eu-T.39 » Avrupa Tramvay Sürüş Şampiyonası

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

eu-T.39 » Avrupa Tramvay Sürüş Şampiyonası

Mesaj gönderen Esat » 18 Eki Prş, 2012 14:17

Evet başlığı yanlış okumadınız, bu yıl ilk defa düzenlenen Avrupa Tramvay Sürme Şampiyonası Eylül ayının sonunda Almanya'nın Dresden kentinde gerçekleştirildi. 17 Avrupa kentinin işletmelerinden tramvay sürücülerinin katıldığı yarışmada birinciliği Budapeşte işletmesinden bir makinist kazanırken ikinciliği Dresden, üçüncülüğü ise Brüksel kentinden bir makinist kazanmış.

Dresden işletme sözcüsü yaptığı açıklamada yarışmada belli disipliner kurallar uyguladıkları ve sürücülerin hızlanma, kurplarda dönüş ve hedefte frenleme ile birlikte araç içine konulan su dolu kavanozlar ile hassas sürüş yaparak yarıştıklarını belirtmiş. Dresden tramvaylarının 140. yıl kutlamalarına katılan 40.000 civarında misafirinde yapılan yarışları izleme şansı bulduğu belirtilmiş.

Enteresan bir etkinlik, aslında bir yarış yapmaktan daha çok tramvaya olan ilgiyi sürdürmek ve arttırmak amaçlı olsa gerek, sonuçta herkes harala gürele tramvay kullanmıyor illa ki iyi kullanan bir sürü insan var, ama bana da gayet enteresan geldi genel olarak :) Yarışma ile ilgili fotoğraf bulamadım, haber metninde kullanılan tek bir foto var onu alıntılamak istemedim, bulabilirsem eklerim.

http://www.sachsen-fernsehen.de/Aktuell ... ahnfahrer/

http://www.wienerlinien.at/eportal/ep/b ... lId=-26075
En son Esat tarafından 18 Eki Prş, 2012 18:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 18 Eki Prş, 2012 14:29

bu yıl ilk defa düzenlenen Avrupa Tramvay Sürme Şampiyonası Eylül ayının sonunda Almanya'nın Dresden kentinde gerçekleştirildi.
Daha önceleri Budapeşte'de böyle bir yarışma yapıldığını biliyorum. Demek ki olayı uluslararası boyuta taşımışlar artık. Belki 20 - 30 yıl sonra bizden de yarışacak vatman çıkar :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Eki Prş, 2012 14:33

Ben ilk defa duydum, dediğin gibi Avrupa çapında resmi bir yarış haline getirmiş olabilirler :) Bizden çıkar ya, yani diğer kentleri bilemem de İstanbul'dan kesin çıkar, şu kadarını söyleyeyim Viyana'nın bana göre berbat tramvay sürücüleri bile 6n cılık alabildi ise bizden seçilecek usta bir makinist rahat ilk 3 e girer :) en sert ve en hızlı sürüş dalında yarış olsa orada da derece yaparız ama.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Eki Prş, 2012 19:14

Bizde ağ yokken bu bence biraz zor olur. Yani, olsa olsa, Eskişehirli bir vatman bence daha antrenmanlı olabilir.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 18 Eki Prş, 2012 21:20

Vay be bunun da yarışmasını yapmışlar. Umarım seney de bizden bir vatman katılır.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Eki Prş, 2012 21:33

mustafaguler yazdı:Vay be bunun da yarışmasını yapmışlar. Umarım seney de bizden bir vatman katılır.
Neden olmasın ilgili yerlerin kulağına kar suyunu kaçırdık :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Eki Prş, 2012 21:50

Ama bunlar şimdi basit düz bir test parküründe mi tramvay sürdüler, o koskoca Dresden tramvay sisteminde mi? Peki, en büyğü Berlin (haha), sonra Leipzig, ama Dresden de maşaallah yani. Dediğim gibi, bizde öyle dallı budaklı sistem yok, yani öyle bir sistemde kulladıysalar, bence tecrübe seviyeleri çok farklıdır.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Eki Prş, 2012 21:59

Almanya genelinde sıralama yaptın herhalde? Tabii ki işletme içerisinde yaptıklarını düşünmüyorum, belki sen almanca kaynaklarda bulursun nerede yapıldığını ben bulduğum kadarını paylaştım, bende fazlası yok ama şahsi görüşüm dediğim gibi işletme içinde yapıldığını sanmıyorum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Eki Prş, 2012 22:34

Almanya içerisi tabiîki. Yoksa iş Avusturalya’ya ve(ya) Rusya’ya kayar :-)
Ben biraz aradım, ama bir şey bulamadım henüz.

Hm, şimdi baktım, Berlin dünyanın en büyük ağlarından bir tanesiymiş hâlâ … bunu ben de şimdi öyle bilmiyordum:

http://www.bvg.de/index.php/de/3720/nam ... nbahn.html
Die Berliner Straßenbahn verfügt über eines der ältesten und größten Netze der Welt.
En büyüğü Melbourne diyorlar, 1813 tramvay durağı :shock: Ama bu yarışma sadece Yevroppa Şampiyonası idi, o zaman onlar katılmamıştır :lol:

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

Dresden

Mesaj gönderen Kamil16 » 19 Eki Cum, 2012 21:12

alabay yazdı:Ama bunlar şimdi basit düz bir test parküründe mi tramvay sürdüler, o koskoca Dresden tramvay sisteminde mi? Peki, en büyğü Berlin (haha), sonra Leipzig, ama Dresden de maşaallah yani.
Dresden, Unesco'nun korumasında eski Doğu Almanya'dan küçük ama tarihi bir şehir. Elbe kenarında dümdüz bir ovada kurulmuş. 200 Km civarında Tramvay ağı var :)

Bilinen Alman şehirlerinin kalabalık ve koşuşturmasından uzak sakin gördüm.8)

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 19 Eki Cum, 2012 21:27

Hm, bana göre Dresden pek küçük ve hele hele sakin değil :-) Dresden Elbe tarafından ikiye bölünüyor, ben şahsen eski tarafını daha iyi tanıyorum, orada Kotta’da bir tanıdığım yaşıyordu. Karşıdaki Neustadt tarafı biraz daha kalabalık, yanılmıyorsam. Leipzig de aşağı yukarı aynı boyutlarda bir kent, ikisi yarım milyonluk (bugün), ama Leipzig meselâ eskiden sekizyüzbin ile bir milyon arası nüfusa sahipti. Dresden ise, doğunun güneyinde en çok insanı kaybeden kent(ti), yani doğudan batıya ve güneybatıya göç bilhassa oradandı. O yüzden de bu kentler çok boş ve tenha görünüyorlar. Ama tramvay ağları hâlâ acaip :-) Şahsen Leipzig’i çok daha iyi tanısam da, Dresden’e karşı büyük saygım var. Sadece sağcılar orada çok rahatsız ediyor, o yüzden oraları benim için biraz »uzak«.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Eki Sal, 2012 15:24

Yarışmada uygulanan yöntemi biraz daha net olarak öğrendim yani tam olarak ne yaptırmışlar, 6 test yapılmış toplamda ağırlık sarsıntısız sürüş ve duruş ile makinist kabininde panel üzerine konan su dolu bardakla 3 durak sürüşe verilmiş. Yarışmanın yapıldığı güzergahta/pistte (bunu hala öğrenemedim) belli mesafe sürüş sonrasında hedef nokta üzerinde duruş kabiliyeti, yani yeteri kadar hızlanma ve sonrasında sarsıntısız ve ani olmayan frenleme aracı tam istenen noktada durdurabilmek. Yine kurp üzerinde güvenli ve konforlu sürüş ve duruş testi yapılmış, burada eğer yanlış anlamadı isem hız göstergesi sürücünün görmeyeceği şekilde kapatılarak araç sürdürülmüş yani sürücünün güvenli hızı hissetmesi beklenerek yapılmış bir test, son olarakta İlkyardım bilgi ve yetenekleri test edilmiş. Tabi bu artık böyle bir yarışma haline getirildi ise şirketler artık buna hazırlanacaklardır, yani bir kaç elemanı bu iş için hazırlayacaklardır.

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön