gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2011 [Arşiv]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Ağu Pzr, 2011 19:55

Yine hemzemin geçit kazası

http://tcdd.net/batmanda-hemzemin-geitte-kaza-2-yarali/
Alınan bilgiye göre, Batman-Kurtalan seferini yapan Kurtalan Ekspresi, saat 21.30 sıralarında Şafak Mahallesindeki hemzemin geçitten geçmeye çalışan Batman Belediyesi Zabıta Amirliği`ne bağlı Veysi Gülseren yönetimindeki 72 EC 465 plakalı otomobile çarptı. Trenin otomobili yaklaşık 10 metre sürüklediği kazada sürücü Veysi Gülseren ile yanındaki ismi öğrenilemeyen kişi yaralandı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Ağu Prş, 2011 11:58

http://www.haber7.com/haber/20110818/Yo ... -1-olu.php
Alınan bilgiye göre, makinist Hasan Dursun (51) yönetimindeki 35526 sefer sayılı Alaşehir-Manisa yolcu treni, Irlamaz Çayı tren köprüsü mevkisinde dere ıslah çalışmalarına hafriyat çeken Turgutlu Belediyesine ait Hakan Şahin yönetimindeki 45 ZB 7085 plakalı kamyona çarptı.

Kazada kamyon sürücüsü Hakan Şahin (42) olay yerinde hayatını kaybetti.

Kaza nedeniyle trende bulunan yaklaşık 200 yolcu, otobüs ve minibüslerle Manisa'ya gönderildi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Ağu Cum, 2011 23:45

http://tcdd.net/manisa-turgutluda-hemzemin-geitte-kaza/
Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde, hemzemin geçitte yolcu treninin çarptığı kamyonun şoförü yaşamını yitirdi.

Turgutlu Belediyesi Fen-İşleri Müdürlüğü bünyesinde üç ay önce işe başlayan sürücü 45 ZB 7085 plakalı kamyonla hafriyat götürmek üzere yola çıktı. Kamyona Setüstü Sokak’taki hemzemin geçitte, Alaşehir’den Manisa’ya giden yolcu treni çarptı. Trenin 50 metre sürüklediği kamyon, rayların kenarına savruldu. Evli, iki çocuk babası kamyon şoförünün kaza anında araçtan fırlayan cesedi ise 150 metre ilerde trenin altında parçalanmış olarak bulundu.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Ağu Cmt, 2011 11:16

Alınan bilgiye göre, Adapazarı'nın Arifiye ilçesine gitmek üzere Kocaeli'nin Körfez ilçesinden hareket eden Arif C. ve İsmail A. yönetimindeki 14118 sefer sayılı mazot yüklü trenin Sekapark mevkisinde çarpması sonucu yaşamını yitiren kişinin 82 yaşındaki Murat Öz olduğu tespit edildi.
http://www.haber7.com/haber/20110820/Tr ... rlendi.php

ahmettekin
Aylık Paso

Mesaj gönderen ahmettekin » 20 Ağu Cmt, 2011 21:24

Acımasız gelebilir ama bu tip hemzemin geçit kazalarında üzüldüğüm tek şey demiryolunun trafiğe kapanması.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Ağu Cmt, 2011 21:41

Ölen insanlara üzülmemek tabii ki elde değil, ama diğer taraftan olan kazalara baktığımızda nerede ise hepsi birbirinin kopyası, yani treni gördüğü halde geçmeye çalışan araç sürücüleri, burada kontrolsüz hemzeminleri açıkta tutan demiryolları ya da karayollarınında suçu vardır tabii ki ama geçen TCDD sitesinde gördüm galiba, pek çok hemzemin geçitte sesli ve görsel uyarı var diyor buna rağmen bu kazalar oluyorsa sebebini biliyoruz, maalesef toplumumuza işlemiş olan sorumsuzluk, bunun eğitim ile çok alakası olduğuna inanmıyorum çok afedersiniz ama bir inek bile orada durur diye düşünüyorum bazen.

Şimdi hemen yanlış anlaşılmasın bu olaylar yevropa' da olmuyor demiyorum, isterseniz çekerim de bir kaç tane hemzemin videosu size, hepside kent içinde hemzeminler, arabalar nasıl kuzu kuzu bekliyor görürsünüz, buna uymayan yayalar oluyor olmuyor değil, haberlerini de yayınlıyoruz gözümle de görüyorum ama gel gelelim bizdeki kadar yaygın değil.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Ağu Pzt, 2011 16:07

İşte hemen bir örnek, Avusturya ve bir hemzemin geçit kazası, bu kazalarda en çok dikkatimi çeken olay bu araç sürücüleri ya da yayalar hep 60 yaş üzeri insanlar, yani gençlerin başına pek gelmiyor. Aslında incelenmesi gerekir, çünkü pratikte her zaman kurallara karşı gelen ve heyecan arayan gençlerdir, buradaki yaşlılar ise tam tersidir, kurallara ölümüne uyarlar, riski sevmezler, yaşamak için her şeyi yaparlar :) ama hemzemin geçitlerde ne oluyorsa bunlara her halde refleksler ve tepkilerin yavaşlaması ile alakası sorunlar ne bileyim, dikkatimi çekti yazdım.

http://www.vienna.at/kaerntnerin-bei-ko ... 1144973616

Resim

Yine de geçmiş olsun, makinist aracı görmüş ve acil frenleme yapmış fakat duramayarak çarpmış, yaralı sürücü helikopter ile hastaneye kaldırılmış, ilk bilgilere göre bacağı kopmuş, makinistte ağır şoka girmiş. Bir süre kapalı kalan yol daha sonra tekrar hizmete açılmış.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Ağu Çrş, 2011 21:26

Yinne evropadan bir hemzemin geçit kazası, bu sefer bir ICE hızlı treni geçitte duran traktöre çarpmış. Yanlış anlamadı isem Frankfurt civarında meydana gelen çarpışma nedeni ile traktör tamamen parçalanırken ICE setinin de ön kısmında ve yol kenarında park halindeki araçlarda hasar meydana gelmiş, verilen bilgilere göre çarpışmadan saniyeler önce araçtan atlayan traktör sürücüs dahil kimse yaralanmadan atlatılmış. Çarpışma sırasında ICE nin bölgede 160km/s hızla ilerlemekte olduğu da haberde belirtilmiş.

http://www.vienna.at/muentefering-ueber ... 4-06304521

Resim

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 25 Ağu Prş, 2011 15:01

ICE hızlı treni geçitte duran traktöre çarpmış.
ICE trenlerinin güzergahları üzerinde hemzemin geçitler olduğunu bilmiyordum çok ilginç. Herhalde Ankara - Eskişehir arasında hemzemin geçit bırakmış olsalardı saat başı kaza yaşardık.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Ağu Prş, 2011 15:21

Almanya' yı sadece izlediğim videolarından biliyorum, pek çok tren hattı üzerinde yüzlerce hemzemin geçit var, tabii benim izlediklerim normal hatlardı ama şunu da unutmayalım Almanya küçük bir ülke değil ve büyükte bir demiryolu ağı var, fakat her hemzemin geçidi o raydan hızlı tren geçiyor diye alta ya da üste almamışlar, Avusturya' da mesela üst geçit diye bir kavram yok, yaya geçidi var, alt geçit ise trafiğin çok hızlı olduğu bazı noktalarda var. Yine bilgim yok ama tahminen söylüyorum Almanya' da da sadece hızlı trenler için yollar olduğunu sanmıyorum, tabii ki hızlı tren kullanmak amacı ile yapılmış yollar vardır ama bunları ortakta kullanıyorlardır diye düşünüyorum, bildiğim kadarı ile Avusturya' da zaten özellikle YHT ler için yapılmış yol yok ama hızlı gidilebilen yollar var, bu yollarda hem bölgeseller, hem hızlılar hem yük trenleri hatta bazı yerlerde banliyöler dahi çalışıyor :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 26 Ağu Cum, 2011 13:57

Almanya'da sadece ICE için, olsa olsa bir, iki veya üç yol var, ilk akla gelen Köln-Frankfurt 330 kmh trası. Geri kalan yollar herkes tarafından kullanılır, ama ICE'ler orada da 220, 280 hızına çıkabilir. Meselâ bizim burada yeni raylar döşeniyor şimdi. Hemzemin geçitler olsa da hep ve her yerde inen bariylerli. Ama ben de geçerken hep biraz şüpheleniyorum, teknik arızadan dolayı inmemişse? Olabilir. Bizim burada hemzeminleri kaldırıyorlar veya kaldırdılar. Ya alttan ya köprüden geçirirler.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Cmt, 2011 11:59

http://www.haber7.com/haber/20110827/Ma ... yarali.php
İstanbul'dan İzmir yönüne giden Kamil Koç firmasına ait yolcu otobüsünün, Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde şarampola yuvarlanması sonucu meydana gelen kazada, 12'si ağır olmak üzere 40 kişi yaralandı.

Kilitli

“Arşivlenen Başlıklar” sayfasına dön