ru-M.07 » Metro Bileti Cep'te!

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ru-M.07 » Metro Bileti Cep'te!

Mesaj gönderen Esat » 13 Tem Sal, 2010 17:29

Rusya' da cep telefonlarını bilet gibi kullanacak bir sisteme geçileceğinin haberini okumuştum paylaşmak istedim. Aslında benzer projeler Avrupa' da vardı ve hatta var diye biliyorum ama tabi bu sistemlerin hepsini bir kıyaslamak lazım, bunun farkı nedir şu anda tam bilmiyorum. Benim bildiğim bu tip teknolojileri Londra çok iyi seviyede kullanıyor, Viyana' da da benzer bir sistem var, cep telefonunuz ile bilet satın alıyorsunuz, size özel bir kod geliyor sms ile ve bilet kontrolü gelirse bu mesajı gösteriyorsunuz, herhalde öyle idi :) hiç kullanmadım aklımda kalan böyle bir şeydi. Rusya' da kinde ise özel bir sim kartının turnikeler tarafından okunması şeklinde bir çalışma var anladığım kadarı ile yani cep telefonları bir nevi temassız kart şeklinde kullanılacakmış.

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=22489
Moskova metrosu yetkilileri sene sonuna kadar cep telefonuyla metro biletinin alınmasına imkan verecek sistem kurmayı amaçladıklarını açıkladı. Sistemin yeni teknolojilerin kullanımıyla kurulacağını belirten proje yetkilisi Vladimir Juçkov, "Yolcular içinde antenli izin bulunduğu NFC teknolojili yeni sim kart alarak bu sisteme dahil olabilir. Yeni telefonun alınmasına ihtiyaç yok." dedi.

Telefona kontör yüklenmesi hiç zor olmayacağını belirten Jukov, bunun için bilet satış gişelerine başvurulması gerekeceğini, yada telefonun kendisinde özel menüye girilerek de yapılabileceğini kaydetti. Bir seferlik seyahat parası normal biletin fiyatından farklı olmayacak. İki farklı tip turnike kullanılan Moskova metrosunda cep telefonlu biletlerin her ikisinde de geçerli olacağı kaydedildi.

Son zamanlarda metroya yoğunlaşan talep yüzünden bu tür sisteme ihtiyaç duyduklarını belirten Jukov, "Gişelerin önünde toplanan kalabalık Moskova trafiğini anımsatıyor. Bu sistem sayesinde ise gişelere yoğunluğun önemli ölçüde azalacağına inanıyoruz. Bu yüzde bu proje çok önemli." diye konuştu.
Şimdi tekrar okudum da, proje daha yeni start almış anladığım kadarı ile.
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 23:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

bilalunal
Abonman

Mesaj gönderen bilalunal » 19 Tem Pzt, 2010 16:13

Sözü edilen sistemle aynı mıdır bilemem ama burada bir kaç yıldır buna benzer bir uygulama var. Adı da mobile suica. Türkiyede çıkmış olduğunu bildiğim dokunmasız kartların cep telefonu versiyonu.Bu özelliğe (elektronik para) sahip telefonunuza para yükleniyor ve istasyona giriş ve çıkışlarda turnikenin gerekli yerine telefonunuzu dokunduruyorsunuz gereken miktar otomatik olarak düşüyor. önce bu telefonunuzdaki elektronik cüzdanınıza para yüklemeniz gerekiyor. kredin kartından yada bir vadesiz hesaptan yüklenebiliyor. ya da otomatik yükleme talimatıyla cüzdanınızdaki miktar belirli seviyenin altına düşünce 3000 yen (30 dolar kadar) yüklenecek şekilde ayarlanabiliyor. tabi bu para sadece tren istasyonlarında değil bir çok alışveriş yerinde geçiyor. yani günün büyük bir bölümü gerçek paraya dokunmadan bir çok alışverişinizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.
aşağıdaki linklerde yardımsever vatandaşlar nasıl çalıştığını göstermişler :)
http://www.youtube.com/watch?v=sscWxxWMLrA
http://www.youtube.com/watch?v=yUaHR6mh ... re=related

bilalunal
Abonman

Mesaj gönderen bilalunal » 19 Tem Pzt, 2010 16:20

Bu linkte de tum bu teknolojinin alt yapısını oluşturan Sony'nin felica elektronik para sistemi anlatılıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=IHwpqNsOm1Y

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Tem Pzt, 2010 17:00

Sanırım Moskova' daki bununla benzer bir sistem olacak, ben İngiltere' de de benzer bir uygulama okumuştum bir zamanlar ama sanırım o da böyle değildi, Viyana' daki uygulamayı da kısaca anlatmıştım bayağı bir basit bu sisteme göre.

İyice bir incelemek lazım bakalım bir Japonya uygulamalarınada.

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön