de-MT.07 » Münih'te Yeniden Maglev Kavgası

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

de-MT.07 » Münih'te Yeniden Maglev Kavgası

Mesaj gönderen Esat » 13 Kas Cum, 2009 00:15

http://www.haber7.com/haber/20091112/Al ... isiyor.php
Almanya Ulaştırma Bakanı Peter Ramsauer'in rafa kalkan Transrapid projesini yeniden gündeme getirmeye çalıştığı ileri sürüldü.

Bavyera eyaleti, bu projeyle Münih Garı'nı, manyetik hızlı trenle Münih Hava Limanı'na bağlamayı hedefliyordu. Ancak proje pahalı olduğu gerekçesiyle uzun süre tartışılmış ve nihayetinde Bavyera, eski başbakanlarından Edmund Stoiber'in bu projesinden vazgeçmişti.

Muhalefet partileri, manyetik tren teknolojisinin ilginç olduğu ancak federal hükümetin vergi indirimine bağlı olarak bütçede oluşan açık nedeniyle bu projeyi finanse edemeyeceğini savunuyor.

Ulaştırma Bakanı Ramsauer, daha önce de otoyolların paralı olmasını ve ülkenin batı eyaletlerine yatırım yapılmasını talep ederek kendi partisinin dahi tepkisini çekmişti.
Almanya'da bu işler zor, ya da şöyle diyeyim Alman kafalı ülkelerde :) yani para nereye gidecek, buna gerçekten gerek varmı, kaç sene kullanıcaz, işe yararmı, falan mı filan mı diye tartışmadan bir şey yapmazlar :) teknik ve saha etütlerini bir kenara bırak bu masa kavgalarının bitmesi gerekir önce, aslında biraz saman altı da var herhalde Almanya' yı bilmiyorum ama mesela Viyana'da oluyor. Adam bir şey yapmak istiyor muhalefet istemiyor, kavga dövüş ikna edilince de, bir bakıyorsun yarın inşaat başlamış??? Uyanık adam bir yandan da projeyi yürütüyor.

Konudaki bir diğer ayrıntı proje bir kent için projesi olmasına rağmen Federal Hükümet tarafından ekonomik olarak desteklenmesi, bu da önemli bir detay diye düşünüyorum. Başar, bu konu ile ilgili ben bir kaç video izlemiştim, hatta bir tanesinde Münih havaalanı içerisinde trenide gösteriyordu, o normal bir monoray projesimiydi, yoksa bu projemi? Belki de animasyondu bilemiyorum açıkçası ama treni gösteren bir video olduğunu çok iyi hatırlıyorum, Bahn TV de izlemiştim.
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 23:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 13 Kas Cum, 2009 09:42

Anlamadım, ne izledin?

Almanya, evet, federal bir devlet olduğu için, aslında 16 az çok bağımsız ülkeden (eyalet deriz) birleşik bir devlet. Bunların üçü "Freistaat" yani Hür Devlet – Bayern (Bavyera), Sachsen (Saksonya) ve Thüringen. Bayrakları burada görülebilir:
<http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_ ... L%C3%A4nder>
Bu yüzden, Almanya Cumhuriyeti dediğimiz "Ana Devlet" bazı şeylere para verir, bazılerine vermez ;-) Bazılerine karışır, bazılerine de karışmaz ...
Şu Maglev olayı ilk elde bir Alman olayı, ama Bavyera o işe çok saplandıktan sonra Bavyera olayı da oldu. Bavyera çok ilginç bir eyalet, hem tarım hem üstün teknoloji diye bir mantıkları var, adamlar daha geleneksel deri kısa pantolonlarıyla dolaşır, ama en güçlü eyalet orası, yani görünüş dünden, teknik durum yarının. O yüzden bu maglevi yapamamak herkesi çok kırdı, ama inanılmaz da pahallı bir şey. İşin içine bir de Çin girdikten sonra (Şanghay maglevi yapıldı), herşey büsbütün karıştı.
Ve evet, burada bazı plânlamalar çok uzun sürer, Freiburg'taki B-31 Ost şehir tüneli tam 70 sene sürdü (plânlama, ihale, vs.). Sonunda yapabildiler.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Kas Pzt, 2009 21:12

İzlediğim video bu idi sanırım, animasyonmuş be :) bir de haber programı görüntüsü vardı BahnTV de izlediğim ama sanırım orada da bu animasyondan faydalanmışlar fakat korkunç gerçekçi görünmüş demek ki gözüme :)

http://www.youtube.com/watch?v=hjdxC11lrds

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 17 Kas Sal, 2009 08:22

Hehe, animasyonculuk benim için hep yedi kilitli bir kitaptı :lol:

Burada geçmiş zamanda olan Transrapid-kazası bu konuyu bayağı zedelemişti. Ayrıca, orada görünen km/h da şu şekilde komik ... buranın treni 330 km/h gider (gidebilir, meselâ Frankfurt-Köln hattı), o sadece 250 km/h gidiyor :-)

B. Alabay

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön