ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 May Sal, 2012 11:56

Aslında önümüzde şöyle başlaması ile bitmesi arasında kesinti olmayan bir metro inşaatı olsa kıyas yaparız diyeceğim ama öyle bir seçeneğimiz yok, daha önce bir iki kerede yazmıştık bu işin bir standartıda yok, tamam belirlenmiş bir takım süreler var şu an aklımda değil geçen okudum bir yerde ona bakıp tahmini bir bitiş öngörebiliriz ki zaten bu işlerdeki bitiş süreleride hep o şekilde hesaplanıyor sanırım, yani kaç km, yer altı kesim yer üstü kesimler, tünel açma yöntemi ve zemine bağlı bir hesaplama yöntemi var galiba artı elektromekanik işi. Ama ne hikmetse daha yıllar öncesinden yani 5-6 yıl kadar önce dahi bu hattın hizmete girmesi için öngörülen tarih 2016 idi :) yani hedefte pek bir sapma yok gibi.

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 30 May Çrş, 2012 17:45

Öğrendim ki bu metro hattının geçeceği güzergahta "metro durağı(?) Yakında Burada!" büyük reklam panoları asılmış.
Beşiktaş Meydanı'ndaki komediden sonra şimdi de 4-5 sene sonra açılacağı düşünülen bir metroya "Yakında" denmiş. Sanki magazin haberi az sonra, şimdi yakında, flaş; İBB'nin zaman algısı kuantum fiziğiyle işliyor olabilir mi, acaba İBB kurumsal olarak paralel evrenlerde falan mı yaşıyor? :)
Değiliz ki kek, biliyoruz metro 4-5 sene sürecek! :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 May Çrş, 2012 17:52

Ben de hemen Beşiktaş’ı hatırladım … taaaaaa 2005’te görmüştüm o levhayı, evelallah … Şimdiden Şile’ye şöyle bir şey dikseler, 3023 senesinde bangliyö durağı, direk gapınıng önündeh, hem de Gapıgule’yeh!

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 May Prş, 2012 11:06

6 Haziran 2012 tarihi İBB tarafından resmi olarak duyurulmuş, eldeki hazır animasyonlardan birinin içine 2 tane yazı fiyakalı bir ses ile tanıtım yapılmış ;)

http://www.ibbtube.com/950-anadolu-yaka ... liyor.html

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 May Prş, 2012 15:29

Bu da bilboardlarda yer alan ilanı

Resim

Kent ve Demiryolu grubundan alınmıştır.

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 31 May Prş, 2012 22:05

Bu proje hayli değerli ama istasyon isimlerinin bir kısmı çok sakil ve kasaba mantığında. Örneğin Çarşı, Lise, Toplukonutlar Ayrıca Inkılap Mah. İstasyonu'na adını veren mahalle artık metronun geçtiği güzergahta bulunmuyor :)
Bir diğer tuhaf mantıksızlık da bu metronun yüzüp yüzüp Sarıgazi'deki Sancaktepe Belediyesi önündeki büyük meydana uzamaması halbuki o alanda büyük bir yolcu potansiyeli bulunmakta.
Özellikle Kısıklı, Lise, Toplukonutlar İstasyonları ise kanımca fazla bi katkı sağlamaz belki 1-2 istasyon da birleştirilebilinirdi.
Her halükarda şehrin kenarında köşesinde kalmışları şehir merkezine taşıyacak değerli, önemli ve tebrik edilesi bir yatırım.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 May Prş, 2012 22:30

İstasyon isimleri her hatta kanayan yara :) Lise İstasyonu, harika bir seçim. Ne Lisesi? Metro Lisesi. Ya da Çarşı bari Ümraniye Çarşı olsun. Eh, burada Başar'a sonuna kadar hak veriyorum işte, adres sistemi, kentleşme sistemi doğru düzgün olmayınca durak isimleride böyle oluyor, çünkü biz yolumuzu sokak ve caddelere göre değil Lise den sola dön, heykel den düz git, toplu konutları görünce in diye buluyoruz. ;)

Sancaktepe konusu garip geldi şimdi bana, bildiğimiz kadarı ile son istasyonun ismi Çekmeköy idi, ama İBB ve Başkan son dönemde ısrarla Sancaktepe'ye metro getiriyoruz diye bahsediyorlar ki zaten yukarıda resmini verdiğimiz bilboarda da o şekilde ama sizin söylediğinize göre Sancaktepe merkeze gitmiyor henüz, bir şekilde o istikamete gidecek.

keyifadami
Aylık Paso

Mesaj gönderen keyifadami » 01 Haz Cum, 2012 07:13

kenanmar yazdı:Bu proje hayli değerli ama istasyon isimlerinin bir kısmı çok sakil ve kasaba mantığında. Örneğin Çarşı, Lise, Toplukonutlar Ayrıca Inkılap Mah. İstasyonu'na adını veren mahalle artık metronun geçtiği güzergahta bulunmuyor :)
Bir diğer tuhaf mantıksızlık da bu metronun yüzüp yüzüp Sarıgazi'deki Sancaktepe Belediyesi önündeki büyük meydana uzamaması halbuki o alanda büyük bir yolcu potansiyeli bulunmakta.
Özellikle Kısıklı, Lise, Toplukonutlar İstasyonları ise kanımca fazla bi katkı sağlamaz belki 1-2 istasyon da birleştirilebilinirdi.
Her halükarda şehrin kenarında köşesinde kalmışları şehir merkezine taşıyacak değerli, önemli ve tebrik edilesi bir yatırım.
fazla katkı sağlamayacağınız dediğin toplukonutlar durağı, şile yolunun en merkezi ulaşım noktalarından madenler'e tekabül ediyor. en azından madenler'deki meydana "durak yakında burada" yazısı asıldı :) dolayısıyla tam tersine çok önemli bir yerde o durak...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Haz Cum, 2012 11:16

Bencede Toplu Konutlar isimli durak iyi bir noktada Şile Yolu ile Dudullu Yolunun kesişim noktası ve etrafında bayağı bir yerleşim var, bana daha çok bir sonraki Çekmeköy durağının yolcusu az olur gibi geliyor, yani yerleşim az göründüğü için. Bir de burada isme takıldım daha önce hep Çekmeköy - Taşdelen diye bahsediliyordu, ve haritada gördüğüm kadarı ile istasyonun bulunacağı yer Taşdelen mahallesinin üst kısmı ama İBB her yerde Sancaktepe diye reklam yapıyor hatta istasyon isminde bile yine çiftleyip Çekmeköy - Sancaktepe yazmışlar, yani gitmeyen yere metro getirdik demenin yolu isim vermekse direkt Sultanbeyli desinler durağın ismine :) belki o zaman Sultanbeyli'ye metro gelmiş zannederiz.

İBB isim konusunda sürekli yanlış yapıyor, ya projeyi yapanlar bilgileri ya da haritada gördükleri üzerinden ya da otobüs durağı verilerinden yola çıkarak isim veriyorlar ya da bazı sonradan olmalardan yararlanıyorlar, halbuki iş ihaleye verildikten sonra bölge halkınında görüşü alınmalı, tamam otobüs duraklarının isimleri belki iyi bir dayanak noktası olabilir ama onlarında isimleri cami ve lise den öteye geçmiyor :)

Ali Dağcı
Abonman

Mesaj gönderen Ali Dağcı » 04 Haz Pzt, 2012 21:31

Esat yazdı:Bencede Toplu Konutlar isimli durak iyi bir noktada Şile Yolu ile Dudullu Yolunun kesişim noktası ve etrafında bayağı bir yerleşim var, bana daha çok bir sonraki Çekmeköy durağının yolcusu az olur gibi geliyor, yani yerleşim az göründüğü için. Bir de burada isme takıldım daha önce hep Çekmeköy - Taşdelen diye bahsediliyordu, ve haritada gördüğüm kadarı ile istasyonun bulunacağı yer Taşdelen mahallesinin üst kısmı ama İBB her yerde Sancaktepe diye reklam yapıyor hatta istasyon isminde bile yine çiftleyip Çekmeköy - Sancaktepe yazmışlar, yani gitmeyen yere metro getirdik demenin yolu isim ver
Son durak Cekmekoy Madenler mevkiindeki ust gecidin orada oyle degil mi? Son durak konusunda bir kafa karisikligi var gibi cunku o cevredeki bazi kisiler son duragin biraz ilerideki Peugeut bayisinin orada oldugunu soyluyor. Bunu bir netlestirmek adina son duragin tam yeri acaba neresi.

Isim konusu da yanlis bilmiyorsam Sile yolu iki ilceyi birbirinden ayiriyor. Yolun bir tarafi Cekmekoy diger tarafi Sancaktepe olarak geciyor. Eger son durak tam da o ust gecidin oradaysa "Cekmekoy Sancaktepe " diye isimlendirilmesi cok da yanlis degil. Son duragin yolcu almayacagina katilmiyorum su anda orada buyuk site insaatlari yapiliyor. Mesela Suryapinin Adaparki son duraga yakin. Cok yakin degil ama yakin.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 04 Haz Pzt, 2012 21:53

Yanlış değil demek yanlış, herkes biliyor ki Sancaktepe dendiği zaman akla gelen yer birinci sırada Sarıgazi'dir, o olma sa da Samandıra'dır. Ama asla Şile yolu değildir...

Ali Dağcı
Abonman

Mesaj gönderen Ali Dağcı » 04 Haz Pzt, 2012 22:10

Hakan yazdı:Yanlış değil demek yanlış, herkes biliyor ki Sancaktepe dendiği zaman akla gelen yer birinci sırada Sarıgazi'dir, o olma sa da Samandıra'dır. Ama asla Şile yolu değildir...
Adapark adres verirken ilce kismina Sancaktepe yaziyor ama yolun karsisindaki IETT Camlik duragi Cekmekoy tarafinda kaliyor. Ben bu sekilde biliyorum, hatali mi? Son durak tam olarak neresi

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön