ist-M.06:02 » M2 Hattı Batı Uzatması (Yenikapı-İncirli)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Haz Çrş, 2008 13:24

Şimdi numara işi bu yüzden kafamı karıştırdı işte, bak şöyle özetleyeyim başka başlıklarda yazdıklarını bir araya topluyorum, bu kadar dağılmasına bu sebeple karşıyım aceleye gerek yok, merak etme sonra ben istediğin başlıklara ayıklarım hepsini :)

Ne dedin sen :

Kazlıçeşme-Havalimanı, e güzel M5 Bakırköy meydana uğruyormu? evet, Başakşehirden gelen hat uğruyormu? o zaman neden Kazlıçeşme-Havalimanı?

Ben diyorumki, M2 - Darüşşafaka-Taksim-Yenikapı-K.M.Paşa-Topkapı-(Ülkere doğru geniş bir yay ile)Zeytinburnu-Bakırköy Meydan-Havalimanı?

Mbilmemkaç (kazlıçeşme dediğimiz) Yenikapı-K.M.Paşa-Zeytinburnu Adliye-Osmaniye (bu arada bir yerde M2 ile tekrar kesişecek)-İncirli-Kuyumkent-Beylikdüzü

****O çok bi özendiğimiz metro sistemlerinde ne kısacık yerler için aktarmalar yapılıyor bir bilsek o oha nın aaa sı daha bir uzar bence

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 18 Haz Çrş, 2008 13:52

M2 ile M10. İkiside Bakırköy Meydan'da sonlanıyor. T1,T2,T4'ü düşünerek planlama yapmalıyız. Bir de ŞİRİNEVLER-BAKIRKÖY MEYDAN-MERTER tek olmalı. 2 kriter var yani.

Resim

M7 İLE BİRLİKTE;
Resim

Şirinevler-İncirli-Merter arasında malüm M1 var.

@@@@@@ 2. haritada bakırköy ve civarına şaşı bak bakalım. ankara metrosunun kızılayını gördün mü?@@@@

TOPKAPI ÜLKER DİYE BİR LAF ETTİN YAA:

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Haz Çrş, 2008 15:36

Bence oldu :) güzel de oldu? Ne diyorsun son resmi çok iyi incelemedim bir de bir hattı Bakırköyden başlatmışsın biraz daha inceleyip bir tane de ben toparlarım son halini vermeye çalışırız ortak noktaya vardığımızı düşünüyorum.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 18 Haz Çrş, 2008 15:45

Ben genel bir bakış açısıyla resmetmeye çalışıyorum her zaman. Yani 300-500 m detayını çok fazla düşünmüyorum. Çünkü o zamana gelmedik daha. Ana kaburgayı pardon omurgayı otuturabilirsek detaylara daha kolay inebiliriz.

Topkapı Üker gibi, Maltepe gibi, Davutpaşa'yı da içine alıcak bir proje ayrı olarak tasarlanabilir mesela. Bence Alibeyköy-Kazlıçeşme'den se şöyle bir güzergah olabilir;

Kazlıçeşme-Olivium-Merkezefendi-Topkapı-Ülker-Maltepe-Davutpaşa-Güngören Kale-Haznedar-Bahçelievler hoop buradan BAKIRKÖY'E..

Detay metro olur tabi bu. Ama İSTANBUL METROSU dediğim zaman benim kafamda hep ANA OMURGA geldiği çin çok detaya inmiyorum. O yüzden farklı bakıyoruz. Ben diyorum ki İM ANA MERKEZLERDEN GEÇSİN, diğer beslemeleri PIRT ZIRT LRT ne ise.

O YÜZDEN HEP YENİKAPI-KOCAMUSTAFA-TOPKAPI-MERTER-BAKIRKÖY MEYDAN-Ş.EVLER-SEFAKÖY diyorum. Ana odaklar buralar. Tek celsede boşansın pardon bağlansın...Bunu yazarken aaa samatyayı unuttun yok adliyeden geçmedi, yok şurası yokuş burası derman, düşünmüyorum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Haz Çrş, 2008 16:05

Ben bu M2 ve M10 ikilisini anlamadım - neden tek hat değil? Zaten artık bir plân gerekiyor, hepsi aklımda değil.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Haz Çrş, 2008 16:05

eh isimleri verince yanlış anlaşılmalara çok açık ama :) fakat ne oluyor, ben biraz muhalefet gibi de olsa senin düşünmediğin kısımlarını düşünerek şerh düşüyorum bu anlamda orta noktayı bulmak mümkün hali hazırda bahsettiğimiz bu güzergahlarda pek çok yerde mevcut istasyon noktaları ya da şaft noktalarını bile açıklayabilecek kadar iyi bir gözlemci olduğuma inanıyorum, fotoğrafik hafıza ne yapayım gördümmü kalıyor içerde :S

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 18 Haz Çrş, 2008 16:12

alabay yazdı:Ben bu M2 ve M10 ikilisini anlamadım - neden tek hat değil? Zaten artık bir plân gerekiyor, hepsi aklımda değil.B. Alabay
İşte beklediğim yazıyı yazdın abi. Ben olsam tek hat yaparım. M2 boylu boyunca uzaar gider Beylikdüzü'ne. Ama işletme farklı olur arada önemli değil.

M2-M10 güzergah nasıl oldu son hali???

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Haz Çrş, 2008 16:38

Londra ve Berlin'deki (hele New York) hatları bir düşünün. Metro hattı uzun da olabilir, tramvay değil.

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 18 Haz Çrş, 2008 16:42

İşte ben M2 hattının olabildiğince uzatılmasını (belli bir sistematik ile) savunuyorum. Beylikdüzü Hattına; M2 batı uzatması 2. etap derim.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 20 Haz Cum, 2008 14:37

M2 hattını Şirinevler'den Sefaköy'e ulaştıracağız. Ancak KUYUMCUKENT'ten 2 kol açılıyor. Bahsettiğimiz E5 KUZEYİNDEN GİDEN ve yol boyunca M1 ile 2 kez, T4 ile 1 kez, T2 ile 1 kez entegre oluyor.

Resim

Biraz daha kuzeyden giden M3 hattı ile entegre onun biraz daha kuzeyinden HALKALI-OTOGAR-TAKSİM aksında bir hat düşünüyorum. (esat senin tabyadan geçiyor. olimpik salondan)

Resim

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Eyl Çrş, 2008 15:35

İBB'nin tarihi yarımada koruma planına göre metro güzergahı; Belgratkapı'nın çok az kuzeyinden geçiyor. Silivrikapı'nın biraz güneyi yani.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/kurumsal/Bi ... rita_6.jpg

Resim

Yenikapı ile Kocamustafapaşa arası güzergahı. Tam K.M.P'de göbekte istasyon var.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Eyl Çrş, 2008 18:31

K.M.Pasaya kadar Marmaray a cok yakin gidiyor keske biraz daha yukaridan Millet caddesine yakin gecse idi cünkü oradaki cografya nedeni ile K.M.Pasa Yenikapi arasinda baska istasyon olamayacak demektir bu, ama yukaridan gelse idi Haseki civarinda ya da Haseki ile Cerrahpasa arasinda bir durak yapilabilirdi ki bence cok iyi olurdu bu hatti desteklemenin yegane yoluda daha önce Mehmet in önerdigi gibi T1 Zeytinburnu-Kabatas tramvayindan ayri bir hat cikarilarak Yenikapidan gecmesidir o zaman tadindan yenmez :)

“Metro Önerileri” sayfasına dön