ist-D.01:01 » Sirkeci-Kazlıçeşme Demiryolu Projesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-D.01:01 » Sirkeci-Kazlıçeşme Demiryolu Projesi

Mesaj gönderen Esat » 19 Eyl Pzr, 2021 14:39

Ulaştırma Bakanlığı tarafından çok uzun yıllardır sürüncemede bırakılan Sirkeci-Kazlıçeşme arasında demiryolu işletilmesi ile ilgili bir projenin duyurusu yapıldı ve yarın açıklanacağı söyleniyor. Proje hem bu güzergahta bir tren işletmeciliğinden hem de bölgeyi içeren bir rekreasyondan bahsediyor, bakalım ne çıkacak. Yıllardır bildiklerimizin dışında yeni gelişmeler neler olur ve İstanbul bundan ne kazanır? Göreceğiz.
Tarihin odak noktasındaki #Sirkeci-#Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı, modern bir görünüme kavuşuyor.TramvayTürkiye Bayrağı

20 Eylül Pazartesi günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın
@akaraismailoglu’nun katılımlarıyla kamuoyuna tanıtılacak.
https://twitter.com/UABakanligi/status/ ... 63462?s=20

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Re: ist-D.01:01 » Sirkeci-Kazlıçeşme Demiryolu Projesi

Mesaj gönderen alabay » 19 Eyl Pzr, 2021 17:01

Bizler bu fikri herkesten evvel doğurmuştuk galiba. Mazilerde, zamanında.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Eyl Pzr, 2021 17:09

alabay yazdı:
19 Eyl Pzr, 2021 17:01
Bizler bu fikri herkesten evvel doğurmuştuk galiba. Mazilerde, zamanında.
Bizim bildiklerimiz aslında onlar bizden iyi biliyor, diğer sitelerde de çok fazla fikir oluşturuldu bu konularda bazıları saçma sapan bazıları ayakları yere basan ve zaten bu işlerde karar vericilerin bazılarının aklına girenlerde o sitelerden okudukları bazı şeyleri de lan niye olmasın diye pazarlamaya çalışıyorlar :) neyse biz işimize bakalım, sonuçta öyle ya da böyle bir şekilde el atılmış. Nasıl el atıldığı neden el atıldığı kısmına da girmeyeceğim, malum siyaset yapmıyoruz sitemizde :) pazartesi olsun bir görelim bakalım ortaya ne çıkacak. İstanbul için, İstanbullular için güzel bir iş yapılır umarım, vatandaş olarak temennim bu

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 19 Eyl Pzr, 2021 17:18

Biz ta ki ne zaman bunları düşünmüştük. Hatırlamıyorum bile. Hattın »atıl« kalacağı dendiği anda galiba başlamıştık. Aradan kaç sene geçti? Eminim başka tatil sitelerinden evvel (site derken, hep onlar ve sanayi siteleri aklıma gelir) çok evvel bunları kurcaladık. Her neyse, hattın ismi U34 falan olur, garanti. Hayat kısa, espiriyle insan herşeye dayanır, hayata bile.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 19 Eyl Pzr, 2021 19:29

Bu hat çoktan yapılmalıydı, çok gecikti. İki tane 1954 model E 8000 Alstom set de, bu kapsamda onarılıp Sireci garında sergilenirse iyi olacak. Uygun tipte tren setleri de yapılmalı , orjinal kırmızı - krem rengi ile çalıştırılması lazım. Tarihi bir hat bu; Orient Expresi ile, İstanbul için vazgeçilmez Sirkeci garı ile, muhteşem bir geçmiş hikayesi ile yine bizlerle olacak. Heyecan verici bir haber.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Eyl Pzr, 2021 22:01

alabay yazdı:
19 Eyl Pzr, 2021 17:18
Her neyse, hattın ismi U34 falan olur, garanti.
Bunu dile getirmemeliydin :) kesin öyle yapacaklar, demedi deme.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 21 Eyl Sal, 2021 01:23

Tek hat planlamışlar. Bana eski kafalı diyebilirsiniz de böyle var olan bir şeyi bozacaklarına hiç ellemesinler bari diye düşünüyorum. Bugün hattın birini sökerler yarın bakmışsınız diğeri de fazla gelmiş Sirkeci'deki trenler tarihten bir anı olmuş.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Eyl Sal, 2021 07:05

Uğur yazdı:
21 Eyl Sal, 2021 01:23
Tek hat planlamışlar. Bana eski kafalı diyebilirsiniz de böyle var olan bir şeyi bozacaklarına hiç ellemesinler bari diye düşünüyorum. Bugün hattın birini sökerler yarın bakmışsınız diğeri de fazla gelmiş Sirkeci'deki trenler tarihten bir anı olmuş.
Ben hala doğru düzgün bir detay göremedim bir yerde, tek hat konusunuda resimlerden tahmin ettim ama yok yapmazlar ya demiştim :) yine de diyorum yapmazlar inşallah. Sirkeci YHT durdurup yolcu alıp indirecek alanın yokken insanları Bakırköy'de indirip marmaray ile mi geri getirecekler. Bilmiyorum biraz alel acele bir iş gibi göründü şu an gözüme.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 21 Eyl Sal, 2021 07:28

Tek hat?! Haha …

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 21 Eyl Sal, 2021 08:14

Tam bir tanıtım da olmamış gibi zaten. Biraz aceleyle ortaya atılmış bir düşünce gibi.

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Eyl Sal, 2021 10:50

alabay yazdı:
21 Eyl Sal, 2021 07:28
Tek hat?! Haha …
kullanılan basit tren renderına bakarsak, büyük camlar ile bir seyir treni hattı oluşturmak istemişler, sistemin tanımı ne olacak o bile belli değildir, şimdi T mi, M mi, B mi? araya HM atılacağına da çok eminim ya da HRS falan, hoşgeldin kavram kargaşası. Ben yıllardır buraya bir sistem yapılmasını destekleyenlerin en başında geldim, hatta ara yeni duraklar konularak bir tramvay olarak işletilmesi gerektiğine de çok inandım ve hala da inanıyorum. Burada işi şirin göstermek adına ve başka bazı sebeplerle rekreasyon, bisiklet yolu gibi cilalı sözlerle iki hattı bire düşürmek ise bence anlamsız. Buradan marmaray trenleri de çalışacak şekilde sistemin revize edilmesi gerekirken iyice güdük hale getirilmesini doğru bir yaklaşım olarak göremedim. Yine de profesyonller uzmanlar ve yetkililer daha iyi bilirler.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 27 Eyl Pzt, 2021 10:58

Sanırım söküme başlanmış bile. Cankurtaran tarafında katenerlerin ve enerji hatlarının söküldüğüne dair söylentiler geliyor.

Kilitli

“Demiryolu Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön