ist-M.01 » Yenikapı-Sefaköy-Beylikdüzü Metro Projesi

Uğur
Serbest Geçiş

Re: ist-M.01 » Yenikapı-Sefaköy-Beylikdüzü Metro Projesi

Mesaj gönderen Uğur » 20 Kas Cum, 2020 17:29

İncirli - Sefaköy arası da bakanlıkta

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Kas Cum, 2020 18:27

İncirli - Sefaköy’ün bakanlığa devir kararı: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/ ... 18-3-1.pdf

Önceki kararda Bakırköy - Beylikdüzü yazıyormuş, yukarıdaki kararla İncirli - Sefaköy olarak değiştirmişler: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/ ... 1210-7.htm

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Kas Cmt, 2020 11:48

hayırlı uğurlu olsun, Yenikapı-İncirli arası muamması ne olacak bakalım ve bu karar işletme ile ilgili neler getirecek. Hacıosmandan gelen hat İncirli de mi bitecek, yoksa Sefaköy ve sonrasında Beylikdüzüne mi gidecek? Bu kısımla ilgili İBB nin görüşmeleri vardı, hatırladığım Beylikdüzü kısmını İBB ihale etmek istiyor bir an önce ama oradaki kanal bağlantılı proje değişikliklerinin getirdiği maliyetler sorun.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 21 Kas Cmt, 2020 12:46

Bir de "kanal" şimdiki metrobüs istasyonun olduğu yerde olacak Küçükçekmece istasyonunun ve Avcılar'a girişte bulunan Avcılar Park istasyonunun da iptalini gerektiriyor.

Kadir Topbaş döneminden harita, kalitesi düşük kalmış olsa da Küçükçekmece'deki istasyon görülebiliyor.
Resim

Resim

Kanal taraftarı aday Binali Yıldırım'ın vaatlerinden harita hat direkt Cennet istasyonundan Reşitpaşa istasyonuna geçiyor.
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Kas Cmt, 2020 13:34

son harita doğru, şu anda da öyle,

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 07 Şub Pzr, 2021 20:39

Bu yılan ve yalan hikayesine dönen hattın umarım bir çözümü olur. Esenyurt (Eski) Meydan’a ulaşan Kabataş metrosunun ilerletilmeyeceği anlaşılıyor bence saçma bir düşünce olmuş bir iki adımla Avcılar Cihangir Mahallesi veya Haramidere veyahut Beylikdüzü Meydan yönünde uzatılabilirmiş, Beylikdüzü - Esenyurt - Bahçeşehir - Avcılar arasında yoğun bir insan ve araç trafiği var ve alternatifsiz haliyle potansiyel olarak çözülmeyi bekliyor.
Bu arada Ambarlı dedikleri yerin Ambarlı Limanı veya Avcılar Ambarlı ile ilgisi yok; orası Torium AVM arkası Esenyurt ilçesi Zafer ve Namık Kemal mahalleri yönünde muhtemelen Ekin Cd. ve 5-6 yolun kesiştiği yer, eski imar plan notları öyleydi diye hatırlıyorum. Üçevler dedikleri yer tam neresi anlayamadım; Esenyurt Belediyesi binası ve önündeki Esenyurt Yeni Meydan’ı kast ediyorlar veya Doğan Araslı Bulvarı yönünde Firuzköy (?).
Yıldırım Bayezid ise muamma sanırım oradaki bir caddeden esinlenmişler, orası da muhtemelen Metrobüs Cumhuriyet Mh. durağı.
Yakuplu ise Metrobüs Haramidere - Güzelyurt durakları arası olmalı, yeni açılan Yakuplu Koruluğu boşluğu olmalı.
Reşitpaşa ise Metrobüs İBB Sosyal Tesisler ile Şükrübey arası sanırım.
Bu arada Büyükçekmece’ye ne Metrobüs ne de metro vaadi var İmamoğlu’na çoklukla oy veren bir ilçe olmasına karşın.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Şub Pzt, 2021 11:51

kenanmar yazdı:
07 Şub Pzr, 2021 20:39
Esenyurt (Eski) Meydan’a ulaşan Kabataş metrosunun ilerletilmeyeceği anlaşılıyor bence saçma bir düşünce olmuş bir iki adımla Avcılar Cihangir Mahallesi veya Haramidere veyahut Beylikdüzü Meydan yönünde uzatılabilirmiş, Beylikdüzü - Esenyurt - Bahçeşehir - Avcılar arasında yoğun bir insan ve araç trafiği var ve alternatifsiz haliyle potansiyel olarak çözülmeyi bekliyor.
Orada yukarıdan gelen ya da videoda önce bu hattan çıkıyor görünen ama hemen ardındaki slaytta ucu farklı görünen hat M7 nin uzatması olarak dile getirilmişti. Yani Esenyurt'tan sonra aşağıya inerek bu hatta aktarma imkanı sağlayacak şekilde. Tahminim İBB burada eski yönetimin de yaptığı gibi bir ihale içerisinde ikinci bir hattın etabını da katma yöntemini izlemiş olabilir.

Kullanıcı avatarı
yakupfurkan24
Aylık Paso

Mesaj gönderen yakupfurkan24 » 29 Mar Pzt, 2021 21:34

Metro İstanbul'un yayınlamış olduğu 2029 ve 2029 Sonrası vizyon haritalarına baktığımızda bu hattın Sefaköy - TÜYAP kısmına M20 kodu verildiğini görmekteyiz. Bu hattın M2'nin devamı olacağı belirtiliyordu geçmiş haritalarda. Ama bu hattında 3.ray enerjili değil rijit katener sistemi ile inşa edileceğini duydum, ne kadar doğru bilemiyorum. Eğer rijit katener sistemi ile inşa edilecekse zaten M2'nin devamı olamamaz.

Resim
Resim

yakupfurkan24

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 29 Mar Pzt, 2021 22:49

yakupfurkan24 yazdı:
29 Mar Pzt, 2021 21:34
Metro İstanbul'un yayınlamış olduğu 2029 ve 2029 Sonrası vizyon haritalarına baktığımızda bu hattın Sefaköy - TÜYAP kısmına M20 kodu verildiğini görmekteyiz. Bu hattın M2'nin devamı olacağı belirtiliyordu geçmiş haritalarda. Ama bu hattında 3.ray enerjili değil rijit katener sistemi ile inşa edileceğini duydum, ne kadar doğru bilemiyorum. Eğer rijit katener sistemi ile inşa edilecekse zaten M2'nin devamı olamamaz.
M1 hattı katenerliydi, değil mi?

M1A’yı Atatürk Havalimanı’ndan Sefaköy’e, oradan da Tüyap’a kadar uzatabilirler mi acaba?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Mar Sal, 2021 07:01

TÜYAP hattı yılan hikayesine döndü, ortada inşaatı Bakanlığa devredilmiş ama bir türlü yatırım planına alınmayan Yenikapı-Sefaköy diye bir etap var, ki neden Sefaköy yapıldı bilmiyorum. Şimdi İBB diyor ki, arkadaş Ben Sefaköy-TÜYAP arasını inşa edicem ama bana Sefaköy-İncirli arasını da ver, Bakanlık ise gördüğüm kadarı ile hiç tepki vermiyor bu konuya (arka planda yazışmaları bilemeyiz) dolayısı ile işin ucu biraz belirsiz olduğu için ortaya böyle bir durum çıkıyor.

Ben başından beri Hacıosman-Tüyap gibi upuzun bir hatta zaten pek taraftar değilim ama en azından şimdilik M20 denilmiş olan Tüyap hattı İNCİRLİ den başlamalı, bu şekilde daha verimli olacaktır kanaatindeyim.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 03 May Pzt, 2021 12:55

Başkanın imza projesi olur herhalde
İstanbul'a müjde

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Yeşil Şehir Aksiyon Planı Mutabakatı yaptık. EBRD ile gerçekleştirmeyi planladığımız ilk proje 3.5 milyon kişinin yaşadığı 5 ilçeden geçecek olan yaklaşık 25.5 kilometre uzunluğundaki İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metrosu olacak.
https://twitter.com/i/web/status/1389170045000069122

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 03 May Pzt, 2021 19:25

Umalım da hızlıca yapılıp 4-5 seneye tamamlansın bu sayede Metrobüs Büyükçekmece - Mimaroba - Güzelce yönüne uzatılabilir.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön