brs-F.01:01 » Bursa Uludağ "Dağ Treni" Projesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

brs-F.01:01 » Bursa Uludağ "Dağ Treni" Projesi

Mesaj gönderen Esat » 05 Eki Sal, 2010 12:57

Bursa gibi bir değer için iyi bir düşünce, herhalde biraz uzak olduğumuzdan birazda ömrü hayatımda hiç Uludağ' a çıkmadığımdan olsa gerek, okuduğum zaman "neden hiç düşünmedik ki?" diye sormama sebep olan bir fikir bu. Bursa Belediye Başkanı bir toplantıda yaptığı açıklamalar arasında Uludağ' a bir dağ treni kurulmasından söz etmiş, bu bence güzel bir fikir ve umarım hayata geçer diyorum. Dünyanın pek çok bölgesinde nerede ise asırlık dağ treni işletmeleri halen var, biz ise normal demiryollarına dahi çok uzun bir dönem ilgi göstermediğimiz için dağ treni gibi bir fikri dile getirmek dahi idam sebebi olabilirdi. Ama günümüzde ulaştırmada ilk hedef demiryolu olduğu için her türlü fikir ve projede gün yüzüne çıkmaya başladı. Umarım bu proje gerçekten hayata geçer, ben Uludağ ve Bursa' ya çok katkıda bulunacağına inanıyorum.

http://www.bursa.bel.tr/?baslik=-bu-don ... er&id=4328
Kışın daha çok tercih edilen dişli dağ treninin, Bursa’ya özellik katacağına inanan Başkan Altepe, “Herşeyin en güzeli Bursa’da olsun. İsviçre ekibi Bursa’da güzergah çalışmaları yapıyorlar. Dişli tren, Bursa için önemli bir prestij projesi. Karadan 37 bin metrelik alanı, dişli trenle 12 bin metrede geçmiş oluyorsunuz. Dişli tren, Çobankaya’dan Uludağ 2. bölgeye kadar ulaşımı kolayca sağlayacak. İzinler tamamlandığında bu proje kente prestij katacak” şeklinde konuştu.
En son Esat tarafından 11 Şub Pzt, 2013 18:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Oca Çrş, 2013 23:34

Ben bu konunun hala arkasındayım gerçi 2010 fizibilite çalışması yapılmış bir iş ve hala Burulaş'ta devam eden proje şeklinde görünüyor ama bakalım bir gün gerçekleşir mi?
Dişli Tren Fizibilite Çalışmalarının Yürütülmesi - Devam ediyor
http://www.bursa.bel.tr/dosyalar/birime ... lsj0fU.pdf

“Demiryolu Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön