ank-M.03 » Ankara Metro İnşaatları

Engin Y
Seyyah

Re: ank-M.03 » Ankara Metro İnşaatları

Mesaj gönderen Engin Y » 13 Eki Sal, 2020 19:45

Uğur yazdı:
13 Eki Sal, 2020 19:39
Hiç fark etmemiştim. Söğütözü-Natoyolu tek işletme olur sanıyordum.
Uğur Bey,

Elbette ki tek işletme olacaktır, aklın yolu bir; ama Ankara Belediyesi nasıl ki bir hattı M1-M2-M3 diye adlandırdıysa, bunu da A1-A2 diye adlandırır :)

Hatta ileride Söğütözü’nden ODTÜ’ye uzatma yapılırsa, ona da A3 derler, A1-A2-A3’e hazırlıklı olalım :)

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 13 Eki Sal, 2020 23:21

O zaman Ankara'ya bir Metro Ankara A.Ş. ihraç edelim :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Eki Çrş, 2020 06:57

Uğur yazdı:
13 Eki Sal, 2020 23:21
O zaman Ankara'ya bir Metro Ankara A.Ş. ihraç edelim :D
zaten var şirketleri ama işte, neyse şimdi çok muhalefet ediyor ya da eleştiriyor gibi olmasın. Yalnız şunu iyi biliyorum Metro İstanbul gerçekten sektöre ait işlerin tamamında bir numara.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 14 Eki Çrş, 2020 11:37

Ben buna basit bir örnek vereceğim. İstatistikler; meraklısı olarak benim en detaylı yolcu sayıları bulabildiğim işletme Metro İstanbul'unki. EGO işletmesi'nde de var raylı sistem istatistikleri ama sadece o yılın sayıları çıkıyor. Mesela şu an için 2020 Ocak'tan öncesi kaldırılmış siteden. 2021'de Ocak 2021'den başlayarak 2021 yolcu sayıları yazılmaya başlanacak bu senenin verileri kaybolacak. İzmir olsun Bursa olsun Adana olsun onlara girmiyorum bile.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 30 Eyl Prş, 2021 15:27

Engin Y yazdı:
09 Eki Cum, 2020 15:11
Engin Y yazdı:
24 Oca Cum, 2020 11:08
Şimdi de %39 olarak gözüküyor: http://www.duygumuhendislik.com/urun-ak ... detay.html
Keçiören Metrosu'nun AKM - Kızılay kesimindeki ilerleme oranı bugün itibarı ile %68 olmuş: http://www.duygumuhendislik.com/urun-ak ... detay.html

Bu yıl içindeki gelişimine bakarsak, 2021 Eylül ayında tamamlanmasını bekleyebiliriz diye umuyorum..
Duygu İnşaat'ın sayfasına göre ilerleme %69'a yükselmiş: https://www.duygumuhendislik.com/urun-a ... detay.html

Gerçi daha önce, negatif ilerleme de görmüştük bu projede :)
Engin Y yazdı:
20 Ağu Sal, 2019 13:36
Engin Y yazdı:
04 Nis Prş, 2019 11:20
Duygu Mühendislik adlı şirketin sayfasında, projenin tamamlanma oranı %53 olarak belirtilmiş..
Aynı sayfaya az önce meraktan gireyim dedim ve projenin tamamlanma oranının %33 olarak belirtildiğini gördüm: http://www.duygumuhendislik.com/urun-ak ... detay.html

Demek ki yukarıdaki mesajı yazdığımdan beri geçen 4,5 aylık süre zarfında, projede -%20 (eksi yüzde yirmi) ilerleme sağlanmış..

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 30 Eyl Prş, 2021 16:33

Ocak ayındaki bu içerikte Adilye ve YHT Gar istasyonlarının bittiği görülüyor. https://twitter.com/i/web/status/1351826398487449602

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 23 Kas Sal, 2021 15:42

Bakan ya hangi yılda olduğumuzu karıştırdı ya da projeleri: https://www.uab.gov.tr/haberler/ulastir ... -milyar-tl
Atatürk Kültür Merkezi-Gar-Kızılay hattı 3,3 kilometre. Tandoğan – Keçiören Metrosu’nu kullananlar bu proje bittiğinde Kızılay’a aktarmasız ulaşabilecekler. Yaklaşık yüzde 85 fiziki gerçekleşme kaydettiğimiz bu hattı 2022 yılı ikinci çeyreğinde açacağız.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Kas Sal, 2021 21:27

%85 bittiyse yetişmez mi?

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Kas Çrş, 2021 06:58

Valla abi, altı ay içinde kalan %15'lik işlerin bitirilmesi ve deneme sürüşlerinin tamamlanması bana iddialı geldi..
Hatta bir yıl sonra açılmış olursa, gerçekten hızlı bir şekilde bitirmişler diyerek, tebrik edeceğim bakanlığı..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Kas Çrş, 2021 19:19

1,5 ay burdan, 6 ordan 7,5 ay, üzerine yaaa işte sarktı etti dedin mi 10 ay :) 2022 de açıldı mı açıldı :D

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Ara Sal, 2021 10:54

Onur yazdı:
11 Eki Pzr, 2020 10:26
Gar-Kızılay uzatılmasının Çankaya'ya uzatılma ihtimali var mı?
Çankaya'ya değil, ama Dikmen'e uzatılması düşünülüyor sanırım: https://www.ego.gov.tr/tr/haber/5790/eg ... ni-anlatti
Yayın Tarihi: 25.11.2021

EGO Genel Müdürlüğü, katılımcı belediyecilik anlayışı doğrultusunda Çankaya bölge muhtarları ve semt dernekleri ile bir araya gelerek “Kızılay-Dikmen Metro Hattı Projesi” hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş’ın başkanlık ettiği ve görüş alışverişinde bulunulan toplantıda hattın ekonomik fizibilitesi, yolcu kapasitesi, yatırımın kentsel bütünleşmeye katkısı ve Ulaştırma Bakanlığı projelendirmelerinde yer alıp almadığı konuları masaya yatırıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te raylı sistemler ağını genişletmeye hız kesmeden devam ediyor. Kent yönetiminde katılımcı belediyecilik anlayışı doğrultusunda ‘ortak akla’ önem veren EGO Genel Müdürlüğü, Çankaya ilçesi bölge muhtarları ile semt derneklerinin temsilcilerine “Kızılay-Dikmen Metro Hattı Projesi”ni anlattı.

ALKAŞ: “BİZ ULAŞIMI SADECE ULAŞIM OLARAK GÖRMÜYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen değerlendirme toplantısında; muhtarlar ve semt derneklerinin temsilcileriyle de bir araya gelen EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, projeye ilişkin önemli bilgiler verdi.

Muhtarların ve semt derneklerinin görüşlerinin alındığı toplantıda Kızılay-Dikmen Metro Hattı’nın ekonomik fizibilitesi, yolcu kapasitesi, yatırımın kentsel bütünleşmeye katkısı ve Ulaştırma Bakanlığı projelendirmelerinde yer alıp almadığına yönelik proje detayları hakkında bilgi veren Alkaş, şöyle konuştu:

“Kısıtlı kaynakların rasyonel kullanımı ilkesi çerçevesinde belediyemiz kaynaklarının verimli kullanılabilmesi ve doğru yatırım kararlarının alınabilmesi için Dikmen Metrosu’na ilişkin istişare toplantıları düzenleyeceğiz. Bugün bir başlangıç yaptık ve bu süreç devam edecek. Muhtarlardan gelen görüş ve önerileri dikkate alacağız. İkinci istişare toplantımızı ise şehir plancıları, bilim insanları ve meslek odalarıyla gerçekleştireceğiz.EGO Genel Müdürlüğü olarak biz ulaşımı sadece ulaşım olarak görmüyoruz. Ulaşımla bölgenin sosyolojik altyapısını, makro formunu, imar durumu değerlerini de yeniden yapılandırıyoruz ve sosyalleştiriyoruz. Her şey Ankaralı hemşehrilerimiz için Ankara'mız için. Bizim misyonumuz, Ankara’mızı hak ettiği seviyeye getirmek. Bunu da hep birlikte bugünkü gibi istişare ederek ortak akılla gerçekleştireceğiz.”

MUHTARLAR’DAN PROJEYE TAM DESTEK

Çankaya bölgesi muhtarları Dikimevi-Kızılay Metro Projesi ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

-Sibel Kılıç (Akpınar Mahallesi Muhtarı): “Bu projeyi duyunca çok heyecanlandım. Dikmen’de nüfus çok kalabalık ve ulaşımda çok sıkıntı yaşıyoruz. Metro hattının bize çok faydası olacak. Mahallemiz yokuşlarla dolu bu da insanları ulaşımda çok mağdur ediyordu. Bu projeyi duyunca çok mutlu olduk.”

-Özgür Özdemir (Harbiye Mahallesi Muhtarı): “Ulaşımda metro bir şehri modernleştiren bir kaynağa sahip. Dikmen hala minibüs kültürüyle devam ediyor. Bu projeye biz de desteğimizi sürdüreceğiz. En sağlıklı ve modern bir ulaşım olan metronun yaygınlaştırılmasının Ankara’yı başka noktaya taşıyacağına inanıyorum.”

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 10 Oca Pzt, 2022 17:47

Ankaray Natoyolu uzatmasına ait ÇED proje tanıtım dosyasından Ankara'nın raylı sistemler vizyonu. Çoğu hat vizyonda verilen vadeden geri kalmış ve geriye kalmaya devam ediyor.

Resim

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön