gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2010 [Arşiv]

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 13 Şub Cmt, 2010 20:08

Houston'daki o şey MetroRail diye geçiyor, yani pırt ;-) Basit tramvay değil, öyle gözükse de ... ama "metro" kelimesi orada, bizim "metro" anlayışımızla da alâkalı değıl, unutmamalı ki, bu ülkelerde metroya subway denir, metro denmez. Metropoliten araç şehir tranziti olarak anlaşılıyor.

http://de.wikipedia.org/wiki/MetroRail_Houston

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Şub Pzr, 2010 00:31

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=19306
Uşak seferini yapan yük treni, Banaz ilçesindeki Hamamboğazı mevkiinde arıza nedeniyle rayların üzerinde kalan kamyonete çarptı. Kazada, kamyonet sürücüsü öldü. Kaza dün saat 23.00'de meydana geldi. 36022 sefer sayılı yük treni, Banaz İlçesi'ndeki Hamamboğazı Mevkii'ne geldiğinde kontrolsüz geçitte demiryolu üzerinde arıza yapan 16 DT 469 plakalı kamyonete çarptı.

Tren altında 30 metre sürüklenen ve hurda haline gelen kamyonette sürücü olay yerinde yaşamını yitirdi. Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Mar Sal, 2010 23:55

Kızıltoprak Tren İstasyonu’nda bekleyen E. D. (47), aniden rayların üzerine düştü. Bu sırada istasyona yaklaşan Haydarpaşa’dan Gebze istikametine gitmekte olan banliyö treni, kadının bacakları üzerinden geçti.

İki bacağı da dizlerinin altından kopan ve ilk müdahale olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından yapılan D., Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Şuuru yerinde olan D., daha sonra Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.
Tren affetmez, geçmiş olsun diyelim ama yine de herkes bu konuda dikkatli olmalı diyorum, yani sarı çizgi olayını boşuna anlatmadık, ama illa çizgi olması gerekmiyor tedbirli olabilmek için.

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?p=1301#1301

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Mar Çrş, 2010 11:11

Biraz gayret ederlerse ve kadının şansı olursa, belki kesilmiş bacakları yine dikebilirlerdi, kopma yerinin durumuna bakar. Çok üzücü bir şey, evet. Ama neden olmuş, nasıl olmuş? Bilmiyoruz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Mar Prş, 2010 21:05

http://www.milliyet.com.tr/3-lise-ogren ... htm?ver=14
İSTANBUL Merter'de, Bahçelievler Kemal Hasoğlu Lisesi öğrencisi, ikisi kız 3 öğrenci, okul çıkışında karşıdan karşıya geçerken, Bağcılar-Zeytinburnu seferini yapan tramvayın altında kaldılar. 25 metre sürüklenen ve üçü de ağır yaralanan öğrenciler çevreden gelen ambulanslarla İstanbul Hizmet, Bakırköy ve Bağcılar Devlet Hastanelerine kaldırıldılar. 9. sınıf Öğrencilerin İrem Dinçsoy, Buket Bulet ve erkek öğrenci Deniz Tekin olduğu belirlendi. Bir öğrenci ise, tanıkları, “5 öğrenciydi. Biri 'tramvay yolundan geçmeyelim, bekleleyelim' dedi. Ancak 3'ü karşı geçmek isteyince, facia meydana geldi” dedi.

Kazadan sonra tramvayın makinisti gözaltına alındı.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 12 Mar Cum, 2010 13:28

Öğrencilerden bir tanesinin annesi benim kurumumda çalışıyor, cenazesi ikindi namazından sonra kaldırılacakmış. Bütün çalışanlar burukdu bugün, Allah rahmet eylesin...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Mar Cum, 2010 13:35

Allah rahmet eylesin, Allah kimseye evlat acısı göstermesin. Gerçekten kötü bir kaza meydana gelmiş.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Mar Cmt, 2010 00:30

Bu kaza ile ilgili olarak İBB yazılı bir açıklama yayınlamış

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/Pa ... eniID=5823
Dün meydana gelen elim tramvay kazası ile ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilgili birimlerinden gelen bilgiler doğrultusunda aşağıdaki açıklamanın kamuoyuna duyurulması gereği doğmuştur.

Kaza, Bağcılar- Zeytinburnu Tramvayı Mehmet Akif istasyonundan sonraki, Zeytinburnu istasyonuna doğru seyir halindeyken E-5 tramvay viyadük girişine 30 metre kala saat 17.40’da gerçekleşmiştir. Makinist kazanın hemen ardından saat 17.40’da komuta merkezini arayarak kazayı bildirmiştir. Yapılan anonsun ardından 112 İlk yardım, 155 Polis İmdat ve İtfaiye aranarak bölgeye acil yardım ekipleri talep edilmiştir. Olay yerine Merter, Bakırköy ve Bağcılar itfaiye müfrezelerinden hareket eden 3 araç 6 dakikada intikal etmiştir.

Kaza yapan tramvay makinistinin, Bahçelievler Emniyet’i tarafından ifadesi alınmış, ifadesinde Mehmet Akif istasyonundan Zeytinburnu istikametine yolculu olarak seferine devam ederken karayolundaki araç trafiği dolayısıyla tramvay yoluna hızla atlayan öğrencileri gördüğü anda frenleme yaptığını ifade etmiştir. Araç trafiğinin öğrencilerin tramvay yoluna girişlerini görmesine engel olduğu beyanında bulunmuştur.

Kaza yerinde tespit edilen yaklaşık 25 metrelik fren izinden kaza sırasındaki tramvay seyir hızının 30 km/saat olduğu anlaşılmaktadır. Kaza noktasındaki işletme hız limiti max 40 km/saat olup araçların yapabileceği en yüksek hız 50km/saat ile sınırlıdır. Kazaya karışan araç tipi İstanbul Ulaşım A.Ş’nin işlettiği araçlar içerisinde en iyi fren performansına sahip araçlardır. Kaza yapan araç üzerinde yapılan fren performans testlerinde de bir probleme rastlanmamış olup değerler normal ölçülmüştür. Bu kaza Bağcılar – Güngören hattının işletmeye alındığı Eylül 2006 tarihinden bugüne kadar yaşanan ilk ölümlü kazadır.
Haber sitelerinde cahil cühela bu açıklamayı eleştirmişler, bazıları Kapıkuleyi bile görmeden Almanya' da bu araçları gördüğünü yazmış, bazısı tramvay 25 m. niye duruyor demiş, öbürü tramvay yayalara yol vermiyor demiş, bizde hala İstanbul'a tramvay yapılsın diyoruz, bu yorumcularamı? En basit trafik kuralını dahi öğrenememiş bir topluma mı, yok ya vazgeçtim Tramvay size fazla. Ölen gençlerimize tekrar rahmet ailelerine sabır diliyorum, bu haber unutulur geride onların yası kalır tek gerçek budur.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Mar Çrş, 2010 11:59

Kayseri’de lokomotifin demir yolunu geçmek isteyen traktöre çarpması sonucu meydana gelen kazada, 1 kişi yaralandı.

Kocasinan ilçesine bağlı Himmetdede beldesinde tarlasına giderken demir yolundan geçen A.Y.’un (72) kullandığı 38 NA 219 plakalı traktöre lokomotif çarptı.

Devrilen traktörün altında kalarak yaralanan ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alınan Y.’un hayati tehlikesinin olduğu öğrenildi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Oslo'da Tren Kazası

Mesaj gönderen Esat » 25 Mar Prş, 2010 00:54

http://www.vienna.at/news/chronik/artik ... 4-02315351

Norveç'in başkenti Oslo'da bir yük treninin başı boş olarak yaptığı yolculuk 2 kişinin ölümü ile sonuçlanmış. Henüz Türkçe bir kaynak bulamadım ama anladığım kadarı ile yük trenlerinin garı olan Alnabru'da bir lokomotiften çözülerek geldiği söyleniyor. 8 km lik yolu kat ederek limanda büroların bulunduğu bir bölüme girmiş tren, görgü tanıkları vagonların inanılmaz bir hızla gelerek çarptığını belirtmişler.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 25 Mar Prş, 2010 08:42

Ben o haberi dün televizyonda izledim, şu kadarını anlatabiliri: Vagonlar koptuktan sonra meyilli yoldan kente doğru gitmeye başlamışlar. Ama demiryolcular bir makası değiştirmeyi becermişler, böylece tren gara doğru değil de, sanayi bölgesine doğru iletilmiş. Orada da zarla zorla durdurulmuş, bir kaç vagon da denize düşmüş, hat orada sonlandığından.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Mar Prş, 2010 23:33

Treni başka bir yola yönlendirebilmeleri iyi olmuş tabii ki, kent merkezine ya da yolcu garına girse idi bir facia meydana gelebilirdi.

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=20162

3 kişi ölmüş, 4 kişi de yaralanmış. Kaza ile ilgili resimler vardı eğer bu kazaya ait ise zaten ortalığı gerçekten savaş alanına çevirmiş ki bu çok normal, haberin detayındaki 445 ton ağırlık neden normal karşıladığımı ifade etmeye yeter, frenleri boşalmış bir şekilde ilerleyen böylesi bir yükü deray ettirmeden durduramazsınız. Benzer bir hadiseyi 98 de yaşamıştım, tek başına bir bakım vagoneti bir kaç itin takozlarını çekmesi ile boşalmış ve tam iş çıkış saatinde çıkış kapısına doğru yol almıştı da durdurana kadar canımız çıkmıştı, çok büyük bir eğim olan noktada olsa o şekilde durdurmamıza da imkan olamazdı.
Norveç'in başkenti Oslo'da dün olağandışı bir tren kazası gerçekleşti. Şehir merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki tren garında park halinde duran bir tren, kendi kendine hareket ederek şehir merkezine doğru hızla yol aldı. Daha sonra deniz kenarındaki bir depoya çarpıp arabalara hasar veren tren denize devrilerek durabildi. 445 ton ağırlığında, 400 metre uzunluğunda ve 15 vagona sahip olan tren kazasında 3 kişi öldü, 4 kişi ağır yaralandı. Trenin kendiliğinden hareket etmeye başlamasındaki sebebin ne olduğu tam olarak henüz bilinmezken yetkililer olayın tüm detaylarını araştırıyor.

Kilitli

“Arşivlenen Başlıklar” sayfasına dön