gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2009 [Arşiv]

hasancicek37
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen hasancicek37 » 11 Eyl Cum, 2009 17:05

Öyleyse 'Raylarda yüksek gerilim vardır..İnmeyiniz..' tarzındaki bilgi yanlış mı oluyor..Raylara insek bi zarar gelmez.. :roll:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eyl Cum, 2009 17:12

hasancicek37 yazdı:Öyleyse 'Raylarda yüksek gerilim vardır..İnmeyiniz..' tarzındaki bilgi yanlış mı oluyor..Raylara insek bi zarar gelmez.. :roll:
Raylarda yüksek gerilim yok hocam, eğer öyle yazıyorsa yanlış :) "Ray Hattında Yüksek Gerilim Vardır" olabilir, orada kast edilen de Rayların oluşturduğu hat değil, Ray Seviyesidir. Orada enerji 3.ray da vardır, 3. ray da normal ray seviyesinden yüksekte ve üzeri izole malzeme ile kapalı şekilde bulunur sadece alttan açık bir bölümü bulunmaktadır. Ama doğal olarak ray hattına inmemeyi akıl edemeyen birisi gidip ya bunun altında ne var diye elini de sokabilir :) O bahsettiğiniz uyarının amacı "KORKUTMAKTIR" yani ne olursa olsun inme, daha geçen bir kaza videosu yayınlamıştım izledi iseniz görmüşsünüzdür, adam ray hattında ama elektrik çarpmıyor çünkü elektrik ray yolun diğer tarafında ki üstünde dursa bile çarpmayabilir, ama ne oluyor tren adamı çiğniyor. İnsanlara ray hattına düşen paranı almak için inme tren gelince kaçamazsın derseniz kimse bunu sallamıyor, çünkü herkes kendisini Örümcek Adam zannediyor ama elektrik var çarpar derseniz korkuyorlar çünkü elektrikten kaçamayacağını biliyor. Psikolojik Mücadele diyelim :)

Doğukan
Aylık Paso

Mesaj gönderen Doğukan » 11 Eyl Cum, 2009 18:32

Demek o uyarı korkutmak neden böyle bir şey yapsınlar ki benim cep telefonum düşse alabilir miyim? Ayrıca trenler elektriği nerden alıyor yani normalde Aksaray metrosundaki araçlar elektriği elektrik hattı yukarıdan olduğu için elektriği yukarıdan alıyor. Bu hatta nasıl oluyorki bir şema çizebilir misiniz daha iyi anlıyabiliriz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eyl Cum, 2009 18:34

Elektrik mühendisi değilim maalesef şema çizemem. Ayrıca size telefonunuz düşünce inip alabilirsiniz demiyorum? Farklı bir frekanstan mı konuşuyorum çokmu karışık yazıyorum? Bu sadece elektrik ile alakalı bir durum değil, ne olursa olsun oraya inmemeniz gerekiyor, cep telefonunuzu geri almak istiyorsanız güvenlik görevlilerine haber vererek istasyon amirine durumu iletmelisiniz, onların izin vereceği bir görevli bunu yapabilir ama işletme saatlerinde bunu yaparlarmı bilemem, bence siz ne cep telefonunuzu ne de başka bir şeyinizi düşürmeyin, sanki her an oraya inebilmek için icazet arıyorsunuz gibi geldi bana.

Doğukan
Aylık Paso

Mesaj gönderen Doğukan » 11 Eyl Cum, 2009 18:41

Benim en büyük korkum şu var özellikle bazı istasyonlar aşırı kalabalık oluyor treni beklerken bazı yolcuların ufak çocukları yaramazlık yapıyor bi keresinde az daha beni itiyordu itseydi raylara düşecektim ben en çok bu durumdan rahatsız oluyorum o çocukların anne babası sahip çıksınlar.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eyl Cum, 2009 18:47

Eh işte o konulara bir ara değindik ama ilgi görmeyince kaldı bir yerlerde. Bunun adı işte toplumsal görgü ve ahlakın yolculuk kültürüne etki eden kısmıdır. Sonuna kadar haklısınız her şeyden önce o çocuk için tehlikeli olabilecek bir yer, orası oyun parkı değil. Evet kabul ediyorum çocuk zapt etmek zor ama biraz dikkat etmekten kimseye zarar gelmez.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Eyl Cum, 2009 23:54

Git şimdi, bunu dere dibinde arsa borsacılığı yapana bir anlat. Hangi görgü?

B.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Eyl Pzr, 2009 17:13

Cumartesi akşamı Almanya' nın Sachsen bölgesinde Lößnitzgrundbahn tarihi demiryolunun 125. yıldönümü nedeni ile düzenlenen tur da kaza meydana geldi. Özel sefer nedeni ile 250 yolcunun bulunduğu trenin bir başka tren ile çarpışması sonucunda 52 yolcunun yaralandığı, bunlardan 4 ünün ağır olduğu, ayrıca yaralılar arasında 10 yaşın altında 7 çocuğunda bulunduğu polis tarafından bildirildi.

Normalde çift hat olarak işletilen yolun Cumartesi akşamı henüz tespit edilemeyen bir nedenle tek yön olarak işletilmeye alındığı trenlerin bu sebeple karşı karşıya geldikleri bildirilmiş. Kaza sonrasında yaklaşık 1 milyon euronun üzerinde hasar meydana geldiği de ayrıca haberlerde belirtiliyor.

http://www.stern.de/panorama/zugungluec ... 08694.html

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Eyl Pzr, 2009 18:13

Karabük'te, yük trenin çarptığı kişi öldü. Yaklaşık 30 metre sürüklenen ve olay yerinde yaşamını yitiren Yılmaz A. isimli vatandaşın işitme engelli olduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarına kömür getiren İsmail Parlak yönetimindeki 24810 sefer sayılı yük treni, istasyona döndüğü sırada Balıkpazarı hemzemin geçidinden geçmeye çalışan İsmail Parlak'a (46) çarptı.
http://www.haber7.com/haber/20090913/Yu ... i-ezdi.php

Allah rahmet eylesin, de. Hadi işitme engelliydi doğal olarak sesli uyarıyı duymadı peki ışık ve bariyeri de mi görmedi? Yoksa görsel uyarı yokmuydu orada?.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Eyl Pzt, 2009 09:41

Aşağıdaki haberi Habertürk ten alıntıladım, orjinal kaynak aramak ile uğraşmadım açıkçası yani doğruluğunu teyit edemem ama komik, adam ölseydi yine komik olurmuydu bilemeyeceğim tabii.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1 ... 2009/09/14
Fransa'nın batısındaki Vannes kenti yakınlarında, bir TGV (yüksek hızlı tren-train à grande vitesse), raylar arasında yatan bir gencin üzerinden geçti. Hızlı tren yolunda uykuya dalan genç, mucize eseri hayatta kaldı. Makinist büyük şok yaşarken raylarda yatan kişinin yanına koştuğunda şok, büyük bir şaşkınlığa yerini bıraktı.

Rayların üzerinde genç bir adam bulan makinist, gence hiçbir şey olmadığını gördü. Ancak ortada garip bir durum daha vardı, genç uyuyordu. Makinist tüm çabasına rağmen horul horul uyuyan genci uyandırmayı başaramadı.

Traji komik olayda gencin hayatta kalması bir yana , gencin burnu dahi kanamadı. Bölge jandarmasının verdiği bilgiye göre, bu sabah Quimper-Paris seferini yapmakta olan TGV'nin makinisti Vannes kentine 10 kilometre kala, demir yolunda raylara paralel olarak yüzüstü uzanmış genci farketti, ancak treni durdurmayı başaramadı.800 metre ileride durabilen trenden inen makinist, gencin burnunun dahi kanamadığını görünce çok sevindi. Olay yerine gelen itfaiye, genç adamı Vannes hastanesine götürdü ve kendine geldikten sonra yaşadığı olay anlatıldı.Aynı bölgede yaşayan 19 yaşındaki gencin cebinden pazar gece yarısından sonra geç saatlerde sona eren bir müzik festivalinin bileti çıktı. Demir yolu trafiği 01.30'dan sonra normale dönebildi.

Doğukan
Aylık Paso

Mesaj gönderen Doğukan » 14 Eyl Pzt, 2009 17:41

Acaba bu ray hatları yatak yeri mi oluyor git köprü altında uyu ne işin var rayların üstünde.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Eyl Pzt, 2009 18:32

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=16140
Havaalanı sözcüsü, Berlin-Tegel havaalanından Stuttgart'a giden yolcu uçağının iniş takımlarında arıza meydana geldiğini, bu nedenle uçağın yerel saatle 10.40'ta Stuttgart havaalanına mecburi iniş yaptığını söyledi..
Kaza sonrası açıklama yapan Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Franz Müntefering, “çok ciddi bir durumda” mecburi iniş yaptıklarını belirtti.
Müntefering, Bild gazetesinin internet sayfasına olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Çok ciddi bir durumdu. Havada birkaç tur attık ve sonuçta mecburi iniş yaptık” dedi.

Kilitli

“Arşivlenen Başlıklar” sayfasına dön