ist-gnl.36 » "Dialogue in the Dark" İstanbul Metrosunda

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-gnl.36 » "Dialogue in the Dark" İstanbul

Mesaj gönderen Esat » 06 Ara Cum, 2013 08:14

Daha bir ay kadar önce böyle bir çalışmanın toplu taşımacılık çalışanlarına özellikle de işletme çalışanlarına uygulanması gerektiğini söylemiştim. Karanlık bir oda da işini görmeye çalışmak ya da tekerlekli sandalye ile bir bir kaç saatini iş yerinde geçirmek. Ancak bu sayede gerçekten engelliler ile ilgili bazı durumların kavranabileceğini düşünüyorum çünkü, başka türlü başımıza gelmeden ne kendi sağlımızın ve vücudumuzun kıymetini biliyoruz ne de bu tip zorluklar yaşayan insanlara karşı empati yapabiliyoruz.

Dialogue in the dark isimli çalışma dünya üzerinde pek çok kentte yapılmış, habere göre 130 ayrı kentte 7 milyondan fazla insan bu etkinlikleri ziyaret etmiş. Bu organizasyonun bir şekilde tanıtımı çok daha fazla yapılmalı diye düşünüyorum, insanlar gitmeli, görmeli. Tabi bir konu da biraz kızıyorum, dünya engelliler gününe kadar yapılan her şey geyik, o gün işte birileri bir şeyler yapıyor, sonra yine aynı geyik işlere geri dönülüyor. Bunu bize özel söylemiyorum dünyanın pek çok yerinde de böyle, yani kanun çıkartanlar içinde bir kaç duyarlı ve bunun uygulamasında çaba sarf eden bir kaç kişiler olmasa çok ama çok daha fazla ülke de çok umursanacağını sanmıyorum aslında. Yine de biz en azından burada üstümüze düşeni yapalım ve tarihi geldiğinde de gidip bu etkinliği görelim derim.
Ziyaretçilere, görme duyularını kullanmadan tamamen karanlık bir ortamda günlük yaşamlarını deneyimleten proje, görme engelli rehberler eşliğinde “hayatı başka açılardan görmeye” davet ediyor.
İstanbul Gayrettepe metro istasyonunda 1500 metrekarelik bir alanda düzenlenen etkinlik pek çok resmi ve özel kurumdan da desteği var.
Birçok ülkede düzenlenen Karanlıkta Diyalog (Dialogue in the Dark) sosyal girişim projesi 20 Aralık’ta 1500 metrekarelik geniş bir alanda, İstanbul Gayrettepe metro istasyonundaki Diyalog Sergi Alanı’nda start veriyor. İstanbul’da hayatımızın günlük akışından kesitlerin yer aldığı Diyalog Sergi Alanı, İstanbulluları daha aydınlık bir dünyaya davet edecek. Körlüğün bir metafor olarak kullanıldığı ve rollerin değiştiği bu önemli projede görenler bir süreliğine ‘’körlerin’’ yerine geçerek, görme engelli rehberlerin ‘’gözünden’’ hayatın farklı kesitlerini deneyimliyor olacaklar. 1988 yılından bu yana 7 milyondan fazla insanın deneyimlediği proje, Türkiye’de ilk kez Dialogue in the Dark İstanbul tarafından hayata geçiriliyor.

TTNET ana sponsorluğunda ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ulaşım A.Ş. ev sahipliğinde, İstanbul Engelliler Müdürlüğü Koordinasyonu’nda İstanbullular’la buluşacak olan projenin sponsorları arasında, TAV Havalimanları, Türk Hava Yolları, Türkiye Finans Katılım Bankası, IKEA ve kliksa.com da yer alıyor.
http://haber.rotahaber.com/dialogue-in- ... z2mflPKIRq

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 06 Ara Cum, 2013 12:12

Burada okul sınıflarında engellilik ve yaşlılık konuları görüşülünce, özel bir kıyafet giydiriliyor. Bu, asatronot kıyafeti gibi bir şey, genci 70, 80 yaşinda, yürüyemez veya iyi göremez şekline getiriyor. Sonra, hadi bakalım, şu ve şu treni yakala, aktarma yap gibi yola çıkıyorlar. Bunu yaşamış, öğrenmiş bir genç bu konularda sonra daha farklı düşünüyordur, farklı yanaşıyordur.

Ayrıca körlük konusuyla şöyle bir kere karşılaşmıştım: Basel’de bir karanlık restoran var. Bütün çalışanları, aşçı hariç galiba, kör. Biz dört kişi gittik, acaip bir yer. Hiçbir, ama hiçbir şey görülmüyor. Ben böyle durumlarda öyle kolay korkuya kapılmam, ama kulağıma tiz sesi oturdu! Öyle iki saat yemek yedik, yemekler nefisti, ama görülecek etraf yok. Hiçbir şey yok. Komik ek not: Bizi içeri getiren ve servisimizi yapan tesadüfen Türk kökenliydi, bu aramızı biraz farklı kıldı :-)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Oca Sal, 2014 12:19

Bu etkinliği ziyaret eden kimse olmadı galiba? Ben de henüz fırsat bulamadım, 6 ay kadar bir süre burada kalacakmış, içine bir takım özel şeylerde yapıldı İstanbul için, el ile dokunarak İstanbul' un siluet görüntülerinde objeleri tanımaya çalışmak gibi, bakalım bu Pazar gidebilecek miyim.

“Etkinlikler [Sempozyum-Konferans-Toplantı]” sayfasına dön