ist-M.03:11 » M11 Gayrettepe-Havalimanı-Halkalı Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Uğur
Serbest Geçiş

Re: ist-M.03:11 » M11 Gayrettepe-Yeni Havalimanı-Halkalı Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Uğur » 03 Mar Çrş, 2021 12:45

Zaten 3 istasyondan Gayrettepe'ye en yakın olan 2. terminal için bildiğim kadarıyla ortada öyle bir terminal henüz olmadığı için makul. Ortadaki mevcut Terminal'e. 3. istasyon da havalimanın başta beni de ilgilendiren meteoroloji kısmı :D da olmak üzere diğer teknik personelin kullanımı için.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-M.03:11 » M11 Gayrettepe-Yeni Havalimanı-Halkalı Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 18 Nis Pzr, 2021 09:27

Haziran sonu için çalışmalar devam ediyor, Kağıthane bölgesinden geçerken göz atıyorum ama istasyonu göremedim bir türlü, sanırım bu hattın istasyonu viyadük ile geçmeyecek, derenin altından geçecek, bir de Gayrettepe istasyonu ilk başta açılmayacak gibi bir duyum aldım ama bakalım ne olacak, bunlar istasyonlardan tavan kaplama görüntüleri, Linkedin de bir hesaptan alıntıladım ama kim olduğunu not almayı unutmuşum, bulursam tekrar yazarım, şimdilik kusura bakmasın.
IMG_3771.JPG
IMG_3772.JPG
IMG_3773.JPG
IMG_3775.JPG
IMG_3776.JPG
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 22 Haz Sal, 2021 13:41

Gayrettepe-Kağıthane-Havalimanı hattı 37 kilometre, bunun Kağıthane-Havalimanı tarafının açılış tarihini Mayıs 2021 olarak hedefledik. Bu hedef doğrultusunda çalışıyoruz, amacımız Mayıs 2021’de Kağıthane-Havalimanı hattını açmak, Eylül 2021’de Gayrettepe’ye kadar yani hattın tamamını açmak. Aslında bu hat Havalimanı-Gayrettepe gibi gözükse de Halkalı tarafı da var, orada da yoğun bir çalışma var. 2022 yılında 32 kilometrelik Havalimanı-Halkalı hattını da faaliyete aldığımızda Marmaray’dan inen bir yolcu, aktarmayla direkt havalimanı yolcusunu alabilecek.
Bakan verdiği tarihlerin tutmaması hiç kimseyi şaşırtmadı herhalde.Zaten o bile inanmıyordur bu tarihleri verdiğinde.

Neyse en son aldığım duyumlara göre AYGM projenin Kağıthane ve İstanbul havalimanını oluşturan kısımlarında Kasım ayında 2 duraklı olacak şekilde açmayı planlıyormus.Yani vatanda sadece bu 2 durak arasında gidip gelebilecek diğer duraklarda tren durmyacak işler devam ettirilecek peyder pey diğer duraklar işletmeye konulacakmış.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Haz Sal, 2021 14:54

evet bunu ben de duydum ve çok şaşırdım, yani haziranda açılış zaten beklemiyordum ama sene sonuna da hele Gayrettepe olmadan bir açılış çok zorlama geldi bana, ne diyelim hayırlısıyla açılsın, sonuçta bir şekilde faydası olacak bir iş.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 06 Eyl Pzt, 2021 11:29

Almanca'ya geçiyoruz galiba. M11 diyemiyecek miyiz?

https://twitter.com/akaraismailoglu/sta ... 14467?s=20

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 06 Eyl Pzt, 2021 18:20

Bu şimdi bir şaka mı?! U ne demek istiyor? Orada ne Underground, ne de Untergrundbahn mantıklı olur. Yani, her ülkede simge dile göre, az çok. En uluslararası de M. Tam ulusal olsaydı Y olmalıydı, yanısıra. Yeraltı treni diye.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Eyl Sal, 2021 20:58

Ay yok artık ya, iyice paranoyak oldular..
İBB kendi projesiymiş gibi göstermesin diye, Bakanlık da kendi çapında U şebekesi mi kuruyor?

Ya sahi bu hattın Kâğıthane-Havalimanı kesimi için önce Nisan, sonra Haziran, en sonunda da Kasım ayı telaffuz ediliyordu..
Kasım ayında açılış beklemeli miyiz?

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 07 Eyl Sal, 2021 21:20

sitesi var mıydı bu hattın?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Eyl Sal, 2021 22:54

Engin Y yazdı:
07 Eyl Sal, 2021 20:58
Ya sahi bu hattın Kâğıthane-Havalimanı kesimi için önce Nisan, sonra Haziran, en sonunda da Kasım ayı telaffuz ediliyordu..
Kasım ayında açılış beklemeli miyiz?
Kasımda açılış denilmedi ki yahu, sinyalizasyon testlerine başlanacak denildi, yanlış mı anladım ben? Alelaceleye getirilmez ise bu sene bitmez o testler, zaten açılsa bile Kağıthane ve Havalimanı açılacak deniliyordu, belki bu sayede Gayrettepe'nin yetişmesi içinde bir hızlanma olur

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 12 Eyl Pzr, 2021 22:04

Metronun simgesini değiştiren Ulaştırma Bakanlığı’nın İstanbul’da yapımı devam eden metroları İBB’ye devretmeme hazırlığında olduğu öğrenildi. Bakanlık iki yeni hattı, kuracağı şirketle işletmeyi planlıyor.

Bakanlık, yapımı devam eden 37,5 kilometre uzunluğundaki 9 istasyonlu Gayrettepe Havalimanı ile 31,5 kilometre uzunluğundaki 7 istasyonlu Halkalı- Havalimanı metro hatlarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devretmemek için hazırlık yapıyor. Bakanlığın metro hatlarını işletmek için şirket kurma hazırlığında olduğu, Bunun için İBB iştiraki Metro İstanbul A.Ş.’den çok sayıda personeli yüksek maaşlarla transfer ettiği belirtiliyor.

Bakanlık bünyesinde kurulacak şirketin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayını beklediği öğrenilirken, bakanlığın metro hatlarında İstanbul Kart’tan farklı bir bilet ve ödeme sistemi kullanılması için de özel bir çalışma yaptırdığı ifade ediliyor.

Ulaştırma Bakanlığı’nın metro hatlarını işletmek için bir hazırlık içerisinde olduğunu belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Raylı Sistem Daire Başkanı Doç. Dr. Pelin Alpkökin, BirGün’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:
'Ulaştırma Bakanlığı’nın İstanbul’da yapımı devam eden beş yeraltı metro projesi bulunuyor. Bunlardan 3’ü İBB Metro İstanbul A.Ş. tarafından işletilen metro ağına sinyal ve araç ile tam entegre olan hatlar. Diğer bir ifadeyle mevcut metro hatlarının devamı, uzatması niteliğinde olup, sinyal ve araç testleri Metro İstanbul A.Ş. yönetiminde yapılacak ve tamamlandığında işletilmek üzere İBB’ye teslim edilecek. Bu üç hattın test ve devreye alma süreçleri için Ulaştırma Bakanlığı ve ibb görüşmeler yapıyor. Bu hatlar tamamlandığında maliyetleri İBB’nin genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylardan yüzde 5 oranında kesilerek Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacak. Ulaştırma Bakanlığı’nca yapımı devam eden ve İstanbul Yeni Havalimanı’na giden diğer iki metro hattının Ulaştırma Bakanlığı tarafından işletileceği ve bunun için bir şirket kurulacağı söyleniyor. Bu sebeple son iki yılda Metro İstanbul A.Ş.’den birçok teknik kadro bu şirkete geçmek için istifa etti. Söz konusu bu iki hattın test ve devreye alma süreçleri ve işletilmesi için Ulaştırma Bakanlığı’ndan İBB’ye herhangi bir talep gelmedi.”
https://onedio.com/haber/yeni-sirket-ku ... or-1003011

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön