ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Engin Y
Seyyah

Re: ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 19 Eki Cum, 2018 11:27

Abi,

Önce iyi haberi vereyim: İncelememi tamamladım :)

Şimdi de kötü haber: Bu metro durağı Sancaktepe'de değil :)

Metronun yerine baktım: http://wikimapia.org/#lang=tr&lat=41.01 ... 0&z=18&m=w

Bir de geriye sarıyorum: http://wikimapia.org/#lang=tr&lat=41.02 ... 7&z=12&m=w

Metro durağı, Çekmeköy ve Ümraniye ilçelerinin sınırında inşa edilmiş..
Sancaktepe ilçe sınırlarındaki Meclis Mahallesi'nin en yakın köşesi ise bu metro durağına 300 metre mesafede..

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 19 Eki Cum, 2018 12:20

Bu hat Türkiye'de nasıl metro inşaatı yapılmaz ! diye örnek alınmalı.

İhale sürecinden yapımına test sürüşlerinden pazarlama stratjesine kadar baştan sonu problemlere dolu bir proje oldu.

Bu projedeki hatalara bakılarak önümüzdeki süreçte ders çıkarılırsa iyi olur. (pek inanmıyorum)

Uzun zamandır bekleyen vatandaşlar için çok sevindirci bir haber.

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 19 Eki Cum, 2018 12:22

İşletme dk aralığı 5-6 dk olarak öngörülmüş bana biraz az geldi 3-4 dk olması gereken saatler de olacak gibi, Sultanbeyli - Samandıra - Sarıgazi - Çekmeköy - Ümraniye (Doğu kısmı) yolcusunun ben yoğun bir ilgi göstereceğini düşünüyorum, Şile Yolu üzerinden otobüslerle nispeten hızlandırılmış toplu taşımacılığın da zamanla gözden düşeceğini tahmin ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Eki Cum, 2018 12:54

Engin Y yazdı:Abi,

Önce iyi haberi vereyim: İncelememi tamamladım :)

Şimdi de kötü haber: Bu metro durağı Sancaktepe'de değil :)

Metronun yerine baktım: http://wikimapia.org/#lang=tr&lat=41.01 ... 0&z=18&m=w

Bir de geriye sarıyorum: http://wikimapia.org/#lang=tr&lat=41.02 ... 7&z=12&m=w

Metro durağı, Çekmeköy ve Ümraniye ilçelerinin sınırında inşa edilmiş..
Sancaktepe ilçe sınırlarındaki Meclis Mahallesi'nin en yakın köşesi ise bu metro durağına 300 metre mesafede..
3. faz da Sancaktepe ilçesine gidiyor ama işte propaganda için herkes istediği gibi kullanıyor terminolojiyi

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 19 Eki Cum, 2018 13:14

Esat yazdı:3. faz da Sancaktepe ilçesine gidiyor ama işte propaganda için herkes istediği gibi kullanıyor terminolojiyi
Evet abi, şu üçüncü etap yapılınca Sancaktepe ve Sultanbeyli ilçeleri de nasiplenecek inşallah..

Bu etap bitince, üçüncü etap için kaynak ayrılsa bari de en azından 2023 yılında açıldığını görebilelim; Allah kısmet ederse..
decimus yazdı:Bu hat Türkiye'de nasıl metro inşaatı yapılmaz ! diye örnek alınmalı.

İhale sürecinden yapımına test sürüşlerinden pazarlama stratjesine kadar baştan sonu problemlere dolu bir proje oldu.

Bu projedeki hatalara bakılarak önümüzdeki süreçte ders çıkarılırsa iyi olur. (pek inanmıyorum)

Uzun zamandır bekleyen vatandaşlar için çok sevindirci bir haber.
Aynen abi..

Öğlen Çekmeköy'de yaşayan ve dört gözle bu hattı bekleyen birisi şunu söyledi: Temel atılırken 38 ay gibi anlamsız bir söz verilmiş, neticede 76 ayı bulmuş.. Tam iki katı.. İbretlik gerçekten..
kenanmar yazdı:İşletme dk aralığı 5-6 dk olarak öngörülmüş bana biraz az geldi 3-4 dk olması gereken saatler de olacak gibi, Sultanbeyli - Samandıra - Sarıgazi - Çekmeköy - Ümraniye (Doğu kısmı) yolcusunun ben yoğun bir ilgi göstereceğini düşünüyorum, Şile Yolu üzerinden otobüslerle nispeten hızlandırılmış toplu taşımacılığın da zamanla gözden düşeceğini tahmin ediyorum.
Kesinlikle..

Şile Yolu kenarındaki Depo durağı da bu açılışla birlikte kullanılabilecek mi?
Yoksa, M8'in bitmesini beklememiz mi gerekecek?

Aslında arada bir Depo-Ümraniye-Üsküdar seferi yapılsa, yoğun saatlerde Çekmeköy-Sancaktepe tarafından gelecekler nedeniyle Ümraniye'den binemeyenler de biraz olsun rahat ederler..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 19 Eki Cum, 2018 13:47

Abi,

Mevlüt Uysal, Sancaktepelileri özellikle davet etmiş :)

Kaynak: https://www.dunya.com/gundem/umraniye-c ... eri-430374
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosunun 2. etabının 21 Ekim Pazar günü açılacağını bildirdi.

Uysal, Dünya Ticaret Merkezi'ndeki çalışma ofisinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Üsküdar-Ümraniye metro hattının geçen yıl aralık ayında açıldığını, Ümraniye-Çekmeköy hattının ise 21 Ekim Pazar günü saat 15.30'da hizmete alınacağını söyledi.

Çekmeköy Madenler Meydanı'ndaki açılışın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirileceğini dile getiren Uysal, "Bütün Çekmeköylüleri, özellikle bu hattan istifade edecek Sancaktepelileri, bütün İstanbulluları açılışımıza bekliyoruz." dedi.

Uysal, 7 istasyonun yer aldığı kısmın açılmasıyla, hattaki toplam durak sayısının 16'ya yükseleceğini ifade etti.

Söz konusu güzergahın yoğun olduğuna dikkati çeken Uysal, Ümraniye-Çekmeköy hattının devreye girmesiyle ulaşımda ciddi bir rahatlama olacağını düşündüğünü vurguladı.

Mevlüt Uysal, hatta günlük ortalama 600-700 bin kişinin taşınacağını, hattın tam kapasite işlemesi için çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Eki Cum, 2018 16:53

Şile Yolu kenarındaki Depo durağı da bu açılışla birlikte kullanılabilecek mi?
Yoksa, M8'in bitmesini beklememiz mi gerekecek?

Aslında arada bir Depo-Ümraniye-Üsküdar seferi yapılsa, yoğun saatlerde Çekmeköy-Sancaktepe tarafından gelecekler nedeniyle Ümraniye'den binemeyenler de biraz olsun rahat ederler..
Depo durağı M8 hattının bir istasyonu arkadaşlar, bu hatla bir alakası yok, dolayısı ile bahsettiğin gibi bir işletme de mümkün değil

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 19 Eki Cum, 2018 19:34

Esat yazdı:Depo durağı M8 hattının bir istasyonu arkadaşlar, bu hatla bir alakası yok, dolayısı ile bahsettiğin gibi bir işletme de mümkün değil
Evet, M8 konusunda haklısın abi, ama nasılsa bu hattın açılmasıyla depo da kullanımda olacak..
M8'in açılmasına nereden baksan iki yıl vardır, o zamana kadar çevredekiler yararlanırdı..

Ya da şu olamaz mı? M8'in Depo - Dudullu durakları arasında manuel bir işletme olamaz mı?

Yukarı Dudullu durağının henüz inşa edilmediğini varsayıyorum, tren orada durmadan geçebilir..

Depo olması nedeniyle Depo ve Dudullu arasında da rayların döşendiğini varsayıyorum..

Eğer bu Depo adlı durak M5'in deposu değilse, yanılıyorum tabii..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Eki Cum, 2018 20:42

Engin şöyle anlatayım;

Bakım Atölyesi ve Garaj Sahası - M5 ve M8 için ortak
Depo İstasyonu - M8 hattının depo yolu tüneli üzerinde, M5 depo yolu tüneli ile hiçbir alakası yok
Depo ve M5 Dudullu durakları arasında yolculuk imkanı yok
Depo durağından kalkan bir trenin M5 in herhangi bir istasyonuna gitme imkanı da yok :) ancak depo sahasına girip turlayıp M5 e girip o şekilde Dudullu ya varabilir, ki uto bir sistemde araya manuel bir tren sokmak mümkün olsa bile sence bu riske değer mi?

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 10 Ara Pzt, 2018 22:31

Çekmeköy-Sultanbeyli metrosunun kaldığı yerden devam edebilmesi için önümüzdeki hafta bir toplantı yapılacak ve bu toplantıda 2019 için bu hat ile ilgili karar alınacakmış.

Bakalım Ocak ayında bu hattın şantiyelerinde bir hareketlenme olacak mı ?

IBB kendisinde para olmadığı için yüklenici firmalara Yap-Kirala-Devret (YKD) modeli ile yaptırmak istiyor.Bu nedenle firmalar yabancı finans kurumlarıyla bu hattın yapımı için uzun zamandır görüşmeler yaptığını biliyordum ama son durumu öğrenememiştim. Anlaşılan Ocak ayında bu görüşmelerinde sonucu ortaya çıkacaktir.

Inşallah olumlu haberler alırız ve proje kaldıği yerden devam eder.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Ara Sal, 2018 06:26

YKD neymiş :) ilk defa duydum, Allah hayır etsin bakalım

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 13 Ara Prş, 2018 17:02

YKD olursa Çekmeköy - S.beyli - SGH arası ayrı bir metro hattı olur ve ayrı ücretlendirilir. Hiçbir yabancı konsorsiyum hele İDO olayından sonra kalkıp da halk otobüsü gibi 3 ay sonra ödemeli Akbil payını beklemez, kendine özel ücretlendirme ister aynı KMO - 3. Boğaz Köprüsü gibi. Ola ki yapılsa YKD metro hattı işletmecisi müşteri garantisi talep eder, haksız rekabet olmayacak şekilde hattın üstünde veya paralelinde hiçbir alternatif izin vermez. Minibüsçüler ve özel halk otobüsleri birleşsin sermayesini koysun, şirket kursun veya kurulacak şirkete imtiyazlı ortak olsunlar, o şekilde ihaleye girsinler daha iyi. En azından para yurtdışına gitmez.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön