamayalım ;)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 04 Ara Cum, 2020 08:59

Esat yazdı:
04 Ara Cum, 2020 06:44
kemal yazdı:
03 Ara Prş, 2020 18:50
vay arkadaş yakalamışsınız :) desene kocaman pantografı nasıl yakalamayalım ;)
Rahmetli resim hocamız derdi ki: “bakmak başka şey, görmek başka şey” :)

Ben de bakmıştım, ama Kemal Bey görmüş o ayrıntıyı :)

E bu durumda, gerekli ray bağlantısı yapılırsa, bu araçları T1 raylarında da görebilir miyiz?
Yani önceki sayfalarda konuştuğumuz Alibeyköy-Kabataş işletmesi mümkün olur mu?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Ara Cum, 2020 10:48

Engin Y yazdı:
04 Ara Cum, 2020 08:59
Yani önceki sayfalarda konuştuğumuz Alibeyköy-Kabataş işletmesi mümkün olur mu?
İhtimal vermiyorum :) en azından kısa vadede

Kilitli

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön