ist-M.03:09 » M9 İkitelli-Ataköy Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Re: ist-M.03:09 » M9 İkitelli-Ataköy Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen decimus » 21 May Prş, 2020 12:27

Engin Y yazdı:
20 May Çrş, 2020 20:59
decimus yazdı:
20 May Çrş, 2020 16:08
Ekrem İmamoğlu ne kadar çok metro ziyaretleri yapıyor valla hayret ediyorum.Nerdeyse her hafta 1 metro şantiyesine gidip orda proje ile ilgili bilgiler veriyor, ilerleyişi yerinde inceliyor.Bunlar çok güzel hareketler.
Ben de kendisinin raylı sistem projelerine önem vermesini ve raylı sistem projelerini gündemde tutmak için sık sık şantiye ziyareti yapmasını çok takdir ediyorum..

Öte yandan, M7'nin 19 Mayıs'ta açılmayacağını birkaç gün kala değil de haftalar öncesinden duyurması gerekirdi..
Madem bu İspanyollar burada olmadan açılış olmayacak ve madem bu adamlar 3 Mart'ta ülkelerine gitti, en geç Nisan ayının başında bunu duyurması ve 19 Mayıs'taki açılışın belirsiz bir süre için ertelendiğini açıklaması gerekirdi..
Kendisinin aylar önce verdiği 19 Mayıs tarihine günler kala bunu açıklaması, hem hoş olmadı, hem de kendisini siyasi partisi nedeniyle sevmeyenlerin ağzına boş yere sakız vermiş oldu..

Konumuza dönecek olursak, bu M9'dan hiç ümidim yoktu..
Kısmen de olsa önümüzdeki iki yıl içinde açılacak olması, güzel bir sürpriz oldu..

Darısı, henüz kaynak sorunu çözülmeyen (ya da çözülmedi diye tahmin ettiğim) M8'in ve M1'in Halkalı uzatmasının başına..
Aslında bu siteyi takip edenler zamanında ve doğr bilgileri he zaman alıyorlar.Bu hattın neden 19 Mayıs'ta açılamayacağını bu siteye takip edenler 4 Nisan'da öğrendiler.Ben yazmıştım :D :D

Ekrem başkanın o konuda ki eksikliğini bizi forum kapatmış olsun. :lol:

Şaka bir yana evet o konuda haklısın keşke 2-3 hafta önceden bilgilendirmeyi yapsaydı.Zaten bir çok insan aslında corona virüsü sırasında yaşananlar nedeniyle zaten tüm projelerde yavaşlama olduğunu tahmin etmiştir ama bunu 1. ağızdan duymak daha iyi olurduç

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 May Prş, 2020 12:48

decimus yazdı:
21 May Prş, 2020 12:27
Aslında bu siteyi takip edenler zamanında ve doğr bilgileri he zaman alıyorlar.Bu hattın neden 19 Mayıs'ta açılamayacağını bu siteye takip edenler 4 Nisan'da öğrendiler.Ben yazmıştım :D :D
Amacımız hep buydu olabildiğince de sağladık, kehanet, öngörü ya da belediyede çalışan bir abiden duymuştum yerine bilgi edindiğimizde paylaşarak temiz bilgi ile yürütmeye çalışıyoruz, bu konuda hepinize ayrı ayrı müteşekkirim.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 21 May Prş, 2020 15:48

decimus yazdı:
21 May Prş, 2020 12:27

Ekrem başkanın o konuda ki eksikliğini bizi forum kapatmış olsun. :lol:
Aynen abi, şimdi baktım ilgili başlığa, sen 4 Nisan'da yazmışsın, onun üzerine konuşmuşuz açılışın bariz bir şekilde erteleneceğini, eline sağlık :)

Zaten hepimiz o zaman 19 Mayıs'tan ümidi kesmiştik, ama Ekrem Başkan gibi açık ve şeffaf olma iddiasındaki birisinin bu konuyu daha önceki bir şantiye ziyaretinde (yanılmıyorsam T5 hattı şantiyesini ziyaret etmişti Nisan'da) dile getirmesini ve elde olmayan sebeplerden ortaya çıkan gecikmeyi resmen duyurmasını beklerdim..

Neyse, dediğim gibi dünkü törende söyledikleri (M9'un Haziran'da tünel kazma işlerinin bitmesi ve 2021'de kısmen, 2022'de tamamen açılma hedefi) benim için olumlu bir sürpriz olduğu için bu konuyu artık unutabilirim :)

Gerçi hiç işime yaramayacak bir hat, ama aynı zamanda önümüzdeki 4-5 yıl içinde açılacağından hiç umutlu olmadığım bir hattı..
Ayrıca, pek çok hattı birleştiren ve nüfusu yoğun bölgelerden geçen bir hat olacağı için ızgara sisteminin önemli hatlarından birisi olacak..

Hayırlısı bakalım..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 08 Tem Çrş, 2020 08:41

Tünel kazısı tamamlanıyor: https://www.ibb.istanbul/News/Detail/36994
Beş farklı raylı sistem hattı ve Metrobüs ile entegre olacak Ataköy-İkitelli Metrosu’nda, tünel kazısı tamamlanıyor. Yerin altındaki kazı çalışmalarının son aşamaya geldiği 13,5 kilometre uzunluğundaki hattın iki tüneli, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılacağı törenle birleşecek.

Resim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), metro projelerini tamamlamak için kararlı adımlar atmaya devam ediyor. Büyük insan hareketliliği sebebiyle trafik yoğunluğu yaşayan bölgede hizmete girecek İkitelli-Ataköy Metro Hattı’nın kazı çalışmalarında, sona geliniyor. Toplam beş ilçeden geçen projenin iki tüneli, yarın saat 9.30’da, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılacağı törende birleşecek. Programda, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İBB bürokratları ile yüklenici firmaların yöneticileri yer alacak.

Yapımına 2016’da başlanmasına karşın yavaş ilerleyen Ataköy-İkitelli Metro inşaatı, Temmuz 2019’da yeniden hızlanmaya başladı ve tünel kazısında ilerleme kaydedildi. İnşaatın başladığı günden Haziran 2019’a kadar üçte ikisi tamamlanan tünel kazısında, kalan kısım, bir yılda tamamlandı.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 08 Tem Çrş, 2020 14:10

İkitelli-Bahariye arasını, dokuz ay içinde açmayı planlıyorlarmış: https://www.ibb.istanbul/News/Detail/36997
“Mart 2019’da sorunlu olan bazı bölgelerde, zemin problemleri sebebi ile yapım çalışmaları durmuştu. Teknik sorunlar çözülerek, temmuz ayından itibaren yapım çalışmaları hızlandırıldı. Hat boyunca toplam 4 adet TBM çalıştı. Yoğun yerleşim birimlerinin altından geçen 2 TBM, Çobançeşme-Kuyumcukent İstasyonu – Halkalı Caddesi İstasyonu arasındaki ana hat tüneli kazısı da bitirildi. 13,5 km uzunluğunda ve 11 istasyonlu hattın yapımı, bugün itibariyle yüzde 61 oranında tamamlandı. İstanbullar, belirli noktalarda metroları bir an önce kullanabilsin diye kısmi açılışlar yapmak istiyoruz. Bu hatta da elektromekanik işlerin ardından, hattın 2021 yılının ilk çeyreğinde İkitelli Sanayi İstasyonu - Bahariye İstasyonu arasını işletmeye açmayı hedefliyoruz. 2022 yılının ilk çeyreğinde ise projenin tamamı devreye alınarak İkitelli bölgesinde, şu an faaliyet gösteren 4 farklı raylı sistem Marmaray ile bağlanacak. Metronun tamamı hizmete açıldığında, saatte çift yönde 72 bin yolcu taşıyacak. Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece, Bağcılar, Başakşehir ilçelerinden geçen hat ile İkitelli-Ataköy arası 23 dakikaya inecek. Bütün bu yatırımlarla, raylı sistemin toplu ulaşımdaki payını yüzde 20,5’ten, ilk etapta yüzde 30’a yükselteceğiz. Bu da İstanbul adına çok kıymetli.”

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Tem Çrş, 2020 15:20

3 durak için değmez bence

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 16 Ağu Pzr, 2020 20:22

Hattın ilk kısmının 2021 yılında açılması hedefleniyormuş: https://www.ibb.istanbul/Uploads/2020/8 ... s-2020.pdf (sayfa 28)
Ataköy- Basın Ekspres-İkitelli Metrosu’nda da tünel kazılarını tamamlandı ve elektro-mekanik işler başladı. Bu hattın İkitelli- Bahariye arasındaki ilk kısmı 2021 yılı içerisinde hizmete alınacak. 13,5 km uzunluğunda ve 11 istasyonlu hattın yapımı bugün itibariyle yüzde 61 oranında tamamlandı. Hat, İkitelli bölgesindeki 4 farklı raylı sistemi Marmaray ile bağlayacak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Ağu Pzt, 2020 06:24

2021 son çeyrek olabilir, öncesine yetişeceğini pek sanmıyorum, gerçi içerisi hakkında hiçbir fikrim yok %61 neye tekabül ediyor?

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 28 Eki Çrş, 2020 18:50

kenanmar yazdı:
28 Eki Çrş, 2020 18:22
https://www.pscp.tv/w/cmg-lXR3LTE3ODUyM ... E=?t=6m10s

https://twitter.com/ibbtvcanli/status/1 ... 77441?s=21

Bu metronun açılışına özel İBB TV’de yapılan söyleşi.
Ataköy - İkitelli’yi de kısmen açmayı planlıyorlar.
Aynen, iki durak da olsa, diğer kesimlere göre inşaatı hızlı ilerleyen kesimi gelecek yıl hizmete almayı hedefliyorlar..

Artık İkitelli Sanayi - Olimpiyatköy işletmesi de M3’ten ayrılarak M9’a dâhil edilir diye tahmin ediyorum..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 28 Eki Çrş, 2020 19:35

Aslında, bu hattı inşa eden müteahhitle iş artırımı (galiba KİK gereğince yüzde 20’ye kadar ihalesiz iş verilebiliyor) kapsamında bir sözleşme daha yapılsa ve hazır Mehmet Akif durağı inşa edilirken Mehmet Akif - Mahmutbey arasındaki iki duraklık M7 uzatması da aradan çıkarılsa, mükemmel olmaz mı?

Gerçi haritaya bakınca Pelin Hanım’ın da aklına geliyordur M7 entegrasyonu olmadan M9’un tam verimli olmayacağı, ama ne bileyim işte, aklımıza gelmişken yazmak istedim..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Nis Cmt, 2021 11:46

Bu hat ile ilgili bir duyum aldım, bir kaçta fotoğraf gördüm fakat teyit edemediğim için detay yazmak istemedim fakat bir kaç ay sonra araç yürütülebilecek durumda olacağını duydum. Yani burada kast ettiğim ray hattı ve açılması planlanan 3 istasyonun ray hattı bölgesinde tren geçişine engel durumların ortadan kalkması ve bir takım testlere başlanabileceği yönünde, bakalım günler neler getirecek. Parçalı açılışları sevmediğimi hepiniz biliyorsunuz :) yine de açılmış açılmıştır diyeceğiz, her zaman şunu da söylerdik raylı sisteme çivi çakan herkesin hakkını da veririz.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 08 Nis Prş, 2021 07:44

İBB görevlisi iki ay içinde işletme diyor.

https://twitter.com/i/web/status/1379858094352662530

Kilitli

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön