de-D.07 » Alman Demiryollarından Rekor Kar

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

de-D.07 » Alman Demiryollarından Rekor Kar

Mesaj gönderen Esat » 10 Mar Çrş, 2010 14:49

Özelleştirme düşmanı komünist Başar' a duyurulur :D:D ne oldu bak DB rekor kar elde etmiş bir de kızıyorsun özelleştiriliyor diye.

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=19802
Almanya'nın 1994’te özelleştirilen Demiryolları şirketi-Deutsche Bahn , 2009 yılında, 1.8 milyar euro kar bekliyor.

Geçtiğimiz yıl, 600 milyon euroluk tasarruf tedbirleri gerçekleştiren kurum, ekonomik durgunluğa rağmen rekor bir kar elde etti. Dünyanın tüm Demiryolları şirketleri arasında, Alman Deutsche Bank birinci sırada geliyor.
Deutsche Bahn şirketi, 182.500'i Almanya'da olmak üzere tüm dünyada 237.000 çalışanı ile, Almanya'nın en büyük işvereni konumunda bulunuyor.

Deutsche Bahn, özelleştirilmeden önce Alman bütçesine her yıl milyarlarca mark yük getiriyordu.
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 23:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Mar Çrş, 2010 15:06

Komünizm değil, devletçilik benim savunduğum. Onu orada öyle güzel yazmışlar. Ee? Sadece kendin çarpıttığın sayılara inan diye bir lâf vardır. Neden yük getirmiş? Neden kâr ediyormuş? Özellişterme ile alâkalı mı? Yanısıra, hâlâ devlet de var işin içinde, hele hele rayları hiç özelleştirmediler ;-) Zenginletme saçmalığına tamamen kapılmiş bir dünyada bence bu özelleştirme konularına çok dikkatli bakmak gerek. Kimse, ama kimse bana "ben kendimi değil de toplumu düşünüyorum" demesin. Kimse de ümmet mümmet diye başlamasın. Bazen cidden düşünüyorum, islâmî banka denen sistemin ardı acaba tam nasıl? Bilmiyorum ki kim pis, insan mııı, zaman mı. Lupus est homo homini, non homo, quom qualis sit non novit! (Plautus). Hobbes bunu hafif kışaltmıştı ...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Mar Çrş, 2010 15:11

Al işte sana tavuk dersin koyundan bahsedersin :) hahaha devletçilikmiş, ya bırak bu işleri Devlet Su İşleri. Sen benden daha devletçi bir adam tanıyamazsın be, dünyada kar eden kaç tane demiryolu işletmesi var? Hele ki kent içi taşımacılıkta, yok öyle bir şey amaç zaten kar etmek değil ki. Bak adamın biri zamlar geri alındı diye otobüs kaldırmıyor, vatandaşın anayasal hakkı olan seyahat özgürlüğüne sekte vuruyor, bunu yaparkende ben para kazanamıyorum diyor. Kazanmayacaksın zaten, sen devletsin, insanların toplu taşıma ihtiyacını karşılamak zorundasın, kar etmek istiyorsan git bakkal aç.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Mar Çrş, 2010 15:17

Eh, devletçilikte belki aynı kafadanız. Da ... o kafadan devlette kimse yok işte. N'apacaksın? Belki askere yaptırmalı ... :twisted: (Bak, Memed şimdi nasıl zıplıy ...). Yo, şaka bir yana, hakikaten asker dedikleri bir çok konuda devlet işi. Bu işi beceremediler. Orman bile asker konusu. Bence kışlalardan çıkıp, şunu kışlada olmayanların kafalarına işlemeleri gerek, yoksa hep ve her zaman devlet içinde velet, yok efem derin devlet, üst devlet, alt devlet denir gider ... ve minibüs işler, o kadar. Devletçilik medeniyet ister. Biz tabiîki 8000'e kadar gittiğimiz için, çok tarihî olup, herhâlde Gizeh'i bile yaptığımızdan, devletçiliği biraz unutmuşuz. Ama ümmetçilikle bile bunun beceremeyecek kadar paragöz adamlar yetişmiş devlette. Buna şaşıyorum. Evet, küresel bir problem. Ama maşaallah, nerede hata varsa, biz beşinden koşuyoruz. 8000 sene evvel kim bilir kimler nerede koşuyordu, bakalım 8000 senesinde ne yapıyoruz, Plüto'ya minibüs hattı açarız garanti.

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön