ist-M.01:34 » Beylikdüzü-Sabiha Gökçen Hvl. "HızRay" [Proje Süreci]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-M.01:34 » Beylikdüzü-Sabiha Gökçen Hvl. "HızRay" [Proje Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 19 Ara Prş, 2019 06:41

Dün İstanbul'da İBB tarafından bir ulaşım çalıştayı düzenlendi, çalıştayda dikkatimi çeken konulardan birisi Raylı Sistem Daire Başkanı Pelin Hanımın 1100 km hedefi ile ilgili sözleriydi, kendisi 1100 km yerine 800 kmlik daha verimli planlanmış bir yapıyı öngördüklerini, bunun İstanbul için daha doğru bir tercih olacağı yönünde sözleri oldu. Buradan anladığım yaklaşık 300 km lik bir eksilme olacak gelecek vizyonunda, nihai aşamada yine 1100 den söz edilir belki ama doğru planlanmış bir 800 bana da mantıklı gelmiyor değil, tabi bu vizyon hatlarının sadece eksilme değil güzergah olarak da değişime uğrayacağı anlamına geliyor, bakalım günler neler getirecek göreceğiz.

Bir diğer konuda Yapı Merkezi firmasının İBB ye bir öneri projesiydi, bu proje aslında İstanbul'da metro yapılsın denildiği bakır çağı döneminden beri dile getirilen hattı da içeren, bunu boğaz geçiş metrosu ile birleştiren ve kabaca bir sinüs eğrisinin şehrin içinden geçmesi diyebiliriz, elimde şu an görsel yok, sunumu bir şekilde edinebilirsek ya da başka yerlerde görselini bulursak ayrıca paylaşabiliriz. Şöyle bir güzergah Bostancı - Kozyatağı - Gayrettepe - Aksaray/Topkapı - Bağcılar bu güzergah doğuda sinüs yeniden peak yaptırılarak Sultanbeyli-Tuzla şeklinde tamamlananabilir, batıda ise Bağcılardan Küçükçekmeye yönelebilir, bu şekilde toplam 10 durağa sahip fakat tüm taşıyıcı hatlara ulaşan kenti hem kuzey-güney hem de doğu-batı ana hatlar arasında ekspres taşımacılık, bilmiyorum işletme maliyetleri ve kazanç anlamında yorumlayamam ama fayda anlamında bana yanlış gelmedi, tartışmak lazım

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Re: ist-M.01 » İstanbul'da Proje Aşamasındaki Metro Hatları

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 19 Ara Prş, 2019 09:01

Her bir istasyonunda bir metro hattına değerek tüm hatları birbirine entegre eden bir hat mantıklı olurdu gerçekten...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Ara Prş, 2019 09:39

Özgür Türkler yazdı:
19 Ara Prş, 2019 09:01
Her bir istasyonunda bir metro hattına değerek tüm hatları birbirine entegre eden bir hat mantıklı olurdu gerçekten...
Teorik olarak birden fazla hatta değecek gibi, açıkçası ben organizasyona katılmadım bilgiyi katılanlardan duydum :) burda trollük yapıyormuş gibi olmayayım da :) ama anladığım şöyle bir güzergah

Bostancı o-> M8 - Marmaray - YHT - Deniz Yolları
Kozyatağı o-> M4 - Havaray
Altunizade o-> M5 - Altunizade/SGH Metrosu (bu sistem bu metroyu iptal edebilir) - Çamlıca Metrosu (bu kesin iptal :))
Gayrettepe o-> M2 - M11
Aksaray o-> T1 - M1A - M1B - M2 - Marmaray
Topkapı o-> T1 - T4 - SÇeşme/KÇeşme Metrosu
Bağcılar o-> M1B - M3

sistem dediğim gibi doğu batıda geliştirilirse
Veysel Karani o-> M5 - Altunizade/SGH Metrosu (bu sistem bu metroyu iptal edebilir)
SGH o-> M4 - M10 - Gebze Metrosu
Halkalı o-> M1B - M11 - Marmaray - YHT

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 19 Ara Prş, 2019 12:08

Esat yazdı:
19 Ara Prş, 2019 06:41
Dün İstanbul'da İBB tarafından bir ulaşım çalıştayı düzenlendi, çalıştayda dikkatimi çeken konulardan birisi Raylı Sistem Daire Başkanı Pelin Hanımın 1100 km hedefi ile ilgili sözleriydi, kendisi 1100 km yerine 800 kmlik daha verimli planlanmış bir yapıyı öngördüklerini, bunun İstanbul için daha doğru bir tercih olacağı yönünde sözleri oldu. Buradan anladığım yaklaşık 300 km lik bir eksilme olacak gelecek vizyonunda, nihai aşamada yine 1100 den söz edilir belki ama doğru planlanmış bir 800 bana da mantıklı gelmiyor değil, tabi bu vizyon hatlarının sadece eksilme değil güzergah olarak da değişime uğrayacağı anlamına geliyor, bakalım günler neler getirecek göreceğiz.

Bir diğer konuda Yapı Merkezi firmasının İBB ye bir öneri projesiydi, bu proje aslında İstanbul'da metro yapılsın denildiği bakır çağı döneminden beri dile getirilen hattı da içeren, bunu boğaz geçiş metrosu ile birleştiren ve kabaca bir sinüs eğrisinin şehrin içinden geçmesi diyebiliriz, elimde şu an görsel yok, sunumu bir şekilde edinebilirsek ya da başka yerlerde görselini bulursak ayrıca paylaşabiliriz. Şöyle bir güzergah Bostancı - Kozyatağı - Gayrettepe - Aksaray/Topkapı - Bağcılar bu güzergah doğuda sinüs yeniden peak yaptırılarak Sultanbeyli-Tuzla şeklinde tamamlananabilir, batıda ise Bağcılardan Küçükçekmeye yönelebilir, bu şekilde toplam 10 durağa sahip fakat tüm taşıyıcı hatlara ulaşan kenti hem kuzey-güney hem de doğu-batı ana hatlar arasında ekspres taşımacılık, bilmiyorum işletme maliyetleri ve kazanç anlamında yorumlayamam ama fayda anlamında bana yanlış gelmedi, tartışmak lazım
Vay be ! Gerçekten çok değerli bilgiler verdiniz Esat bey.

Bu şekilde bir çalıştayın yapılması ve İstanbul'da ulaşım adına fikirleri olan insanların bir araya getirilmei çok güzel bir olay.Umarım bahsedilen projenin bir sunumu burada bizimle paylaşabilirsiniz.Bende araştıracağım.Bulabilirsem ben de burada paylaşmaya gayret edeceğim.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 20 Ara Cum, 2019 11:21

söz konusu hat muhteşem bir hat, şöyle görüntü olarak: https://i.hizliresim.com/nbBL3g.png
ne olursa olsun bir an önce yapılmalı.

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 20 Ara Cum, 2019 13:05

Boğazdaki derinliği yedirebilmek için daha yüksek tepeli sinüsoidal bir şekil olmalı diye düşünüyorum. Bostancı - Kozyatağı - Ümraniye - Kadıköy - Altunizade - Zincirlikuyu - Şişli - Topkapı - Bayrampaşa - Bağcılar - Bakırköy - Ataköy - Sefaköy - Halkalı istasyonlarından oluşan gerçek bir çılgın proje :)

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 23 Ara Pzt, 2019 21:37

Resim
https://www.skyscrapercity.com/showthre ... 93&page=82

Bağdat Caddesi çok güzel bir fırsatı kaçırmış :(
Hem de Altunizade'ye Koşuyolu üzerinden giden harika bir hat...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Ara Sal, 2019 07:00

Göremediğim için bir yorum yapamadım :) 2024 haritası hazır onu biliyorum, yapmış birileri :)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Ara Sal, 2019 09:07

Edil Arda yazdı:
23 Ara Pzt, 2019 21:37
Resim
https://www.skyscrapercity.com/showthre ... 93&page=82

Bağdat Caddesi çok güzel bir fırsatı kaçırmış :(
Hem de Altunizade'ye Koşuyolu üzerinden giden harika bir hat...
Açamayanlar için yukarıdaki haritayı aşağıya da yüklüyorum..

524FF949-7BF2-4625-83BB-E30E8357C9DA.jpeg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Ara Sal, 2019 09:20

Yüksek Hızlı Metro, toplam dokuz duraktan oluşacak gibi ve Bostancı-Halkalı arasında yer alan metroların M6 hariç tamamıyla kesişecek gibi gözüküyor..

Marmaray: Bostancı ve Halkalı
Metrobüs: Altunizade ve Gayrettepe
M1: Aksaray ve Kirazlı
M2: Mecidiyeköy
M3: Kirazlı
M4: Yenisahra
M5: Altunizade
M7: Mecidiyeköy
M8: Bostancı
M9: Mimarsinan
M11: Gayrettepe ve Halkalı
M12: Yenisahra

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 24 Ara Sal, 2019 10:09

Altunizade ile Gayrettepe arası maps e göre yaklaşık 6 km kuş uçuşu. Boğazın en sığ yeri yaklaşık 70 metre 1. köprü civarında bildiğime göre. 30 metrede güvenlik derinliği olsa su yüzeyi seviyesinden eder 100 metre derinlik. Yaklaşık 100 metrede tepe yüksekliği var. Hadi istasyonları da 40 metre derinde yaptığımızı varsayalım. Yani 3 km gibi bir mesafede 160 metre yüksekliği eğimle geçmek demek ki buda %5 ten fazla eğim yapıyor, bildiğime göre metro standartlarında %5 eğim olmuyor. Burada kalın çizgi ile gösterilen hat malesef düz olarak yapılması teknik olarak mümkün değil bence.
En iyi ihtimal aşağıdaki şekilde olabilir, böyle bir dolaşımla boğaz geçişi 10 km ve eğim %2 ler civarında olur...
Resim
Resim
https://ibb.co/PwwfgGx

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Ara Sal, 2019 10:32

Kirazlı ile Halkalı arasında bir metro hattının şu anda durdurulmuş olsa da inşaatı söz konusu..

Acaba son durağı Halkalı yerine Küçükçekmece veya Sefaköy olsaydı, orada da ileride yapılacak olan İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metro hattıyla kesişerek sonlansaydı, daha iyi olmaz mıydı?

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön