gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2010 [Arşiv]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Nis Sal, 2010 17:27

İstanbul'da yine bir tramvay kazası ve ölüm meydana gelmiş, Topçular tüneli çıkışında karayolunda bir araçtan kazan yaya gelen tramvayı göremeyerek tramvayın altında kalmış ve hayatını kaybetmiş, hayatını kaybeden kişi için rahmet dilemekten başka yapacak bir şey yok, makinist arkadaşımıza da geçmiş olsun diyorum, tabi bu olaydan sonra şimdi yine bu hat ile ilgili bir sürü şey söylenecek, belediye başkanı çıkacak burayı zorla tramvay yaptılar bana kalsa metro yapardım bunlarda olmazdı diyecek, kimse tramvay yoluna paldır küldür girilemeyeceğini, yaya geçidi olmayan yerden geçilemeyeceğinin, yaya geçidi olsa dahi tramvay yolundan geçerken dikkat edilmesi gerektiğinin ne altını çizecek ne üstüne basacak, gazete sayfaları yorumlar ile dolacak, ben boşuna parmaklarımı yorup yine yine yazacağım, ama millet yine anlamayacak, bu arada olayın nasıl olduğunu tam bilmiyoruz tabii ki fakat resim ve videolarda gördüğüm kadarı ile kaza yapan araç şu meşhur Otogar LRV34 lerden birisi, bakalım belki bir iki kırıntı kapar detay öğrenebiliriz.

http://www.milliyet.com.tr/yine-tramvay ... efault.htm
Edirnekapı-Sultançiftliği arasında çalışan tramvay, Demirkapı-Topçular istasyonu arasında bulunan Topçular Tünel çıkışında bir yayaya çarptı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, 50 yaşlarındaki şahıs Edirnekapı-Sultançiftliği arasında çalışan tramvay hattının Demirkapı-Topçular istasyonu arasında bulunan Topçular Tüneli çıkışında yolun karşısına geçmek istedi.

Bu sırada üzerine doğru gelen kamyondan kaçmak amacıyla girdiği tramvay yolunda tramvayın altında kalarak yaşamını yitirdi. Kazada, Sadıklı’nın sağ bacağının da koptuğu belirlendi.

Düzeltme: Haberde olayın video görüntüleride mevcutmuş, videoda görüldüğü kadarı ile karşıdan karşıya acele ile geçmek isteyen şahıs kamyonun önünden kaçarak tramvay yoluna giriyor, bu sırada tünelden çıkarak perona doğru ilerleyen tramvayı göremiyor ve aracın altına düşüyor, kötü bir kaza kimsenin başına gelmesin.

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Nis Çrş, 2010 21:25

Tramvaylara nazar değdi, ardı ardına tramvay kazaları oluyor, bu seferde Eskişehir de bir kaza meydana gelmiş.

http://www.milliyet.com.tr/bir-tramvay- ... efault.htm
Eskişehir’de tramvayın çarptığı 18 yaşındaki genç ağır yaralandı.

A.Y. (35) idaresindeki SSK-Otogar hattında çalışan 6 numaralı tramvay, Kurtuluş Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı’nda yolun karşısına geçmek isteyen E.A’ya (18) çarptı.

Ağır yaralanan E.A, 112 Acil Servis ekiplerince Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı.

E.A’nın hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 07 Nis Çrş, 2010 22:17

Bence bu sadece bir medya problemi ... tramvay kazaları çoğalmıyordur. Aynen uçak düşüşleri de çoğalmaz, tsunamiler fazlalaşmaz, vs vs ... sırf foküs. Depremler çoğalmaz demiyorum, o işte bir iş olabilir çünkü ...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Nis Prş, 2010 09:09

Zaten çoğalıyor anlamında değil de ardı ardına geliyor diyerek sık olduğunu kast etmiştim, toplu taşıma araçları içerisindeki kaza oranlarını bilmiyorum açıkçası ama tramvayların karıştığı kazaların otobüslerinkinden az olduğuna eminim, sorun tramvay yaya kazalarında sonuç genellikle ölümcül oluyor.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 08 Nis Prş, 2010 12:06

Belki ard arda da gelmiyorlardır. Bunun ama havayla da alâkası var, meselâ havalar ısındığı zaman burada bir sersemleşme sözkonusu oluyor.

Tramvaylarda yaya kazasında tramvayın şekli de çok önemli, alçak tabanlı tramvaylarda – bazen – ölümcül olmaması şansı var, çünkü ön tarafı fazla açık değil. Yüksek tabanlı araçlarda tekerleklerin altına takılma problemi daha fazla. Meselâ bir Combino'nun altına düşmek çok zor, aracın tekerlekleri de zaten küçücük; Tatra tekerlekleri ise koskocaman, onunla çarpışmak büyük tehlike içerir. O T4 dedikleri araçlar da bana biraz yüksek gibi geliyor.

Bir şey daha var, peronları ve yolları olan tren araçlarında genelde peron altına bir kaçma köşesi düşünülür, o T4'te var mı meselâ? Daha çok metrolarda bulunur, ama T4 de zaten basit tramvay hattına pek benzemiyor kısmen. T1 hattında da şimdi peronları tam hatırlamıyorum, ama alçaktılar galiba?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Nis Prş, 2010 12:14

T4 peronlarında kaçış alanı gibi bir bölüm var ama genişliği gerçekten yeterlimi hiç gözümde canlandıramadım ama aşağıdaki resimlerde görülebiliyor fakat karanlık olduğu için yine kestiremedim genişliği, elimdeki fotolara göz atmam lazım, T1 de öyle bir durum yok orası alçak tabanlı 35cm peron yüksekliğinde.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 08 Nis Prş, 2010 12:29

İşte oranın yeterli olması lâzım. Ama öte yandan bu sefer karşı tarafta kaçış yeri yoktu. Bu T4 tramvay değil, ne yapcaksın ... basbayağı tren. M1 hattındaki araçlar da tramvay değildi. Bu gibi araçlarla çarpıştın mı, iş bitti.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Nis Cmt, 2010 17:39

http://www.haber7.com/haber/20100410/Po ... 96-olu.php
Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve beraberindeki heyeti taşıyan Tu-154 tipi uçağın aşırı sisli havada iniş yapmaya çalışırken düştüğü ve uçakta bulunan 96 kişiden kurtulan olmadığı bildirildi.

Rsuya'nın batısındaki Smolensk kentinde iniş sırasında düşen uçakta Polonya Merkez Bankası Başkanı Slawomir Skzpek ve bazı üst düzey hükümet yetkililerinin de bulunduğu kaydedildi.
Haberler daha çok uçağın içindeki siyasi ve bürokratlar ile ilgilendikleri için çok fazla alıntı yapmadım ama genel olarak 96 civarında ölüden bahsediliyor bazı kaynaklarda ise uçakta 140 civarında yolcu ve personel bulunduğu ve hepsinin hayatını kaybettiği gibi bir şeyler gördüm, herhalde akşama doğru durum netleşir umarım kurtulanlar vardır.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Nis Pzt, 2010 11:51

İtalya’da bir trenin raydan çıkması sonucu, ilk belirlemelere göre 6 kişi öldü.

İtalyan haber ajansı Ansa, kazanın ülkenin kuzeyindeki Alto Adige bölgesinde meydana geldiğini duyurdu.

Trenin raydan çıkması sonucu 6 kişinin öldüğü, en az 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Nis Pzt, 2010 21:29

Esat yazdı:
İtalya’da bir trenin raydan çıkması sonucu, ilk belirlemelere göre 6 kişi öldü.

İtalyan haber ajansı Ansa, kazanın ülkenin kuzeyindeki Alto Adige bölgesinde meydana geldiğini duyurdu.

Trenin raydan çıkması sonucu 6 kişinin öldüğü, en az 20 kişinin yaralandığı bildirildi.
Olay ile ilgili biraz daha detay buldum, bir önceki haberde de belirtildiği gibi İtalya' nın kuzeyinde Südtirol olarak adlandırılan bölgede meydana gelmiş kaza ve 9 ölü, 7 si ağır 27 yaralı varmış. Benim haberden anladığım kadarı ile tren hareket halinde iken geçtiği bölgede bir toprak kayması meydana gelmiş ve treni yamaçtan aşağıya devirmiş fakat bölgenin ağaçlık olması nedeni ile tren aşağıdaki dereye düşmeden ağaçlara takılarak kalmış fakat buna rağmen ciddi sayıda yaralı ve ölü var.

Fotoğraflar http://www.suedtirolnews.it adresinden alıntıdır.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 12 Nis Pzt, 2010 21:54

Toprak kaymasına sebep herhâlde, oradaki elma ağaçlarını sulamak için yapılmış bir su borusunun patlamış olmasıydı. O yüzden toprak ıslana, ıslana, sonunda kaymış.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Nis Pzt, 2010 22:46

Haberde varmı öyle bir detay, ben tamamen okumadım yoksa tahmin mi yaptın, :) malum bahar zamanı, karlar eridi ve eriyor, SüdTirol dağlık karlık yer sebep o da olabilir ama bizi ilgilendiren bu değil, bizi ilgilendiren bir tren kazası olması aslında, en azından benim için öyle.

Kilitli

“Arşivlenen Başlıklar” sayfasına dön