ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Esenyurt Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Re: ist-M.03:07 » M7 Kabataş-Esenyurt Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Edil Arda » 21 Oca Sal, 2020 20:35

19 Mayıs olası bir tarih o zaman.

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Hector Troas » 21 Oca Sal, 2020 22:34

İBB bütçesinde metro besleme hatlarının sayısı 75'e çıkacak diye bir hedef konmuş. Ağırlıklı olarak M7 ile ilgili olduğunu tahmin ediyorum. Özellikle Mahmutbey Metro İstasyonu'nun bu anlamda öne çıkmasını bekliyorum. Şehrin batı bölgelerinden Mahmutbey'e İETT seferleri çok arttırılacak diye tahmin ediyorum. Örnek olası hatlar:

1-Bahçeşehir
2-Altınşehir
3-Güvercintepe/Bayramtepe/Şahintepe
4-Kayaşehir
5-Arnavutköy
6-Hadımköy
7-Avcılar
8-Beylikdüzü
9-Gürpınar
10-Büyükçekmece
11-Silivri
12-Çatalca
13-Kıraç
14-Halkalı
15-Küçükçekmece

Metrobüsü buraya dağıtmak için planlar yapılıyor olmalı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Oca Pzt, 2020 07:26

Alibeyköy viyadük bölgesinde çekilmiş iki kare fotoğraf. Linkedin Mustafa Yılmaz hesabından alıntıdır.
m7-kmm-alibeykoy2.jpeg
m7-kmm-alibeykoy1.jpeg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

4 KM Mİ EKLENECEK?

Mesaj gönderen Hector Troas » 27 Oca Pzt, 2020 09:09

Esat, bir soru sorabilir miyim? Esenyurt-Beylikdüzü uzatması kaç km olacak? Netleşti mi? Projeleri iBB kendisi mi hazırlıyor? 2 kalem bütçe var. 19.100.000 TL ile bu projeler hazırlanabilir mi?

RAYLI SİSTEM PROJELER MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNDE YÜRÜTÜLEN RAYLI SİSTEM PROJELERİNİN DANIŞMANLIK VE MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ İŞİ.: 7.000 TL,
RAYLI SİSTEM HATLARI ETÜD VE UYGULAMA PROJELERİ HAZIRLANMASI: 12.100 TL,

İBB 2020-2024 Stratejik Planı'nda 2021'de ihalesi yapılacak 24.2 km hat olacağı yazıyordu. Bu metrajların kümülatif olduğunu söylemiştin. bu seneki 2.2 km'yi düştüğümüzde, 22 km kalıyor? Bütçe tablolarına baktığımızda potada olan hatlar var.

Sefaköy-Beylikdüzü:18 km

Kalan 4 km hangi hat olabilir? Esenyurt-Beylikdüzü mü?

Eyüp-Bayrampaşa Meydan:3.1 km olduğu için 900 m eksik kalıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Oca Pzt, 2020 09:36

Bu sorulara cevap veremeyeceğimi söylemiştim, geçen sen linkler paylaşmıştın İBB nin resmi açıklaması orada yok mu? Yıllara göre yatırım planlarını açıklamışlardır, bunun üzerine farazi tahminlere girmek doğru değil.

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

İHALE TEKRARI ?

Mesaj gönderen Hector Troas » 27 Oca Pzt, 2020 09:58

Ok, Nette şöyle ifadeler okuyorum. Acaba Mahmutbey-Esenyurt ihalesi iptal edilip, Mahmutbey-Beylikdüzü şeklinde yeniden ihale mi olacak diye merak ettim. Ya da Esenyurt-Beylikdüzü ayrı mı ihale olacak? Tahminleri sevmiyorsun biliyorum.
Off Topic
Mahmutbey-Bahçeşehir metro hattı inşaat, elektromekanik ince işler ve araç alımı müşavirlik hizmeti
* M7 hattının üçüncü etabı olacak bu kısım, Mahmutbey-Beylikdüzü olarak güncellendi ve yeniden projelendirilmesine başlandı. Kesin projeleri tamamlanınca inşaat ihalesi yapılacak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Oca Pzt, 2020 10:07

Tahmin sevmemek değil, tahmin konusu tahmin başlığında kalsın, burası realite başlığı devam eden bir inşaat başlığında bu tip ifadeler -benim için- ve sitenin tarzı için -dezenformasyon- anlamına geliyor, bu yüzden başka sitelerden kaynağını bilmediğim bilgilerin dikkate alınmasını doğru bulmuyorum. Yoksa paylaşıyorsun zaten, Mahmutbey-Esenyurt ihalesi yapılmış, inşaat aşamasında bir iş? Burada neyin iptali yapılacak ya da yapılmış? Bunun İBB tarafından bir kaynağı varsa eyvallah zaten susar uyarım :)

benim beyanda bulunmama konum ise tamamen sorumluluk ile ilgili yoksa sorduğun sorulara tabii ki bilgim ve cevabım var ama resmi kurum açıklamadan bir şey yazmam/yazamam.

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Hector Troas » 27 Oca Pzt, 2020 11:52

Esat yazdı:
27 Oca Pzt, 2020 10:07
Tahmin sevmemek değil, tahmin konusu tahmin başlığında kalsın, burası realite başlığı devam eden bir inşaat başlığında bu tip ifadeler -benim için- ve sitenin tarzı için -dezenformasyon- anlamına geliyor, bu yüzden başka sitelerden kaynağını bilmediğim bilgilerin dikkate alınmasını doğru bulmuyorum. Yoksa paylaşıyorsun zaten, Mahmutbey-Esenyurt ihalesi yapılmış, inşaat aşamasında bir iş? Burada neyin iptali yapılacak ya da yapılmış? Bunun İBB tarafından bir kaynağı varsa eyvallah zaten susar uyarım :)

benim beyanda bulunmama konum ise tamamen sorumluluk ile ilgili yoksa sorduğun sorulara tabii ki bilgim ve cevabım var ama resmi kurum açıklamadan bir şey yazmam/yazamam.
Ulaşım. A.Ş.'de çalıştığını anlıyorum. En son yurtdışında idin. Sanırım dönüş yaptın. Belediye personeli olmak bir sorumluluk yükleyebilir. Mevzuatı bilmiyorum. Forum ortamında özgürce yazabilmelisin bence.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 30 Oca Prş, 2020 12:26

Şubat ayında basınla birlikte yapılacak test sürecine sayılı günler kala artık programın detayları da belli olmaya başladı.Buna göre Şubat ayı içinde tren Mahmutbey - Mecidiyeköy arası test sürüşünü İBB başkanı Ekrem İmamoğlu ile basına açık şekilde yapılacak.Burada dikkatimi çeken şey daha önceki yönetimin hedefi Tekstilkent - Mecidiyeköy arası test sürüşü ve akabinde açılış yapmaktı.Fakat yeni yönetim gerek tren test sürüşlerinin tahmin edilen süreden daha fazla uzun sürmesi gerekse Depo sahasında yapılacak işlerin tahmin edilenden fazla olması nedeniyle hattı ilk ihaleye çıktığı haliyle yani Mahmutbey - Mecidiykeöy olarak açmaya çalışacaklar.

Görünen o ki Mahmutbey ve diğer 2 istasyon test sürüşlerinin bitimine yakın tamamlanacak.Bu nedenle İBB yönetini istasyon işlerine ağırlık vererek hattı 1 kere de tam olarak ( 1. ihalede olduğu gibi) açacaklar.

Daha detaylı bilgiler Test sürüşü sırasında kamuoyu ile paylaşılacak.Bu basına şov amaçlı yapılacak olan test sürüşü insanların biraz daha sabretmeleri her şeyin yolunda olduğunu göstermenin bir yolu diye dusunuyorum.

Hector Troas
Sezonluk Yolcu

BİLGİLENDİRME OLUR

Mesaj gönderen Hector Troas » 30 Oca Prş, 2020 14:28

Off Topic
Şubat ayında basınla birlikte yapılacak test sürecine sayılı günler kala artık programın detayları da belli olmaya başladı.Buna göre Şubat ayı içinde tren Mahmutbey - Mecidiyeköy arası test sürüşünü İBB başkanı Ekrem İmamoğlu ile basına açık şekilde yapılacak.
Güzel bir program olmasını diliyorum. Umarım Mahmutbey-Esenyurt uzatması ile ilgili de bilgi verir. Kredi finansman sürecinin nasıl gittiğini, hazine onayı gibi konuları merak ediyorum. Bilgi verilirse aydınlanmak istiyorum. Bir de Esenyurt-Beylikdüzü uzatması nasıl olacak? Uygulamaya esas kesin projeleri hazırlanıyordu. İnşaat için ayrı bir ihale mi düzenlenecek? Yoksa mevcut sözleşmeye iş artışı usulü ile mi gidilecek?

Çalıştayda yayınlanan haritaya göre M7 Ambarlı'ya kadar iniyor. Beylikdüzü'nde kalmıyor, Yakuplu'dan da geçiyor. Belki de orada da bir depo sahası yapılır. Çünkü akşam son seferi bitirip, depo için Esenyurt'tan Tekstilkent'e gitmek, "ölü km" açısından maliyetli olabilir. TÜYAP Depo Sahası da kullanılacak sanırım ama orası M2 Yenikapı-Sefaköy-Beylikdüzü hattı için.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: BİLGİLENDİRME OLUR

Mesaj gönderen Esat » 31 Oca Cum, 2020 06:25

Hector Troas yazdı:
30 Oca Prş, 2020 14:28
Off Topic
Şubat ayında basınla birlikte yapılacak test sürecine sayılı günler kala artık programın detayları da belli olmaya başladı.Buna göre Şubat ayı içinde tren Mahmutbey - Mecidiyeköy arası test sürüşünü İBB başkanı Ekrem İmamoğlu ile basına açık şekilde yapılacak.
Güzel bir program olmasını diliyorum. Umarım Mahmutbey-Esenyurt uzatması ile ilgili de bilgi verir. Kredi finansman sürecinin nasıl gittiğini, hazine onayı gibi konuları merak ediyorum. Bilgi verilirse aydınlanmak istiyorum. Bir de Esenyurt-Beylikdüzü uzatması nasıl olacak? Uygulamaya esas kesin projeleri hazırlanıyordu. İnşaat için ayrı bir ihale mi düzenlenecek? Yoksa mevcut sözleşmeye iş artışı usulü ile mi gidilecek?

Çalıştayda yayınlanan haritaya göre M7 Ambarlı'ya kadar iniyor. Beylikdüzü'nde kalmıyor, Yakuplu'dan da geçiyor. Belki de orada da bir depo sahası yapılır. Çünkü akşam son seferi bitirip, depo için Esenyurt'tan Tekstilkent'e gitmek, "ölü km" açısından maliyetli olabilir. TÜYAP Depo Sahası da kullanılacak sanırım ama orası M2 Yenikapı-Sefaköy-Beylikdüzü hattı için.

Resim
Tüm sorularının cevapları için İBB BEYAZ MASA ya başvurabilirsin Mehmet :) sitedeki her başlıkta bu soruyu soruyorsun, bizde cevap yok.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 31 Oca Cum, 2020 13:39

Az önce Mecidiyeköy'e gittim..
M2'nin Mecidiyeköy'e en yakın (en kuzeydeki) çıkışını kullandım..
Turnikelerden kaldırıma çıkılan merdivenlerin hemen yanında, "Kabataş-Mahmutbey Hattı bla bla.." yazan, sert naylon olduğunu tahmin ettiğim bir perde vardı..
Sanırım M2 ile M7 arasındaki geçiş, buradan sağlanacak..

Kaldırıma çıkınca, az ilerisi (çıkış noktası ile Ortaklar Caddesi girişinin arası) bariyerlerle çevrilmişti, oraya da çıkış (belki asansör) yapılıyor olabilir..

Biraz daha yürüyünce, Ortaklar Caddesi'ni geçer geçmez, yürüyen merdivenleri takılı bir çıkış daha vardı, ama henüz açılmamıştı..

Aslında, henüz turnike katındayken gördüğüm o perdeyi kaldırsalar, M7'nin açılmasını beklemeden, Ortaklar Caddesi ve Mecidiyeköy Meydanı'na gelecek olan M2 yolcuları bu yapılmakta olan asansörü ve tamamlanmış olan yürüyen merdiveni kullanabilir..

Hatta muhtemelen Metrobüs'e (ve Trump AVM'ye) giden yolcular için de eski tünel yenilenmiştir, o tünel de M7'yi beklemeden hizmete açılabilir..

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön