ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Esenyurt Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Esenyurt Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 16 Oca Çrş, 2019 14:54

Hattın ilk aracı garaj sahasına indirilmiş, test töreni için çalışmalar devam demektir.

langur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen langur » 16 Oca Çrş, 2019 17:02

Esat yazdı:Bu duyumu duyan bazı vatandaşlarda açılacakmış diye konuşuyorlar sağda solda :) geçen gün birisi söyledi yaaa açılıyormuş diye, anlatamadım bir türlü, sonra vazgeçtim, tamam binersin seçimlerden önce sen dedim
:D :D :D

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 22 Oca Sal, 2019 21:23

Kabataş'ta Petrol Ofisi yanında bir TBM sökümü var daha önce bahsedildi mi bilmiyorum.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Oca Prş, 2019 12:53

Hatta indirilen aracın fotoğrafını da gördük çok şükür..
Bu araçlara yolcu olarak bineceğimiz günleri görmeyi de Allah nasip eder inşallah..

"Dört vagondan oluşan ilk araç, başarılı bir şekilde raylara yerleştirildi. Her ay 8 (vagon) araçtan oluşan iki tren setinin Giyimkent-Tekstilkent İstasyonuna sevkıyatı planlandı. Bu çalışmalar sürerken, raylara indirilen ilk tren, tüm iç testleri yapılarak ana hatta test sürüşüne hazır hale getirilecek. Ardından Şubat ayı sonunda, metronun sürücüsüz sinyal testlerine başlanacak.."

Kaynak: http://m.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/599986.aspx

Resim

Resim

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Oca Prş, 2019 13:28

Bu da bir istasyonun (muhtemelen Tekstilkent) son durumunu ve raylara inen ilk aracı gösteren, kısa bir video: http://www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=41093260

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 29 Oca Sal, 2019 08:47

Alarko Holding'in altı ayda bir çıkan kurumsal dergisinin Haziran 2018 sayısında diyordu ki: "Taahhüdümüz altında bulunan ve İstanbul’da toplu ulaşımda önemli bir hat olan ve M7 olarak adlandırılan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Projesinin, uzunluğu 17 kilometre olan ve günde yaklaşık olarak 70.000 (tek yön) yolcu taşıması planlanan, “Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Güzergahı”nın, 2018 yılı sonunda deneme işletmesini tamamlayarak yolculu işletme seferlerine başlayabilmesi için Proje kapsamındaki çalışmalarımız hızla devam etmektedir."

Aynı derginin Aralık 2018 sayısında ise şöyle denmiş: "Taahhüdümüz altında yapımı devam etmekte olan 22,5 kilometre ve 19 istasyonlu M7 hattı olarak bilinen Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Projesi birinci etabının (Mecidiyeköy-Tekstilkent arası) ilk tren hareketi hedefinin gerçekleşmesi için Proje kapsamındaki çalışmalar yoğun olarak devam ediyor.
Ekim 2019 içerisinde yolculu işletmeye başlanacak Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı sayesinde seyahat süresi 26 dakikaya düşecek olup bu metro hattının saatte, bir yönde 70.000 kişi taşıma kapasitesi ile günde bir milyon yolcu taşıyacağı tahmin edilmektedir."

2018 Haziran ayında, 2018 sonunda yolculu işletme gibi anlamsız bir hedeften bahsedilmiş ki deneme seferlerine bile başlanamadı..

2018 Aralık ayındaki hedef tarihleri de Haziran'da verilen bu anlamsız tarih sebebiyle ihtiyatla okumak gerekir, ancak iki çıkarım yapmak mümkün diye düşünüyorum..

1. Deneme seferleri, Mecidiyeköy-Tekstilkent arası için başlatılacak..
2. Ekim ayındaki ilk açılış, Mecidiyeköy-Mahmutbey arası için hedefleniyor..

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 21 Şub Prş, 2019 17:01

Bu hattın basınla beraber yapılacak test sürüşleri için ay başında 22 Şubat diye konuşuluyordu.Ben de çok güvenemediğim için foruma yazmak istemedim.Şimdi geldiğimiz tarihte ise bunun çok zor olduğu anlaşıldı.

Şimdi konuşulan şey ise net tarih belli değil ama 2 şey kesinleşti :

1) 15 Mart'tan sonra seçim yasakları başlayacağı için basınla birlikte yapılacak göstermelik test sürüşü bu tarihten önce olacak.Şu an konuşulan 8 Mart ama net tarih değil.Bir kaç gün önce veya sonra olabilir.

2) Kesin olan diğer şey ise test sürüşlerini Binalı Yılıdırımın yapacağı.Basına bu test sürüşünde o rehberlik edecek.Belki de ilk defa bu hattı görmüş olacak ama seçimler böyle bir şey malesef.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Şub Prş, 2019 17:29

hayırlısı olsun diyelim,

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Şub Pzt, 2019 13:29

decimus yazdı:1) 15 Mart'tan sonra seçim yasakları başlayacağı için basınla birlikte yapılacak göstermelik test sürüşü bu tarihten önce olacak.Şu an konuşulan 8 Mart ama net tarih değil.Bir kaç gün önce veya sonra olabilir.
Selamlar,

Bu seçim yasağı tarihi kafama takıldı, çünkü seçime iki hafta kala yasakların başlaması alışılmışın dışında geldi..
Araştırınca da seçim yasaklarının 21 Mart sabahı başladığını gördüm: https://www.ntv.com.tr/turkiye/ysk-31-m ... CtUCnnCIXQ

Gerçi yasaklar çiğnense bile kimin ne gibi bir yaptırımı olacak ki?
Seçim yasaklarının eskiden ciddiye alındığını düşünürdüm, ama son on yıldaki siyasi ortama bakınca sadece gülüp geçiyorum..

Tahminimce, 15 Mart Cuma veya 16 Mart Cumartesi günü basın mensupları ile birlikte Tekstilkent'ten Yeşilpınar'a kadar bir sürüş yapılır ve o akşam evinde A Haber izleyen (gerçi diğerlerini izleseler de aynı haberi alacaklar) vatandaşlarımız da 6 (yazıyla: altı) ay sonra bu metroya kavuşacak olmanın heyecanını yaşar..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 27 Şub Çrş, 2019 11:33

Metro duraklarının Tekstilkent-Alibeyköy arasındakilerde yürüyen merdiven ve asansör montaj aşamasına geçildi..
Bizim eve 300 metre mesafede olduğu için dört gözle beklediğim Kâzım Karabekir adlı durağın çıkış noktaları da iyice belirdi..

Bu durağın tamamı Gaziosmanpaşa ilçesi sınırlarında kalan toplam dört çıkışı var..

- ikisi Karayolları Mahallesi sınırlarında (biri Avrupa Konutları TEM'in birinci kapısına yakın, biri Abdi İpekçi Caddesi'nin karşısında): https://yandex.com.tr/maps/11508/istanb ... 85428&z=19 (561. Sokak ve Kadir Akdoğan Cad. arası)

- biri Kâzım Karabekir Mahallesi sınırlarında (İmam Hatip Lisesi önünde): https://yandex.com.tr/maps/11508/istanb ... 84556&z=19

- biri de Mevlana Mahallesi sınırlarında (İstikbal Mobilya'nın önünde): https://yandex.com.tr/maps/11508/istanb ... 85305&z=19

Buradan hareketle, durağın adının Kâzım Karabekir olmasının hatalı olduğu düşüncesindeyim..
Az bilinen ve İstanbul çapında benzer adla pek çoğu bulunan mahalle adlarından ziyade, mevki olarak buralara (gerçek Küçükköy'den birkaç km uzak olmasına rağmen) "Küçükköy" denmesinden ötürü; bu durağın adı da "Küçükköy TEM" olarak değiştirilmeli bence..

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 07 Mar Prş, 2019 15:11

Arkadaşlar,

Bu hat ile ilgili son duyumlara göre tren testleri saat en fazla 40 km olacak şekilde yapılıyor.Tekstilkentten başlayan testler Mecidiyeköye kadar olarak planlanmış ve bu alanda yapılamaya başlanmış.Bu da zaten daha önce söylediğim gibi 1. etap olarak açılacak olan alan.Bu testler sırasında şu an sinyalizasyon olmadığı için ray testi,paks sistemi testi gibi diğer testler de kontrol edilmekte.

Binali Yıldırım'ın yapacağı şov gezisi için süre daralmasına rağmen hala net tarih belli değil.

Bu arada önemli bir detayı paylaşmak istiyorum.Biliyorsunuz bu hattın Depo sahası inşaatı,bağlantı tünelleri ve sinyaliazyonun yönetileceği bina işleri Ankara-Metrostav inşaat ortaklığı tarafından yapılmaktaydı.Fakat firmalar konkordato ilen attiği için işler yarım kaldı.Bu kalan işleri de Alarko'ya daha fazla zaman kaybeilmemesi için devrettiler.Şu an alarko bu işleri de yapıyor.Bu hattın bu kadar gecikmesi ve bundan sonra süreçte ne zaman açılacağı özellikle işletme binasının ne zaman tamamlanarak hattın sinyalizasyon sistemin kurulacağı burada ki işletme binasının inşaatın hızına da bağlı.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 09 Mar Cmt, 2019 22:14

Bugün Beşiktaş’taki arkeolojik kazı alanında herhangi bir faaliyet göremedim, ancak görünen o ki bu durağın inşaatı hattın geri kalanına nazaran bayağı bir gecikecek..
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön