ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Esenyurt Metro Hattı [İnşaat Süreci]

hakki
Transit Yolcu

Mesaj gönderen hakki » 08 Nis Sal, 2014 11:12

Metrobüsle karıştırılmasın diye olabilir mi?

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 14 Nis Pzt, 2014 10:46

Dün Küçükköy civarından geçerken Sanko tabir edilen bölgede Gülermak'a ait olan şantiyede bir TBM kafası gördüm. Gerçi montaj için düz bir alan niye seçilmiş ki diye düşündüm, sonuçta bir kutu içinde montaj yapılmalıydı kazı için, herhalde montaj hazırlığı vs vardı.
Ayrıca Nurtepe'de TEM bağlantı yolunun tam altında Alibeyköy'e inen yolun kenarında beton bariyerler konmuştu ve bağlantı yolunun altına denk gelen kısımda bir kepçe kazı çalışması yapıyordu. Kazı yapılan yer Kağıthane'den gelecek tünelin yeryüzüne çıkacağı nokta gibi geldi bana.
Galiba şantiye hazırlık çalışmaları tamamlanma aşamasına gelmeye başlamış kazı çalışmaları vs başladığına göre...

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 14 Nis Pzt, 2014 13:04

11 gün önce demiştim ki..
Kâzım Karabekir durağının yapılacağı söylenen yere çok yakın, yonca yaprağının içinde sondaj ve ölçüm çalışması gördüm bu sabah. Metro inşaatıyla ilgili mi diye heyecanlandım, ama durup soramadım. Akşam erken vakit çıkarsam işten, bir keşif yapayım bakalım..

Sondajın tam yeri: Burası
Hem bu mesajın ertesi günü, hem de dün bu civarda gezindim. Yukarıda bahsettiğim noktada, tam da yonca yaprağının içinde bir sondaj yapılmış sanırım; ama etrafında ne bir işaret ne de başka bir iz vardı. Küçükköy'e doğru yürüdüm, ama orada da herhangi bir işarete rastlamadım.

Belki gerçekten de metro inşaatı hazırlığı içindi o sondaj işi, ama henüz bir şantiye kurulum aşaması yok Kâzım Karabekir durağı için..

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 22 Nis Sal, 2014 08:09

Bu proje ile ilgili uzun zaman oldu ne bir internet sitesi kuruldu nede gözle görülür bir çalışma yapıldığı ortaya çıktı. İBB neden bu proje ile ilgili bir duyuru yapmıyor veya yüklenici firmalar bilgilendirme amaçlı internet sitesi kurmuyor. Aylar geçmesine rağmen hala ortada ciddi bir çalışma şantiye kurulumu görünmüyor. Üsküdar - Çekmeköy metrosu rekor süre de yapılacak tanıtımı ile hem o bölgede yaşayan insanları heycanlandırdılar hem de gözlerin yüklenici firmaya çevrilmesini ve firmanın motivasyonunu artırdılar. Fakat bu proje için en ufak bir duyuru yok. Bu kadar önemli bir hat için daha fazla bilgilendirme ve gözle görülür bir çalışma yapılmalı.

* Elektrik - Mekanik Sistemler, test sürüşü ve devreye alma ihalesi ne zaman yapılacak ?

* Hat için kullanılacak araç ihalesi ne zaman yapılacak ?

* Kaç TBM kullanılacak ve nerelerden kazılar başlayacak ?

* Hattın en zor işlerinden biri olan kamulaştırma başlandı mı ?

Aklıma gelen ilk sorular bunlar. İBB bu konuda daha hassa olmalı ve projeye gereken özeni göstermeli. Sanki hiçbir çalışma yok gibi :(

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 22 Nis Sal, 2014 08:39

İBB bu konuda daha hassa olmalı ve projeye gereken özeni göstermeli. Sanki hiçbir çalışma yok gibi
Bizim sondaj yapılan yerde de bir ilerleme yok yirmi gündür. Son dönemi olduğunu açıklayan ve emeklilik günlerinde muhallebi sektöründe daha da başarılı olmasını şimdiden dilediğimiz Kadir Bey'e hatırlatmak için bir daha koyalım aşağıdaki resmi.

Bu sözü verirken on yıldır bu kentin belediye başkanıydı kendisi. Sekiz yıldır bu proje gündemde olduğuna göre, "görmediydim, bilmiyordum" falan da anlamayız. Yalancı muhallebici olarak yaftalanmak istemiyorsa, aşağıdaki resimde verdiği sözü tutar. Yalnız kolları sıvasa iyi eder, bu memlekette üç yılda açılan metro hiç duymadım, görmedim. İlkini sanırım M6 ile yaşayacağız, ama o da toplam dört durak; M7 gibi onbeş durak değil ki..

Resim

orhanvardar
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen orhanvardar » 22 Nis Sal, 2014 12:45

alibeyköy metro durağı stadın yanında mı olacak?

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 22 Nis Sal, 2014 15:26

orhanvardar yazdı:alibeyköy metro durağı stadın yanında mı olacak?
Evet, Esat'ın haritasına göre Alibeyköy Stadı'nın hemen yanı..

Kaynak: http://www.ulasimturkiye.com/harita.php

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Nis Sal, 2014 15:56

Bu haritada Alibeyköy istasyonu gösterilmiş
Resim

Ama bu haritada gösterilmemiş
Resim

Bir de zamanında İBB sitesinde plan tadilatları arasında bulduğumuz bir şeylerden yola çıkarak şöyle bir şey çizmişiz, istasyonun tahmini konumu ile ilgili
Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 22 Nis Sal, 2014 17:02

Ayrıca şuradaki eski (ve mutlaka unutulmuş) plânla da arada sırada bir mukayese edebiliriz:

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?p=1426#1426

Resim

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 24 Nis Prş, 2014 07:56

Kağıthane ve Nurtepe den geçiş güzergahına bakarsak daha Kuzeyde olmalı bu istasyon (Alibeyköy), şimdiki iett garajı ve yeni cep otogarına yakın olacak diye düşünüyorum...

harti212
Abonman

Mesaj gönderen harti212 » 24 Nis Prş, 2014 23:55

Arkadaşlar Ben M7 hattının hala yanlış planlandığını düşünüyorum, Bazı noktalarda Verimsiz işleyecek ara bir hat haline gelecektir.
Esas Aks düşünülmedi!
Mecidiyeköy-Merter arası hala boş!
M7 Düzgün planlanıp Sarıyer e uzatılabilir, Seyrantepe de Aktarma noktası oluşturularak akıllıca bir entegrasyon sağlanabilirdi, böylece tem aksı boydan boya katedilirdi.
Mecidiyeköy-Merter arası hala boş iken gidipte M7 yi yapmanın mantığı nedir hala çözemedim.
Ben Okmeydanında otursam isyan ederdim!

emrenmert

Mesaj gönderen emrenmert » 26 Nis Cmt, 2014 04:02

Bir İncirli-Gayrettepe metro projesi var ama, ne zaman inşaatına başlanır belli değil.

İstasyonları; İncirli, Zeytinburnu, Cevizlibağ, Vatan, Edirnekapı, Perpa, Çağlan, Mecidiyeköy, Gayrettep şeklinde olacak. Ama hizmete alınış tarihi olarak 2023 verilmiş.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön