gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2010 [Arşiv]

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 12 Nis Pzt, 2010 23:08

Ben tahmin etmedim, buradaki haberlerde tahmin edildi, ama o yüzden de bir "herhâlde" ekledim. Ama bayağı konuşuluyor ..,

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Nis Pzt, 2010 23:11

alabay yazdı:Ben tahmin etmedim, buradaki haberlerde tahmin edildi, ama o yüzden de bir "herhâlde" ekledim. Ama bayağı konuşuluyor ..,
İşte bende onu diyorum, okumadım iyi. Ama şunu biliyorum ufacık bir su kanalı koskoca bir istidnat duvarını patlatabiliyor, dolayısı ile böyle bir durumda karşısında toprak bir setin ya da yamacın durması imkansız, burada şansız olan o esnada oradan bu trenin geçmesi olmuş, sanırım trenin geçtiği esnada kayma meydana gelmiş. Belki de trenin oluşturduğu titreşim suyun toprak altında oluşturduğu boşluğu hareket ettirdi ve kayma meydana geldi, o kısmını bilemiyoruz işte, sadece tahmine kalıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Nis Sal, 2010 08:07

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=20608
Sivil havacılık genel direktörü Bhakti Singayuda, içinde 109 yolcu ve mürettebat bulunan Boeing 737 tipi uçağın şiddetli yağış altında Batı Papua bölgesindeki Manokwari havaalanına iniş esnasında pistte kaydığı, uçağın bir kısmının pistin yaklaşık 200 metre ilerisinde yer alan akarsuya düştüğünü belirtti.

Singayuda, 103 yolcu ve 6 mürettebatın hayatta olduğunu, yaralananların hastaneye kaldırıldıklarını kaydetti.

Uzmanların olayı soruşturmak için Cakarta'dan bölgeye gönderildiği belirtildi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Nis Sal, 2010 08:18

http://www.haber7.com/haber/20100413/Ci ... evirdi.php

Aslında bu kaza direkt toplu taşıma ile alakalı değil ama direkt değil de direk olarak alakalı :) Jip in biri E-5 te hız nedeni ile kaza yapıyor bir direğe çarpıyor ve direkte metrobüs yoluna devriliyor, buraya kadar her şey normal. Olabilir kazazedeler yaralı olarak kurtuluyor, ama haberdeki ifadelerde beni koparıyor. Tellerde elektrik olduğu için metrobüsler yoluna devam etmiyor, :) yani elektrik olmadığına kani olsak devam edecekler, hizmet beklemez abi. Tamam burada doğru olan yapılmış beni asıl şaşırtan diğer ifade. Kaza sabah saat 04:00 te meydana geliyor, ve başka ulaşım aracı olmadığı için metrobüste bulunan tek tük yolculara "haydi yatın uyuyun" deniliyor :) yani 1 kişide olsa yolcu yolcudur ya, kaç saat beklendi acaba çok merak ettim.
Kaza, saat 04.00 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, D-100 Karayolu'ndan Bakırköy istikametine seyreden 34 CSY 19 plakalı Cip, aşırı hız nedeniyle kontrolden çıkarak metrobüs yolundaki bariyerlere çarptı.

Elektrik direği de metrobüs yoluna düştü. Direkte elektrik olduğu için metrobüsler yoluna devam edemedi. Evlerine gitmek için başka vasıta bulamayan yolcular da direğin kaldırılmasını beklemek zorunda kaldı. Kaza nedeniyle D-100 Karayolu'nun bir kısmı trafiğe kapatıldı. Hurdaya dönen aracın kaza mahallinden kaldırılmasından sonra polis yolu yeniden trafiğe açtı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ALMANYA'DA TREN KAZASI: 20 YARALI

Mesaj gönderen Esat » 13 Nis Sal, 2010 13:42

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=20620
Polis, Marsberg kenti yakınlarındaki kazada, trafik sıkışıklığı nedeniyle hemzemin geçit üzerinde durmak zorunda kalan kamyonun römorkuna bir yolcu treninin çarptığını bildirdi.

Yaklaşık 70 kilometre hız yapan trenin zamanında fren yapamayarak römorka çarpması sonucunda lokomotifin raydan çıktığı, kamyon şoförü ile tren yolcularından bazılarının kaza sırasında hafif şekilde yaralandığı kaydedildi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

İzlanda'da Yanardağ patladı ... hava trafi

Mesaj gönderen alabay » 15 Nis Prş, 2010 14:37

Evet, kaza yok ortada henüz, inşaallah da öyle kalır. Ama yarım saat evvel Batı ve Kuzey Avrupa'nın büyük bir kısmında uçak seferleri durduruldu. Belki duymuşunuzdur, İzlanda'da Eyjafjallajökull (eğiya-fyatla-yökıtl) yanardağı patladı. Hem de nasıl. Aslında şubatta bir patlayış başlamıştı, ama dün bir deprem ile bağlı ikinci bir infilâk ile durum biraz komplike olmaya başladı. Sadece Kamçatka ve Havayi'den tanınan sıcaklıklar ölçülüyor, şu an Avrupa'da İzlanda buzullarının erimesi korkusu var. O zaman İstanbul için de bayağı problemler doğabilir.

İskandinavya, İngiltere ve herhâlde de Almanya'da uçuşlar duruyor.

Kaynak çakışması olmasın diye resim koymuyorum, şuradan bakabilirsiniz:
http://www.badische-zeitung.de/vulkanau ... a-lahm-x1x

Wiki'de de detaylı bir rapor var:
http://de.wikipedia.org/wiki/Eyjafjalla#Eruption_2010

Ek resimler:
http://www.badische-zeitung.de/fotos-de ... d=29727051

Ek video:
http://www.spiegel.de/reise/aktuell/0,1 ... 25,00.html

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Nis Prş, 2010 14:45

Türk haber sitelerinin anasayfalarında böyle bir haber görmedim, bu konular pek ilgi çekmez bizde :) ben biliyorum 35 senedir erozyon var, ağaç kalmadı memlekette.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Nis Prş, 2010 14:58

Tabiîki ilgi çekmez, kimse küresel önemini anlamaz da ondan. Ama gel İstanbul'da şöyle biraz metro ıslansın, alööö der herkes :lol:

Eh, bizimkiler daha İzlanda nerede bilmez bile ... AT bile değil ya, ayın ardı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Nis Prş, 2010 15:03

Yok canım o kadar da değil, tv de bir program izlemiştim bu İzlanda'nın ekonomik batışından önce :) adam bir anlatıyor varya, ohoooo dedim koş İzlanda'ya gidiyoruz :) Türk yokmuş çok az Türk varmış koşun diyor adam koşunnnnnn :) ee tabi sonra bu biraz Em..h koş gibi oldu :D hahahahahah

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Nis Prş, 2010 15:58

Em..h ne demek?

Bizim bir arkadaş İzlanda'da yaşıyor, bir İzlandalı ile evlendi ve ard arda çocuk duğuruyor :shock: Oranın kültürü muazzam farklı galiba. Oraya bizimkiler hayatta ayak uyduramaz. Veyahut da uydurur, çünkü kendi kökünü orada tam unutuyorsun, çünkü Alamanya, Avussutuuya gibi bize "benzer" (!) ülke değil. Başkenti köy kadar, ama başkent, insanı çok az, kültürü feci eski, dili dinozorlardan kalma (Almanca, aslında Avrupaca ondan türeme bile diyebiliriz, hehe ...). Garip, hem buz, hem 40° sıcaklığında geyzir suları. Bir gün gitmeli. Alternatif müzik heveslileri çok var. Başka bir arkadaşım gitti, zor döndü. Ama işte konumu da çok garip. Cart diye okyanusun ortasında, hiçbir şeyle irtibatı ve alâkası yok. İflâs ettiler, yine rahatlar, hayret yani ;-) İngilizce veya Almanca konuşsalar, çoktan göç etmiştim, ama şu garip dilleri yok mu ... müzik gruplarını severim, ama şu başlığa bak: Í Þessi Sekúndubrot Sem Ég Flýt. Grubun ismi de Maus (ama acaba bu bizim "Maus" mu, onu bilmeden aman fare demeyelim he!). Bildiğim kadarıyla dilleri bir nevî Eski Norveçce. Oraya da başka iki arkadaş göç etmeye hazırlanıyor, orası da bana çok ilginç geldi ... şu Kuzey kültürleri ve halkları valla bir başka.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

ICE kapısı koptu

Mesaj gönderen alabay » 17 Nis Cmt, 2010 20:21

Bugün Siegburg ile Frankfurt arasında ICE hattında, Limburg ile Montabaur arasında bir ICE treninin kapısı koptu. Kopan kapı karşıdan gelen bir trene çarptı. Altı yolcu hafif yaralandı. Şu an trenlerde İzlanda yanardağı yüzünden bayağı bir kaos yaşanıyor. Yanardağ konusuna geri gelirsek ... Eyjafjallajökull'un yanında bir yanardağ daha var, onun da patlaması bekleniyor. Şu anki dağdan elli ile yüz kez daha büyük bir güce sahip. Patlarsa, o zaman sanırım demiryolu meraklıları için yeni bir asır başlar, çünkü uçak kalkmaz o zaman artık. Son büyük patlamalar uçak henüu yokken olmuş herhâlde. Çok ilginç bir durum. Duyduğuma göre 1815'te Malezya'da (galiba) bir dağ patladıktan sonra tüm Avrupa'da (dünyada?) bir yaz yok olmuş. Düşünün. Bizim Eyjafjallajökull da şu an güçleniyor, yani bir yandan pazartesinden itibaren yine uçulur diyorlar, öte yandan bir güm daha, ve herkes artık tramvaya biner ...
Hakikaten ilginç, yani dünya çapında ilginç.

ICE konusuyla ilgili bir kaynak:
http://www.welt.de/vermischtes/article7 ... etzte.html

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Nis Sal, 2010 10:40

Arkasair’e ait İzmir’den gelen Challenger-60 tipi uçak Atatürk Havalimanı’nda pistten çıktı.

Arkasair’in İzmir’den İstanbul’a boş olarak gelen challenger tipi uçağı saat 08.05’te 18-36 pistinden yaklaşık 50 metre dışarı çıktı.

Kazada ön dikmeleri kırılan uçakta, üç kişilik ekip bulunduğu ancak herhangi bir yaralanma ve can kaybının olmadığı belirtti. Uçağın çekilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Atatürk Havalimanı’nda iniş ve kalkışlarda herhangi bir sorun olmadığı bildirildi.

Kilitli

“Arşivlenen Başlıklar” sayfasına dön