us-M.07 » Sarhoş Yolcuya Tazminat!!!

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

us-M.07 » Sarhoş Yolcuya Tazminat!!!

Mesaj gönderen Esat » 19 Şub Prş, 2009 00:36

İşte Amerikan adaleti, internette komik kararlarını okurdum bana bu da bayağı komik geldi. Genel olarak raylı sistem işletmelerinde Yolculuk Kuralları arasında şu madde yer alır. "İstasyon ve araçlarda alkol tüketmek yasaktır" ya da "Davranışları ile etrafa rahatsızlık veren kişiler istasyon ve araçlardan uzaklaştırılır" ya da benzeri kurallar ama herhalde hiçbir yerde istasyona alkollü girilmez ya da araca sarhoş binilmez demiyordur, çünkü bu muhtemelen yolculuk özgürlüğünü kısıtlamak ve insanları kendi aracını kullanmaya sevk edecek diye mahkemelik olurdu. İşte bunun sonucu olarak sarhoş -çok seviyorum bu aşağılayıcı kelimeyi "pis sarhoş"- yüzünden New York Ulaşım İdaresi 2,3 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmiş.

Şahsen kararı çok hatalı bulmadım, çünkü kendisinden bir haber sarhoş bir adamın sisteme girmesine müsade ederseniz sadece kendisinin değil başkalarınında canını tehlikeye atabilir, ki New York' ta sanırım turnike sistemi aman Allahım dedirtecek cinsten, biletçisi görevlisi bir sürü eleman var, ama girmiş işte ve trenin altına düşmüş, aslında cezanın verilme sebebi "makinistin yeterli mesafe olduğu halde zamanında durmaması" gibi bir gerekçeye dayandırılmış, ki bence hatalı olan budur, o araç istasyona en az 60km/s hızla girmiştir ve 55 metrede durması imkansızdır, nasıl böyle bir karar verilmiş? Bu konu ile ilgili rakamları bulamıyorum daha iki hafta önce okudum frenleme mesafesi ile ilgili bir şeyler, her ne ise sonuçta amcan ayağını kaybetmiş kendisine geçmiş olsun diyorum umarım aldığı parayı içki şişeleri arasında kaybetmez de bu ona da bir ders olur.
ABD’de mahkeme jürisi, sarhoşken metro hattına düştükten sonra trenin üzerinden geçmesi sonucu ayağının bir parçası kopan Dustin Dibble adlı adama 2,3 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verdi.

Dibble, 2006 yılının nisan ayında New York metrosunun Union Spuare istasyonunda meydana gelen olay sırasında zil zurna sarhoş olduğunu kabul etti, ancak hiçbir şey hatırlamadığını ifade etti. Dibble’ın avukatı ise trenin makinistinin 55 metre ötede yerde yatan müvekkilini gördükten sonra treni durdurmak için yeterince zamanı olduğunu ifade etti. Mahkeme jürisi, ifadelerden sonra New York Kenti Ulaşım bürosunun sorumluluğunun büyük olduğuna karar vererek Dibble’a 2,3 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti. Ulaşım bürosu sözcüsü, avukatlarının jürinin kararını inceleyeceklerini söyledi.
Kaynak : Milliyet Gazetesi

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön