at-TS.30 » UITP 58. Dünya Kongresi ve Fuar Etkinliği

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

at-TS.30 » UITP 58. Dünya Kongresi ve Fuar Etkinliğ

Mesaj gönderen Esat » 18 May Pzt, 2009 15:15

UITP - International Assocation Of Public Transport, yani Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği' nin 58. Dünya Kongresi ve beraberinde düzenlenecek olan fuar bu yıl Viyana' da gerçekleştirilecek. Kongre kesin olmamak ile birlikte en azından fuarı sizler için görüntülemeye çalışacağım.

UITP nin en önemli organizasyonlarından birisi olan etkinliğe dünyanın pek çok yerinden toplu taşıma şirketleri, yerel yönetimler, kamu idareleri ile lojistik destek firmaları, toplu taşıma teknolojileri firmaları katılım sağlıyorlar. Türkiye' den de İstanbul Ulaşım A.Ş., Belbim A.Ş., ve TEMSA benim bildiğim katılımcılar arasında yer alıyor.

İşletmeci kuruluşlar ve kamu idareleri fuar alanında A salonunda, araç üreticileri ise B salonunda yer alıyorlar ve hakikatten sektörün en önde gelen kuruluşları bu fuarda yer alacaklar. İstanbul Ulaşım ve Belbim de Bölgesel İnnovasyon Geliştiriciler alanında yer alacaklar, bildiğim kadarı ile Ulaşım A.Ş. daha çok RTE üretimi ve raylı sistem projelendirmeleri ile ön planda yer alacak.

Fuarın ev sahipliğini Avusturya Devlet Demiryolları - ÖBB, Viyana Toplu Taşımacılık Şirketi - Wiener Linien, ve bildiğim kadarı ile bir üst toplu taşıma kurulu vazifesi gören Verkehrs Ost-Region VOR yapıyorlar.

Konu ile ilgili linkler :
http://www.uitp.org/events/congresses-exhibitions.cfm

http://www.uitp.org/vienna2009/exhibition/index.cfm

http://www.wienerlinien.at/wl/ep/conten ... ntId=20539

Türkiye Ofisi Sayfası :
http://www.uitp.org/regions/europe/turkey.cfm
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 21:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Haz Cmt, 2009 22:29

http://www.uitp.org/vienna2009/pdf/prog ... _light.pdf

Konferans ile ilgili çok geniş kapsamlı bir etkinlik broşürü, neler var neler :) konferans ve konuşmaların yapıldığı bölümlere girme şansı olmayacak sanırım, çünkü katılımcılar oldukça yüksek ücretlerle katılıyorlar, ben en azından fuarı geniş bir şekilde görüntülemeye ve konferans dökümanlarından edinmeye çalışacağım.

Özellikle araç teknolojileri ile ilgili üreticilerin bazı sunumları olacak, yine elektronik biletleme ile ilgili sunumlar da ilginç olabilir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Haz Sal, 2009 21:00

Evet bugün fuarı gezebildim yarın tekrar uğrayacağım ve kalan kısımları da fotoğraflayıp daha fazla belge ve bilgiye de ulaştıktan sonra diğer resimleride yükleyeceğim.

Resim

Misafirlere yapılmış küçük bir jest, Pazar gününden beri tüm araç dakika bilgisi veren bu ekranlarda yukarıdaki yazı geçiyordu, bugün gördüğüm kadarı ile fuar alanına giden hat istasyonlarında daha da sık gösterim vardı, bu konuda da bence bir adım öndeler. Sonuçta yapılan organizasyon her ne kadar uluslararası olsa da UITP bir devlet kurumu değil, firmaların para vererek üye oldukları, her şeyin doğal olarak para ile döndüğü bir organizasyon, bu anlamda organizasyonu eleştirmiyorum çünkü firmalar bu tip organizasyonlar sayesinde kendilerini bazı şeylere zorlamak zorunda kalıyorlar. Burada bir adım önde olan evsahibi yani ÖBB, VOR ve Viyana. Organizasyonun açılışı için Başbakan ın mesaj gönderdiği, VOR u oluşturan 3 eyalet Başbakanının hakeza katıldığı, Dubai' nin bakanlık seviyesinde katıldığı bir organizasyon, bence bu toplumların toplu taşımacılık sektörüne verdikleri önemi gösteriyor, aslında şu anda acımasızca eleştirmek istediğim bazı şeyler var ama içimde el vermiyor. Belki daha kızgın bir anımda. :evil:

Evet, olaya direkt olarak gözbebeğimizden başlayalım, :) karşınızda İstanbul Ulaşım A.Ş.

Resim

Resim

Resim
Aha buda orada olduğumun belgesi :)

Resim
Standta görevli arkadaşlarımız

Kurum bu fuara işletmeci kimliğinden daha ön planda RTE2009 un üretimi ve raylı sistem hatları proje çalışmaları ile katılıyor fakat her zamanki gibi fuara gelen misafirlerin soruları arasında yapılmış hatlar ve Marmaray ile ilgili sorular ağırlığı oluşturuyor, işte burada yukarıdaki serzenişimin kaynağı ortaya çıkıyor. Dünya merak ediyor Marmaray' ı ama anlatan kim takan kim? Nerde bu millet nerde bu devlet. Bu eleştiri direkt olarak Marmaray' dan sorumlu kişileri hedef almaktadır, başka kimse üstüne alınmasın.

Bir diğer belediye iştiraki Belbim A.Ş. de hemen aynı yerde standını almış durumda, Belbim de fuarda temassız kart teknolojileri, validatörler, araç takip sistemleri ile ilgili çalışmalarını tanıtmak amacı ile katılıyor. Bu tip fuarların bu firmalar için bir fırsat olduğuna inanmaktayım, örneğin gelen misafirler firmalarımıza yaptıkları işlerden yurt dışı ya da kendi bölgelerindeki referanslarını sormaktalar.

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu arada son resimdeki araç bilgi sistemi makinesini bayağı bir inceledim güzel bir çalışma, makine aynı zamanda HAYAD olarak bildiğimiz şu akıllı duraklarında temelini oluşturuyor, çünkü durakların bilgiyi verebilmesi için araçlardan data alabilmesi lazım, ortadaki büyük ekranda şu anda İstanbul genelinde bu sistem ile izlenen otobüsler görünüyordu, yani otobüslerin online takibi yapılıyor, sistem 4 sn de bir aracın konumunu GPRS aracılığı ile merkeze iletiyor burada işlenen data güzergahtaki duraklara kendi algoritması ile yaptığı hesaplamayı gönderiyor ve alın size kaç dk. sonra otobüs geleceği bilgisi. Ama ne zaman hayata geçecek diye sormayın :) ben 2009 da çıkmaz diyorum.
En son Esat tarafından 11 Haz Prş, 2009 20:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 09 Haz Sal, 2009 23:13

Bu şu an işliyor, pardon işlemiyor. Sana Yelkenli Değirmen durağı resmini göndermiştim galiba? Ama orada yazan ile hakikat ... yani, Berlin'de yağmur yağıyor da yazabilir, alâkasız bir şey (şu an) :?

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Haz Çrş, 2009 00:46

alabay yazdı:Bu şu an işliyor, pardon işlemiyor. Sana Yelkenli Değirmen durağı resmini göndermiştim galiba? Ama orada yazan ile hakikat ... yani, Berlin'de yağmur yağıyor da yazabilir, alâkasız bir şey (şu an) :?

B. Alabay
Aşağıdaki linkteki başlığa yüklersen resmi bakarız, konunun o kısmı oradan devam etsin, bu başlıkta konferans ile ilgili düşünce ve görüşleri alalım.

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?t=258

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Haz Çrş, 2009 07:54

Tebrik ederim Esat. Güzel bir organizasyona aktılmışsın. Resimler özellikle ulaşım a.ş'den süperr.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Haz Prş, 2009 18:46

Ben teşekkür ederim kendime olduğu kadar sizler içinde katıldım ahanda ispatı bana bundan sonra Müdür diyeceksiniz kardeşim, :D müdür müdürmüdür tartışılır ama bu kağıda göre müdürdür :)

Resim

Kongre bugün kapanış konuşması ile öğlende sonuçlandı, daha sonra bir sonraki Dünya Kongresinin gerçekleşeceği Dubai ile devir teslim töreni yapıldı, oldukça eğlenceli idi zaten Dubaililer metrolarını tanıtmak için değil sadece ülkelerini tanıtmak ve devir teslim için burada idiler havalarını atıp gittiler :)

Resim

Resim
Bir de çekiliş yapıldı bir kişi 2 günlük Dubai seyahati kazandı, bizde şans olsa gitti Atina metrosundan birine çıktı :)

Resim
Wiener Linien yönetimi

Resim
UITP üst yönetimi (sol: ismini hatırlayamadım UITP eski CEO, sağ: UITP Direktörü Mr. Hans RAT

Aynı şekilde Abu Dabi de fuardaki en gösterişli sunumu gerçekleştiren şehir idi, yaklaşık 7X7 metre genişliğinde bir led ekranda mükemmel bir animasyon şov sundular, onların dökümanlarını aldım oradan çıkartabildiklerim ile ilgili başlıklara bir şeyler yazarız ama onlarında 2023 e kadar planlamalarında pek çok metro ve tramvay hattı yapacakları sunumda yer alıyordu, parayı veren düdüğü çalıyor demek ki, aşağıda sunumdan iki kare:

Resim

Resim

Diğer mesajlarda katılımcı firmalardan kareler ve araç teknolojileri ile ilgili yeni gelişmelerden konseptlerden bahsetmeye çalışacağım, aslında broşürler üzerinde çalışsak çok malzeme çıkar bize ama vakit ve nakit meselesi.

Sayın Hans Rat ile ayaküstü bir sohbet ve tekrar kendimi tanıştırmadan sonra aldığım kare, altta da Prof. Vukhan Vukhic' in İstanbul Ulaşım A.Ş. standına yaptığı ziyaretten bir kare.

Resim

Resim

Danke das Sie sich Zeit genommen und uns besucht haben. Es war für mich eine freude mit Ihnen Unterhalten zu können und sie wieder nach lange Zeit gesehen zu haben.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 12 Haz Cum, 2009 20:17

Müdür Direktor, Leiter, Leitung, Direktion falan gibi olur, Manager/Management sadece işleten, gardaş :lol:

B. Alabay

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 12 Haz Cum, 2009 23:10

Esat güzel iş çıkarmışsın...Bu Herrn Rat'ı İstanbul'da konuşma yaparken beraber izlemiştik. :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Haz Cmt, 2009 08:09

Gerçekten benim için çok verimli bir fuardı :) tabii ki Mr. Rat aşırı yoğun çalışma temposu bulunan biri taşımacılıkta pek çok kişi UITP CEO sunun kim olduğunu bilmez ama Hans Rat' ı tanır :) kapanıştan sonra yol üstünde yakalayıp bir iki isim vererek kendimi tanıttım, kendisinin sıcak tavrını her zaman sevmişimdir, eğer vakit kısıtı olmasaydı Ulaşım A.Ş. standına getirip orada da görüntüleyecektim ama olmadı. Yine standa gelen Prof. Vukhic' e de kendisini tanıdığımı İstanbul' daki seminerini falan söyleyince çok mutlu oldu, tanınmak gibi bir gayeleri yok ama en azından sektörün fuarında ismini söylediği zaman bilinmesi gerekir diye düşünüyorum.

Bu akşam kalan fotoğraflar ile de devam edeceğim, araç fotoğraflarını belki de ilgili sayfalara koyarım bilemiyorum, mümkün olduğunca bu tip aktiviteleri takip etmek gerektiğini düşünüyorum, sonuçta bizler şu yolcu gözü ile bakıyor olsakta tartıştığımız konulara ait gelişmeleride bilmemiz gerekir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Haz Cmt, 2009 12:47

Fotoğraflar ile anlatımlara devam edelim. Aslında ilk mesajımdanda anlaşılacağı üzere çok ümitli olduğum bir fuardı ama katılım fuar ziyareti anlamında çok kalabalık değildi. Delegasyon çoğunlukla konferanslara katılım gösterdi belki fuar girişinin 25€ luk ücreti de meraklıları uzak tutmuş olabilir. Son gün halk günü olması nedeni ile daha çok eşantiyon meraklılarının geleceği düşünülse de bence daha çok raylı sistem meraklıları orada idi. Pek çok kişi simulasyon cihazlarını kullanabilmeye çalışıyordu :) Çok sayıda Viyana' da yaşayan ve Wiener Linien' de çalışan Türk vatandaşı da bu son günde fuarı ziyaret ettiler, bir kısmı ile verimli sohbetlerde gerçekleştirdik.

İlk stand UITP yani düzenleyicinin standı olsun.
Resim

Resim
Hali ile çok sayıdaki üst düzey ziyaretçiyi ağırlamak için geniş bir alan yayılmış standları vardı.

Bunlarda ev sahibi kurumların standı, 3 kurum ortak bir standda hizmet veriyorlardı, çok sayıda bilgilendirme ve tanıtım broşürü ile bu anlamda fuarın en hazırlıklısı idiler ama zaten verdikleri özel şeyler değil 365 gün bu firmalardan temin edebileceğiniz şeyler, yani neymiş bu konu önemliymiş.

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Haz Cmt, 2009 12:55

Ardından da işletmecilerin standlarını verelim.

RATP - Paris/Fransa :
Resim

Resim

Resim

STIB/MVIB - Brüksel/Belçika :
Resim

Resim

Steiermark S-Bahn - Steiermark/Avusturya :
Resim

Consorcio Transportes Madrid - Madrid/İspanya
Resim

Moskova Toplu Taşıma İdaresi - Moskova/Rusya