ist-M.03:03 » M3 Kirazlı-Bakırköy Metro Hattı [2.Etap İnşaat Süreci]

Engin Y
Seyyah

Re: ist-M.03:03 » M3 Kirazlı-Bakırköy Metro Hattı [2.Etap İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 13 Eki Cum, 2017 15:49

Bu metro, neden Bağcılar Meydan gibi yaya ve araç trafiği çok yoğun bir yerden değil de Kirazlı'dan geçiyor?
Bağcılar Meydan'daki birisi Bakırköy'e inecekse, M1 ve M3 mü kullanır, yoksa otobüse veya minibüse binmeye devam mı eder?

Metro duraklarının yer seçimini yanlış yapıyoruz, sonra da alttan metro ve üstten otobüs gidiyor aynı iki nokta arasında..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Eki Cum, 2017 19:08

Kirazlı istasyonu da bence meydan ile aynı yoğunluğa sahip, pek çok otobüs hattı için aktarma durağı haline getirildi, minibüsler buradan geçiyor, yani bir şekilde bence Meydan dan daha düşük kapasiteli bir nokta değil, bunu sadece gözlem olarak söylüyorum tabi elimde bir done yok.

Meydan dan Bakırköy e gidecek birisi hala ücretsiz aktarma devam ederse tabii ki M1 - M3 yapar :) ki bence bu tamamen yanlış bir politika, hala da iptal edilmedi sanıyorum, koca iki hat arada aktarma ücretsiz yapıldı ve bunun tek ama tek sebebi İBB nin hatalı iletişimi, maalesef. Her neyse, bu düşüncen de haklısın ama şöyle düşün sadece Meydan da oturan insanlar mı Bakırköy istikametine inecek? Zaten bu insanlar Mahmutbey ya da diğer istikametlerden gelip geçiyorlar buradan, yani ya M4 te olduğu gibi aktarma parası ödememek için bindikleri araç ile devam edecekler, ya da burada aktarma ücretine ok deyip Kirazlı da aktarma yapacaklar, yani izah edemiyorum tam ama :)

langur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen langur » 14 Eki Cmt, 2017 13:16

Engin Y yazdı:Bu metro, neden Bağcılar Meydan gibi yaya ve araç trafiği çok yoğun bir yerden değil de Kirazlı'dan geçiyor?
Bağcılar Meydan'daki birisi Bakırköy'e inecekse, M1 ve M3 mü kullanır, yoksa otobüse veya minibüse binmeye devam mı eder?

Metro duraklarının yer seçimini yanlış yapıyoruz, sonra da alttan metro ve üstten otobüs gidiyor aynı iki nokta arasında..
Bence haklısın, o metro Bağcılar'a uğramalıydı. Ancak her ne olursa olsun ben ve eşim dostum dahil hiç kimse metro açıldıktan sonra kolay kolay başka bir ulaşım aracı tercih etmez zira Bağcılar-Bakırköy hattı yolları çok çok kötü ve her daim kalabalık. Minibüsçü terörü de cabası! :evil:

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 16 Eki Pzt, 2017 23:05

M3 Bakırköy'e ulaşınca, Kirazlı'daki ücretsiz aktarma sona erer, diğer aktarmalar gibi olur..
Hattı en baştan yanlış anlattılar, herkes Otogar-Kirazlı-Başakşehir hattı açıldı sandı..
Biraz da kısa olunca M3, bedava yaptılar aktarmayı, ama Bakırköy'e ulaşınca paralı olur..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Eki Çrş, 2017 13:54

Bu hattın kuzey uzatması ile ilgili olarak bir başlık açmamışız galiba ya? Ben mi göremedim bilmiyorum, ihtiyarlık :) :) :) kuzey etapta yer teslimi yapılalı 6 ay olmuş resmiyette ama çalışma var mı hiç, gören duyan?

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 25 Eki Çrş, 2017 16:26

Esat yazdı:Bu hattın kuzey uzatması ile ilgili olarak bir başlık açmamışız galiba ya? Ben mi göremedim bilmiyorum, ihtiyarlık :) :) :) kuzey etapta yer teslimi yapılalı 6 ay olmuş resmiyette ama çalışma var mı hiç, gören duyan?
Kirazlı-Bakırköy hattı ile ilgili bildiklerim şunlar.

Hattın işvereni AYGM olması nedeniyle hak edişi problemi yokmuş ve iş yaptıkları süre boyunca AYGM firmanın parasını hemen ödüyormuş. Bunu şundan dolayı yazıyorum biliyorsunuz İBB mali darboğazda olduğu için metro işi yapan firmalara ödeme yapamıyor. Bu yüzden iBB'ye bağlı metro projeleri eğer firmanın mali yapısı güçlü değil ve öz kaynakları yetersiz işe işler yavaşlıyor.

Bu projede ödeme sıkıntısı olmamasına rağmen tıpkı Ataköy-İkitelli metrosunda ki sıkıntılar burada da devam ediyor.Aga enerji daha önce hiç metro yapmadığı için bu projeleri yapmakta çok zorlanıyor. Belki şunu düşünebilirsiniz "-Ya kardeşim daha önce metro yapmasa ne olacak ? Herkes anasının karnında mı öğreniyor bu işi ? Piyasada işi en iyi bilenleri toplar 3-5 kuruş fazla ödeme yapar en iyi adamları çalıştırırım. ! (amma uzun konuşma oldu :D )

İşte o iş bu kadar kolay olmuyor.

1-Tabi ki iş yaparsın ama 1 günde yapacağın işi 1 haftada yaparsın.
2-İşi iyi bilen adamlar sadece paraya bakmaz. Kurumsal ve sektörde kendini ispat etmiş firmalarda çalışmak ister.
3-Tünel işi diğer işlere benzemez. Özellikle NATM ve TBM tecrübesi işi yapan yani patron düzeyinde olması gerekir. Piyasada ki büyük mühendislik firmalarına bakın hepsinin sahibi Türkiye çapında tünelcilik sektörüne ciddi katkıları olmuştur.Bknz : Stfa,Yapı Merkezi vs.
4-Metro işleri bir makinanın çarkları gibidir. Bu çarklardan biri bozulur veya çalışmazsa sistem kitlenir.

Bu nedenle bu projelerden çok fazla beklenti yaratmamak lazım. Bu firmalara biraz süre vermek lazım.

Bu arada bu projede 2 TBM kullanılıyor.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Eki Çrş, 2017 22:45

Bakırköy hattı için sözleşme imzalanalı 2,5 yıldan fazla olmuş..
Uzunluğu 10 km bile olmayan bu hattın ne kadarı kazıldı?
Herhangi bir yerde bilgi var mı? Veya hiç haber çıktı mı?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Eki Prş, 2017 07:02

Benim bahsettiğim hattın kuzey uzatmasıydı arkadaşlar, Başakşehir-Kayaşehir uzatması, bu kesimi Şenbay-Özgün-Söğüt diye bir konsorsiyum yapıyor galiba, o kesimde de mi durum aynı?

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Eki Prş, 2017 08:31

Abi,

Şenbay Madencilik
Özgün Yapı
Söğüt İnşaat
Aga Enerji
Bayburt Grup

Bunların hepsi aynı kişiye ait şirketler :)

Bu konuya Soner Yalçın da değindi geçen aylarda..

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/s ... z-2024929/

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/s ... r-2008532/

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/s ... r-1986706/

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 26 Eki Prş, 2017 08:46

Engin Y yazdı:Abi,

Şenbay Madencilik
Özgün Yapı
Söğüt İnşaat
Aga Enerji
Bayburt Grup

Bunların hepsi aynı kişiye ait şirketler :)

Bu konuya Soner Yalçın da değindi geçen aylarda..

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/s ... z-2024929/

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/s ... r-2008532/

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/s ... r-1986706/
Arkadaşlar,

Ben size çok daha basit bir örnek vereyim bu firmanın ne durumda olduğunu görmek için.

Bildiğiniz gibi Sosyal medya hesaplarında bazı iş arayışı olan insanlar için gruplar kuruluyor. Tünel sektörü içinde benzer bir çok grup var. Bu gruplarda her firmanın işçi arayışı elden ele uzatılıyor. Ciddi de takip edip iş bulan insanlar var. Fakat bu gruplarda yukarıda adı geçen firmanın ilanını veren admini yerden yere vuruyorlar.Sen nasıl olur da bu firmanın ilanını verirsin diye defalarca kez tartışma çıkıyor. Çünkü tünel çalışanları bu firmadan ciddi anlamda nefret etmeye başlamış. Tabi sebeplerini bilmiyorum ama tünel işçiler bu firmanın işçi ilanını veren kişileri uyarıyor. Yapma insanları yakma ! Diyerek.

Bu da firmanın işe ve işçiye verdiği değeri gösteriyor.Yani piyasa da bu firmanın adını bile duymaya tahammül edemiyor insanlar.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Eki Prş, 2017 08:47

Eyvallah, şimdi hatırladım Engin, yazmıştın sen bunu.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Eki Prş, 2017 10:27

Dağcan İnşaat adlı bir şirket var..
Tanımam, etmem, ama pek çok büyük projedeki tünel işlerini bu şirket alt yüklenici olarak yapıyor: http://www.dagcan.com.tr/projeler/tamamlanan-projeler/

Neden metro projelerine müteahhit olarak teklif vermiyor ki bu şirket?

Devam eden işlere bakıyorum, üçü de tünel işi: http://www.dagcan.com.tr/projeler/devam-eden-projeler/

Müteahhit başkası, ama alt yüklenici bu şirket..
Neden tek başına ihaleye girmiyor ki?

Kilitli

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön