brs-T.03 » Bursa Tramvay Hatları İnşaatları [Genel]

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 25 Nis Çrş, 2012 15:43

Burulaş işi ihalemi edecek, yoksa inşaata bizzat kendisimi başlayacak? Varmı böyle bir altyapısı ve kadrosu?
İşin ihalesini Burulaş yapacak.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 25 Nis Çrş, 2012 22:56

Esat yazdı:Benim bu konu ile ilgili dikkatimi çeken şu oldu, Belediye kendisi ihale etmeyecek mi? Yani Burulaş inşaata başlayacak diyorlar, Burulaş işi ihalemi edecek, yoksa inşaata bizzat kendisimi başlayacak? Varmı böyle bir altyapısı ve kadrosu?
Yetki Burulaş'a verildi. Hat ihalesine Burulaş çıkacak, yaptıracak, teslim alacak ve işletecek.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Nis Çrş, 2012 23:12

Hayırlısı olsun o zaman, ama açıkçası Bursa gibi benim gözümde raylı sistemde iş yapan bir kentte bu tarihler konusunda da sürekli sıkıntılar yaşanması negatif puan oluyor. Ben Bursa yönetiminin bu klasik siyasetçi oyunlarına ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum, oradaki politik yapıyı bilmiyorum açıkçası, yani bir sonraki seçim için durumları nedir falan ama yine de kim yaparsa yapsın belediye bazında hoş bulmuyorum bu tarzı.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 25 Nis Çrş, 2012 23:24

S.Garaj-Terminal hattı Bursaray değil tramvay yapılması söz konusu. Bunu artık dillendiren BBB benim için artık bitmiştir. İsterse bu saatten sonra her sokağa tramvay getirsin. Açıkça söylüyorum önümüzdeki yerel seçimlerde bu hattı "Bursaray yapacağım" diyen kişiye oyumu vereceğim. Umarım iktidar partisi Recep Altepe'yi tekrar aday göstermez. Eğer gösterirse millet yine oyunu ona verecektir. O zaman vay Terminal etabının haline

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Nis Çrş, 2012 23:45

İşte belediye seçimlerinde böyle bir yanlış var, halk çoğunluk ile iktidarın aday gösterdiği kişiyi tanımasada seçiyor, tanıyıp yanlışlarını dile getirsede seçiyor, bizde tepki oyu diye bir şey yok, aman iş yapıyor nasıl olsa var. Tamam iş yapıyorda iş yapıyor diye her yaptığı doğrumudur, ya da devletlum deyip susmak mı gerekir kimse bunu tartışmıyor, ben böyle siyasetede belediye tercihinede karşı olduğum için gönül rahatlığı ile söylüyorum ama kendi çevremde gördüğüm kadarı ile böyle bir bilinç yok, aksine kamplaşma var. Siyaset zor konu çoğu zaman sitede tartışılmasını ben istemiyorum ama konu belediyeler oldu mu duramıyorum işte :)

Diğer taraftan sana katılıyorum, YHT bağlantısı olmayacak olsa dahi orada bir tramvay planlamak bence hatadır. Bursa gibi bir kentin nüfusu doğal hayatın akışı içerisinde gerilemeyecektir, aksine talep sürekli artacaktır. Bu durumda bu güzergaha tramvay yapalım demek parayı değil uzun kısa vadede çöpe atmak demektir bana göre.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 02 May Çrş, 2012 20:07

Projeye göre 2 tramvay hattı yolcu taşıyacak.
6 bin 200 metrelik birinci hattın güzergahı şöyle:

Kent Meydanı-Darmstad Caddesi-Stadyum Caddesi-Altıparmak-Heykel-İnönü Caddesi-Uluyol-Kent Meydanı.

Bu hat sadece tek yöne göre projelendirildi.

Bakanlığın onayladığı 8 bin 500 metrelik 2. hattın güzargahıysa şöyle:

Kent Meydanı-İzmir Yolu-Gençosman-Yalova Yolu-Terminal.

Bu hat birinci hattan farklı olarak gidiş ve dönüşü kapsıyor.

Bursa’nın yeni tramvay hatlarına kavuşacak olmasına en çok sevinenlerin başında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe geliyor.

Ulaştırma Bakanlığından ikinci hattın onayının geldiğini müjdeleyen Altepe, Bursa’yı demir ağlarla öreceklerini söyledi.

Altepe, göreve geldikleri günden bu yana araç trafiğinden arınmış bir Bursa hayal ettiğini bir kez daha hatırlattı.

"Bursa’yı demir ağlarla öreceğiz demiştik, sözümüzü tutuyoruz" diyen Altepe, ses ve görüntü kirliliğinden uzak egzos dumanlarından arınmış bir kent yaratmak adına tramvay hatlarının çok önemli olduğunu söyledi.

Bursa’nın raylı sistemin merkezi olması yolunda hızla ilerlediğini ve yeni tramvay hatlarının bu hedefi perçinlediğini sözlerine ekleyen Altepe’nin mutluluğu adeta sesine yansıyordu.

Peki tramvay hattının yapımına ne zaman başlanacak?

Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy hemen ihaleye çıkacaklarını ve haziran ayında inşaata başlayacaklarını söyledi.

Yaklaşık 1 yıl sonra Bursanın 2 tramvay hattına kavuşacağını belirten Fidansoy, inşaatın yapımına haziranda başlayacak olmasını ihale sürecine bağladı.
http://www.olay.com.tr/makaleler/mustaf ... 14699.html

Evet sonunda korktuğum başıma geldi ve terminale (otogar) Bursaray değil tramvay gidiyor. Bu yönetim geleceğe adlarını Bursaray'ı Yalova Yoluna indiremeyen basiretsiz yönetim olarak altın harflerle yazdıracaklar.

Şimdi Haziran ayı içinde Heykel-Kent Meydanı ve Kent Meydanı-Terminal hattı olmak üzere iki hat ihaleye çıkacak.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 02 May Çrş, 2012 20:29

Ray uzunluklarını santimetre olarak verseler, daha da cübbeli ve sükseli olacah yani! :?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 May Çrş, 2012 20:36

tramvay için 200 metre büyük mesafe, konuma göre iki durak bile alır, benim gelen olarak gördüğümde metreler genelde böyle veriliyor hatta küsuratı varsa aslında o da verilir tabii kalkıp son haneye kadar değil :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 02 May Çrş, 2012 21:30

Rica ederim, tramvay hattı uzatacaksan, kilometresini verirsin, yeter. 5,2 km.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 May Çrş, 2012 22:11

alabay yazdı:Rica ederim, tramvay hattı uzatacaksan, kilometresini verirsin, yeter. 5,2 km.
5,2 km = 5200 metre, biz harften tasarruf etmiyoruz, ray altı malzemesinden tasarruf ediyoruz cimri herif.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 03 May Prş, 2012 08:56

Yaa, hem de 5 BİN, 2 YÜZ diye hava atıyoruz, elde tesbih falan :x

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 May Çrş, 2012 14:25

http://www.haber7.com/guncel/haber/8853 ... aya-iniyor

Heykel - Garaj hattı için Temmuz ayında temel atılacakmış, Bursa tramvay hatlarında ilk ciddi adımı atıyor diyebiliriz, yani bir önceki hatta göre daha ciddi :)
Heykel - Garaj hattında ilk kazma Temmuz’da vuruluyor Bursa’nın özellikle raylı sistemler konusunda bölgede bir merkez haline gelmesini sağlayacak projelerin hızla ilerlediğini ifade eden Başkan Altepe, Bursaray Görükle ve Emet hatlarının seferlere açılmasının ardından Kestel hattındaki çalışmaların da hızla sürdüğünü belirterek, sıranın kent içi raylı sistemlere geldiğini ifade etti. Şehir içi tramvay hatlarında ilk ana arter olan yaklaşık 6 kilometrelik Heykel- Garaj hattındaki çalışmalarda son aşamaya gelindiğini dile getiren Başkan Altepe, bu hatta ilk kazmayı temmuz ayında vurmayı hedeflerini belirtti.

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön