ank-M.03 » Ankara Metro İnşaatları

Engin Y
Seyyah

Re: ank-M.03 » Ankara Metro İnşaatları

Mesaj gönderen Engin Y » 12 Oca Çrş, 2022 11:35

Uğur yazdı:
10 Oca Pzt, 2022 17:47
Ankaray Natoyolu uzatmasına ait ÇED proje tanıtım dosyasından Ankara'nın raylı sistemler vizyonu. Çoğu hat vizyonda verilen vadeden geri kalmış ve geriye kalmaya devam ediyor.

Resim
Oradaki hatlardan sadece Keçiören-Kızılay Metrosu'nun AKM-Kızılay kesimi inşa hâlinde, Dikimevi-Natoyolu Metrosu'nun da projeleri hazırlanıyor..

Diğer hiçbir hatla ilgili hiçbir çalışma yok ne yazık ki :(

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 14 Oca Cum, 2022 11:03

Yine yıl sonuna ötelenen bir hat. https://twitter.com/aygmkurumsal/status ... 75973?s=20

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 14 Oca Cum, 2022 11:15

Ben de şunu merak ettim: NATM kaplama işleri tamamlanmadan, elektromekanik işler nasıl tamamlanabiliyor?

Resim

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 14 Oca Cum, 2022 16:23

Bu kalan natm kaplamalar belki de cadde seviyesinden perona inen tünellere ait kazıların kaplamalarıdır.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 15 Oca Cmt, 2022 12:19

Ulaştırma Bakanlığı bir kez daha Esenboğa metrosunu yatırım planına almadı.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 09 Şub Çrş, 2022 08:05

Hadi hayırlı olsun inşallah. Yetmez ama evetlik bir gelişme :)
Mamak’ı AŞTİ-Dikimevi arasındaki ANKARAY'a bağlayacak Dikimevi - Natoyolu metro projemizi tamamlayarak bugün itibarıyla Ulaştırma Bakanlığımıza onaya sunduk.

Onay işleminden sonra Sn. Cumhurbaşkanı’nın yatırım programına almasıyla birlikte yapım ihalesine çıkacağız
https://twitter.com/mansuryavas06/statu ... jYZovNhEIQ

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 09 Şub Çrş, 2022 09:52

Hayırlı olsun, 2029 yerel seçimlerinden hemen önce tamamlanarak hizmete girer artık..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Şub Çrş, 2022 18:26

Engin Y yazdı:
14 Oca Cum, 2022 11:15
Ben de şunu merak ettim: NATM kaplama işleri tamamlanmadan, elektromekanik işler nasıl tamamlanabiliyor?

Resim
TBM kazısı tamamlanmış alanlardaki elektromekanik işleri kast ediyor bence orada. Fakat elektromekanik ihaleye neler dahil? Mesela sinyalizasyon? Araçlar? Biraz ucu açık bir info

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 14 Şub Pzt, 2022 20:00

Uğur yazdı:
09 Şub Çrş, 2022 08:05
Hadi hayırlı olsun inşallah. Yetmez ama evetlik bir gelişme :)
Mamak’ı AŞTİ-Dikimevi arasındaki ANKARAY'a bağlayacak Dikimevi - Natoyolu metro projemizi tamamlayarak bugün itibarıyla Ulaştırma Bakanlığımıza onaya sunduk.

Onay işleminden sonra Sn. Cumhurbaşkanı’nın yatırım programına almasıyla birlikte yapım ihalesine çıkacağız
https://twitter.com/mansuryavas06/statu ... jYZovNhEIQ
EGO sayfasındaki resmî açıklama da şu şekilde: https://www.ego.gov.tr/tr/haber/5825/an ... tamamlandi
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın seçim vaatleri arasında bulunan Dikimevi-Natoyolu Hafif Raylı Sistem Projesi için güzergâh ve istasyon yerleşim planlarını içeren projeler resmi yazı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne sunuldu.

“Ankara’mızı yıllar sonra metroyla buluşturuyoruz” sözleriyle sosyal medya hesapları üzerinden Başkentlileri bilgilendiren Yavaş, “Onay işleminden sonra Sn. Cumhurbaşkanı’nın yatırım programına almasıyla birlikte yapım ihalesine çıkacağız” dedi.

Resim

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 31 Ağu Çrş, 2022 22:58

Biz bunları nasıl konuşmadık burada çok ilginç aradım aradım bulamadım konuştuysak da alzheimer olmuşum. :D Metro konusunda bir türlü İstanbul tarzı atılım yapamayan Ankaramız sonunda üç uzatmayla daha işe koyulmayı deniyor. Hatların hepsi mevcut M1 ve M4 hatlarının uzatmaları olmasına rağmen biri M2 biri M4 ve M5 olarak adlandırılmış. Ankara ve garip hat numaralandırmaları ilginç bir ikili :D daha önceki mesajlarda da görüldüğü gibi "A1" Ankaray hattının doğu kolundaki uzatmayı da A2 olarak adlandırmışlardı.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 11.03.2022 tarih ve 203 sayılı kararı üzerine mevcut Çayyolu hattının Koru İstasyonu’ndan sonra toplam uzunluğu 7,72 kilometre olacak.

5 istasyondan oluşan M2 Hattının Koru-Yaşamkent, Koru-Bağlıca Raylı Sistem Uzatma Hatları Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri işi kapsamında; fizibilite ve etüt çalışmalarının sonrasında mevcut (M2) raylı sistem hattının devamı olacak şekilde Koru–Yaşamkent ve Koru-Bağlıca Raylı Sistem Uzatma Hatlarının çalışmaları gerçekleştirilecek.
Resim

EGO Genel Müdürlüğü, Başkent’te raylı sistem ağını güçlendirmek ve toplu ulaşım araçlarının kullanımını teşvik etmek amacıyla bir diğer raylı sistem projesi için daha ihaleye çıktı. “M5 Hattı Kızılay-Dikmen Raylı Sistem Hattı Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri İşi” kapsamında ilk oturumu yapılan ihaleye 9 firma teklif sundu. Mevcut Keçiören Hattı’nın güneyde Dikmen’e uzayan kısmını kapsayan yeni proje 13 kilometre ve 10 istasyondan oluşacak.
Resim
(Gazino-Forum) Şehitler-Forum hattı, kentin kuzey yönünde işletilen Keçiören hattının son istasyonu olan Şehitlerden başlayarak depo sahasının yer alacağı Forum bölgesine uzatılması şeklinde planlandı. Bu aksta yer alan Sanatoryum Hastanesine, Ufuktepe ve Ovacık bölgelerine hizmet verecek olan hat, mevcut M4 hattının güneyde Dikmen’e uzatılması projesiyle de bir bütün olarak Kuzey-Güney aksında kesintisiz ulaşım sağlanmasını kolaylaştıracak. Proje, 4 istasyon ve 5,5 kilometreden oluşacak.
Resim

https://www.ego.gov.tr/tr/haber/5888/ma ... ti-mujdesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Eyl Prş, 2022 06:37

yapılıyorsa güzel gelişme, geçen hafta Ankaradaydım, Ankaralılar bile metro yok burda diyorlar, olanı vardan saymıyorlar :)

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 01 Eyl Prş, 2022 07:42

Konuya siyaseti karıştırmak istemiyorum ama şimdilik sadece kesin projeleri çizilir ve kalır diye düşünüyorum ne yazık ki.

Bu arada bir üstteki mesajımda eklemeyi unutmuşum ama 3 metro hattının yanı sıra 1 de füniküler projesi çizimi de ihale edilmiş.
En son Uğur tarafından 01 Eyl Prş, 2022 07:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön