gnl-TS.35 » İlginç Toplu Taşıma Aktiviteleri

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Tramvay Bit Pazarı - Strassenbahn Flohmarkt

Mesaj gönderen Esat » 13 Ara Cmt, 2008 14:30

Viyana' da her yıl düzenlenen ve artık gelenekselleşmiş olan etkinliklerden birisi Strassenbahn Flohmarkt, türkçesi ile Tramvay Bit Pazarı bugün Karlsplatz' da U3 istasyonu pasajında gerçekleştirildi. Yıllardır gidip görmek istediğim bu aktiviteye bu sene şahit olabildim güzeldi, değişikti, hoştu ve kesinlikle bit pazarıydı :)

Resim

Resim

Sabah 09:00 da açılan pazar akşam 18:00 kadar açık kalacak, ben sabah erkenden gitmeye çalıştım 09:15 te vardığımda insanlar nerede ise birbirinin üzerinde idi :) gözüme ilk çarpan metro araçlarının kapı üstü istasyon listeleri olduğu için buraya yönlendim ve hemen 1996 dan kalma bir kapı üstü hat listesini kaptım :

Resim

Ve hemen arkasından bir de tramvay durak tabelası aldım, bu tabelalar bence önemli aslında 67 ya da 1 hattından bir durak aradım ama bulamayınca tek olan Südbahnhof tabelasını aldım, çünkü 3 yıl içerisinde Südbahnhof yeniden inşaa edilecek ve ismi Hauptbahnhof olacak dolayısı ile kıymetli bir tabela. Hatta sonradan bir kaç tabela daha niye almadım diye hayıflandım, tanesi 2 € idi saat 18:00 e daha çok var çıksam mı ne? :)

Resim

Hemen ardından da asıl bulunmam gereken yer ve almam gereken şeyi buldum, 1970 lerdeki metro araçlarının 1/87 maketleri vardı ve kaplan gibi atılarak hemen onlardan da edindim, bir de Viyana metro sisteminin inşaası ile ilgili güzel bilgiler veren bir kitap aldım, ülkemizde olsa dış kabı sararmış kimseye verilmez bunlar diye çöpe atılması muhtemel kitaplar burada 3€ ya kapış kapış satılıyor, çünkü kitapçılardaki fiyatı 24,90 dı sanırım.

Resim

Resim

Beni en çok şaşırtan, hiç tipinden beklemediğimiz insanlar koca koca otobüs ve tramvay tabelalarını kucaklayarak uzaklaşıyorlardı :) bu resimlediklerimden başka, eski makinist şapkaları (bayan ve erkek ama yeniden yapılma eskiden kalmış oldukların sanmıyorum) çalışanlara ait şapkalar ve tişörtler, düdükler ve anahtarlıklar, çeşitli kitaplar, otobüs ve tramvay hat ve yön tabelaları, eski tramvay araçlarının numaraları (bunu sonradan uyandım) baktığınız zaman normalde işletmeci Wiener Linien çöpe atmak istese işçilik ve belki de atık parası ödemek zorunda kalacağı şeyleri 50 cent ile 10 euro arasından fiyatlara satarak elinden çıkartmış oluyor, meraklıları bir araya topluyor ki Avrupa' da bu konuda gerçekten bilinçli bir meraklı kitlesi var, orada yaşlıca bir amca da Mart ayında yapacağı bir tramvay flohmarkt ının küçük broşürünü elime tutuşturuverdi :) dolayısı ile ikinci seferiminde adresi belli oldu, bakalım orada neler bulacağım.

Bunlar bit pazarından başka bir takım fotoğraflar :

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Şu Praterstern tabelasını almadığıma da nasıl pişman oldum :(

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Oca Sal, 2009 00:54

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?p=1202#1202

Geçen yılda duyurduğumuz Neywoyk taki "Metroda Çıplak Yolculuk Günü" tekrarlanmış :)
ABD’nin New York kentinde her gün 4 milyon insanın yolculuk ettiği metro hatları, bir kez daha ‘yarı çıplak’ eyleme sahne oldu. Bu yıl 8'incisi düzenlenen ‘Metroda Pantolonsuz Yolculuk’ eylemine katılan yaklaşık 2 bin kişi, metroya bindikten sonra, pantolonlarını çıkardı. İç çamaşırıyla kalan eylemcileri gören yolcular şaşkınlıklarını gizleyemedi.

ABD'de ilginç eylemlere imza atan ‘İmprove Everywhere’nin düzenlediği ‘Pantolonsuz Metro Yolculuğu'nun bu yıl 8'incisine kadın- erkek yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Foley Meydanı’nda toplanan gönüllüler, gruplar halinde 5 ayrı metro hattına bindikten sonra yolcuların şaşkın bakışları altında pantolonlarını çıkarıp çantalarına yerleştirdi. Yarı çıplak eylemciler, olağandışı hiçbir şey yokmuş gibi davranırken, eylemden haberi olmayan yolcular ise şaşkınlığını gizleyemedi. Yolcular, metro istasyonları ve vagonlarda gazete ve kitap okuyan yarı çıplak eylemcileri yan gözlelerle süzmekten kendilerini alamadı.

New York’u neredeyse bir baştan ötekine metroyla dolaşan baldırı çıplak eylemciler, bazı istasyonlarda mola verdi. Buralarda bir süre bekleyen eylemciler, yeniden metroya binip, yolculuğa devam etti. Eylemciler, kendilerine yöneltilen sorulara, ‘Pantolonumu giymeyi unuttum’, ‘Evden aceleyle çıktım, pantolon giymeye zaman kalmadı’, ‘Pantolonumun etiketi rahatsız ediyordu ondan çıkardım’, ‘Küresel ısınmayı protesto ediyorum’, ‘pantolonum ıslandı, çok üşüdüm, çıkardım’ gibi ilginç ve esprili yanıtlar verdi.

New York metrosunda 2 saati aşkın süre iç çamaşırı ile yolculuk eden pantolonsuz eylemcilerin gösterisi Union Square’de sona erdi. Metrodan çıktıktan sonra yağan kara ve soğuğa aldırmadan şehrin göbeğinde iç çamaşırları ile dolaşmayı sürdüren eylemciler, daha sonra sözleştikleri barlarda buluşarak eylemlerine devam etti. Pantolonsuz eylemcilere polis bu yıl da müdahale etmedi. Önceki yılki eylemde polis, katılımcıların bindiği tren hatlarından birini durdurmuş ve pantolonsuzları tutuklamıştı. Ancak açılan davada yargıç, pantolonsuz dolaşmanın yasalara aykırı olmadığına hükmederek eylemcileri serbest bırakmıştı.

‘Improv Everywhere’ adlı grubun kurucusu olan Charlie Todd, “Metro yolculuğu oldukça sıkıcı olabiliyor. Amacımız insanları güldürmek ve metro yolcuların ilginç bir New York macerası yaşamalarını sağlamak. Hem eğleniyoruz, hem de eğlendiriyoruz. Amacımız kimseyi rahatsız etmek değil. Pantolon giymemek yasalara aykırı değil ve bu hakkımızı kullanıyoruz” diye konuştu.
Kaynak : Milliyet.com.tr

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 13 Oca Sal, 2009 09:01

Heyt be, bizde de burkalı metro günleri yapılır belki ... Fatih Ekispires.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Şub Cmt, 2009 22:04

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?p=1347#1347

Yukarıdaki linkte geçen sene de sitemize konu olan Alman Demiryolları işletmedi DB' nin (Deutsche Bahn) Flört Treni bu senede yoldaymış :) Herhalde bir iki seneye kalmaz DB bu iş için site falanda kurar, gelin trende tanışın, "Berlin-Pırag Sen Beni Burda Bırak" gibi bir de slogan attık mı tamamdır :) Bizim memlekette bu yaptıkları işe bir isim veriyorlar ama buraya yakışmaz. :D
"Bizim trenimizle yola çıkmış ve vagonda oturuyorsanız, her beş dakikada bir yeni birisiyle tanışıyorsunuz. Birbirini tanımak, soru sormak için beş dakika zaman var. Flört ekspres trenine binenlerin ellerinde bir de tanışacağı kişilerin listesi oluyor. Bekâr yolcu, beğendiği ve tekrar görüşmek istediği erkek ya da kadını işaretliyor. Daha sonra Alman Demir Yolları işletmesi de iletişime geçebileceği bilgileri elektronik postayla yolluyor.

Ama istasyondan ayrılmadan, “After-Dating-Party” denilen, randevu sonrası veda partisinde tekrar gözüne kestirdiğini etkileme şansı var.
Kaynak : Sansursuz.com

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Ara Cmt, 2009 22:54

Bu resimleri Viyana başlığına koyacaktım ama sonra vazgeçtim, daha çok etkinlik kategorisine uygun geldiği için buraya atıyorum. Ayrıca bir kaç mesaj yukarıda bahsettiğim geleneksel Tramvay Bitpazarı bu yıl geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi, ben de tabii sabah 09:00 da yerimi aldım ama bu seneki pazarda hiç bir şey yoktu desem yeridir, bilemiyorum belki erken saatte herşeyi çıkartmıyorlar ya da gerçekten bir şey yoktu, geçen sene sudan ucuza aldığım elektrikli metro modellerinden sonra bu sene sadece broşür ve tabela görmek kötü oldu :)

Aşağıdaki resimleri bugün çektim, oldukça soğuk ama tatlı tatlı da kar atıştıran bir havada, biraz şansımın yaver gitmesi ya da ayaklarımın beni oraya çekmesi neticesinde aşağıdaki saate denk geldim. Viyana' da her yıl yılbaşı döneminde yani Kasım sonundan Ocak başına kadar geçen dönemde gerek dini gerekse kültürel sebepler ile pek çok etkinlik düzenleniyor, Viyana tramvay işletmecisi de bir şekilde bu etkinlikler içerisinde yer alabilmek adına, bu dönemde çalışan tarihi tramvay araçlarından, yani hakikatten nostaljik araçlardan sefere veriyor, tabii bir de firma sponsorluğunda bu iş yapılıyor. Manner firması, çikolata ve gofret tarzı şekerlemeler üreten bir firma, onun tramvayı zaten hep sabit :) yani kaplamaları bile sökülmüyor yıl içerisinde sanırım, hatta o renkte tramvay modelleri dahi satılıyor, pembiş pembiş :p diğer tramvay seti ise her zaman Ströck tarafından mı destekleniyor yoksa buranın diğer meşhur hamur işi firması ile değişimlimi yapıyorlar bilmiyorum ama aklımda bir de Anker tramvayı kalmış nedense?

Her ne ise lafı çok dolandırmayayım, aşağıda göreceğiniz üzere Manner sponsorluğunda Christkindl Bim (Başar daha iyi bilir ama Hristiyan Çocuk gibi bir anlama geliyor bu kelime ve Hz. İsa'yı işaret eden bir tanımlama sanırım, Bim de burada tramvaylara halk arasında verilen isim) diğeride Ströck sponsorluğunda Weihnachts Bim (Bunun tam kelime anlamını bilmiyorum ama Christmas ın Almancası olarak çıkıyor, neyse bu başka muhabbet.)

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Resim
Resim
Resim
Resim

3 ayrı zamandan 3 ayrı tramvay 1 karede.
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Tem Cmt, 2010 19:44

Bayağıdır toplu taşıma ile ilgili garip bir etkinlik görmemiştim geçen hafta gördüm anca şimdi yazasım geldi :)

Viyana toplu taşımacılık sisteminde "Mister X" diye bir etkinlik yapıldı, olayın hikayesini özetlemek gerekirse "Mister X" diye ünlenmiş bir hırsız yanında bir para çantası ile Viyana' ya geliyor. Bu arkadaş çantayı Viyana da bir yere götürecek, katılımcılarda sadece toplu taşıma araçlarını kullanarak bu elemanı yakalamaya çalışacaklardı.

Yüksek bir katılım yaşanmış, sadece 50 takıma izin veriliyordu ama takımlarda maksimum kaç kişiye izin vardı bilmiyorum, 150 den fazla insan katılmış organizasyona. Katılımcılara 10 dk. da bir SMS ile Mister X in bulunduğu konum bildirildi, yani hangi hatta hangi güzergahta olduğu gibi bilgiler, katılımcılar da başlangıç noktasından yola çıkarak ve sadece Wiener Linien' e ait metro, tramvay ve otobüs hatlarını kullanmak şartı ile onu yakalamaya çalıştılar. Birinci olan ekibe yaklaşık 300 euro değerinde hediye çeki, ikinci ve üçüncü ekiplere de sinema bileti hediye edilmiş. Wiener Linien Genel Müdürü katılımcıların hatları çok iyi tanıyor olmalarını vurgulamış, aslında şaşırtıcı değil, sistem düzgün olduğu için kaybolmak için sadece aptal olmak lazım :)

Etkinlik ile ilgili haber linki

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Tem Pzr, 2010 09:41

Milliyet Gazetesi Foto Galeride gördüğüm bazı resimleri koyuyorum, bu fotoğraf çekimi ne için yapılmış bilmiyorum ama enteresan olmuş tabii ki, Star Wars karakterlerinden Dart Wader, Prenses Leia ve askerlerden oluşan bir grubun resimleri, bende bir ara burada Sezar ı görmüştüm metroda :P

http://www.milliyet.com.tr/fotogaleri/4 ... -metroda/3

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Tem Cum, 2010 15:15

Bu Star Wars hadisesi Improve Everywhere isimli bir grubun aktivitesi imiş tam olarak anlamadım ama sanırım halka açık yerlerde bu tip etkinlikler yapan bir grup, daha önce bahsettiğimiz NY metrosundaki çıplak yolculuk günü de var bunların etkinlikler arasında :) Aşağıda fotoğrafların alındığı video filmi var, sitelerinde de hem bu videonun kamera arkası hemde başka çalışmalarından görüntüler bulabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=J5gCeWEGiQI

http://improveverywhere.com/

bu da Human Mirror projelerinin videosu :) bayağı bir ilginç geldi bana.

http://www.youtube.com/watch?v=9MBBr-a2KnM&fmt=18

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Ara Cmt, 2010 14:55

Şu benim geleneksel Tramvay Bit Pazarı bugün yapıldı, bende yine açılışta orada idim, geçen sene pek iyi değildi ama bu yıl idare etti, U6 metro ile alakalı daha önce görmediğim bir kitap vardı, bir de bu sefer arka plana bir fon yapmışlardı akıl edip, tabii en güzeli şu Viyana ULF tramvaylarının maketlerinin satışta olması idi :) tükan fiyatı 20€ civarı bu aletlerin, ekstra elektrikli motorda satıyorlardı bunlar için ama ondan almadım sadece 2 tane maket aldım :D bir iki kare resim koyayım yine

Resim

Resim

Resim

Bir ara fotoğraf makinem müsade ederse maketlerin daha temiz resimlerini çekmeye çalışacağım.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Mar Pzt, 2011 20:53

Liliputbahn ile ilgili başlıkta bir Drezin yarışı izlediğimden bahsetmiştim, şimdi tam emin olamadım ama sanırım 3. yapıldı bu yıl ve oldukça da büyük bir ilgi vardı. Aslında katılım ve izleyici kadar da etrafa kurulmuş kiosklarda bira - domuz sosisi ikilisinden zıkkımlanan kalabalık bir grup vardı :) etkinlik ise oldukça hoştu, daha çok bir takım mesajlar vermek isteyen genç grupları vardı, yani çevre falan filan işte :) yanlış anlamadı isem Almanya' dan gelip katılanlarda vardı, çöpçüler Köln yani alaman tabiri ile Kolonya' dan gelmişlerdi mesela. Tam anlamı ile profesyonel tasarıma sahip drezinler yanında çok ama çok amatörce yapılmış aletlerde bu alanda idi, aslında zaten ortada kazanacak bir şey de yok amaç sadece hoş vakit geçirmek, bunu yaparken bu dar hatta çalışan Liliputbahn ın tanıtımını yapmak, devlet demiryollarınında desteğini alarak, işte her yerde demiryolu demek falan filan, boş iş yani.

Neyse üj bej resim konuşsun bari,

Araçlar yarış öncesi park alanında, yarışta kura ile belirlenen rakipler yarışıyorlar, mesela aşağıdaki çöp kutusu şeklindeki son derece profesyonel drezin ile ahşaptan ev yapımı drezin karşılıklı yarıştılar
Resim

Resim

Resim

Ev yapımı olunca böyle oluyor :) 2 metre dahi gidemediler, bisikletten bozma sistemleri direkt zincir attı onlarda havlu,
Resim

Köln lü çöpçüler,
Resim

Resim

Hatırladığım kadarı ile yarışı bu arkadaşlar kazandılar, parkur rekoruda kırdılar, oldukça hafif bir araç imal etmişlerdi ve kullananlarda biraz hayvani bir güç ile asıldıkları için acayip bir sürat ile gidip geldiler :)
Resim

Bunlarda bir grup genç, Aprolo 17 ismini vererek roket şeklinde dış görünüm verdikleri araç ile katıldılar öncesinde de bir tiyatro sundular, Mars a gittiler Marslılar gemiyi çaldı dünyaya gitti falan filan :)
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Tem Cum, 2011 20:30

Şu resmi bir ara çekmiştik, herhalde bir eğlenceye gidiyorlardı :D Romalı ya da Helen olsalar gerek, gençler eğleniyor.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Oca Pzt, 2012 18:13

Pantolonsuz metro yolculuğu aktivitesi sonunda İstanbul'da da yapılmış, çok merak ediyorum olay New York'ta iken, amanda ülkemize gelseler ne ..... diye yazan ürkek takımıda oradamıydı? Acaba gerçekten emellerine nail olabildiler mi? Diğer taraftan ülkemiz için çok gereksiz bir aktivite ve hatta provokasyon olarak gördüm, hiç yeri ve zamanı değildi.

http://www.haberturk.com/yasam/haber/70 ... lda-galeri

Resim
2002 yılından bu yana başta New York olmak üzere dünyanın birçok kentinde "Metroda Pantolonsuz Yolculuk" eylemi düzenleyen “Improv Everywhere” adlı grup bu yıl İstanbul'da da boy gösterdi.

Eylem öncesinde ayrıca, gruptakilere, dekolte ve g-string giymemeleri konusunda uyarı yapıldığı bildirildi.

Rowan Savage isimli eylemci, grubun İstanbul eylemi için açılan Facebook sayfasında, eylemcilerden sekizinin polis tarafından sorgulandığını, ardından serbest bırakıldığını belirtti. Savage, eyleme katılanların çektiği fotoğrafların tamamına yakınının da yetkililerce silindiğini ifade etti.

“Etkinlikler [Sempozyum-Konferans-Toplantı]” sayfasına dön